IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Што се случува со нашето образование?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што се случува со нашето образование?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728>
Автор
Порака Обратен редослед
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2009 во 08:22
Ako se sledi nekoja hronologija na nastanite kje utvrdime deka vo nasheto obrazovanie se slucuva golema politika...

 
• Кој стои зад средношколците од „Нико Нестор“? [12.02.2009]
• Политика и манипулации со струшките средношколци? [12.02.2009]
• Владините министри понудија одвоени згради [11.02.2009]
• „Не може во средно да правиме соживот“ [11.02.2009]
• Опозициските албански партии против етничките смени [10.02.2009]
Gi slusham/citam  vestite i ne mi e jasno koi igri se igraat, zoshto decata se stavaat vo politicki igri?
Zoshto obrazovanieto MORA da e politizirano?

Невладината „Мак сонце“ на платниот список на Владата


Dali so vakvi problemi se odvlekuva vnimanieto od mnogu pogolemi zavrzlami?


Изменето од mamamd - 15.Февруари.2009 во 08:25
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 12:51
pa...me zamisli...se slozuvam.
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
ato Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 76
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ato Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 07:06
Е сега тоа ќе го видиш тоа и кај нас. Овакви се тестовите со кои не тераат да ги оценуваме учениците, да ги оценуваме професорите.
За жал такае тоа кога не водат со години наназад деца кои си играат политика.
ЗНАЕЊЕТО Е СИЛА ЗНАЕЊЕТО Е МОЌ по глупа реклама не можело некој да измисли.
И Хитлер и Ленин и ТИТО имале знаење ама прашање е какво знаење и како го употребиле.
Затоа сметам дека овакви реклами се деструктивни и некорисни за нашиот човек.
Знаење е и да убиеш човек, знаење е и да го затвориш, знаење е и да го доведеш во заблуда и Македонија да ја продаваш ...
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 09:08
realno gledano i ne znam so e resenie...nekoj ke kaze mora vaka ili onaka....bilo kakvo resenie sega vo ovie uslovi ke bide samo ispravuvanje na "krivi drini"....se zgresilo od porano...ne smeese da se dozvoli sekoj da uci na svoj jazik...site (bas site)na ist...ili site(bas site) na svoj ama po isti obrazovni programi i isti knigi....a sega, ne znam,...
sozivot e da odime zaedno vo ista ucilnica a ne vo isto uciliste ili isti grad...
sega e mozda najdobro da se podelime i da ziveeme ,ako mozime eden pokraj drug....dur moze...posle...sacuvaj me boze....(vo koj ne veruvam)
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 08:17
... Ocigledno e deka se slucuvaat tepacki..podelbi...edno vreme vo Amerika toa go vikaa segregacija... Kaj nas ...rabota vo etnicki smeni...Kaj li gi naogjaat terminite? Vo tie etnicki smeni na ednata strana se ucenicite od albanskata nacionalnost, a vo drugata pokraj Makedoncite, vleguvaat i Romite, Vlasite, Srbite, Turcite, znaci multietnicka nasproti ednoetnicka.
Прекршочни пријави за тепачките во Струга
СТРУГА - Охридската полиција вчера поднесе прекршочни пријави против учесниците во двете тепачки што се случија на 21 јануари и на 4 февруари во дворот на средните училишта „Нико Нестор“ и „Ибрахим Темо“ во Струга. Меѓу нив има ученици-Македонци и Албанци, кои преку тепачките постојано ја покажуваат нивната меѓунационална нетрпеливост.

„За нарушување на јавен ред и мир во тепачката што се случи на 21 јануари, СВР-Охрид поднесе три прекршочни пријави, од кои две за физички напад извршен од две лица и една прекршочна пријава против 15 лица што учествувале во тепачката. Еден ученик во училиштето ‘Нико Нестор‘ е учесник и во двете тепачки“, рече Стефан Димовски, портпарол на СВР-Охрид.

По последната тепачка, учениците-Македонци од средното училиште „Нико Нестор“ завчера и вчера ја бојкотираа наставата. Тие очекуваат да се исполни најавата на директорката Маре Савевска дека од понеделник тие ќе учат во посебни етнички смени. Оваа одлука засега не е потврдена од струшката локална самоуправа и од Министерството за образование.

