IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ХРИСТИЈАНИТЕ ВО КОРАНОТ!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ХРИСТИЈАНИТЕ ВО КОРАНОТ!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 12>
Автор
Порака
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 21:27
Ovaa ti se vika odvlekuvanje na ogan - se koristi vo borbeni dejstva so toa sto se pustat zrtvi (se praktikuvalo toa da se zatvorenici presleceni vo uniformi) da go skrenat neprijatelskiot ogan dodeka ne se izvrsi pregrupiranje na silite ili ne dojde pomos isto se koristi i za prikazuvanje na iskrivena slika za toa koj e neprijatel i kako da se postapuva so nego - toa go pravite ovdeka so ovaa tema - a aladin nisto ne vi e kriv....no vo red e samo napred ........ se gleda deka ovoj forum pocnuva da dobiva definicija........

Изменето од zidarski - 16.Мај.2008 во 21:31
Кон врв
trebo.r.a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trebo.r.a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 21:31
Ама некако чуден си ми Темплариус во твоиве констатации.Аладин досега отвори најмалку 20 теми за Исламот ,Аладин досега на овој форум залепи фотографии,написи,непроверени цитати и ред други глупости КАКО НИКОЈ ДОСЕГА. И замисли,замисли на сето тоа,ние муслиманите се обидувавме и се обидуваме да одговорме,демантираме итн. И тоа си течеше и сеуште си тече супер.

Ајде,за да не ја пренасочуваме водата на друга страна,конкретно ти постави прашање на оваа тема,нешто што тие нејасно,па Иншаллах ќе се потрудеме да ти одговориме.Тоа би било најдобро.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 21:31
Темплариус - не спамирај и пишувај со нормален фонт!
Do what is right, come what may...
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 21:35
Originally posted by trebo.r.a trebo.r.a напиша:

Ама некако чуден си ми Темплариус во твоиве констатации.Аладин досега отвори најмалку 20 теми за Исламот ,Аладин досега на овој форум залепи фотографии,написи,непроверени цитати и ред други глупости КАКО НИКОЈ ДОСЕГА. И замисли,замисли на сето тоа,ние муслиманите се обидувавме и се обидуваме да одговорме,демантираме итн. И тоа си течеше и сеуште си тече супер.

Ајде,за да не ја пренасочуваме водата на друга страна,конкретно ти постави прашање на оваа тема,нешто што тие нејасно,па Иншаллах ќе се потрудеме да ти одговориме.Тоа би било најдобро.




Aladin ovaa aldain onaa a nie site drugi sme cvecki za mirisnje neli - pa site sme isti bre samo sto toa treba da go svatime i togas ce mozeme da diskutirame a do togas ce si vadime oci edni na drugi.....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
trebo.r.a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trebo.r.a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 21:37
Нема никаква потреба од вадење очи.Дај смирено да дискутираме и да не спомнуваме личности кои не се тука. Темата има наслов,па бујрум раководи се според насловот.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 21:43


k*ran 9:29-30
Borite se protiv onih kojima je data Knjiga! a koji ne vjeruju ni u Allaha ni u onaj svijet, ne smatraju zabranjenim ono što Allah i Njegov Posalnik zabranjuju i ne ispovijedaju istinsku vjeru - sve dok ne daju glavarinu poslušno i smjerno.
Jevreji govore: “Uzejr je - Allahov sin”, a kršćani kažu: “Mesih je - Allahov sin.”* To su riječi njihove, iz usta njihovih, oponašaju riječi nevjernika prijašnjih - ubio ih Allah! Kuda se odmeću?

[/QUOTE]
 
 
sakas da kazes deka treba da razgovarame za ova ? .... vo red ... se soglasuvam deka treba da se vratime na temata .... pa poveli ... spored ovie zborovi , kakov e statusot na Hristijanite ? .. i dali voopsto imaat status koga ubavo pisuva sto treba da se stori so niv .... dali e toa kazano samo figurativno ili postoi i nekoe drugo pojasnuvanje za poslednite zborovi ?
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 21:45
i sto e uste pointeresno , koe e toa odmetnuvanje na Hristijanite ? .. za kakvo odmetnuvanje se posocuva ?
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 21:46
Ne znam ama jas celo vreme smireno diskutiram (ako toa voopsto moze da se narece diskusija) a po temata nema da se rakovodoma od prosta pricina sto nikoj ne se rakovodi po nea - sakate da zboruvate za talmudit i evreite na dve temi se koristite so nego za da plukate,jas otvoriv tema na koja sakav da diskutirame no moderatorot ja izbrisa, plasejci se da ne gi navredam vash*te cuvstva .....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
trebo.r.a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trebo.r.a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 21:46
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

