IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Евреите и христијаните заедно!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Евреите и христијаните заедно!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 19>
Автор
Порака Обратен редослед
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Евреите и христијаните заедно!
    Испратена: 15.Октомври.2009 во 08:41
Далеку сум јас од ревносен верник.
На кои мои “соверници“ мислиш и за кои окупирани земји?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 22:23
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:



Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Koga bi znaele hristijanite kako gi oslovuvaat evreite vo nivnite sveti knigi, nikogas ne bi ja otvorile ovaa tema.

maria_magdalena, Bog sekako deka ne se otkazuva od nikogo, no evreite ocigledno se otkazale od vasiot Bog narekuvajci go so najpogrdni izrazi vo Talmudot.
И што ако го нарекуваат со најпогрдни имиња, дали мислиш дека поради тоа треба да ги намразам? Да скокам, да палам коли, или да се разнесам во автобус полн деца и жени?Кој е тој што има право да осудува некого, а поготово цел еден народ затоа што го “вреѓа“ мојот Бог?Во мојата вера нема омраза, ниту пак одмазда (ти го мразиш мојот Бог -ај сеа и јас ќе те мразам тебе).Тоа е придобивката на духот ослободен во Вистината.Омразата и желбата за одмазда никого не довеле до Бога, тоа е замката на Сатаната кој преку разни лажни учења за омраза кон непријателот, одмазда и слично ги води следбениците во пропаст.




Milo mi e sto se istaknuvas kako revnosna vernicka, no za zal tvoite sovernici vo okupiranite muslimanski zemji poinaku ni ja prezentiraat tvojata vera.
Кон врв
Muslima_23 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Muslima_23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 22:22
pa shto vi odgovara prifakate,sto ne odma banirate, jas mnogu,dobro go znam,toa ama ne cini taka,da prajte bidete jaki be,so argumenti ooo muslimani,i hristijani, ne banirajte samo,banirate,zasto ne vi odgovara,ni vam ni nam,a toa ne e dobro,
ITEKILLAH_MUSLIMIN !!! ALLAH IS ONE
Кон врв
al_islamia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al_islamia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 20:17
se izvinuvam,; celo vreme spirus pisuva za otelotvorenieto na isus pa sakav da mi dokaze nesto poveke za toa
i ova opomena neka bide za site   se izvinuvam od moja strana pozdrav
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 20:17
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Koga bi znaele hristijanite kako gi oslovuvaat evreite vo nivnite sveti knigi, nikogas ne bi ja otvorile ovaa tema.

maria_magdalena, Bog sekako deka ne se otkazuva od nikogo, no evreite ocigledno se otkazale od vasiot Bog narekuvajci go so najpogrdni izrazi vo Talmudot.


И што ако го нарекуваат со најпогрдни имиња, дали мислиш дека поради тоа треба да ги намразам? Да скокам, да палам коли, или да се разнесам во автобус полн деца и жени?

Кој е тој што има право да осудува некого, а поготово цел еден народ затоа што го “вреѓа“ мојот Бог?

Во мојата вера нема омраза, ниту пак одмазда (ти го мразиш мојот Бог -ај сеа и јас ќе те мразам тебе).

Тоа е придобивката на духот ослободен во Вистината.
Омразата и желбата за одмазда никого не довеле до Бога, тоа е замката на Сатаната кој преку разни лажни учења за омраза кон непријателот, одмазда и слично ги води следбениците во пропаст.



Изменето од maria_magdalena - 14.Октомври.2009 во 20:18
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 19:27
al islamia, temata e "EVREITE I HRISTIJANITE ZAEDNO!!!!!"

Povekje pati opomenuvav, pa od sega kje gi brisham komentarite i replikite, a podocna i kje baniram.

Nauchete se na eden red.

Koga prelicirate na nekoj komentar vo odredena tema togash so replikata drzhete se vo ramkikte na temata. Ako taa ve inspirirala za neshto drugo, togash pobarajte soodvetena tema ili vo nejzin nedostatok otvorete nova.

Ako ne znaesh kako se otvara nova tema, javi mi se so lichna poraka i prati mi go soodvetniot tekst, pa jas kje ja otvoram za tebe.

Изменето од Messenger - 14.Октомври.2009 во 19:28
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 18:48
Originally posted by Момче Македонче Момче Македонче напиша:

Тогаш да прашам, од што се бранеа оние кои вршеа агресија врз нашата земја во 2001 година. Се чувствуваа загрозени од нешто? И баш ме интересира како ќе докажиш дека муџахедините не убиваат жени? Зарем во кулите близначки во Њујорк сите беа мажи?



