IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Кој го следи Исус повеќе, Муслиманите или
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кој го следи Исус повеќе, Муслиманите или

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
KarolinaXP Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KarolinaXP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2008 во 21:22
Од ова што толку исцрпно и мошне убаво ни го прикажа Свемирски дух едно е јасно СИТЕ ГО СЛЕДИМЕ ИСУС.
Кој повеќе е прашање индивидуално кое зависи од самиот верник, од самиот Човек.Едно е вистината и во неговото излагање БОГ, полемики нема,полемиките се во парите и во сиромаштијата,во превласта и лошото водење на политиката и тоа во гобални размери.Луѓето навистина заборавија дека се луѓе,станаа немилосрдни и злобни,заборавија на својот спас во единствениот БОГ и што тој заповеда,....размислете Сите Вие барем на Форумов,....кај не однесе нашето безумие и до кај е границата и црвената линија?!
Кон врв
Ezan-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Локација: Somalia
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ezan-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2008 во 01:00
Originally posted by fiks fiks напиша:

Originally posted by Ezan-a Ezan-a напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Ебу, темата е сосема банална... и многу пати сме објасниле во различни теми...
Не треба да се следат постапките на Исус, туку значењето на тоа што го проповедал.
Да парафразирам - не те прави Негов следбеник тоа што влегува во устата, туку тоа што излегува од неа...
Не те прави верник тоа што ќе носиш капче какво што Исус носел при молитва, туку тоа што го носиш во душата при молитва.
Не те прави верник тоа што ќе отидеш во Храмот 5 пати на ден, туку тоа што ќе го носиш Храмот во себе секој ден, по цел ден.
Не те прави верник тоа што ќе носиш брада и како ќе изгледаш, туку како ќе постапиш.
Не те прави верник тоа што ќе постапуваш надворешно како што постапувал некој (па макар тоа да е и Исус), туку дали ќе се однесуваш и дали ќе го носиш во душата тоа што тој го оставил како наследство.
Во истиот контекст, тогаш... да те прашам јас тебе... нешто што е најбитно за Исус и за тоа што тој им го оставил на луѓето...
Дали вие го следите Законот на Љубовта?
Дали вие го следите Законот на Простувањето?
Дали вие го следите Законот на Милоста?
Ако со чисто срце и ум одговориш на трите прашања со ДА, тогаш го следиш Исус, онака, како што тој оставил порака дека треба да биде следен...


Zidarski kako prvo jas ne sum Eby ja sum Ezan-a kako drugo da znaes deka jas kako Musliman mnogu poveke gi sledam stapkite na Isa a.s.w nego VIE, site nie nosime nesto vo dusata ama ova sto jas go navedov ova se postapki na vasiot GOSPOD i ako e taka ti treba dosledno da go sledis vo sekoj negov cekor zasto znaes deka Isus tebe ke ti sudi na sudniot den za tvoite postapki.
P.S.So cisto srce ti odgovaram na trite prasanje so DA i deka go sledam Isa a.s.w.i negovite postapki se primer na dobar covek no ke ti kazam deka moeto veruvanje se nadopolnuva i se zavrsuva so sledenjeto na postapkite i zivotot na POSLEDNIOT ALLAHOV PRATENIK MUHAMMED A.S.W neka e Salavat i Sellam nad nego