k*ran 9:29-30Borite se protiv onih kojima je data Knjiga! a koji ne vjeruju ni u Allaha ni u onaj svijet, ne smatraju zabranjenim ono što Allah i Njegov Posalnik zabranjuju i ne ispovijedaju istinsku vjeru - sve dok ne daju glavarinu poslušno i smjerno.Jevreji govore: “Uzejr je - Allahov sin”, a kršćani kažu: “Mesih je - Allahov sin.”* To su riječi njihove, iz usta njihovih, oponašaju riječi nevjernika prijašnjih - ubio ih Allah! Kuda se odmeću?

 

 

sakas da kazes deka treba da razgovarame za ova ? .... vo red ... se soglasuvam deka treba da se vratime na temata .... pa poveli ... spored ovie zborovi , kakov e statusot na Hristijanite ? .. i dali voopsto imaat status koga ubavo pisuva sto treba da se stori so niv .... dali e toa kazano samo figurativno ili postoi i nekoe drugo pojasnuvanje za poslednite zborovi ?
[/QUOTE]


Pra[aweto tie sosema na mesto,iako toa go preze od Aladina.Sega ce te zamolam da bides trpleiv,Inshallah ce se potrudam da ti odgovoram na istoto,samo sega ne mozam,moram da odam na Molitva.Inshallah koga ce se vratam,ako vo medju vreme nikoj ne ti odgovoril ce dobies odgovor. Pozdrav.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 21:47
vo red ... ti posakuvaj spokojna molitva ....
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 21:48
Тоа е директен цитат од к*ранот. И во англиската верзија стои истото. Затоа - дајте некакво објаснување, наместо да вметнуваме тука трети религии...
Do what is right, come what may...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 22:22
I jas bi dodal ushte neshto...

Ne bi sakal segashnite chenovi na forumov da se zemaat lichno odgovorni za nekogashnite pishuvanja, napraveni od bilo koj, vo citiranite knigi.

Nie denes mozheme samo da gi interpretirame tie nekogashni pishuvanja koi veruvame deka bile napraveni po nekoja potreba vo minatoto. Toa ne znachi deka nie sme odgovorni za niv i ne znachi deka ima potreba od niv i vo deneshno vreme.

Ova vazhi kako za ovaa tema, taka i za onaa EVREITE PROTIV HRISTIJANITE.



Zatoa apeliram do site vas, stom sakate da stojat ovie dve temi, da bidete osobeno pretpazlivi vo komentiranjeto i obrakjanjeto eden kon drug. Nema nikakva potreba da barate lichna odgovornost i da se napagjate megjusebno, nebare vie lichno ste gi pishuvale navedenite citati.


Mislam deka deka razbirate sto sakam da kazham i deka se sl*gate so moive zborovi.




Изменето од Messenger - 16.Мај.2008 во 22:27
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 22:23
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

vo red ... ti posakuvam spokojna molitva ....
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 22:34
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I jas bi dodal ushte neshto...

Ne bi sakal segashnite chenovi na forumov da se zemaat lichno odgovorni za nekogashnite pishuvanja, napraveni od bilo koj, vo citiranite knigi.

Nie denes mozheme samo da gi interpretirame tie nekogashni pishuvanja koi veruvame deka bile napraveni po nekoja potreba vo minatoto. Toa ne znachi deka nie sme odgovorni za niv i ne znachi deka ima potreba od niv i vo deneshno vreme.

Ova vazhi kako za ovaa tema, taka i za onaa EVREITE PROTIV HRISTIJANITE.



Zatoa apeliram do site vas, stom sakate da stojat ovie dve temi, da bidete osobeno pretpazlivi vo komentiranjeto i obrakjanjeto eden kon drug. Nema nikakva potreba da barate lichna odgovornost i da se napagjate megjusebno, nebare vie lichno ste gi pishuvale navedenite citati.


Mislam deka deka razbirate sto sakam da kazham i deka se sl*gate so moive zborovi.





Jas ne se sl*gam so tebe - ne e taka kao sto ti mislis - jas pak ce povtoram - ako jas ja zemam i ja objavam karikaturata na muhamed ovdeka jas licno gi navreduvam muslimanite iako ne sum jas avtorot na karikaturata, ne sum ja jas nacrtal, taka li e ???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.