IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Власи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Власи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5051525354 66>
Автор
Порака
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2010 во 19:24
Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:



Епа си го нашол местото де, москополските власи се најголеми гркомани.Заради гркоманството и градот му беше рушен.


Sega ispadna i ovoj ne cini aaaaизненадувањеголема%20насмевка
Кон врв
g-1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 10.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај g-1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2010 во 19:29
Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:

Originally posted by ADVISOR ADVISOR напиша:



Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:

Па има голема веројатност власите од егејска Македонија да се латинизирано староседелско население и така не се разликуват многу од нас, само по јазикот.
А овие тука кај мене во Битола и Крушево се испреселени од Албанија, Москополе.
Хахахах абе комплекс имаш од Власите од Битолаголема%20насмевка.Читај овде малце ОВДЕ  дека има потекло од Крушево и Москополетрепкање


Епа си го нашол местото де, москополските власи се најголеми гркомани.Заради гркоманството и градот му беше рушен.


1. Tie od Bitola i okolnite sela, najgolem del se avtohtoni so mileniumi.

2. "Заради гркоманството и градот му беше рушен." ne e rusen eden grad no poveke: Gramosta, Nikolica, Linotopea, Bitkuki, Polena,.... so preku 400.000 Makedoni.

Pricinata ne e "grkomanstvoto"!

Tuku sprotivno, pricinata e priklonuvanjeto kon Vatikan, i vostanovuvanjeto na "latinskoto" pismo na Akademijata od Moskopole.

Ali-Pasa Janinski bil GRKOMAN!


Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2010 во 08:25
Originally posted by ADVISOR ADVISOR напиша:


Originally posted by монте кристо монте кристо напиша:

еве да дадам линк од денешниот утрински весник , во интервју на солунскиот градоначалник кој се произнесува за влав и кој не заборавил од каде му е потеклото . Уште еден доказ за пријателството на власите кон македонците . Останатото ќе ви оставам да го прочитате текстот и да отцените сами . Поздрав http://utrinski.com.mk/?ItemID=C12BD31B889C234D9DDDB47EB54FC270
Bas mi e milo ne znaev deka e Vlav голема%20насмевкаголема%20насмевка

мислам дека не сум влав, ама имам власи роднини, имам пријатели власи и девојки сум имал , , ама по мое власите секогаш биле со македонците сплотени , според крсте петков мисирков власите треба да ни се пријатели , сите разумни луѓе мислат така, така мислам и јас
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
svmihail Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svmihail Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2011 во 15:50

Кога некој мене ќе ме нараче ВЛАВ се осеќам многу навреден.!
Сум Macedonarma'n или накратко Arma'n.

Не ми е познато зошто Арманите дозволуваат да ги нарекуваат Власи па дури и да го официјализираат тоа име ставајќи го во уставот на Македонија, и ако самите себе си така не се нарекуваат
Незнаењето на значењето на зборот влав или за негово погрешно толкување. Не заитересираноста на поголемиот дел Армани да дознаат што значи зборот влав. Никој Арман досега не се заинтересирал да дознае, кога ќе го наречат влав што го нарекуваат.
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2011 во 15:55
Originally posted by svmihail svmihail напиша:


Кога некој мене ќе ме нараче ВЛАВ се осеќам многу навреден.!
Сум Macedonarma'n или накратко Arma'n.

Не ми е познато зошто Арманите дозволуваат да ги нарекуваат Власи па дури и да го официјализираат тоа име ставајќи го во уставот на Македонија, и ако самите себе си така не се нарекуваат
Незнаењето на значењето на зборот влав или за негово погрешно толкување. Не заитересираноста на поголемиот дел Армани да дознаат што значи зборот влав. Никој Арман досега не се заинтересирал да дознае, кога ќе го наречат влав што го нарекуваат.


A името цинцари?И со то име се нарекуват меѓу себе, или и то не чини ?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2011 во 15:58
Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:

Originally posted by svmihail svmihail напиша:


Кога некој мене ќе ме нараче ВЛАВ се осеќам многу навреден.!
Сум Macedonarma'n или накратко Arma'n.

Не ми е познато зошто Арманите дозволуваат да ги нарекуваат Власи па дури и да го официјализираат тоа име ставајќи го во уставот на Македонија, и ако самите себе си така не се нарекуваат
Незнаењето на значењето на зборот влав или за негово погрешно толкување. Не заитересираноста на поголемиот дел Армани да дознаат што значи зборот влав. Никој Арман досега не се заинтересирал да дознае, кога ќе го наречат влав што го нарекуваат.