VO RED EZAN-A NEKOE PRASHANJE DO TEBE
IMASH NAVEDENO LOKACIJA SOMALIJA ZOSHTOA zosto da ne ako ti smeta kazi ke ja smenam vazi ?
DALI AKO SE RODESHE VO SIBIR KE BESHE MUSLIMAN?Mozda nemase da se rodam kako musliman no ako ja baras vistinata i ako imas svsno razmisluvanje za nekio raboti ke dojdes do nea kako sto doagaat mnogu mnogu Konvertiti vo ISLAM !!!
DALI PO TVOJA SLOBODNA VOLJA SI MUSLIMAN ILI TOA E NASLEDSTVO OD FAMILIJA ILI OKOLINA ILI NAMETNATO ?Jas sum po moja sopstvena volja i nema sto mnogu da se polemizira okolu toa toj sto e musliman i sto ja osetil blagodetta od ISLAMOT nikogas ne posakal da e pripadnik na druga religija
AKO E PORADI TOA SHTO SITE TVOI RODNINI SE MUSLIMANI
KOJ IM DAL NIV PRAVO DA TE PRINUDAT NA TAA RELIGIJA PO AFTOMATIZAM?Nikoj nikogo ne prinuduva na religija znaes zosto od Hristijanski familii najmnogu ima Ateisti zatoa sto ne ja spoznale verata od svoite roditeli
KOJ IM DAL PRAVO DA TE PRAVAT SUNET ?Sunetot Medicinski dokazano e najhigienski i najmnogu od zitelite na svetot se obrezani mnogu mal broj ne se kako sto si ti eden od niv !!!
KOGA KE STANESH POLNOLETEN SHTO AKO JA NAPUSHTISH RELIGIJATA A SITE RABOTI SHTO SI GI PRAVEL DOTOGASH NE GI PRIFAKA NEKOJA DRUGA RELIGIJA KON KOJA BI BIL NAKLONET?????Nikogas ama bas nikogas ne bi ja napustil verta na VISTINATA I BLAGODETOT ISLAM
ZOSHTO SO TVOETO PISHUVANJE TUKA IMAM VPECHATOK DEKA SAKASH DA VLIJAESH NA NEKOGO????Jas tuka pisuvam samo VISTINA i nisto poveke ako ti imas takov vpecatok toa e tvoe pravo ako pak sakas da ja osetis blagodetot na ISLAM dojdi vo nekoja od mnogute Dzamii i stani del od nego
I NA KRAJ
VO SVETOT POSTOJAT MNOGU RELIGII
KOJA E VISTINSKATA ???
AKO E EDEN BOG KOJ E VISTINSKIOT????
NA MUSLIMANITE LI?DEFINITIVNO TI KAZUVAM DEKA OVA E PRAVATA RELIGIJA VO KOJA NEMA NISTO DRUGO OSVEN VISTINA !!!
NA HRISTIJANITE??
NA EVREITE??
NA BUDISTITE??
POZDRAV






Изменето од Ezan-a - 10.Јуни.2008 во 01:33
Beautiful Mind

Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2008 во 01:33
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Христијаните среќа
Дали?
И кои?
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2008 во 01:35
Originally posted by Ebu-Hurejre Ebu-Hurejre напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Ебу, темата е сосема банална... и многу пати сме објасниле во различни теми...
Не треба да се следат постапките на Исус, туку значењето на тоа што го проповедал.
Да парафразирам - не те прави Негов следбеник тоа што влегува во устата, туку тоа што излегува од неа...
Не те прави верник тоа што ќе носиш капче какво што Исус носел при молитва, туку тоа што го носиш во душата при молитва.
Не те прави верник тоа што ќе отидеш во Храмот 5 пати на ден, туку тоа што ќе го носиш Храмот во себе секој ден, по цел ден.
Не те прави верник тоа што ќе носиш брада и како ќе изгледаш, туку како ќе постапиш.
Не те прави верник тоа што ќе постапуваш надворешно како што постапувал некој (па макар тоа да е и Исус), туку дали ќе се однесуваш и дали ќе го носиш во душата тоа што тој го оставил како наследство.
Во истиот контекст, тогаш... да те прашам јас тебе... нешто што е најбитно за Исус и за тоа што тој им го оставил на луѓето...
Дали вие го следите Законот на Љубовта?
Дали вие го следите Законот на Простувањето?
Дали вие го следите Законот на Милоста?
Ако со чисто срце и ум одговориш на трите прашања со ДА, тогаш го следиш Исус, онака, како што тој оставил порака дека треба да биде следен...
 
zidarski , zosto se obrakas do mene koa jas ne sum postiral nitu eden post vo ovaa tema ?!!!
Остај го, си има проблем.
Сеуште мисли дека верата е во срцето и умот, а не во делата.... сеуште не фо сфатил Исус, а почнал слепо да го следи Павле...
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2008 во 02:09
Originally posted by KarolinaXP KarolinaXP напиша:

Од ова што толку исцрпно и мошне убаво ни го прикажа Свемирски дух едно е јасно СИТЕ ГО СЛЕДИМЕ ИСУС.
 
