IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ХРИСТИЈАНИТЕ ВО КОРАНОТ!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ХРИСТИЈАНИТЕ ВО КОРАНОТ!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 12>
Автор
Порака
trebo.r.a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trebo.r.a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 21:09
Ха,ха,ха .Абре Аладине слатко ме изнасмеа,не успеа на претходната тема,па сега отвори нова.Но,ајде ќе ти дадам фора додека ги пастираш сите ајети кои што зборуваат за Христијаните па после ќе добиеш детално објаснување за секој ајет посебно.

Да видиш колку сме ние фер во толкувањето на Исламот,за разлика од некои кои што единствено умеат и знаат да затвораат теми.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 21:25


Eve sto veli (na krako) Qur'anot za Hristijanite:

El-Maide, 82 ajet: "Ti ?e? sigurno na?i da su vjernicima najlju?i neprijatelji jevreji i mnogobo?ci, i svakako ?e? na?i da su vjernicima najbli?i prijatelji oni koji govore: 'Mi smo kr??ani, zato ?to me?u njima ima sve?enika i monaha i ?to se oni ne ohole."

Ete,kratko i jasno i nie go pocituvame toa a za nasi zastitnici osven Allah dz.s nikogo ne zemame. Edinstven e Toj na Kogo se naslonuvame i NIKOJ DRUG.


Изменето од Messenger - 16.Мај.2008 во 16:09
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 21:30
vo red e svemirski...
sega dobiv odgovor kakov sto o4ekuvav...
blagodaram...
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 21:30
Свемирски - убав ајет постира, но сепак - остануваат претходните три ајети во кои се зборува за борба против христијаните. Ти можеш да објаснуваш дека станува збор за духовна борба, но текстот вели вака:

Borite se protiv onih kojima je data Knjiga! a koji ne vjeruju ni u Allaha ni u onaj svijet, ne smatraju zabranjenim ono što Allah i Njegov Posalnik zabranjuju i ne ispovijedaju istinsku vjeru - sve dok ne daju glavarinu poslušno i smjerno.
Do what is right, come what may...
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 21:40

Spored Qur'anot,Marija zabremenila bez dopir na maz [Sura 3:46; Sura 19:15-22].

Qur'anot veli deka Marija bila cestita zena i naj blazena [Sura 3:41].

Qur'anot veli deka Isus bil Mesija i deka bil Golem covek i na ovoj i na Idniot svet i deka e blizok na Allah [Sura 3:44].

Vo Qur'anot se veli deka Isus pravel cuda so Bozja dozvola i deka na slepi ocite im gi otvoril [Sura 3:46-48].

Qur'anot veli deka Isus umrel i deka Allah (Bog) go vozdignal kraj sebe [Sura 3:54].

Ete Qur'anot za Isus i Hristinanite.



Изменето од Messenger - 16.Мај.2008 во 16:10
Кон врв
trebo.r.a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trebo.r.a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 21:43
Аллах да те награди!

Навистина сјајни цитати,кои треба сега некој евреин да ги прокоментира.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 21:43
Originally posted by zidarski zidarski напиша:



Borite se protiv onih kojima je data Knjiga! a koji ne vjeruju ni u Allaha ni u onaj svijet, ne smatraju zabranjenim ono što Allah i Njegov Posalnik zabranjuju i ne ispovijedaju istinsku vjeru - sve dok ne daju glavarinu poslušno i smjerno.


Kade tuka spomnato e ubistvo,ubivanje,nasilstvo ?

Nebitno,odgovoreno e i troska sovest ne me grize...

Kazi mi Aladin,protolkuvaj go ona gore.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 21:43
Требо - а да не се занимаваш со мене, а?
Do what is right, come what may...
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 21:50
Originally posted by nikita nikita напиша:

vo red e svemirski...
sega dobiv odgovor kakov sto o4ekuvav...
blagodaram...


I drug pat Nikita,so zadovolstvo na sekakvo prasanje,no postaveno so zelba navistina da se nauci nesto a ne samo za provokacija i omraza.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 03:16
Alooooooo ne ja menjate temata objasnete onaa sto prasuva temata ne odete of topik i ne se krijte zad Talmudot koga vece zad k*ranot ne mozete ...bre sto vera ce bevte..........
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 16:03
Za zhal moram povtorno da interveniram...

Site off-topic komentari ke bidat izbrishani. Dokolku sakate da postirate citati od Torata stavete gi vo soodvetnata tema za evreite i hristijanstvoto.

Opomena za svemirski - vnimavaj kako se izrazuvash kon svetite dela na drugite vernici i kako se obrakjash do drugite chlenovi, inaku ke bidesh baniran.



Iako ne mi se dopagja ovaa tema, kako i onaa za evreite i hristijanite, ovde samo bi rekol edno neshto sto e relevantno za dvete temi:

Evreite ne go sakaat Isus i se indiferentni kon hristijanstvoto kako religija koja e razviena od negovoto propovedanje, a muslimanite ne go sakaat hristijansvoto i go pochituvaat Isus.

Se razbira ova e generalizirano i ne vazhi za sekoj evrein i musliman poedinechno, no koga veke se nafativte so takvi generalni diskusii i etiketiranja, togash odgovara na kashata sto ja gotvite.

Изменето од Messenger - 16.Мај.2008 во 16:06
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 16:16
И уште една забелешка - текстовите кои ги објавувате се со навредлива содржина за Христијанството и за секој Христијанин. Свемирски имаш опомена заради тоа! Знам дека цитатите се од Талмудот, но како што гледаш, ниеден евреин не ги има изнесено тука, ниту пак некогаш има речено нешто против Христијанството на форумов.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 20:10
Zhal mi e sto se postavuvaat vakvi temi na koi celta im e edinstveno rasplamtuvanje na verska netrpelivost i mislam deka najdobro e tie da bidat izbrishani.

Ako ne sakame da se provejuva nezadovolstvoto od minatoto togash zoshto gi povtoruvame rabotite koi doveduvaa tokmu do nego?

Изменето од Messenger - 16.Мај.2008 во 20:11
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 20:57
jas dojdov samo do eden zaklu4ok deka tie postovi na aladin se izmislici kolku za da nastanat karanici megju hristijanite i muslimanite....bidejki ni svemirski ni nikoj drug ne gi komentirase tie ajeti...
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.