A името цинцари?И со то име се нарекуват меѓу себе, или и то не чини ?


За овие имиња mamamd најдобро може да објасни, а чинам дека и на оваа тема тоа детално го има сторено. И колку што знам Цинцари е навредливо име, кое повеќе се употребува во Србија, а ретко во Македонија.
Кон врв
svmihail Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svmihail Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2011 во 03:33
Да ме нарекуваат влав ме навредува бидејќи ме прави без личен. Тоа ме навредува. Старите Германи за населението во Римската империја користеле два термина Едниот бил Römer а другиот бил Walh. Со првиот ги означувале или нарекувале Римјаните кои зборувале латински и кои биле третирани како прима римски граѓани а сите останати народи во империјата кои не зборувале на чист латински јазик него зборувале на различни јазици биле нарекувани како Walh што би означувало “останати народи во империјата“. Со текот на времето словените на балканот на зборот Walh му дале словенска форма и станал ВЛАВ и во множина власи. Такви останати имало многу. Како на пример Португалците, сите Шпански народи. французите и некои помали народи кои ги населуваат југот и југозападот на франција, Италијанските ,ротороманите и Молдавците. Во групата на Walh спаѓаат и Dacoromani ili Dacoarma'n, Istroarma'n, Meglenoarma'n и се разбира Macedonarma'n. Пописот тука не завршува но мислам дека е доволен.
За разлика од називот влав називот Цинцар е ве ред и се гордеам што сум Цинцар Арма’н. Разберете дека сите
Цинцари се Арма’ни ама сите Арма’ни не се цинцари.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2011 во 17:55
Originally posted by svmihail svmihail напиша:

Да ме нарекуваат влав ме навредува бидејќи ме прави без личен. Тоа ме навредува. Старите Германи за населението во Римската империја користеле два термина Едниот бил Römer а другиот бил Walh. Со првиот ги означувале или нарекувале Римјаните кои зборувале латински и кои биле третирани како прима римски граѓани а сите останати народи во империјата кои не зборувале на чист латински јазик него зборувале на различни јазици биле нарекувани како Walh што би означувало “останати народи во империјата“. Со текот на времето словените на балканот на зборот Walh му дале словенска форма и станал ВЛАВ и во множина власи.


Но, не биле само Словените оние кои го употребувале тој збор. Впрочем, дури и Грците го употребувале, затоа што и тие ги нарекувале Ароманите - Влахика.

Мошне ми се допадна твоето објаснување. Сепак би те прашал. Дали е правилно да се нарекувате Македоноармани, или само Аромани? И што значи тоа Македоно што стои пред Армани. Многумина дадоа на овој форум разни објаснувања, меѓу кои Mamamd најдеталното објаснение, односно дека станува збор за Аромани од Македонија.

Од друга страна, за зборот Цинцари внимавам откако некои посочија дека не сакаат да бидат викани Цинцари. И оттогаш, како модератор, должност ми е да внимавам при употреба на вакви, за некои луѓе, непријатни зборови.

Изменето од Македон - 04.Март.2011 во 17:56
Кон врв
svmihail Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svmihail Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2011 во 01:53

Ќе се потрудам колку што можам и знам да одговорам на сите прашања. Само дозволетеми мал коментар на следниот текст:
“За овие имиња mamamd најдобро може да објасни, а чинам дека и на оваа тема тоа детално го има сторено.“
Пред да го напишам првиот пост внимателно се прочитав што се има напишано на оваа тема. Има многу интересни написи кои привлекуваат внимание.Има во нив доста вистини но има и не вистини. Напишани се и доста спротивности кои прават до забуна. Нај интересни ми биле оние написи кои секогаш поцнуваат со точност или правилно толкување на цитиран текст од друг сајт и се дава објаснување на тој текст , а продолжуваат со погрешно толкување. Има такви текстови во кои авторите просто забегуваат со своето пишување и прават забуни кај останатите.
Меѓу оние кој имаат пишувано, Написите на mamamd привлекуваат големо внимание по својата вистинитост и точност. Од нејзе можи многу да се научи бидејќи има големо познавање за Арма’ните. Ама со нејзината поделбата на Арма’ните според градовите и обласите од каде побегнале или биле приморани да се иселат не се сложувам.Од една причина веќе постои поделба која е на некој начин веќе призната.
Кон врв
svmihail Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svmihail Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2011 во 02:33
[QUOTE=Македон]