Повеќето од тоа што ви го прикажа свемирски дух е лага. Но за да се препознае таа лага потребно е познавање на Светото Писмо.
Муслиманите си го следат Мухаммед, а Христијаните си Го следат Исус. Просто ко два и два среќа
 
Се разбира,
под фразата "Го следиме Исус", не подразбираме буквално чекорење зад грбот на Исус (што не е ни можно нели).
Под фразата "Го следиме Исус" не подразбираме ни следење на имиџот на Исус (како тој физички изгледал. како Тој се облекувал, како си ја потсрижувал косата, брадата итн)
Под фразата "Го следиме Исус" исто така не подразбираме ни следење на Неговите овоземни навики: во колку саат се будел, што појадувал, како се поздравувал, кои песни ги пеел, во кој џеп ги чувал парите, по кои места се шетал итн.
Под фразата "Го следиме Исус" не подразбираме ни следење на работите кои САМО од Него се очекувале. На пример, Исус бил крстен од Јован Крстител. Дали тоа значи дека и ние треба да бидеме крстени од покојниот Јован? Исус постел 40 дена и 40 ноќи пред да ја започне мисијата? Дали и ние треба да постиме толку? (btw муслиманите постат само преку ден, а не навечер) Исус бил распнат за гревовите наши. Дали и ние треба да бидеме распнати за гревовите за кои Исус веќе беше распнат? Исус воскресна на третиот ден. Дали и ние треба да воскреснеме три дена по смртта? Итн.
 
Под фразата "Го следиме Исус" ние ПОДРАЗБИРАМЕ следење на Христовото учење, извршување на Христовите заповеди, исполнување на сето она што Христос го побара од нас, на сето она што ни го остави како аманет. На овој начин Исус Го следат само Христовите следбеници, само вистинските христијани, а не муслиманите, не протестантите, не православните, не католиците итн. туку само оние кои се држат до учењето на Исус Христос запишано во Новиот Завет - христијаните.
Се надевам сега ти е појасно.
Поздрав Каролинче големо%20гушкање


Изменето од EvAngelos - 10.Јуни.2008 во 02:14
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2008 во 02:24
navedi mi evangelos koi se tie hristijani koi go sledaat deneska isus ?!!!!
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2008 во 02:46
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Под фразата "Го следиме Исус" ние ПОДРАЗБИРАМЕ следење на Христовото учење, извршување на Христовите заповеди, исполнување на сето она што Христос го побара од нас, на сето она што ни го остави како аманет. На овој начин Исус Го следат само Христовите следбеници, само вистинските христијани, а не муслиманите, не протестантите, не православните, не католиците итн. туку само оние кои се држат до учењето на Исус Христос запишано во Новиот Завет - христијаните.
Се надевам сега ти е појасно.
Поздрав Каролинче големо%20гушкање
 
EvAngelos dali ti so ovaa ni kazuvas deka ti ne go sledis isus so ogled na toa deka ti si pripadnik na protestanskata crkva ?!!!збунетост
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2008 во 13:54
EvAngelos,mozese kratko da ni napises "NIE NE GO SLEDIME ISUS" Ne go sledime pod frazata taa i taa. Ne go sledime pod frazata taa i taa. Ne pod taa i taa..... Togas NE GO SLEDITE.

Delata na Isus,negovite postapki bea primer kako negovite sledbenici treba da se ponasaat.
Ako razgledame (da ne odime daleku) tuka na forumot,NE MOZE DA SE PREPOZNAE SLEDBENIK NA ISUS.
Moze li Templarus so negovata pogana usta da bide Sledbenik na Isus ? NIKOGAS.
So takvi sledbenici toj se strami.

Edna od naj golemite NEBULOZI e
"Isus bil raspnat za grevovite nasi". NE TESITE SE SAMITE SEBESI. KE BIDETE RASPNATI ZA GREVOVITE I TOA KAKO ! Ova vi dalo "olesnuvanje" da gi odbiete site Isusovi "frazi". Od tuka proizleguvaat site izmeni vo Biblijata i Hristijanstvoto.

Odtuka se ragjaat bezbroj grevovi vo vas,so nadez deka nekoj se macel za vas.

