IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Господова вечера, Евхаристија, Причест
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Господова вечера, Евхаристија, Причест

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 11>
Автор
Порака
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 19:12
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Светото Писмо на други места јасно кажува да не се консумира крв. Тогаш како Исус ни вели ,,пијте ја мојата крв’’ а на друго место вели:,,не консумирајте крв’’? Тоа е она што мене ме збунува. Еве и потврда на ова што го велам:

,,Затоа им реков на Израелците: ‘Никој од вас нека не јаде крв; нека не јаде ни странецот, кој живее меѓу вас.’’(Левит 17:12)
,,Не јадете со крв! Не вражајте и не гатајте!’’(Левит 19:26)
,,Ама крв не јади; излејте ја на земја како вода.
(12:23) Само внимавај да не јадеш крв! Па крвта е живот. Не смееш да го јадеш животот со месото.’’(12:26 - Второзаконие)
,,И му соопштија на Саула, велејќи: „Ете народот му греши на Господа, јадејќи месо со крв!”(1 Самоилова: 14:33)
,,А за народите, кои ја примиле верата, одлучивме и им пишавме: да се воздржуваат од жртвувано на идоли; и од крв, и од удавено, и од блудство.”(Дела 21:25)
Од друга страна пак Исус вели:,,Кој го јаде Моето тело и ја пие Мојата крв, има вечен живот; и Јас ќе го воскреснам во последниот ден.’’(Јвн. 6:54)


 

Originally posted by чаир чаир напиша:

Неможеш твердењата за новиот завет да ги поткрепуваш со цитати од стариот зашто со доаѓањето на Христа Стариот завет завршува
 
Стариот Завет завршува со смртта на Христос, но заповедта за забраната на пиење крв продолжува И ВО НОВИОТ ЗАВЕТ!
 
"Имено, Светиот Дух и ние одлучивме да не ставаме на вас никакво друго бреме, освен овие потребни работи: да се воздржувате од жртвуваното на идолите, од крв, и од удавено и од блудство; ако се пазите од тоа, добро ќе направите."
(Дела 15:28-29 - Новиот Завет)
 
Така што во право е gospel, православието греши кога толкува дека лебот и виното за време на причеста буквално се трансформираат во телото и крвта Христови, затоа што незамисливо е Христос да ги навел на грев Своите апостоли (а и нас) со тоа што би ни заповедал да пиеме нешто што е забрането и во Стариот и во Новиот Завет.
 
Смешно е буквалното толкување на Христовите зборови: "Ова е Моето тело" и "Ова е Мојата крв", затоа што ако одиме по таа логика, тогаш како би ги толкувале следниве исто така Христови изјави: "Јас Сум Вратата" или "Јас Сум Патот"? среќа
Дали тоа значи дека Христос е навистина БУКВАЛНА врата? голема%20насмевка Ако е така, тогаш брзо покајте се за секое ваше треснување на вратата голема%20насмевка
Дали тоа значи дека Христос е навистина БУКВЕЛЕН пат? голема%20насмевка Ако е така тогаш да не одиме по патот и да не го газиме патот, за да не го газиме Христос, туку да одиме по тревата голема%20насмевка
 
Ете до кое лудило може да ве однесе буквалното толкување на симболиките кои Христос ги користел за Себе.
Се повикувам на вашиот здрав разум и вистинското познавање на Христос: внимавајте да не бидете и вие заведени од горенаведеното "толкување" кое го проповедаат некои "цркви". Христос многупати проповедал во параболи и многупати користел симболики. Ако се повикаме на нашиот здрав разум и доколку дозволиме да бидеме просветлени од Свеитот Дух, многу лесно ќе забележиме кога се работи за буквалност, а кога за симболика, метафора, хипербола, алегорија, иронија, персонификација или некој друга стилска фигура.