Неофицијално, одлуката за посебни етнички смени била донесена без согласност на родителите и наставниците-Албанци. Во локалната самоуправа велат дека би го одобриле овој потег доколку одлуката легално е донесена. Меѓу учениците-Албанци може да се слушне дека доколку се воведат посебни етнички смени, тогаш тие ќе барале исклучиво да им предаваат само наставници-Албанци или, во спротивно, ќе ја бојкотирале наставата.

Најновите меѓусебни тепачки и неизвесноста околу воведувањето на етничките смени очигледно ја усложнуваат и така напнатата меѓуетничка нетрпеливост во средните училишта „Нико Нестор“ и „Ибрахим Темо“ во Струга. Изградбата на новото училиште, што го вети министерот Перо Стојановски, не е ниту почнато да се гради, па затоа се' уште се отвара простор за зголемување на тензиите. (С.И.)
Problemot ne se reshava so voveduvanje na etnickite smeni tuku so sproveduvanje na zakonot. Se prikazuva kako ucenicki megjuetnicki sudir a 15 dushi od privedenite bile poraneshni ucenici koi sumasumarum se polnoletni lica od po 20 godini. Za pomagacite e jasen zakonot ama nekoj treba da go sprovede. Edno otstapuvanje nosi drugo i toa e onaka prikrienospomnato vo napisot vo Utrinski vesnik.
Кон врв
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 13:01
Не верувам дека се казнети ниту првите, ниту вторите. Ако почнат да паѓаат казни, тепачките ќе престанат. И јас ќе учествувам во тепачка, ако оние што тепале некого од нас поминат неказнето.
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 19:02
Deneska gi vrtev vesnicite da vidam dali novinarite pobarale odgovor shto se slucilo ponatamu:- Dali decava se kazneti,Dali roditelite na ovie deca se kazneti? Dali roditelite na decata koi prethodno go natepaa deteto od doticnoto ucilishte zaradi koe i pocna seta ova agresija se kazneti?
Zoshto kaj nas se "frla" dnevna informacija i ne se bara informacija dali imalo razreshnica???

Кон врв
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 13:34
Можеби ќе ги заболи уво за нивните деца. Инаку за нашите...
Не знам дали министерот има деца - ученици.
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 13:29
нашето образование е во тотален хаос
и што е најстрашно со секој нови избори агонијата продолжува
и професорите се во агонија и ние родителите
а сите копја се кршат врз грбот на децата
и што е најстрашно министрите за образование воопшто не ги боли уво за никого
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 12:18
Не требало да се чека да дојде до тепачка, туку да се казнат виновниците за првата тепачка. Ако и сега помине така, овие од второто училиште ќе одат организирано да ги тепаат оние од првото..И така до бескрај. Ако се преземат соодветни мерки, тепачките ќе станат исклучок, а не правило.
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
karamandi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1496
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај karamandi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 10:22
sto se slucuva se samo ne ubavini
od loso poloso
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 09:53
haos
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 06:32
Ako porano nasilstvoto i tepackite bea karakteristika i problem na srednite ucilishta sega vekje ne taka.  I dodeka strucnite sluzbi i nastavnicite vo obrazovnite institucii se prepukuvaat cija e vinata za nasilstvoto koe e vo podem, roditelite ocigledno se nemokjni da si gi priberat decata i od pomala vozrast. Prezemeno od Dnevnik
Осмоодделенци со шипки држеле подопсада училиште
Ученик од основното училиште „Невена Георгиева-Дуња“ во скопската населба Кисела Вода бил полесно повреден кога над 20 ученици од основното училиште „Круме Кепески“ од истата населба дошле во училиштето за да се реваншираат за претходна тепачка. По интервенцијата на полицијата, повеќемина од насилните ученици, кои имале метални шипки и тупаници, биле приведени.

