IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Куранот и блудот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Куранот и блудот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Куранот и блудот
    Испратена: 15.Мај.2008 во 13:49
GLEDAM OVDEKA POCNALA DISKUSIJA ZA OSVEZUVANJE NA ZNAENJATA OD OBLASTA NA INCESTOT I BLUDOT VO NEKOI SV KNIGI......... PA KOGA MOZE DA SE RAZGOVARA ZA TOA NA TAKOV NACIN ......ZA STARIOT ZAVET ......MOZE LI ZA TOA I NA TOJ NACIN DA RAZGOVARAME ....I OTKRIVAME STO DRUGI RELIGIOZNI DELA .....VO OVOJ SLUCAJ KORANOT--KAKO ,,OBJAVA BOZJA,, DADENA PREKU PRATENIKOT MUHAMED NE SOVETUVA...NASOCUVA.....ILI NI DAVA PRIMER NAJSAKANIOT PRATENIK BOZJI(MUHAMED) SO SVOJOT PRIMER...

VERUVAM MODERATORITE NEMA DA IMAAT NISTO PROTIV......A NI CITATELITE NA NASIOT NI PODFORUM VEROISPOVED.........BIDEJKI POTVREDEN E INTERESOT A I UCESTVOTO NA FORUMDZIITE VO TOJ VID NA DIJALOG!

SHALOM!
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 13:57
ispravno .... se nadevam deka nikoj od prisatnite clenovi na ovoj forum koi bea najdosledni vo pisuvanjeto vo vrska so incestot vo svetite knigi nema da se navredat koga ce pocnat da se vadat prljavite alista i od nekoi drugi knigi .... isto taka , ocekuvam razbiranje i od moderatorite koi pokazaa dosta razbiranje vo prethodnite temi ( incest vo svetite knigi ) , deka ce imaat razbiranje i za ovaa tema .... mir so vas
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 14:15
postoi li ova vo koranot?



 "Kad sam popet na nebo dostigao me Džibril i rekao: "O Muhammede, kaže Uzvišeni Allah: "Oprostio sam grijehe ženama tvog ummeta koje primjenjuju privremeni brak"


Peti imam Bakira: Pitao ga covjek koliko može biti mlado žensko za privremeni brak, pa mu rece: "Ako se ne može prevarit!" Pa ga upita covjek: "A od kad se ne može prevarit?" Pa mu odgovori Bakir:" Kad bude od deset godina starosti (!).


Pravih žena ne može musliman imati više od cetiri odjednom, a privremenih? Džafer: "Oženi se s hiljadu ako hoceš, jer su one unajmljene."111"(!) A mogu li se pogoditi samo za jedan odnos? Nema šta ne može: "Može!", kaže  deseti imam Ebu Hasan112, samo kad završi posao treba okrenuti glavu i ne gledati u "suprugu"!113

U vrijeme Resulullaha, sallallahu 'alejhi ve sellem, jedna udata zena je ucinila zinaluk (blud). Resulullah, sallallahu 'alejhi ve sellem, je zabranio unistenje njenog djeteta koje je zaceto na nezakonit nacin i naredio je da se njegova majka brine za njega sve dok dijete ne ojaca i pocne samo jesti.(zarem ne e ova prekutno odobruvanje???)



Изменето од aladin - 15.Мај.2008 во 14:29
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 14:29
како прво имаш поздрав кој би требало да значи МИР
верувајми аладине далеку си од тоа , повеке од колку што мислиш, со темава која ја креира, се цели сосем на спротивното, но ајде за увид на твите свакања и знаење ке се обидеме по којзнае кој пат да коментираме на тема која е Апсурдна!!!

бр. 1 кога се пишува текст се дава и изворот од каде потекнува цитатот, исто така се дава и ланецот на преданиа, ти ако си навикнат да веруваш на некој кој ти дал само име, без презиме, без негова биографија, на некој кој нити зивеел нити чекорел нити било кога го видел Аллаховиот гласник Иса (Исус) , кај нас ова не е вообичаено, па од оваа појдовна точка, ке те советувам да почнеш да пишуваш на повисок степен, несме ние градинка овде....

ајде изјасни се и одкриниги твоите квалитетеи во познавање на религиите, посебно на сопствената религија, потоа прејди на Исламот.


Изменето од Sahih Bukhari - 15.Мај.2008 во 14:30
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
trebo.r.a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trebo.r.a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 14:33
Originally posted by aladin aladin напиша:




postoi li ova vo koranot? "Kad sam popet na nebo dostigao me Džibril i rekao:
"O Muhammede, kaže Uzvišeni Allah: "Oprostio sam grijehe ženama tvog
ummeta koje primjenjuju privremeni brak"Peti imam Bakira: Pitao ga covjek koliko može biti mlado žensko za
privremeni brak, pa mu rece: "Ako se ne može prevarit!" Pa ga upita
covjek: "A od kad se ne može prevarit?" Pa mu odgovori Bakir:" Kad bude
od deset godina starosti (!).Pravih žena ne može musliman imati više od cetiri odjednom, a
privremenih? Džafer: "Oženi se s hiljadu ako hoceš, jer su
one unajmljene."111"(!) A mogu li se pogoditi samo za jedan odnos? Nema
šta ne može: "Može!", kaže  deseti imam Ebu Hasan112, samo kad
završi posao treba okrenuti glavu i ne gledati u "suprugu"!113U vrijeme Resulullaha, sallallahu 'alejhi ve sellem, jedna udata zena
je ucinila zinaluk (blud).
Resulullah, sallallahu 'alejhi ve sellem, je
zabranio unistenje njenog djeteta koje je zaceto na nezakonit nacin i
naredio je da se njegova majka brine za njega sve dok dijete ne ojaca i
pocne samo jesti.(zarem ne e ova prekutno odobruvanje???)



