IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Господова вечера, Евхаристија, Причест
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Господова вечера, Евхаристија, Причест

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 11>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 00:47
А сега назад на тема.
Секој понатамошен коментар кој нема да се однесува на поставената тема ќе биде избришан без опомена.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 00:54
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Јасно те опоменав секој пат кога прекршуваше нешто...
Еве во кратки црти може да се сумираат на следново - негирање и непочитување на туѓите верски чувства, навредлив однос кон членови на форумов, обраќање со погрдни зборови кон член на форумот... Би можел да додадам пишување на коментари кои не се во врска со темата (да, и тоа е едно од правилата).
Многу ми е жал што морам да изигрувам полицаец на форумов, ама во моментов, баш тоа ми е фукцијата. Пишувај колку сакаш се додека не го правиш она погоре наведеното. Ако е тоа во спротивност на твоите верски убедувања - жалам.


Koe e toa "neshto"?! Ne mozhe da obvinish nekogo deka narushuva pravila, sumirani vo "neshto", tuku konkretno rechi, koi se tie pravila? Tvoeto obvinenie ne e ispravno, bidejki jas ne navrediv nikogo, nitu govoram za nechii "verski chuvstva", a ako nekoj e preosetliv na vistinata, taa e sosem druga rabota. Nikoj ne te tera da izigruvash "policaec", nitu e takva dolzhnosta na administratorot ili moderatorot, no se chini ti uzhivash vo svojata "policiska" uloga. Te molam, koi se tie "pogrdni zborovi", koi shto jas sum gi izrekla na ovoj forum? Ako ne go storish toa, sam kje dokazhesh deka lazhesh!

Изменето од Asya - 11.Јули.2008 во 00:54
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 00:57
Еве ти мал пример:

Sega treba li jas da go toleriram ova bezobrazie na bezbozhnik, koj ne samo shto si dozvoluva da go izlozhuva svoeto ateistichko bezumstvo i da ja egzibicionira sopstvenata glupost, i toa na forum za religija, ami huli na Boga i nema nikakvo pochitanie za vernicite. Zgora, jas sum trebala da imam pochit za negovite/nejzinite izopacheni chuvstva?!

Престани со пишување вон темата. Следниот пат ќе те банирам! Ако имаш поплаки за мојата работа - имаш администратори - обрати им се.
Do what is right, come what may...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 01:17
Gospel - отвори си нова тема со прашањето.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 21:23
Една занимливост во врска со темата, иако со објаснувањата изнесени во постираниов текст не се согласувам.

Пред многу години бев поканет на приредба(КИНО ЦЕНТАР Скопје) во спомен на Христовата смрт организирана од Јеховини Сведоци. Тие Исусовите зборови запишани во евангелијата кои по смисла гласат „правете ми го ова во помен„ го толкуваат дека не треба ништо дуго да се слави како празник освен тој настан.

После библијската лекција во салата поделиа бесквасен леб и шише црвено вино кое се пренесуваше од рака во рака, но никој од нивните верници не касна и не се напи. Кога прашав зошто не се причести нeкои ми објасниа дека оној кој тоа би го сторил јавно за себе изјавува дека кога ќе се случи второто Христово доаѓање, ќе бидат вброени во избраните 144000 (бројка од Откровението Јованово)кои наместо вечен физички живот на земјата, ќе бидат вознесени во небото и одтаму како членови на божјата(Јеховината) влада ќе владеат со Христа.

Не прашав што ќе се случи ако се надмине таа бројка од тие што ќе се причестат односно ако не се пополни.

Изменето од Majkl - 12.Јули.2008 во 17:54
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 22:04
Таа е нивната теорија за мало и големо стадо. Малото стадо се оние 144000 и кои ќе владеат (нешто како Божја влада) а останатите се оние кои ќе останат да живеат на земјата. Сметам дека нивната теорија е погрешна. Исус му стави на Јуда леб во устата но не верувам дека и тој ќе биде дел од малото стадо.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2008 во 00:56
Hahahaha sto se covek nema da cuje ejjjjj a abe i na nebo sakat da pravat izbori i vlada hahahahahahaha
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 21:13
Предлагам овде да ја продолжиме дискусијата за Господовата вечера, како не би биле оф-топик на некои теми.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 21:38
Ајде...
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 21:43
Голем чин е Господовата вечера.
Ако не е човек подготвен да ја прими, подобро е “да го одмине“.
Сметам дека претходно мора да си измирен со ближните, да си побарал прошка ако нешто си згрешил, да си постел (сега некој ќе рече-ама не пишува дека исус рекол така), да си ги исповедал своите гревови...



МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 23:42
Постот сам по себе не е лоша работа, напротив, тоа е добра духовна дисциплина која христијаните се повикани да ја практикуваат. Но доколку истиот се наметнува како ПРЕДУСЛОВ за земање на Господова вечера - тоа е ерес, затоа што не само што не пишува дека апостолите постеле пред да јадат од вечерата, не само што не е заповедат пост како предуслов за земање Господова вечера, туку и јасно пишува дека апостолите јаделе пред Христос да им подели од раскршениот леб и виното.

додека јадеа, им рече: „Вистина ви велам, дека еден од вас ќе Ме предаде.” И многу се нажалија и почнаа да зборуваат, еден по друг: „Да не сум јас, Господи?” А Тој одговори: „Оној што ќе ја накваси - со Мене - раката во чинијата, тој ќе Ме предаде! И така, Човечкиот Син си оди како што е напишано за Него, но тешко му на оној човек, преку кого ќе биде предаден Човечкиот Син; добро би било за тој човек, ако не беше се родил!” А Јуда, кој Го предаде, во одговор рече: „Да не сум јас, Учителе?” Му кажа: „Ти рече!” А кога јадеа, Исус зеде леб, благослови, го раскрши и им го раздаде на учениците, и рече: „Земете, јадете, ова е Моето тело.” Тогаш ја зеде чашата и заблагодари, им ја даде и рече: „Пијте сите од неа, зашто ова е Мојата крв на Заветот, која се пролева за мнозина, за проштавање на гревовите."
(Матеј 26:21-28)


Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 16:13
Uste ednas se postavuva prasanjeto, eve gledam Opiten vi e kako nekoj Gospod ovde, pa direktno do nego.

Opiten, Oce Veliki, koga zemas od pricesta kakov vkus ima lebot i vinoto? Na leb ili na meso? Na vino ili na krv?

prosto prasanje za vaka duhovno potkovan velikodostojnik.
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 15:24
Originally posted by bratljube bratljube напиша:

Uste ednas se postavuva prasanjeto, eve gledam Opiten vi e kako nekoj Gospod ovde, pa direktno do nego.

Opiten, Oce Veliki, koga zemas od pricesta kakov vkus ima lebot i vinoto? Na leb ili na meso? Na vino ili na krv?

prosto prasanje za vaka duhovno potkovan velikodostojnik.


bidejki se uste ne znaat da odgovorat nasite kolegi na forumot, edinstven mozen zaklucok mi e deka tie nemaat iskustvo so Pricesta. So kogo togas nie ovde diskutirame?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 16:08
bratljube,

Neodgovaranjeto na prashanje mozhe da ima razlichni prichini. Od neprochitano, preku nemanje vreme, do nesakanje da se vleguva vo nepotrebna diskusija. Prashaj go tvojot prijatel EvAngelos i toj ke ti go objasni toa podobro od mene.

Nikoj tuka ne visi na zakachalka i nikoj ne e primoran da se javi za bilo sto... se sekjavash kako GopodBog beshe prashan od nekolku chlenovi edno prashanje, pa toj se ushte se nema javeno so odgovor? Nikoj ne zakluchi nishto za nego poradi toa, nitu mu beshe presudeno za onoa sto go kazha vo posledniot komentar.

Vo respekt na seto ova, bi te zamolil da komentirash za temite, a da apstinirash od presuduvanja i komentiranja za chlenovite.    

Mislam deka razbirash sto sakam da kazham i deka se slozhuvash so toa, neli? Ovde se srekjavame da razmenime mislenja i veruvanja so cel vzaemno duhovno da se zbogatime, a ne se javuvame nekogo da sudime, kritikuvame, ismejuvame i potcenuvame.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,438 секунди.