IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Животински и растителен свет
  Активни теми Активни теми RSS - Хрчак
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Хрчак

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Хрчак
    Испратена: 16.Јуни.2008 во 12:56
Дали некогаш сте чувале хрчак ?? голема%20насмевка јас никогаш, ама имам голема желба да си купам едно вакво,... животинче трепкање еве нешто за хрчакот,.... намигнување Имено, тие што најчесто ги чуваме како наши миленичиња се наречени ,,златни,, хрчаци, а некогаш дури и отмени... Името отмени веројатно им доаѓа од тоа што овие хрчаци се многу ,,разгалени,,голема%20насмевка,... и бараат посебна грижа... обично, за нив важи правилото дека во еден стакленик ( или кафез ) треба да живее само еден хрчак... за да не се чувствува загрозен.... затоа што не ретко може да го убие својот другар.... Белиот хрчак е исто често милениче, а интересно кај него е што крзното му побелува - само во зимо.... среќа Другите видови, се дружељубиви,... па затоа може да живеат во парови.... потребно е нормално да им се обезбеди доволно голем простор.... намигнување

п.с што испуштив, ( а има уште многу да се каже,... ) додадете вие... намигнување
Изменето од Biserna_Devojka - 16.Јуни.2008 во 12:58
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34533
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2008 во 13:13
,....imam jas eden glushec tuka,....mi se mota naokolu,...pa,ako ti svrshi rabota,...da ti go ,..fatam,....nema golema razlika,...osven shto e,...crn!намигнување


a,..i djabe bi ti bil,..!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 23999
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2008 во 13:16
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2008 во 16:17
Jas imam dve hrcki doma...masko i zensko...i normalno, zenskoto dominira...Vazno da se kaze e deka toa se nokni zivotni...po cel den spijat, a noke normalno mi tropaat celo vreme...No mnogu si gi sakam...трепкање
Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34533
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2008 во 16:33
.....................i normalno, zenskoto dominira........................


pusta zelba,....na zenskite choveci !голема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2008 во 16:37

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34533
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2008 во 17:08
a,shto ti rekov,...pluknat ,..mojot glushec,....ako sakash i ke ti go,...obojam,...da bide veren ,...."original"голема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2008 во 17:33
Originally posted by brza brza напиша:

a,shto ti rekov,...pluknat ,..mojot glushec,....ako sakash i ke ti go,...obojam,...da bide veren ,...."original"голема%20насмевкаај ај,.... ќе ти фалат постови вечер..... смеење


Кон врв
SummerLove Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
verliebt

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SummerLove Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2008 во 19:52
nemam a i ne gi sakam bash ali drugarka mi ima 2 hrcaka ali vecer ne moze covek da se naspie od niv dene spijat vecer dezurni se
Bidi Neverna, Da Ti Bide Veren,Vrti Mu Go Grbot Ke Trca Po Tebe.Ne Roni Solzi Kolku I Da Boli ,Bidi Hrabra I Toj Ke Te Moli!!!
Кон врв
SummerLove Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
verliebt

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SummerLove Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2008 во 19:55
nesto za ovoj hrcak

Sirijski hrčak podrijetlom iz Sirije, ponekad se još naziva i "Zlatni hrčak", što mu je zapravo originalna boja u prirodi. Također danas postoji mnogo različitih boja i vrsta njihove dlake, npr. dugodlaki hrčak, sirijski hrčak bez dlake, crni hrčak i obični sirijski hrčak. Sirijski hrčak je najpopularnija vrsta hrčka za držanje kao kućnog ljubimca. Ima mnoge predispozicije koje se sviđaju kupcima. Sirijski hrčak vrlo je zahvalan kućni ljubimac zato što mu je veličina vrlo mala, otprilike 10 cm. Ima mali rep i što je vrlo važno ne smrdi. Vrlo je pogodan za ljude koji imaju malu djecu, jer su vrlo umiljati i nisu nasrtljivi. Postoji još par razloga zašto ih ljudi vole držati, jedan od tih razloga je cijena koja je za naše uvjete vrlo povoljna, drugi razlog zašto ih ljudi vole je način njihovog održavanja koji ne traži puno, treći razlog je vrlo laka ishrana koju mogu primjenjivati čak i djeca. Za razliku od nekih egzotičnih životinja poput iguane ili njima sličnih, sirijski hrčci žive vrlo kratko, vjek jednog hrčka je odprilike 2 - 2,5 godine, nerijetko se susrećemo sa slučajevima, pa i mi sami imamo takav slučaj da nam sirijski hrčci zive od 3, 4 pa čak i više godina. Sirijski hrčak je većinom noćna životinja, što znači da će prek dana spavati, a noću biti vrlo aktivan. Sirijske hrčke možemo držati u paru, ali ako su iste starosti ili ako ih uzmemo iz istog legla, u protivnom doći će do tuče u kojoj hrčci mogu biti ozljeđeni.

Latinski naziv: Mesocricetus Auratus

Veličina: 10 - 15 cm

Težina: 1. mladog hrčka: 3 - 5 grama
               2. odraslog hrčka: 150 - 200 grama

Period trudnoće: 16 dana

Životni vijek: 2 - 2,5 godine

Broj prstiju na: 1. prednjim nogama: 4
                            2. zadnjim nogama: 5

Temperatura tijela: 97 - 100 F°

Otkucaji srca: 280 - 500 otkucaja/min.

Udisaji: 35 - 135 u minuti


Bidi Neverna, Da Ti Bide Veren,Vrti Mu Go Grbot Ke Trca Po Tebe.Ne Roni Solzi Kolku I Da Boli ,Bidi Hrabra I Toj Ke Te Moli!!!
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2008 во 20:04
Мислам имаше ваква тема збунетост
Патем имав хрчак 2 пати
Првиот ја доживеа и максималната граница на својот живот....т.е. тие живеат најмногу 6 год.
А вториот ми умре уште 2та година фати пареза
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2008 во 20:59
Blueprayer, ti kako strucno lice, bi mozela li malku da objasnis okolu bolestite koi bi mozele da gi dobijat hrckite?
Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2008 во 21:14
Може...барем онолку колку што знам. Тие највеке знаат да страдаат од пареза или парализа...тоа кај нив настанува од грип...значи грипот кај хрчаците може да е кобен. За жал. Се приметува веднаш...почнува со кивање а веќе после неколку часа следи кочење на екстремитетите....за жал нема спас за ова....тага
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
snegulka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај snegulka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2008 во 01:30
hrcaci lele gi obozavam,nenormalno sakam takvi mali gluvcinja,stosni mi seголема%20насмевка,definitivno ke si cuvav eden doma,ama da go nemav macorov,inaku sum videla mnogu slatki beli i so poveke krznence taka pobusavki,nenormalno bea ubavi
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.