Но, не биле само Словените оние кои го употребувале тој збор. Впрочем, дури и Грците го употребувале, затоа што и тие ги нарекувале Ароманите - Влахика.
/QUOTE]

Се разбира дека си во право и не само грците   и многу други а формата Влав и власи е типична за Македонија. Немав намера да ги напишам сите варијанти на зборот Walh
Има неколку zanimlivosti на оваа тема. На пример:

   Италија          Olaszország
   Италијанец       Olasz
   Влав             Oláh
   Власи            Vlachok

Зборовите од десна страна се превод на зборовите од лева страна, на кој јазик е преводот? Дали се приметуваат сличности меѓу зборовите од десната страна?
Кон врв
g-1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 10.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај g-1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2011 во 11:09
Originally posted by svmihail svmihail напиша:

[QUOTE=Македон]

Но, не биле само Словените оние кои го употребувале тој збор. Впрочем, дури и Грците го употребувале, затоа што и тие ги нарекувале Ароманите - Влахика.
/QUOTE]

Се разбира дека си во право и не само грците   и многу други а формата Влав и власи е типична за Македонија. Немав намера да ги напишам сите варијанти на зборот Walh
Има неколку zanimlivosti на оваа тема. На пример:

   Италија          Olaszország
   Италијанец       Olasz
   Влав             Oláh
   Власи            Vlachok

Зборовите од десна страна се превод на зборовите од лева страна, на кој јазик е преводот? Дали се приметуваат сличности меѓу зборовите од десната страна?


Terminot "vlah" vo makedon-armanskiot jazik oznacuva covek koj sto zivee nadvor od urbana sredina. Povrzan e so zborot "VLIHUR" (prostor), "VLIHURIE< VLAHURIE" (prostranstvo)od jazicniot fond na makedon-armanskoit jazik.



Изменето од g-1 - 05.Март.2011 во 11:10
Кон врв
svmihail Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svmihail Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2011 во 12:11

g-1 Сигурно си во право со своето објаснување за терминот 'Vlah". Дали мислиш дека тука треба да се бара коренот на терминот Влав?
Ако е така зошто самите така не се викаат а го користат терминот Арма’н?
Мислам дека коренот на зборот влав треба да се бара во терминот WALH за кое дадов веќе дадов објаснување.Колку што можам да приметам и научниците кои се занимаваат со овие прашања тврдат дека терминот влав и сите негови варијанти во зависност од кои народи или јазици е изговорен е германскиот термин WALH.
Втора занимливост.
Едена од верзиите на терминот WALH е и зборот WALESS кој пак е корен на името на Wales
Кон врв
g-1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 10.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај g-1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2011 во 13:56
Originally posted by svmihail svmihail напиша:


g-1 Сигурно си во право со своето објаснување за терминот 'Vlah". Дали мислиш дека тука треба да се бара коренот на терминот Влав?
Ако е така зошто самите така не се викаат а го користат терминот Арма’н?
Мислам дека коренот на зборот влав треба да се бара во терминот WALH за кое дадов веќе дадов објаснување.Колку што можам да приметам и научниците кои се занимаваат со овие прашања тврдат дека терминот влав и сите негови варијанти во зависност од кои народи или јазици е изговорен е германскиот термин WALH.
Втора занимливост.
Едена од верзиите на терминот WALH е и зборот WALESS кој пак е корен на името на Wales


Poveke od sigurno deka terminot se upotrebuva od strana na Makedon-Armanite od urbanite sredini za da se oznacat "stocarite - nomadi". Se raboti za termin koj pred se oznacuva socijalno-ekonomska kategorija. Od prosta pricina sto se raboti za socijalno-ekonomska kategorija, samite nikogas, i vo nikoj slucaj NA SVOJOT JAZIK, vo etnicka smisla taka ne se imenuvale, niti mozele da se imenuvaat. Edno e socijalno-ekonomska kategorija, a sosema drugo etnicka kategorija. Vo odredeni slucai se slucuva da dojde i do nivno "preklopuvanje", no toa e nadvor od ustalenite pojmovni jazicni normi, i e rezultat na "tugi" interpretacii. Ako imame "stolar, drvar, rudar,...", kako ke se istite izjasnat po etnicka osnova: "Rudar, Drvar, Stolar,...????
Кон врв
svmihail Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svmihail Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2011 во 15:13

Повторно ќе напишам дека си во право во тоа нема никаков сомнеж. Само едно не можам да разберам од твоите постови,дали мислиш дека од 'Vlah" настанал терминот ВЛАВ?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5051525354 66>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.