Причината за инцидентот е тепачка што се случила во саботата, кога неколкумина ученици од „Дуња“ истепале седмоодделенец од „Круме Кепески“. Поради повредите, ученикот вчера и завчера не бил на настава. Поради тоа групата осмоодделенци сама се организирала и решила да се одмаздат за тепачката. Во понеделникот по завршување на вториот час во 8.30 часот, групата од „Круме Кепески“ заминала во кругот на училишниот двор на „Дуња“. Таму застанале под прозорците од училницата и почнале да фрлаат со камења. Насилните ученици направиле вистинска опсада околу училиштето и предизвикале паника и страв меѓу учениците. Тогаш настрадал ученик, кој бил претепан додека влегувал во училиштето.

Наставници од училиштето веднаш реагирале и пријавиле дека во нивното училиште има поголема група ученици, кои барале да тепаат нивен ученик. Полицијата пристигнала и во кругот на училиштето затекнала пет ученици од „Круме Кепески“. Според полицијата, во истиот ден во присуство на родителите, на училишниот педагог и на одговорни лица бил извршен разговор со учениците. Полицијата ги идентификувала и другите учесници во инцидентот со кои треба да разговара.

- Учениците и родителите се предупредени за законските последици ако и понатаму учениците ги нарушат јавниот ред и мир - велат од МВР.Според полицијата, во инцидентот немало повредени ученици. Од директорите на двете училишта вчера не успеавме да добиеме изјави за инцидентот. Наставниците во училиштето „Невена Георгиева Дуња“, кои ги сретнавме во училиштето, не сакаа да коментираат за инцидентот, ниту за безбедноста на нивните ученици. За денеска во основното училиштето „Круме Кепески“ е закажан совет на наставниците. Во општината Кисела Вода велат дека сите осум училишта во општината се обезбедувани од Агенција за обезбедување, која постојано патролира околу училиштата.

- Обезбедувањето интервенира пред да дојде полицијата и спречи поголем инцидент при што затекнаа неколку ученици што сакале да предизвикаат тепачка во училиштето. Некои од нив имале метални шипки. Било искршено и едно стакло, а освен наставниците, инцидентот го пријавиле и загрижени граѓани што живеат во близина. Ова е прв ваков инцидент изминативе четири години во Општината. Обезбедувањето секогаш навреме реагира, но ако е потребно, може да биде засилено - вели Тони Чуповски, портпарол на Општината.
Ova ne e izoliran slucaj. Cesti se vakvive slucuvanja no za niv ne se informira bidejki se odvivaat posle nastava...na neutralen teren odnosno na uluca. Site nastavnicite/strucnite sluzbi, roditelite i obezbeduvanjata imaat samo edna golema srekja, shto dosega ne se slucilo najloshoto. Togash ocigledno kje bide prekasno.
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2008 во 15:13
значи дефинитивно подобро е прашањето што не се случува во нашето образование... почнувајќи од тоа дека професорите се недоволно професионални во својата работа, па завршувајќи до тоа дека ,,јужната граница ги сече трите езера,,... а бе живи глупости... учениците се секојдневно сведоци што всушност се случува... секој Божји ден, на некого му ставаат 5ка оти ,,мама работи тука,, или ,,професорот по физика ми е дедо,, или што ти знам уште какви глупости... а некој, што се обидува барем малце чесно да заработи некоја оценка, нема шанса и можност да се пробие од сите овие ,,одлични,, ученици...

викаат дека одиме на запад... на запад, како што јас знам, нема ниту еден ученик на кој му се сите 5ки... дали ние Балканскиве деца сме многу учени или не знам.... изненадување

како може професор да оценува само од усната или само од писмената оцена, и притоа да не дава можност за поправка ?? каква е таа професорка што секој час ја ,,чита,, лекцијата, и какви се тие учебници, во кои јас учам за тоа во кој дел на Македонија какви видови на карпи има ?? што корист од тоа за јас да знам дека овде имало такви а онде вакви ??

И нека престанат со тоа дека ,,некој ден може да ми се најде,,... кога ќе дојде некој професор или некој од Министерството на мое место, каде што секој ден имам по 3-4 лекции за учење,... ќе видиме дали тоа мене ќе ми се наоѓа некој ден... !!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.