IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Lingua Latina - само јас ли го мразам?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Lingua Latina - само јас ли го мразам?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2008 во 10:24
Да, токму тоа и го велам 5-6 поста погоре, во забелешката на крајот (*). 
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
mladprofesor Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mladprofesor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2008 во 19:48
sekoja cest na toa sto ste go zapamtile,Ama na 46 god treba i pozralo da razmisluvate, ako treba da e taka da ve [ratime vo biro za razvoj na obrazovanie i vie oblikuvajte ja programata za sredno obrazovanie zatoa sto ste mn pameten!!!
i ne ziveeme site vo zabluda, i ne mi e jasno kako mozat da se site pametni kako vas??? stvarno se cudam
vi blagodaram na iscrpnite izlaganja i komentari
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2008 во 20:42
a shto ke ti e latinski?!,...osven za,...krstoslovki reshavanje!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2008 во 21:16
..jas mislam deka site nie tuka sme da si iskazeme svoi stavovi... svoi razmisluvanje odnosno da polemizirame i dokolku bi se soglasile site vo se temite bi trebalo edna po edna da gi zatvorame. zatoa ve molam bez negiranje na tugite mislenja.



Изменето од mamamd - 13.Ноември.2008 во 21:16
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2008 во 21:25
go ,..poddrzuvam gornoto mislenje!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2008 во 09:15
Originally posted by Anne_sk Anne_sk напиша:

Vo gimnaziite dokolku vo treta godina odberete podracje - prirodni nauki ili opstestveni nauki ke ucite latinski jazik.
Mene licno casot mi e utepuvacka...Se se uci na pamet, delkinacii, padezite, tie nastavkite
Ste ucele li vie latinski, kakvo iskustvo imate i mislite li deka treba da se uci latinskiot jazik?


Ave amica-mihi nomen Anthony est
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2008 во 16:29
Момче младо! Прво, во еден од твоите претходни постови велиш:
Originally posted by mladprofesor mladprofesor напиша:

jas mislam deka ne treba da si ogranicen vo nisto....

Молчешкум преминав преку ова, сметајќи дека не е со некоја тенденциозност.
Потоа, го пишуваш следново:
Originally posted by mladprofesor mladprofesor напиша:

sekoja cest na toa sto ste go zapamtile,Ama na 46 god treba i pozralo da razmisluvate, ako treba da e taka da ve [ratime vo biro za razvoj na obrazovanie i vie oblikuvajte ja programata za sredno obrazovanie zatoa sto ste mn pameten!!!
i ne ziveeme site vo zabluda, i ne mi e jasno kako mozat da se site pametni kako vas??? stvarno se cudam
vi blagodaram na iscrpnite izlaganja i komentari

Не гледам причина зошто во твоите зборови има толакава иронија и цинизам? (Несакам да го употребам зборот злоба, сепак би бил претежок)! Дали со некој дел од моите пишувања те навредив лично тебе, за да ти на оваков начин ми враќаш? Дали можеби твојот револт (да не речам бес) кон мене е само израз на твојата немоќ со аргументи да ми одговориш на моето прашање: дали на лекарите им треба познавање на латинската граматика за да ја пишат дијагнозата на болеста или препишаниот лек? Дали можеби и ти си еден од креаторите на оваквиот образовен систем, па секое воочување на грешките и лично те погодува? Навистина неможам да најдам објаснување и да ја сватам твојата огромна нетрпеливост и потценување кон некој кој искажал спротивно мислење на твоето убедување!
Го разбирам бунтовниот младешки дух и отпорот кој се јавува кај нив од мислењата и ставовите на постарите, но сепак треба да се контролираат однесувањата и, одредени работи (кои се косат со твоите видувања), да се прифатат како реални. Зарем не беше реално моето тврдење, дека латинскиот треба да се учи во завршните години на средното образование? Ете, после направената промена, сепак испаѓа дека сум бил во право (навистина сум бил паметенкул), за што и ти се согласи:
Originally posted by mladprofesor mladprofesor напиша:

... Vo pravo si deka treba da se uci vo poslednite godini od sredno i sega taka i se uci da znaes mora da ima nekoja zrtvena generacija ima takvi mn vo nasevo opstestvo. I da znaes ako si gi zapamtil pogovorkite si naucil nesto vo zivotot. Um se ponataka ako znaes da gi primenis

Ова е доказ дека навистина имало неспособни во бирото за развој на образованието кои правеле катастрофални грешки, кои се провлекувалие низ многу генерации. Затоа воопшто не ти држи забелешката „како можат да се сите паметни како вас“.
Доколку и понатаму се продолжи со игнорантскиот однос на/кон секоја добронамерна критика, оваквите луѓе и понатаму ќе придонесуваат да имаме „жртвени генерации“!

И на крај:
Originally posted by mladprofesor mladprofesor напиша:

... i ne ziveeme site vo zabluda, i...

Нема преблемсреќа. Живеј си ти во твојата заблуда дека не си во заблуда. Тоа е твое неоттуѓиво право.мир

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2008 во 02:47
Море луѓе! Го виде некој младиов професор? „Галиба“ ќе губиме час?!плазењеголема%20насмевкасмеење
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 19:07
Mislam deka latinskiot treba da se uci samo dokolku smetas deka navistina ke ti bide potreben za ponatamu vo toa sto ke go rabotis. Na primer kaj moze edno medicinsko uciliste bez latinski jazik? Jas go ucev vo prva godina, interesen jazik, navistina iako e mrtov ....
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2008 во 00:39
Lingua latina est Закон
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2008 во 11:54
АЈ, шОм почна со латински поговорки да видиме колку ги знаеме.

Ab ovo - Од јајце (од почеток)
Ad literam - буквално
Etiam tu mi filli - зар и ти мој сине (Кај нас позната како „зар и ти сине Бруте“)
Omnia mea mecum porto - сето свое го носам со себе
Per asper ad astra - преку трња до ѕвездите (тежок е патот до славата)
Pro domo - во своја полза
Quod liced novi, non liced bovi - не е се за секого


Сега засега доста е од мене.

Р.Ѕ. Доколку имам некои правописни грешки, поправете ме!


Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 00:43
Их бре, колку луѓе го растураат овОа омилениот им латински јазик плазење  Ај да ве испровоцирам малку. Колку да видам дали некој читанамигнувањеголема%20насмевка
Bonus penis, pax in domo
Оваа ја знам само напамет. Не го знам преводот. Знае некој од вас што значи ова?намигнувањецрвенеење
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 00:51
Бонус треба да е суперлатив од добро,или позитив а пенис сите знаеме што е.Пакс може да е мир домо,да не е дом

Сега отприлика...
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 01:01
Ееее, добро е! Има некој што се интересира за латинскиов. Море не само тоа, туку и го „одбираааа“плазењеголема%20насмевканамигнувањесмеење
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.