стариот завет заврсува со свети јован Кристител си помешал некој работи ама нејсет нети е првпат а за христа да тој е врата на спасението и кој невлезе низ него нема да има спасение и да тој е патот и светлината кој оди по него нема да се изгуби туку ке има живот вечен
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 19:41
Најпрвин да им се заблагодарам на сите кои ме поддржуваат како и на оние кои ме критикуваат. Се надевам дека и во иднина ќе соработуваме со една цел: да се одржиме сите заедно во слога и меѓусебна љубов и почитување. Да не дозволиме заради теолошките нејаснотии да се оддалечиме од Бога.
И јас, како и мнозинството овде, ја барам Вистината. За мене Христијанството е ,,ограничено’’на Библијата. Се што е надвор од тоа треба да се провери дали е во склад со Светото Писмо.
Мора да сфатиме дека се разликуваме во ситници. Уште еднаш би ве повикал сите да се вратиме на Словото и на изворното Христијанство.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 20:34
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Најпрвин да им се заблагодарам на сите кои ме поддржуваат како и на оние кои ме критикуваат. Се надевам дека и во иднина ќе соработуваме со една цел: да се одржиме сите заедно во слога и меѓусебна љубов и почитување. Да не дозволиме заради теолошките нејаснотии да се оддалечиме од Бога.
И јас, како и мнозинството овде, ја барам Вистината. За мене Христијанството е ,,ограничено’’на Библијата. Се што е надвор од тоа треба да се провери дали е во склад со Светото Писмо.
Мора да сфатиме дека се разликуваме во ситници. Уште еднаш би ве повикал сите да се вратиме на Словото и на изворното Христијанство.


Имено - се разликуваме во детаљи, кои (според мене се разбира) се само манифестации на верата, но не нејзината суштина. Во суштинските работи имаме доста приближени ставови сите. А манифестирањето на верата - живи и здрави да сме, секој го прави затоа што мисли дека е исправно.
Дури и оние бабички кои одат в црква и прават илјада погрешни работи, не го прават со зло, а затоа што мислат дека така треба, затоа што нивната баба така ги научила, а таа пак учела од својата баба...
Затоа - треба да се поучат луѓето, да се образоваат. Знаењето не е непријател на верата, а напротив - нејзин најсилен помагач.
Не сме тука против или за некого и нечии ставови. Поентата на овој форум е да дискутираме - да ги излагаме нашите ставови, да ги сослушуваме туѓите - и се разбира, да ги преиспитуваме сопствените постојано. На тој начин учиме и на тој начин сме потоа во состојба да ги учиме другите.
Јас не мислам дека само Библијата е доволна за да се посвети човек на Бога... (пред да скокнат да ме удават 5-6 души тука, да објаснам... )... Сметам дека Библијата е Божјето Слово и врвниот Закон... но за да го сфатиме Бога, потребно е да го разбереме неговото дело - да разбереме колку што можеме за природата, за луѓето, за уметноста (како манифестација на човечката психа и душа)... Преку уметноста и науката - ќе можеме да ги разбереме подобро прекрасните творби Божји и ќе можеме да работиме подобро во Негова Слава. А Библијата - таа ќе не води - ќе биде патоказ и светлина во таа наша потрага...
Do what is right, come what may...
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 22:03
Za chovekot da ja razbere Biblijata, koja e delo na Svetiot Duh, najprvo treba da bide aktiven chlen na Crkvata, t.e. da zhivee vo nea. Vo sprotivno, vo otsustvo na Svetiot Duh, chovekot ne mozhe ispravno da ja razbere Biblijata so svojot um, bidejki taa ne e dushevna (umstvena), tuku duhovna Sv. kniga. Poradi pogreshno tolkuvanje na Biblijata i iskrivuvanje na Slovoto Bozhje, nastanale mnogu eresi i sekti, koi pogubuvaat chovechki dushi. Ne e sekomu dadeno da tolkuva Sveto Pismo, koe, vprochem, odamna e istolkuvano od Svetite Otci.

Poentata na religijata e sekogash vistinata, t.e. duri i koga e inoverna, chii vernici vo svojata zabluda veruvaat deka mu sluzhat na vistinskiot Bog.

Hristovoto delo se razbira samo vo Crkvata, preku aktivna sluzhba na Boga i uchestvo vo Sv. Tainstva. Se drugo e pusto umuvanje i praznoslovie.
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 22:34
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Најпрвин да им се заблагодарам на сите кои ме поддржуваат како и на оние кои ме критикуваат. Се надевам дека и во иднина ќе соработуваме со една цел: да се одржиме сите заедно во слога и меѓусебна љубов и почитување. Да не дозволиме заради теолошките нејаснотии да се оддалечиме од Бога.
И јас, како и мнозинството овде, ја барам Вистината. За мене Христијанството е ,,ограничено’’на Библијата. Се што е надвор од тоа треба да се провери дали е во склад со Светото Писмо.
Мора да сфатиме дека се разликуваме во ситници. Уште еднаш би ве повикал сите да се вратиме на Словото и на изворното Христијанство.


