IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Грција ја призна Македонија во 1982 година
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Грција ја призна Македонија во 1982 година

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Makedonn Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 09.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Makedonn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Грција ја призна Македонија во 1982 година
    Испратена: 12.Јуни.2008 во 23:32
Во најновиот број на неделникот Македонско сонце има напис под наслов ГРЦИЈА ЈА ПРИЗНА МАКЕДОНИЈА ВО 1982 ГОДИНА СО РЕЗОЛУЦИЈА НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ. Автор на текстот е Мишко Талески.
Еве го линкот на написот
http://www.makedonskosonce.com/broevis/2008/sonce728.pdf/08_12_misko.pdf
Многу докази, факти, аргументи. Зарем нашиве политичари не знаат да ги користат овие работи при преговорите со Грција и со Нимиц ?
Кон врв
dudulovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 998
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dudulovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2008 во 23:45
Нив тоа не ги интересира. Проблемите настанаа малку пред распадот, кога се отвори можност за осамостојување на Македонија. А дотогаш не ги интересирало. Во ООН Македонија не фигурираше како посебна единка. За грција на север не постоеше Македонска туку југословенска граница
Еден литар ракија на ден и секогаш ќе бидеш здрав како дрен.
Кон врв
Makedonn Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 09.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Makedonn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 12:01
Талески сепак пишува дека Грција прво во 1977, а потоа во 1982 година се согласила со името Социјалистичка Република Македонија, со македонската азбука и македонските топоними. Прикажува и докази со резолуцијата во ООН, а плус и со други документи кои произлегуваат од грчкиот конзулат.
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 12:18
Е, и?
ке се вратите назад?
ке бидете социалистическа република Македония?
Кон врв
Makedonn Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 09.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Makedonn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 13:48
Леле, колку глупа логика имаш бе паган. Го признале името Македонија и македонската азбука. Отвори го линкот и прочитај убаво па пиши нешто паметно. Тоа што тогаш уредувањето било социјалистичко не ја менува работата ништо. До 1990 година Грција го признава македонскиот јазик, македонските топоними, и Македонија како име на република... Тоа што после 1990 година ја менуваат политиката кон нас е нивни проблем. Тоа на светот треба да му се докаже. Но, жалосно е што нашиве политичари абер немаат за тоа, ни сегашмни ни поранешни. Мишко Талески во Македонско сонце ја отрива работата, а Благј Зашов како тогашен претставник на Југпславија во Женева ја потврдува како точна.
Кон врв
baba mulon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 258
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај baba mulon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 17:39
изненадувањеизненадување
zashto gi zbunuvate lugjeto.Sega ke ispadne ova vaka pa ona onaka.Jasno pishuva i dokumentite se tie koi se,samo danajcite nekako ne moze da razberat.Ova trebashe ushte odamna da se istrazi,pregovaracot da si sostavi tim od strucnjaci koi ke ukazat na odredeni fakti.Siguren sum deka i pregovaracot za odredeni istoriski raboti doznava do mediumiголема%20насмевка
Im YOUR NIGHTMARE
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 18:32
Хахаха Грција ја призна Македонија уште мнооогу одамна, а исто така и македонското малцинство уште во 1920 година со Севрскиот договор, кога се обврзаа, дека ќе им го обезбедат правото на Македонците, да си зборуваат на свој сопствен јазик, и да учат на свој мајчин јазик, само што тоа ветување беше само на хартија

Изменето од Vladimir88 - 19.Јуни.2008 во 18:32
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.