Adem a.s za grevot si ja platil kaznata SAM uste prviot moment.
Sekoj za grevot ke si plati.
Kako sto nemoze denes nikoj na mestoto moe za mene da jade a jas da bidam najaden taka nikoj za mene nemoze da se izmaci i za grevot moj. Ona zlo sto sum go napravil sam ke si go platam.

Dalje,ako po samoto "sveto pismo" razgledame,tolku nedorazbiranja ima okolu toa raspnuvanje,sto ne ni pokazuva nisto osven "NISU GA NI UBILI NI RASPELI,VEC IM SE PRICINILO"

Ako smetas deka e poveke laga vo ona sto go napisav,daj demantiraj barem edna tocka sto ne e taka.
Od Inaet i od Ljubomora Muslimanite gi narekuvate (nekoi) Muhammedanci. Ne. Toa se Muslimani i nivnata vera e ISLAM. POKORNOST.

Ako ti e krivo,mozes glavata od zid da ja udiras a da go iskrivis toa nemozes.

PS: Ona sto go napisav e samo del od knigata na "BILAL FILIPS" Ex Hristijanin. A knigata se vika "Vistinskata Religija"




Кон врв
KarolinaXP Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KarolinaXP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2008 во 14:02
citiram:
Edna od naj golemite NEBULOZI e
"Isus bil raspnat za grevovite nasi". NE TESITE SE SAMITE SEBESI. KE BIDETE RASPNATI ZA GREVOVITE I TOA KAKO ! Ova vi dalo "olesnuvanje" da gi odbiete site Isusovi "frazi". Od tuka proizleguvaat site izmeni vo Biblijata i Hristijanstvoto.


AKO VAKA ISKRENO KAZUVAS EDNO KAZUVAS, JAS DOBRO TE RAZBRAV, VIDI SEKOJ I JAS I TI KE SI PLATIME KOGA KE DOJDE SUDNIOT DEN AMA JAS NE TI POSAKUVAM RASPNUVANJE NA KRST KAKO TI NA MENE ILI NA NAS, JAS TEBE TE SAKAM KAKO MOJ NEPRIJATEL I TI GO SVRTUVAM I DRUGIOT OBRAZ.
KROTKO KAKO JAGNE, A TI RAZMISLI KOMU KE MU PRIPADNE POSLE OVIE ZBOROVI RAJOT TEBE ILI MENE?
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2008 во 14:17
Karolince,so toa sto smetas deka si go zasluzila rajot ti a jas ne,toa e bolesta koja tesko se leci.

Da bidam krotok ko jagne toa treba da bide priroda na nekoj covek i dolznost NAJ NORMALNA.

Nekoj mu se obratil na Muhammed s.a.w.s i mu rekol deka Majkamu bila bolna pa na Hadz koga ja odnesol,napravil tavaf nosejki ja na pleki... prasal dali so toa pocituvanje prema roditelot ja ispolniv dolznosta,dali rajot go zasluziv. Muhammed s.a.w.s rekol deka toa e naj malku sto treba da go napravis za roditelite.

Karolince,nie Muslimanite,za sebe,za svoeto "JAS" za svojot nefs,ego... nie za toa ne ziveeme. Obaveza ni e na licnata navreda i da ne vozvrakjame.

Prav covek so losi kritiki i navredi se leci,dokolku pravo postapi. A slatkite zborovi mozat samo da go ubijat i upropastat.

Toa ti e kako preterano jadenje na seker.Sladok e,no sekernata bolest pokasno se pojavuva.

Lekot,kolku poveke gorcliv tolku poveke efikasen.

Na sekoja navreda treba da smignis i da goltnis kako lek.

Кон врв
KarolinaXP Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KarolinaXP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2008 во 14:30
Konecno se soglasuvam so tebe
deka gorclivata trevka e lek
nema polekovita trevka od pelinot
ziv otrov
ama leci
a beliot seker e najgolemiot ubiec
baklava,serbet torta,.....neznam popareni kolaci

voopsto ne mi se na repertoarot za jadenje
zatoa 100% se soglasuvam so tebe svemirko duhce

pozdrav
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2008 во 14:57
Originally posted by Ezan-a Ezan-a напиша:

Originally posted by fiks fiks напиша:

