IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Sony Alpha 900
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Sony Alpha 900

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Sony Alpha 900
    Испратена: 06.Јули.2008 во 20:58
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2008 во 21:10
Hehe....ete go Sony ...katalizatorot na razvojot....od sekogash bil i kje bide....!

Pa bogami FF telo so 22M pixeli za okolu 2000 dolari.....e HUUUGGGEEEE problem za Nikon.....posebno za modelite D300 i D700......!! A bogami i za Canon....no Canon mozhe da se izvleche so 16M pixeli kamera....!!


it's getting interesting....!
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2008 во 21:27

Originally posted by Glecin Glecin напиша:

Pa bogami FF telo so 22M pixeli za okolu 2000 dolari.....


Cena ne sum vishol/zabelezhal...
големо%20гушкање

Ako e ~ tolku, navistina N & C se vo nevolja...

 голема%20насмевка




Originally posted by Glecin Glecin напиша:

it's getting interesting....!


среќа


Pozdrav

Igor


PS: I Pentax/Samsung da skrojat eden FF camera za the budget minded...





Изменето од Igor-T - 06.Јули.2008 во 21:28
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2008 во 21:54
Sto poveke konk*rencija, toa e podobro!

Neka izleze vo prodazhba i ke vidime kolkava ke mu bide cenata, kakvi ke se performansite i kakov sistem kamera ke ponudi Sony.

Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2008 во 22:47
Zeiss lekjite kje bidat HUGE PROBLEM za mrmoti kako nas намигнување.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2008 во 00:00
Nivnata cena isto taka.

Nivnata vrednost vo odnos na cenata ushte poveke.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2008 во 00:59
Za cenata i mislev. Zeiss ne doagja za mali pari.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2008 во 02:25
Vadimir, do sega nemam videno profesionalen fotograf, koj upotrebuva Canon ili Nikon, da gi zamenil originalnite objektivi so Cajsovi.

Ne velam deka ne se dobri, no dali se tolku podobri od najdobrite Canoni i Nikoni za da vidi nekoj nekakva poznachitelna razlika vo sekojdnevnata rabota? Ako beshe toa taka, jas te uveruvam deka site onie sto si go zarabotuvaat lebot so fotografiranje vednash ke gi zamenija objektivite, bez oko da im trepne.
Кон врв
mviktor Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 73
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mviktor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 20:02
Sony A900; Carl Zeiss 1,8/135; Tamron 2,8/90; Minolta 1,4/50; Sony 2,8/20
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 15:49
Eve eden prilicno detalen preview na Sony A900

http://www.imaging-resource.com/PRODS/AA900/AA900A.HTM
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 16:45
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 17:31
Ne znam zosto, no nekako kropovite od 5D, D3 i D700 nekako mi se poostri, poubavi. Mozebi e do mene, ama nekako ne mi prai kejf ovaa masina. Barem od toa sto go vidov do sega.
Mnogu noise, slab dinamicki opseg. Neli ne bese se vo brojot na pixelite намигнување. A, da toa vazese samo za P&S збунетост
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2008 во 06:40
Seuste bi rekol deka ne e do MP-ite druze намигнување

Interesna prikazna e A900kava, samo sto nekako mi izgleda deka "ne ja dovarile mandzata pred da ja posluzat" голема%20насмевка

Sepak, eve i eden field comparison so Canon 1Ds mk3.

http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/a900-nr.shtml

Iskreno receno, ne mi se bas jasni. Osven brojot na MP-i, ovoj aparat bas i nema tolku dopirni tocki so 1Ds.

A900 spored cenata e targetiran na semi-pro marketot, a 1Ds e seuste najskapiot DSLR i ocigledno fully pro kamera.

Logicnite sporedbi bi bile vo negoviot price-range, 5D (odnosno negoviot naslednik) i sekako D700.

Imam vpecatok deka za smetka na slabostite koi na Sony dobro mu se poznati, se obiduvaat so ogromniot broj na MP-i i so nekolku navistina privlecni karakteristiki, da go napadnat (sepak) semi-pro marketot.

Zosto smetam taka?
Mislite deka onie pro fotografi koi koristat Canon 1Ds, ili pak sega Nikon D3, bi vlegle vo prikaznata na Sony ... spored mene ce trebaat barem uste 5-6 godini i mnogu poopsezen Zeiss line-up (za Sony DSLRs) za toa da se sluci!

Vo semi-pro grupata na korisnici, toa e sosema mozno, iako smetam deka seuste e rano. Mozebi slednata generacija.


Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
mviktor Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 73
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mviktor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 19:07

Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Ne znam zosto, no nekako kropovite od 5D, D3 i D700 nekako mi se poostri, poubavi. Mozebi e do mene, ama nekako ne mi prai kejf ovaa masina. Barem od toa sto go vidov do sega.
Mnogu noise, slab dinamicki opseg. Neli ne bese se vo brojot na pixelite намигнување. A, da toa vazese samo za P&S збунетост


Potpolno soglasen  :)

A900 vs 5DII .. guess which is which


Sony A900; Carl Zeiss 1,8/135; Tamron 2,8/90; Minolta 1,4/50; Sony 2,8/20
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.