IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести > Избори
  Активни теми Активни теми RSS - Мнозински модел
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мнозински модел

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Мнозински модел
    Испратена: 13.Јуни.2008 во 18:24
Едно не ми е јасно, како тоа вмровците добија помалце гласови во однос на изборите во 2006, а сепак добија 64 пратенички мандати? (64 беа? нека ме поправи некој ако грешам)

Нели на претходните избори ги водеа сдсм со 3:1, а овај пат со 2:1 ? Значи коалицијата Сонце доби повеќе гласови од минатиот пат, а сепак помалце пратеници. Аналогно, вмро доби помалце гласови а повеќе пратеници.. Кај го има тоа? Нешто пред изборите ги сменаа правилата да „пратеници ќе има пропорционално според колку партии ќе бидат во коалицијата“ - па после одма собраа (јас би рекол - поткупија) 18 други партии, повеќето на националните малцинства, и оп - пропорционална застапеност на пратеници од сите партии во коалицијата - ете ти 64 пратенички мандати.

Потоа, изникнувањето на квази-партијата СДПМ и имиња како Рада Шеќеровска, Јанис Макрис и сл., со цел да се намалат гласовите на коалицијата Сонце. Повеќе за оваа баналност тука.

И уште нешто. На денот на изборите, одам јас кај брат ми и снаа ми на ручек, доаѓа мајката на снаа ми, постара женичка, не многу образована, и нешто се зборува сега за изборите и таа вика „мене ми рекоа да ја заокружам 12ката, за сите била таа...“ (иначе бр. 12 во Битола беше Антонио Милошоски)...

Кој сега мести избори?


Изменето од RebeL - 13.Јуни.2008 во 18:37
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 21:51


Тоа е ВЕСЕЛА МАТЕМАТИКА!!!

Таква се применува кај нас во секој сегмент од економијата, преживувањето, изборите и рецептот е веке виден, познат и дава одлични резултати!







Изменето од moira - 13.Јуни.2008 во 21:51
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 22:48


ne e nikakvo mestenje ...

se znae kako se dobiva pratenichki mandat ...
i taa matematika e kristalno jasna ...

kaj nas izborite gi dobivaat onie kade sto ke glasaat neopredelenite ...

vmro si ima glasachko telo ...
isto i sdsm ...

tuka se nekade ...

no neopredelenite ...
odlucuvaat koj ke bide pobednik ...

toa e ednata prichina ..

drugaa e sto sdsm saka bez da se promeni ...
so ista garnitura da pobedi ...

ne moze veke toa ...
sdsm treba da se reformira ...

dobro e sto vmro ima dovolen broj na pratenici
za mnozinstvo ...
taka da polesno gi sprovede reformite ...
i da odime napred ...



Изменето од moira - 13.Јуни.2008 во 22:53
                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
trnar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 184
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trnar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 22:54
Mnozinskiot model e stopati podobar od Proporcionalniov.Mnogu e po junacki da izlezesh so ime i prezime zad svojata kandidatura,uste pogolema majstorija e vo vtor krug da go pobedish konk*rentot.sega ovoj model dontova metoda na proporcionalniot model mu odgovara samo na vrhushkite na partiite koi se krijat pozadi partijata i taka samo lesno mozat da se protnat prvite luge koi nikogash i ne bi pominale.Zamislete dali Andov bio bil Pratenik?
Neka go smenat modelot so mnozinski ili neka go kombiniraat,makar sto jas sum za cisto mnozinski.
Кон врв
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 23:25
Ај препрочитај ми го текстот марко... како можи помалце гласови а повеќе пратеници и обратно?
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2008 во 19:18
Originally posted by RebeL RebeL напиша:

Ај препрочитај ми го текстот марко... како можи помалце гласови а повеќе пратеници и обратно?


aj ti presmetaj se so taa matematika do sega sto si ja zapoznal, kako e mozno da ne si tocen. matematicki de.
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2008 во 19:19
mnozinskiot model za makedonija e polos. zosto?

zatoa sto nikoj nema da ima dovolno mnozinstvo da kreira vlada. na kraj, 2-3ca sto vlegle so ime i prezime, ke pravat ogromni uceni za da podrzat edna ili druga opcija za vlada.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2008 во 19:32


Originally posted by trnar trnar напиша:

Mnozinskiot model e stopati podobar od Proporcionalniov.Mnogu e po junacki da izlezesh so ime i prezime zad svojata kandidatura,uste pogolema majstorija e vo vtor krug da go pobedish konk*rentot.sega ovoj model dontova metoda na proporcionalniot model mu odgovara samo na vrhushkite na partiite koi se krijat pozadi partijata i taka samo lesno mozat da se protnat prvite luge koi nikogash i ne bi pominale.Zamislete dali Andov bio bil Pratenik?
Neka go smenat modelot so mnozinski ili neka go kombiniraat,makar sto jas sum za cisto mnozinski.
hahahah so mnozinski modelsDSM nje memaa prateniciahahhakje bese dosadno do nemaj kade