Originally posted by Ezan-a Ezan-a напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Ебу, темата е сосема банална... и многу пати сме објасниле во различни теми...
Не треба да се следат постапките на Исус, туку значењето на тоа што го проповедал.
Да парафразирам - не те прави Негов следбеник тоа што влегува во устата, туку тоа што излегува од неа...
Не те прави верник тоа што ќе носиш капче какво што Исус носел при молитва, туку тоа што го носиш во душата при молитва.
Не те прави верник тоа што ќе отидеш во Храмот 5 пати на ден, туку тоа што ќе го носиш Храмот во себе секој ден, по цел ден.
Не те прави верник тоа што ќе носиш брада и како ќе изгледаш, туку како ќе постапиш.
Не те прави верник тоа што ќе постапуваш надворешно како што постапувал некој (па макар тоа да е и Исус), туку дали ќе се однесуваш и дали ќе го носиш во душата тоа што тој го оставил како наследство.
Во истиот контекст, тогаш... да те прашам јас тебе... нешто што е најбитно за Исус и за тоа што тој им го оставил на луѓето...
Дали вие го следите Законот на Љубовта?
Дали вие го следите Законот на Простувањето?
Дали вие го следите Законот на Милоста?
Ако со чисто срце и ум одговориш на трите прашања со ДА, тогаш го следиш Исус, онака, како што тој оставил порака дека треба да биде следен...


Zidarski kako prvo jas ne sum Eby ja sum Ezan-a kako drugo da znaes deka jas kako Musliman mnogu poveke gi sledam stapkite na Isa a.s.w nego VIE, site nie nosime nesto vo dusata ama ova sto jas go navedov ova se postapki na vasiot GOSPOD i ako e taka ti treba dosledno da go sledis vo sekoj negov cekor zasto znaes deka Isus tebe ke ti sudi na sudniot den za tvoite postapki.
P.S.So cisto srce ti odgovaram na trite prasanje so DA i deka go sledam Isa a.s.w.i negovite postapki se primer na dobar covek no ke ti kazam deka moeto veruvanje se nadopolnuva i se zavrsuva so sledenjeto na postapkite i zivotot na POSLEDNIOT ALLAHOV PRATENIK MUHAMMED A.S.W neka e Salavat i Sellam nad nego

VO RED EZAN-A NEKOE PRASHANJE DO TEBE
IMASH NAVEDENO LOKACIJA SOMALIJA ZOSHTOA zosto da ne ako ti smeta kazi ke ja smenam vazi ?
DALI AKO SE RODESHE VO SIBIR KE BESHE MUSLIMAN?Mozda nemase da se rodam kako musliman no ako ja baras vistinata i ako imas svsno razmisluvanje za nekio raboti ke dojdes do nea kako sto doagaat mnogu mnogu Konvertiti vo ISLAM !!!
DALI PO TVOJA SLOBODNA VOLJA SI MUSLIMAN ILI TOA E NASLEDSTVO OD FAMILIJA ILI OKOLINA ILI NAMETNATO ?Jas sum po moja sopstvena volja i nema sto mnogu da se polemizira okolu toa toj sto e musliman i sto ja osetil blagodetta od ISLAMOT nikogas ne posakal da e pripadnik na druga religija
AKO E PORADI TOA SHTO SITE TVOI RODNINI SE MUSLIMANI
KOJ IM DAL NIV PRAVO DA TE PRINUDAT NA TAA RELIGIJA PO AFTOMATIZAM?Nikoj nikogo ne prinuduva na religija znaes zosto od Hristijanski familii najmnogu ima Ateisti zatoa sto ne ja spoznale verata od svoite roditeli
KOJ IM DAL PRAVO DA TE PRAVAT SUNET ?Sunetot Medicinski dokazano e najhigienski i najmnogu od zitelite na svetot se obrezani mnogu mal broj ne se kako sto si ti eden od niv !!!
KOGA KE STANESH POLNOLETEN SHTO AKO JA NAPUSHTISH RELIGIJATA A SITE RABOTI SHTO SI GI PRAVEL DOTOGASH NE GI PRIFAKA NEKOJA DRUGA RELIGIJA KON KOJA BI BIL NAKLONET?????Nikogas ama bas nikogas ne bi ja napustil verta na VISTINATA I BLAGODETOT ISLAM
ZOSHTO SO TVOETO PISHUVANJE TUKA IMAM VPECHATOK DEKA SAKASH DA VLIJAESH NA NEKOGO????Jas tuka pisuvam samo VISTINA i nisto poveke ako ti imas takov vpecatok toa e tvoe pravo ako pak sakas da ja osetis blagodetot na ISLAM dojdi vo nekoja od mnogute Dzamii i stani del od nego
I NA KRAJ
VO SVETOT POSTOJAT MNOGU RELIGII
KOJA E VISTINSKATA ???
AKO E EDEN BOG KOJ E VISTINSKIOT????
NA MUSLIMANITE LI?DEFINITIVNO TI KAZUVAM DEKA OVA E PRAVATA RELIGIJA VO KOJA NEMA NISTO DRUGO OSVEN VISTINA !!!
NA HRISTIJANITE??
NA EVREITE??
NA BUDISTITE??
POZDRAV