Ovoj ne e business sajt za da sorabotuvame! Ne postojat teoloshki nejasnotii, no ima lugje koi shto sami se zabluduvaat vo svoite mislenja.

Pred da postoi Biblijata (Sveto Pismo), postoelo i postoi Sveto Predanie. Do Mojseja ne postoele nikakvi verski knigi, a verata bila usno predavana od koleno na koleno. Hristos Sam ne zapishuval nishto, nitu pak apostolite zapishuvale dodeka Toj propovedal. Odnosno, Hristovoto uchenje prvo bilo predavano usno (Sveto Predanie)i bila sozdadena Crkvata Hristova, koja go zapishala Svetoto Pismo. Protestantite i sektite ne go prifakjaat Svetoto Predanie, bidejki nivnoto teoloshko znaenje e oskudno. Drvoto se poznava po plodot, a samo poglednete kolku razni uchenja ima, koi postojano se menuvaat i rascepuvaat, a site tvrdat deka se "hristijani". No, Vistinata e NEIZMISLENA POSTOJANOST, t.e. taa ne zavisi od chovechkite misli i sekogash e ista (vistina e od pochetok i sekogash kje bide vistina). Ako ja izuchime ranohristijanskata Crkva i kanonskata Pravoslavna Crkva na ovoj vek, kje vidime deka sushtinski taa e edna ista -zhiva Hristova Crkva, i nishto vo nea ne e izmeneto, samo vo prviot vek bilo pushteno semeto, a denes e prirodno porasnata i razviena: ima poinakva forma, t.e. vernicite ne se molat povekje vo peshteri i sl., tuku vo velikolepni i raskoshni hramovi, no nejzinata sushtina e potpolno ista. Analogichno, koga kje se posadi nekoe drvo, toa prvo pushta koren i razviva steblo, za potoa da izrasne i ragja prekrasni plodovi. Se shto e zhivo, prirodno raste i se razviva, no svojata sushtina (bitie) ne ja menuva. I kako shto sekoj list i plod na drvoto gi sodrzhi sushtinskite elementi na semeto, taka site izrastoci na Pravoslavnata Crkva gi sodrzhat site elementi na hristijanskoto seme, koeshto go poseal Hristos.

Chovekot mozhe da veruva vo shto saka, da bide judej, musliman ili pagan, no ako e pravoslaven hristijanin, treba da go prifati uchenjeto na Svetata Pravoslavna Crkva, koja shto go zapishala Svetoto Pismo, i ne smee da go iskrivuva Hristovoto uchenje. Ako, pak, i pripagja na druga "crkva", pred da zapochne diskusija, treba da se izjasni, na koja? Pritoa, treba ba imame vo obdzir deka Hristos ja osuduva preljubata i govori za edna Svoja Crkva - Chista Hristova Nevesta.

Изменето од Asya - 09.Јули.2008 во 22:36
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 22:43
Asya - овој пат имаш официјално предупредување заради нетолерантност...
Секој има право на сопствено верување и негово лично право е дали ќе декларира јавно на која црква и припаѓа!
Do what is right, come what may...
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 23:08
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Asya - овој пат имаш официјално предупредување заради нетолерантност...
Секој има право на сопствено верување и негово лично право е дали ќе декларира јавно на која црква и припаѓа!


Postoi staro apostolsko pravilo, koe veli deka sekoj vernik, koj tripati ednopodrugo otsustvuva na Bozhjata sluzhba i nema opravdani prichini (bolest i sl.), nema NIKAKVO PRAVO NA GLAS VO CRKVATA, SE DODEKA NE SE POKAE I PRICHESTI. Jas gledam deka na forumov ima lugje, koishto ne se pravoslavni hristijani ili po krajna mera, ne se aktivni chlenovi na Crkvata Hristova, no si dozvoluvaat da go iskazhuvaat svoeto mislenje vo odnos na pravoslavnata vera, shto e mnogu pogreshno i im nashtetuva na nivnite dushi. Se razbira, jas ne mozham da im zabranam da gi iskazhuvaat svoite mislenja, no moja hristijanska dolzhnost e da ja govoram vistinata.
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 23:22
Da se vratam na temata. Znachi, Gospod mu zabranuva na chovekot da ja pie krvta od zhivotnite, iako mozhe da go jade nivnoto meso, bidejki na toj nachin go prima nivniot zhivot, koj e zhivotinski (agresiven, dzverski).Toj e dobar sovet za site lugje, bidejki mesoto e chisto, osobeno ako zhivotnoto bilo prirodno hraneto, no zhivotinskata krv gi sodrzhi otrovnite toksini i paraziti. Hristos povela da ja pieme Negovata Krv i da go jademe Negovoto Telo, za da imame zhivot vo sebe. Primajki gi Hristovoto Telo i Hristovata Krv, chovekot se osvetuva (obozhuva) i zhivee vo Hrista. Kako shto gledate nema nikakvi sprotivnosti.