Изменето од moira - 14.Јуни.2008 во 22:33
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
trnar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 184
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trnar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2008 во 22:21
Originally posted by anakin anakin напиша:



[QUOTE=trnar]Mnozinskiot model e stopati podobar od Proporcionalniov.Mnogu e po junacki da izlezesh so ime i prezime zad svojata kandidatura,uste pogolema majstorija e vo vtor krug da go pobedish konk*rentot.sega ovoj model dontova metoda na proporcionalniot model mu odgovara samo na vrhushkite na partiite koi se krijat pozadi partijata i taka samo lesno mozat da se protnat prvite luge koi nikogash i ne bi pominale.Zamislete dali Andov bio bil Pratenik?
Neka go smenat modelot so mnozinski ili neka go kombiniraat,makar sto jas sum za cisto mnozinski.
hahahah so mnozinski modelsDSM nje memaa prateniciahahhakje bese dosadno do nemaj kade

A,da i Vlatko Gjorcev ke bese Pratenik-na kukovo leto ili malo sutra

Изменето од moira - 14.Јуни.2008 во 22:33
Кон врв
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2008 во 22:21
Originally posted by kire_nedelkov kire_nedelkov напиша:

aj ti presmetaj se so taa matematika do sega sto si ja zapoznal, kako e mozno da ne si tocen. matematicki de.

Не ај стварно објасни ми пошто гледам многу си запознаен и навлезен во политиката (за разлика од мене), како се одредуваат пратениците, како тоа вмро имаа помалце гласови а повеќе пратеници во споредба со претходните избори. Озбилно ти викам..
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2008 во 22:23
изненадување Влатко Ѓорчев шо СЕУШТЕ нема завршено факултет? среќа

Де бре моира за 1 смајли ме едитираш? Јас мислев дека правилото е за повеќе ИСТИ смајлија....


Изменето од RebeL - 14.Јуни.2008 во 23:00
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2008 во 22:32
Ауу а ова па србокомунистиве, партија на грчкото лоби, овие од ВМРО барем го шутнаа овој татарот а овие од СДСМ уште го наградија Киро Глигоров за тоа што ни ја ФИРОМИЗИРАШЕ државата...

Со еден збор...
Без разлика дали има школо или не битно е да е патриотски настроен и да има стратегија за неговата работа...па дали е од ВМРО или од СДСМ дали има факултет или не не е битно тоа, битно е да имаш стратегија и да имаш мозок...

Изменето од Vladimir88 - 14.Јуни.2008 во 22:32
Кон врв
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2008 во 22:59
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Ауу а ова па србокомунистиве, партија на грчкото лоби, овие од ВМРО барем го шутнаа овој татарот а овие од СДСМ уште го наградија Киро Глигоров за тоа што ни ја ФИРОМИЗИРАШЕ државата...

Владе еве зошто Киро ја „фиромизираше“ државата.
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Со еден збор...
Без разлика дали има школо или не битно е да е патриотски настроен и да има стратегија за неговата работа...па дали е од ВМРО или од СДСМ дали има факултет или не не е битно тоа, битно е да имаш стратегија и да имаш мозок...

Како не е битно? Чоек со средно образование да биди пратеник ееееј!! Ова само во Македонија го има...

-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2008 во 23:03
Originally posted by RebeL RebeL напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Ауу а ова па србокомунистиве, партија на грчкото лоби, овие од ВМРО барем го шутнаа овој татарот а овие од СДСМ уште го наградија Киро Глигоров за тоа што ни ја ФИРОМИЗИРАШЕ државата...

Владе еве зошто Киро ја „фиромизираше“ државата.
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Со еден збор...
Без разлика дали има школо или не битно е да е патриотски настроен и да има стратегија за неговата работа...па дали е од ВМРО или од СДСМ дали има факултет или не не е битно тоа, битно е да имаш стратегија и да имаш мозок...

Како не е битно? Чоек со средно образование да биди пратеник ееееј!! Ова само во Македонија го има...


... aj seti se na prviot parlamentaren sostav... imashe luge i so nezavrsheno sredno obrazovanie... se podobruvame.... ke imame dolen dom so osnobci i srednoshkolci... pa gpren dom so priuceni fakultetliii..... i na kraj veciti penzioneri... mislam na politicari... Stole.... Stojmenov.... Dzingo.... i ne e cudo do bifeto da se otvori trafika za melni peleni.... pa gerijatriska servis sluzba.... Makedonija i se e mozno....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.