IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Господова вечера, Евхаристија, Причест
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Господова вечера, Евхаристија, Причест

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 11>
Автор
Порака
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 23:29
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

    Jas so Mara Nata nemam problemi,


ne si dosol na red.
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 23:30
Originally posted by bratljube bratljube напиша:

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


12. Тоа се оние што ги
поганат вашите вечери на љубовта, јадејќи со вас без страв и се гојат.


ova e edna od najgolemite Sveti Tajni. Kako toa vladicite se na takov strog post, a site brate mili se ugoeni ko da jadat edno prase dnevno.

Toa ti e tajna na koja duri i naukata nema odgovor. Pretpostavuvam odgovorot e 'nad-racionalen'.


ima tajni koi se stvarno tajni, a ima i tajni koi se javni tajni.

a najgolema od site pravoslavni sveti tajni e paricnikot na vladicite. se moze da se otkrie, pogazi, pohuli. ama za ovaa tajna, letaat glavi.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 23:33
Originally posted by bratljube bratljube напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

    Jas so Mara Nata nemam problemi, zatoa sto jas gi izlozuvam moite veruvanja bez da gi napagam veruvanjata na drugite. Religioznata tolerancija e kamen temelnik na covekovite prava.

Za zal, vo nasata mila Makedonija uste sme nazad vo pogled na religioznata tolerancija i ne znaeme sto e toa.

Inaku bratljube, kolku si ti siguren vo svoite ubeduvanja, tolku e sigurna i Mara Nata.Sepak moze da razmenuvate mislenja i ponesto da naucime eden od drug bez da se vregjame na licna osnova. Pozdrav do site luge so dobra volja!


ne brate. taa e mnogu posigurna vo svoite ubeduvanja. No i Evreite bea sigurni, pa izginaa. taka e koga se ima revnost, bez znaenje. taka e koga religijata e pred nas, kako sto ke rece 'si ima svestenici, duhovnici, monasi', a go nema nikade Hrista.

A mene, da ne mi dade Gospod da se falam so nisto drugo, osven so krstot na Gospod Isus Hristos, preku Kogo za mene svetot e raspnat, a i jas za svetot.


Со кој крст се фалиш ти? Со тој што ви стои на кров на куќичката каде што се собирате за кој пред некое време Евангелос се фалеше дека ќе го исклучи да не свети оти немал никакво значење? Ако се фалиш со тој, тогаш усогласете си ги братските гледишта со другар ти.

Изменето од Maran Ata - 06.Ноември.2008 во 23:34
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 23:34
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Господ со тебе и мило ми е што не паѓаш на провокациите на братљубе кој се обидува да направи слика дека јас сите ги мразам и ги линчувам. Но, како што многу пати реков, форумџиите не се глупави...


bratljube ne prai slika za tebe sestro samata si gradis ti slika za sebe,uste od vremeto koa doe prv pat koa te vidov bese vo po ozbilna raspravia so Evangelos go navreduase li sudese nz so bese...ok nema vrska toa...forumciite ne se ni malce glupi ama se premnogu goordlivi jas nikoas nema videno dodeka dvajcata se vo debata za nesto edniot i da gleda deka negoviot zaklucok za neso ne drzi mesto on pak kje kazuva nes i da nema vrska samo za toa da ne ispadne kao demek gubitnik pred site...jas bas bi se radual i kje mi bilo potik i jas istoto da go praam ako nekoas vidam deka moeto ne drzi mesto...pozz
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 23:37
Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Господ со тебе и мило ми е што не паѓаш на провокациите на братљубе кој се обидува да направи слика дека јас сите ги мразам и ги линчувам. Но, како што многу пати реков, форумџиите не се глупави...


bratljube ne prai slika za tebe sestro samata si gradis ti slika za sebe,uste od vremeto koa doe prv pat koa te vidov bese vo po ozbilna raspravia so Evangelos go navreduase li sudese nz so bese...ok nema vrska toa...forumciite ne se ni malce glupi ama se premnogu goordlivi jas nikoas nema videno dodeka dvajcata se vo debata za nesto edniot i da gleda deka negoviot zaklucok za neso ne drzi mesto on pak kje kazuva nes i da nema vrska samo za toa da ne ispadne kao demek gubitnik pred site...jas bas bi se radual i kje mi bilo potik i jas istoto da go praam ako nekoas vidam deka moeto ne drzi mesto...pozz


vo pravi si 100%.

dosega nemalo debata, osven so lugje sto se so otvoren um, a takvi se malku. so lugje so zatvoren um moze samo monolog da se vodi.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 23:39
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

    Jas so Mara Nata nemam problemi, zatoa sto jas gi izlozuvam moite veruvanja bez da gi napagam veruvanjata na drugite. Religioznata tolerancija e kamen temelnik na covekovite prava.

Za zal, vo nasata mila Makedonija uste sme nazad vo pogled na religioznata tolerancija i ne znaeme sto e toa.

Inaku bratljube, kolku si ti siguren vo svoite ubeduvanja, tolku e sigurna i Mara Nata.Sepak moze da razmenuvate mislenja i ponesto da naucime eden od drug bez da se vregjame na licna osnova. Pozdrav do site luge so dobra volja!