На твоја голема жалост и разочарување ќе ти кажам дека НЕ ПОСТОИ ТАКВО НЕШТО ВО к*р,АНОТ.Сите тие работи кои ги произнесе се чиста фабрикација од некој Шиитски сајт кои говорат за Мут,а или привремен брак,за кој јасно кажавме дека во Исламот не е дозволен.

Инаку темава како тема тие сосема утната,но,кога веќе си ја отворил раководи се според нашиот пример и ЦИТИРАЈ ЦИТАТИ ОД к*р,АНОТ,а не некакви си прикаски.

Колку што можеш да забележиш на темата БИБЛИЈАТА И ИНЦЕСТОТ исклучиво се цитираат делови или пасуси од Библијата,така да за понатамошна дискусија ќе те замолам тебе ,а и сите останати да не излегуваат оф топик и да цитираат ајети од к*р,анот кои што говорат за тоа.

Модераторите нема потреба да ја затвораат темата,ако се држиме до нејзиниот наслов.

Значи Аладине погорните цитати кои ги посочи немаат никаква врска со к*р,анот.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 14:39
aladin, iako ne mi se dopagja mnogu otvaranje na kontra-temi, sepak poveli i vnimatelno i precizno argumentiraj sto sakash da kazhesh, citirajki izvori kako sto reche Sahih. Obidi se da stoish ponastrana od lichni pretpostavki i labavi tolkuvanja koi bi imale za cel samo da odat vo prilog na tvojata intencija so objavuvanjeto na temata. Veke bezbroj pati sme imale takvi nastapi od mnogu chlenovi ovde i sme zakluchile deka toa vodi edinstveno kon lichno blamiranje i sozdavanje nepotrebni tenzii na forumov.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 15:03
receno------storeno......jas ne sakav odma da navlezeme,,tvrdo,, no stom barate.........
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 15:16
Ej,Aladinco,koga vece otvoras Kontra tema,treba da gi dades Izvorite od kaj si gi crpel "Informaciite"

Vece bracata predhodno,ti go kazaa istoto,i ti kaza bratot trebo.r.a,deka nemaat nikakva vrska so Quranot!


Druga rabota aladinco,ja otvoras ovaa tema kako Kontraudar na Temata Biblijata I Incestot a ??

No,Alco,treba edno da ti bide jasno..Pojdi na Taa tema i ke vidis deka Bratot-Omer-El-Faruk(koj ja otvorilm temata)..Ti navedil eno 50,60 pasuscinja vo koi e zastapen Incestot...

A ti Alco si otvoril tema Quran i Blud,a ne si dal nitu eden ajet...Nego i da sakas da dades nema ni da najdes!!!

Taka da Alco..Ne ti drzi temava


Изменето од Halid ibn Velid - 15.Мај.2008 во 15:18
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 15:18
poleka so zaklucoci........ne brzaj imaj sab'r!
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 15:45
батката мисли дека има АС во ракавот, но пазете кога ке се изјанси, ке биде само краставо двојче
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 15:50
pocna so vregjanje?


nema potreba........


nego objasni za pocetok sto znacat ovie delovi od koranot......:

Sura 33:36-38).

33:36. Kada Allah i Posalnik Njegov nešto odrede, onda ni vjernik ni vjernica nemaju pravo po svome nahoðenju postupiti. A ko Allaha i Njegova Poslanika ne posluša, taj je sigurno skrenuo s Pravoga puta.*

33:37. A kad ti reèe onome kome je Allah milost darovao, a kome si i ti dobro ucinio: "Zadrži ženu svoju i boj se Allaha!" - u sebi si skrivao ono što æe Allah objelodaniti i ljudi si se bojao, a preèe je da se Allaha bojiš. I pošto je Zejd s njom živio i od nje se razveo, Mi smo je za tebe udali kako se vjernici ne bi ustruèavali više da se žene ženama posinaka svojih kad se oni od njih razvedu - kako Allah odredi, onako treba biti.*

33:38. Vjerovjesniku nije teško da cini ono što mu Allah odredi jer takav je bio Allahov propis i za one koji su prije bili i nestali - a Allahova zapovijed je odredba konaèna .

za sto stanuva zbor...ovdeka ??????  koj komu---i sto objavuva.....sahih?
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 15:54
ima nekoj sto znae?..............
Кон врв
trebo.r.a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trebo.r.a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 16:02
Ima,ima imaj ti Sabr,ce si dobies odgovor na tvoeto prasanje.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 16:04
е прочитав само прав одговор не прочитав...тага.....јас сеучте ке чекам прав одговор.....тага
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.