znaci imash odgovor na se
dobro ama neshto tuka ne mi diktuva malce neshto semeringot popushtil,tece ulje
prvo za sunetot....
velish medicinski dokazano naj higienski,eve jas veruvam vo evolucija i vo priroda se ona shto ne i se bendisuva na evolucijata taa ne go cuva i usovrshuva, e sega sledstveno na ova samata priroda ke ne napraveshe sunet
e sega ako toa se povrzuva so religija samiot bog
koga ne stvoril ako ne cinelo vaka kako mene ke me napravel sunet
i te prashav koj im dal pravo a ne dali e medicinski ili ne e i kolku luge se praveni sunet
vtoro...
me kanish da ja prifatam tvojata religija,bila vistinska velish...dokazi go ova ....jas ne veruvam vo neshto napishano pred 1400 godini...jas ne sum protiv ni edna religija ...ne sakam da bidam vernik na ni edna religija
.....jas imam samo edno ubeduvanje a toa e da ne pravam losho na drugite ...toa e mojata religija...
treto......
ako postoeshe bog zoshto nevini luge ginat niz svetot
zoshto militantnite islamisti se povikuvaat na tvojot bog
zoshto jas za tebe sum nevernik ako ne sakam da ja prifatam tvojata vera

cetvrto....
ako se rodeshe kako moj brat shto ke beshe po veroispoved
hristijanin li ??
vo koja religija ke ja barashe
vistinata ???
shto ako staneshe pop???koja vistina ke ja govoreshe????
ova moze da odi do beskraj ima mnogu zoshto no ni eden odgovor na makar edno zoshto
na kraj vistinata e relativen poim koj moze da go menuva i da go tolkuva sekoj od nas kako shto mu odgovara
pozdrav

Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2008 во 15:19
Fiks,Sunnet e i da gi cetkame zabite. Dali ocekuvas Bog da sleze i da ti gi mie zabite ?
Ona sto Sozdatelot od nas go bara e da mu se vrati cisto ona sto ni go dal na zaem. DUSATA I TELOTO.
Kako da go odrzuvame ni dal USLOVI.
Kriv tie proizvoditelot na avtomobilot ako ti ne mu smenis ulje pa ti blokira ? Toj ti kazal deka treba da go napravis toa !

Vtoro.
Nevernikot nikogas nema da svati deka Smrtta e RAHMET ! Toa e Blagodet Bozja. Dali ke bese zadovolen ako bese bessmrten ? Toa e KAZNA !
Treba da zrtvuvas seme (zakopas vo zemja) za da dobies zito (plod)!

Pravilnoto i objektivno gledanje ni otkriva deka dobroto vo celokupnoto svoe postoenje e princip, a zloto e isklucok. Zdravjeto e osnova, a bolesta e isklucok. Nie pogolemiot del od svojot zivot go pominuvame vo zdravje. Bolesta retko ne' posetuva. Taka e i so zemjotresot koj iznesuva samo nekolku minuti vo zivotot na zemjata dolg so milioni godini. Isto e i so vojnite i katastrofite. Se se toa kratki grcevi vo zivotot na narodite pomegju dolgi periodi na mir

Prakticno, se ima svoja dobra strana. Bolesta pottiknuva na cuvanje na zdravjeto, bolkata e izvor na cvrstinata, upornosta i spremnosta na zrtva. Zemjotresite se vozdiski osloboduvanje na vnatresniot pritisok na zemjata, koj ja zastituva nejzinata kora od eksplozija. Vulkanite isfrlaat skrieni rudni bogatsva i pokriena povrsina na zemjata so plodna lavea. Vojnite gi povrzuvaat narodite.