Токму така, давид. Со секој кој е пристоен може да се разговара - тоа го потврди и фактот што уживам кога разговарам со златник кој е атеист и кој има доста спротивни гледишта од православното христијанство. Исто така и со спирос, и со дешад...

Но секој кој е нетолерантен и го напаѓа и хули она што мене и на други членови од форумот ни е светост, тогаш имаа проблем. Кажувај си ги твоите размислувања без никакви стеснувања, се додека се разбирааме како луѓе ќе имаме одличен разговор.

Господ со тебе и мило ми е што не паѓаш на провокациите на братљубе кој се обидува да направи слика дека јас сите ги мразам и ги линчувам. Но, како што многу пати реков, форумџиите не се глупави...


            
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 23:57

Каква врска има вашата тековна дискусија со темата овде? збунетост

 
За да се вратите на темата, ви поставувам две прашања како водилки за дискусија:
 
1. Дали во причеста лебот и виното се претвораат буквално во телото и крвта Христови или само симболично ги претставуваат телото и крвта Христови?
 
2. Дали е неопходно да се пости пред човек да се причести?
 
п.с. ве молам да пишувате само вие кои сакате да учествувате во оваа дискусија, за за лични обраќања и неврзани муабети, користете ја опцијата "Лична Порака" и темата: "Општо и неврзано - Разговор за религиите". Благодарам.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2008 во 00:07
   Vo pravo si Evangelos, zabegavme od temata .

Na tvoite 2 prasanja sto gi postavi gore ke go kazam moeto mislenje ( iako sum pravoslaven imam svoe glediste na toa )

1. Mislam deka lebot i vinoto simbolicno gi pretstavuvaat teloto i krvta Hristovi, sekako deka ne jademe meso i krv.

2. Ako se pricestuvas vo Pravoslavnata crkva neophodno e da se posti, a kaj protestantskite ne .
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2008 во 00:15

KINGDAVID, мило ми е што се согласуваме околу 1-то прашање и покрај тоа што православните не се согласуваат со нас околу тоа.

Околу 2-то прашање, остави ги православните и протестантите, мене ме интересира твојот став, или ставот на христијанството. Сметам дека, доколку се сметаш за христијанин, тебе поважен треба да ти биде ставот на христијанството, а не ставовите на протестантните, православните, католиците, сведоците итн.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2008 во 00:21
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

KINGDAVID, мило ми е што се согласуваме околу 1-то прашање и покрај тоа што православните не се согласуваат со нас околу тоа.


Околу 2-то прашање, остави ги православните и протестантите, мене ме интересира твојот став, или ставот на христијанството. Сметам дека, доколку се сметаш за христијанин, тебе поважен треба да ти биде ставот на христијанството, а не ставовите на протестантните, православните, католиците, сведоците итн.


2) Mojot stav e deka ako nekoj Pravoslaven Hristijanin saka da se pricesti vo svojata crkva bi bilo licemerno pred Boga ako ne se pridrzuva kon pravilata na postot, a ako se pricestuva kaj Protestantite tamu e podrugo, samo treba covek da se preispita dali e dostoen da pie i jade od teloto i krvta Hristova
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2008 во 00:27
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

KINGDAVID, мило ми е што се согласуваме околу 1-то прашање и покрај тоа што православните не се согласуваат со нас околу тоа.






Jas se soglasuvam Evan( ) so tebe i milsam deka na ova prashanje ti e odgovoreno i prethodno, a nashata crkava ne znam nekade da kazala deka bukvalno e teloto i krvta Hristova, ako celis na toa...
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2008 во 00:29
KINGDAVID, од една страна велиш "мојот став е дека...", а потоа велиш "православните вака, протестантите онака...".
Сопствениот став се искажува вака:
"Јас, EvAngelos, сметам дека постот е добра христијанска дисциплина, но не сметам дека истиот е неопходен за верникот да може да се причести. Јас сметам дека доколку некој јадел на пример свинска кременадла еден саат пред Господовата вечера, тој сепак може да земе од симболите на спомен вечерата."
 
Sunny, не знам која е тоа "вашата црква", но знам дека една од главните доктрини т.е. една од светите тајни на Православната црква е дека за време на причеста, откако свештеникот ќе ги благослови симболите, тие БУКВАЛНО се превтораат во телото и крвта Христови.
Ако не ми веруваш, слободно прашај ги Tetratka, makarios, Maran Ata или Опитен.


Изменето од EvAngelos - 07.Ноември.2008 во 00:33
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2008 во 00:36
Evangelos,

Sto e Pricesta e odgovoreno, i sekako za tebe a jal a spal isto e!!!

Spomen!!!

Hristos koga go zel lebot v race rekol OVA E MOETO TELO!!!


kolku li sme dostojni da zboruvame za Nebesnite svetinji;(
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2008 во 00:36
   Ti rekov mnogu jasno koj e mojot stav, Evangelos. Mislam ako se pricestuvam vo Pravoslavnata Crkva ke odam po pravilata na crkvata , a ako se pricestuvam vo protestantskata ke go napravam toa kako sto rekov.

Jas gi smetam site Hristijanski crkvi za Hristovi,a sekoj poedinecno ke odgovara pred Boga. Ne treba da zazemame farisejski stav.

P. S. Sum se pricestuval i vo Pravoslavna i vo Metodisticka crkva na posocenite nacini. Pozdrav
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.