Изменето од Asya - 09.Јули.2008 во 23:23
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2008 во 01:20

Originally posted by чаир чаир напиша:

стариот завет заврсува со свети јован Кристител си помешал некој работи ама нејсет нети е првпат а за христа да тој е врата на спасението и кој невлезе низ него нема да има спасение и да тој е патот и светлината кој оди по него нема да се изгуби туку ке има живот вечен
 
Па нели ти докажав дека заповедта за "не пиење крв" важи и во Стариот и во Новиот Завет, тогаш зошто се препелекаш околу заветите? Повторно сакаш да ја заматиш водата и да ја смениш темата како и обично? Еве ти го уште еднаш доказот дека заповедта ја има и во Новиот Завет.
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Стариот Завет завршува со смртта на Христос, но заповедта за забраната на пиење крв продолжува И ВО НОВИОТ ЗАВЕТ!
 
"Имено, Светиот Дух и ние одлучивме да не ставаме на вас никакво друго бреме, освен овие потребни работи: да се воздржувате од жртвуваното на идолите, од крв, и од удавено и од блудство; ако се пазите од тоа, добро ќе направите."
(Дела 15:28-29 - Новиот Завет)
 
А сега, бидејќи велиш дека Стариот Завет завршува со Јован Крстителот...
 
Originally posted by чаир чаир напиша:

стариот завет заврсува со свети јован Кристител...
 
...дозволи ми да ја побијам и оваа твоја православна заблуда намигнување
 
Согласно Светото Писмо (Божјиот Збор, Библијата), Стариот Завет завршува со смртта на Исус Христос (а не со Јован Крстителот), и потоа почнува Новиот Завет. Новиот Завет не важи пред смртта на Христос, туку по Неговата смрт. Доказ за тоа е следниов библиски стих:
 
"Имено, заветот станува полноважен по смртта, а никогаш не важи додека живее заветувачот (Христос)."
(Евреите 9:17)
 
Ај сега седи ми со здравје и продолжи да ги лажеш неупатените, се разбира, се додека не дојдам да ѕирнам н афорумов и да ги разобличам твоите небиблиски ереси.
Поздрав кул
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2008 во 01:39
ЕвАнгелос - малку пополека со обраќањето и тебе ќе почнам да те опоменувам...

Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Asya - овој пат имаш официјално предупредување заради нетолерантност...
Секој има право на сопствено верување и негово лично право е дали ќе декларира јавно на која црква и припаѓа!

Postoi staro apostolsko pravilo, koe veli deka sekoj vernik, koj tripati ednopodrugo otsustvuva na Bozhjata sluzhba i nema opravdani prichini (bolest i sl.), nema NIKAKVO PRAVO NA GLAS VO CRKVATA, SE DODEKA NE SE POKAE I PRICHESTI. Jas gledam deka na forumov ima lugje, koishto ne se pravoslavni hristijani ili po krajna mera, ne se aktivni chlenovi na Crkvata Hristova, no si dozvoluvaat da go iskazhuvaat svoeto mislenje vo odnos na pravoslavnata vera, shto e mnogu pogreshno i im nashtetuva na nivnite dushi. Se razbira, jas ne mozham da im zabranam da gi iskazhuvaat svoite mislenja, no moja hristijanska dolzhnost e da ja govoram vistinata.