Od ova sindzirno povrzuvanje nastanale i Obedinetite Nacii i Sovetot za Bezbednost kako dve najgolemi svetski instanci, koi gi resavaat megjunarodnite konflikti. Penicilonot, atomot, avionite, raketite se pronajdeni blagodarejki na vojnite. Otrovot na zmijata go sodrzi najefikasniot protivotrov. Od mikrobite se pravat vakcini. Mestata na koi sto sme sega ne bi ni pripagjale ako nasite dedovci bea zivi. Zloto vo vselenata e kako senka na slikata: ako i se priblizis ti se cini deka e nadostatok na slikata i greska, no ako slikata ja gledas od vistinska oddalecnost ke otkries deka toa e neophodno i deka senkata ima prvoklasna zadaca vo estetskoto oblikuvawe na slikata.

Dali ke znaevme sto e zdravjeto da ne e bolesta? Ubavoto go raspoznavame blagodarejki mu na grdoto, prirodnata polozba blagodarejki na neprirodnata...Vo ovaa smisla se i zborovite na golemiot Gazalija:
„Nepotpolnosta na veselenata e nejzinata potpolnost, kako sto e iskrivenosta na lakot negovata ispravnost, bidejki vo sprotivno ne ke mozese da ja isfrli strelata.”

Vtoroto znacenje na teskotiite i bolkite e otkrivanjeto na vistinskata priroda na lugjeto. Ako ne se teskotiite, site lugje bi bile isti. Darezlivosta bi stanala posiromasna a borbata bi ja zagubila slasta na jurisot. Toa e ispitot na sekoj od nas pred samiot sebe si pred Allah dz.s.

Ovoj svet ne e nisto drugo osven edna glava na romanot, koj ima poveke takvi glavi, i smrtta ne e negov kraj tuku pocetok. Nepravilno e da donesuvame sud samo vrz osnova na eden cin, kako sto enepravilno da otfrlime nekoe delo, bidejki nekoja negova stranica ne ne voodusevuva. Pravilniot sud se nosi na krajot.

konecno, so sto ova,onie koi go postavuvaat ova prasanje go nadomestuvaat ? Baraat li tie zivot bez smrt, starost, nedostatoci, pomos, ogranicuvanja, zal i bolki? Zar ne baraat tie apsolutno sovrsenstvo, iako samo Allah dz.s. e sovrsen? Sovrsen e samo Eden i Edinstven. Ova znaci deka tie bi bil nezadovolen se dodeka tie licno ne bi stanale bogovi, a toa e ismejuvanje na samite sebe si. Takvi samo ne nasmejuvaat. Tie sakaat zivotot da bide raj, a sto storile taka da bide? So sto tie zasluzuvaat da bidat Bogovi. Edna baba bese popametna od doktor po nauki koga ni zboruvase ednostavno: „Dobroto e od gospod, zloto e od nas”

Ova troska zborovi go rezimira i razresuva celiot problem. Bog ja dal rekata i veterot, no kapetanot na brodot ke ja prenatrupa so lugje i roba, pa togas koga ke potone brodot go pcue Gospod i ja krivi sudbinata. Kakov e grevot na Gospod vo toa? Toj ja dal vodata po koj brodi brodot i veterot koj ke go pridvizuva, no coveckata pohota i alcnost go prestorija dobroto vo zlo.

DEL OD KNIGATA NA MUSTAFA MAHMUD: "RAZGOVOR SO PRIJATELOT NEVERNIK"

A gledaj interesno,Subhanallah. Gledam na eden forum na istovo prasanje edna devojka go dava istiov odgovor,samo kade sto se spomnuva Allah go izbrisala i onamu kade sto se spomuvaat Aeti od Qur'anot.
DO KOGA LI KE SE KITITE SI TUGJI PERJA ? !



http://www.forum.kajgana.com/showthread.php?t=4394&page=11

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2008 во 15:23
a koj odgovor go dava ???
na shto ???
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.