Ne mesaj politika so religija, mlado momce.
Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 18:43
Koga bi znaele hristijanite kako gi oslovuvaat evreite vo nivnite sveti knigi, nikogas ne bi ja otvorile ovaa tema.

maria_magdalena, Bog sekako deka ne se otkazuva od nikogo, no evreite ocigledno se otkazale od vasiot Bog narekuvajci go so najpogrdni izrazi vo Talmudot.
Кон врв
Muslima_23 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Muslima_23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 17:51
kulite sami si gi srushia nemase vnatre ni eden evrein ni eden amirikanec toa da znaete citajte poveke,da doznaete zatoa postoj internet,jas ne branam nikoj.kazuvam samo vistinata.
ITEKILLAH_MUSLIMIN !!! ALLAH IS ONE
Кон врв
Muslima_23 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Muslima_23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 17:50
offf lele,ako go racunash vojna ova vo 2001.ne znam so da kazam macki i kucinja so ubivaa,toa e vojna odi be brate vidi prvo sto e vojna,idi kosovo,bosna,palestina,nataka ova igracka bilo za mene vo 2001 a ne vojna,
ITEKILLAH_MUSLIMIN !!! ALLAH IS ONE
Кон врв
Момче Македонче Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Август.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Момче Македонче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 03:28
Originally posted by Muslima_23 Muslima_23 напиша:

Zdravo na site. spiros imam edna poraka do tebe. ratot ne go zabranil gospod,ni kaj nas, ni kaj vas,tuku treba da se branime,od tie sto sakat da ne napadnat,no ne da se ubivaat deca,zeni,stari nemokni lugje,tesko na tie muslimani i hristijani,sto ubivaat a pravime mudjahedini,da receme vo palestina,irak kaj so se natamu,tie ne ubivaat deca,zeni,i lugje,mozam da ti go dokazam,toa pozdrav do site

Тогаш да прашам, од што се бранеа оние кои вршеа агресија врз нашата земја во 2001 година. Се чувствуваа загрозени од нешто? И баш ме интересира како ќе докажиш дека муџахедините не убиваат жени? Зарем во кулите близначки во Њујорк сите беа мажи?

Изменето од Момче Македонче - 14.Октомври.2009 во 03:30
„Јас го разбирам светот како поле за културен натпревар меѓу народите“ - Гоце Делчев
Кон врв
Muslima_23 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Muslima_23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 03:03
Zdravo na site. spiros imam edna poraka do tebe. ratot ne go zabranil gospod,ni kaj nas, ni kaj vas,tuku treba da se branime,od tie sto sakat da ne napadnat,no ne da se ubivaat deca,zeni,stari nemokni lugje,tesko na tie muslimani i hristijani,sto ubivaat a pravime mudjahedini,da receme vo palestina,irak kaj so se natamu,tie ne ubivaat deca,zeni,i lugje,mozam da ti go dokazam,toa pozdrav do site
ITEKILLAH_MUSLIMIN !!! ALLAH IS ONE
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 00:27
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Дали Еврејската Заедница во Македонија е активна, каде се собираат, колкубројни се сега со оглед на тоа што добар дел си заминаа за Израел (помладите поколенија, а постарите горе доле изумреа)...
ЕЗРМ - Еврејска Заедница во Р. Македонија постои но не е силно активна во верска смисла, и нема своја синагога. Одржува контакти со заедниците во Белград и Солун. Канцелариите им се наоѓаат во близина на Градежен факултет во Скопје.

2004-та год. имаа свој штанд на првиот(и засега последниот) скопски саем на Верските заедници и религиозни групи. Младите членови често одат во Израел, некои од нив зборуваат добро иврид(ново хебрејски). Супер се слагаа меѓусебно со комшиите од штандот на Исламската верска заедница што е за пофалба, хоџата им излезе во пресрет кога им беше потребна физичка помош оклу техничките работи.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 00:09
Originally posted by al_islamia al_islamia напиша:


dolgo bev otsuten ,   samo sto ne ke napisite
zapomni site verovesnici propovedale edna vera pokornost na boga i otelotvorenoit isus vo koj vie tvrdite i toj se molel na boga ...


ал-исламиа, за жал сеуште светот не го гледа Совршениот Ислам во Исус и затоа има братоубиствени војни!

Има Еден и Единствен СОВРШЕН БОГ, исто како што има Еден и Единствен СОВРШЕН ПАТ преку Кого може да завладее вистинскиот Мир, вистинскиот Селам, вистинскиот Шалом на овој свет, а тој е лично во Исус Христос!

Се додека луѓето повеќе се вртат кон рим, костантинопел, мека, ерусалим, ... одколку кон БОГА во чистото срце Исусово, на овој свет ќе има крвопролевање и братоубиство!

Порано или покасно сите ќе ја увидат СОВРШЕНАТА ВИСТИНА!

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.