Асја - ти како Христијанин си ги знаеш сама своите должности... јас нема да ти се мешам во тоа...
Но - како член на форумов - имаш ДОЛЖНОСТ да ги почитуваш сите членови, да го почитуваш нивниот начин на верување (дури и кога не се согласуваш со нив) и да имаш почит кон нивната личност и ставови. Ти самата си избрала да бидеш член на форумов - и си ги прифатила неговите правила. Односно - си дала збор дека ќе ги почитуваш - а од друга страна не го правиш тоа... Моја пак должност е да се грижам за редот и поредокот на форумов.
Затоа - Христијански ќе те замолам, да внимаваш во иднина околу тоа како се обраќаш и какви изрази користиш за начинот на кој другите веруваат.

Изменето од zidarski - 10.Јули.2008 во 01:39
Do what is right, come what may...
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2008 во 04:46
Штом веќе ја свртевте дисусијата на таа страна да ве запрашам: постои правилно и неправилно толкување на Библијата? Зошто моето е неправилно, грешно и еретично а не е такво она на некојси ,,свети отци’’ (што е небиблиски- мислам на терминот отец- ,,И на никого на Земјава не обрнувајте му се со „Оче“, зашто имате само еден Отец, а тоа е Бог на небото’’(Мт. 23:9)Палампие, Јован Златоуст и кој ли уште не? Можеби еден ден и моиве постови некој ќе ги просвети и ќе станат официјално толкување на Библијата? Не благодарам. Човекот си е доволно интелигентен за да може самиот да протолкува што вели Библијата. Зошто се нарекува Свето Писмо? Затоа што е испратено до секој човек, зар не? Во спротивно би се нарекувало Свето Писмо до таа и таа црква, преведено и протолкувано исклучиво од тој и тој. Од каде ги добивте авторските права? Да не ви беше дадена само вам со тапија?
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2008 во 05:06
И од друга страна зошто вие православните толку не напаѓате нас останатите? Јас лично се држам исклучиво до Библијата која и вие ја признавате како Божја реч. Каде е овде мојот грев?

Изменето од AlDra - 10.Јули.2008 во 05:08
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2008 во 05:18
AlDra - да бидеме искрени - напади доаѓаат од сите страни...
Во 6-те месеци во кои се занимавам со форумов - што се не се изначитав од луѓе кои за себе тврдат дека се верници... никого не можам да исклучам од таа група на "напаѓачи" - ниту православни, ниту протестанти, ниту муслимани, атеисти, јеховини сведоци... кој ли не помина тука...
Упорно - цело време објаснувам на сите дека не може на некого да му кажеш "ти не веруваш правилно". Ако имаш причини да се сомневаш во веродостојноста на нечии верски убедувања - можеш да дадеш аргументи за тоа, но на најцивилизиран можен начин и без навреди и убедувања.
Како што реков веќе - ако тоа што ти го тврдиш е вистина - самото ќе си најде пат во срцата на луѓето.
Во моментот кога некој тука ќе почне со "ти ништо не знаеш, не веруваш правилно и твоето е ерес, чекај сега јас ќе ти покажам колку голем верник сум" - едноставно го исклучувам од перцепцијата.
Кои сме ние да даваме суд за другите?! Зарем Бог преку нас зборува та да може да каже кој треба да се осуди уште на овој свет?! Кога почнавме сите да си играме на Бог?!
Сите ние ќе застанеме порано или подоцна пред Создателот - и само тој ќе ни суди. И пред се - ќе ни суди заради нашиот суд. Пак ќе повторам - најупотребуваната молитва низ целиот свет има стих: ...И прости ни ги гревовите, како што ние им ги простуваме на нашите должници...
Кога некој ќе направи грев - наше е да му укажеме, да го посоветуваме, а ако тој остане на својот став - тогаш се што можеме е ние да му простиме и да се помолиме Тој да му прости. Се друго е Богохулење (според мене).
АлДра - дали твојот начин на толкување на Библијата и верба во Бога е правилна? Да, се разбира - затоа што ти веруваш во тоа...
Дали мојата е истотолку правилна? Да, се разбира - затоа што јас верувам во тоа...
Do what is right, come what may...
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2008 во 05:53
Zidarski брате во ред е она што ти го велиш и сосема те поддржувам. Само Бог ќе ни суди.
Мислам дека не се однесував дрско и дека никого не навредив со моите искрени прашања. Во спротивно ги молам сите оние кои сум ги навредил да ми укажат на тоа и да ми простат. Го задржувам правото да одлучам дали ќе се сложам со тоа што ќе го речат.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,235 секунди.