IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ИСКУШЕНИЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ИСКУШЕНИЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 19:08
Ne znam. Mozhebi ne gi interesira?

P.S. Vsushnost toa ti e mnogu dobra ideja za posebna tema! Sostavi eden dobar komentar koj nema da e predolg i pretezhok za chitanje i ponudi go na chlenovive. Mozhebi taka ke im svrtish vnimanie na neshto inetersno za site niv.

Изменето од Messenger - 15.Мај.2008 во 19:11
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 20:08
Не дискутирам за концептот на Бог во Исламот, затоа што ми е јасно дека (според мене и моето убедување) е погрешен. Но - според вас е точен, па затоа го почитувам тоа.
А инаку, да, секојдневно се прашувам зошто не можете да го сфатите Троиството, кое е толку едноставно и јасно.
Пред некое време, направив еден мал експеримент. Се обидов да го објаснам Троиството, така како што ви го објаснуваме на вас секојдневно, на синот на едни пријатели, кој има 19 години. Таткото е атеист, мајката е од конфучијанско семејство (кинескиња), но дома никогаш не зборувале за религија, ниту некогаш било што објаснувале на децата. Со нивна дозвола се обидов да му го објаснам нашиот концепт за Бог, за да видам како човек, кој нема никаква претстава за религија, ќе реагира и дали ќе го разбере. Во дискусијата што следуваше, немаше никакво несогласување со тезата која јас ја изложив.
Ова ме натера да мислам дека муслиманите не можат да го прифатат Троиството, од проста причина што имаат веќе изградена слика и идеја за Бог од исламски аспект и не можат да си ја нарушат таа своја претстава.
Затоа, не гледам смисла во понатамошно објаснување на темата, затоа што колку и да навлегуваме во таа дискусија, одговорите ќе бидат повторно исти, а и прашањата ќе бидат повторно исти.
Do what is right, come what may...
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2008 во 13:04
Прво за тебе Меси, како бе не ги интересира, зошто се залажуваш. Ги интересира полигамијата, ги интересира хронологијата на сурите, ги интересира к*ранот и блудот, ги интересира се она што мислат дека е контрадикторно а не ги интересира концептот на Бог. Ги интересира, и то како, само што нема на што да се запнат, тука се е јасно-како денсреќа.
Зидарски не коментираш истоо така затоа што нема што да коментираш, а да беше погрешен(според тебе и твоето убедување) одамна ќе никнеше нова тема. Но не само според нас, туку според вистината, и разумот, концептот на Вистинскиот Бог е токму  исламската догма. И време е да престанеш да се запрашуваш зошто не можеме да го сватиме Тројството, затоа што концептот за вашиот/шите Бог/ови е матен, нејасен, несватлив. А на дтенцето што не знаело ништо од вера, следниот пат без да бидеш пристрасен, објасниму го нашиот концепт, па прашај го што е поприфатливо за неговиот разумсреќа.
п.с. сигурно и самиот ти, а и останатите членови тука сте имале  и имате предрасуди на пример еве како што беше земјотресот во Кина, дали тоа се случува поради волјата на Семоќниот Бог, или поради волјата на немоќниот Исус кој самиот не можел да се спаси од оние кои го распнале.
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2008 во 20:25
Mudzahid - како што реков - тоа што мене ми е јасно, ми е јасно. Тоа што тебе не ти е, тоа е твоја работа и ти занимавај си се со тоа. Не отварам нови теми, затоа што има разлика меѓу "не ми е јасно" и "не се согласувам со тебе". Мене ми е јасен вашиот концепт за Бог и вашата догма - ама не се согласувам со неа. И колку и теми да отварам и колку и да дискутирам на таа тема, пак ќе ми биде јасна, и пак нема да се согласувам со неа. Но тоа е мое право. И за разлика од вас - имам доволно доблест за да не го претворам тоа во навреда.
Do what is right, come what may...
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2008 во 22:05
Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

Прво за тебе Меси, како бе не ги интересира, зошто се залажуваш. Ги интересира полигамијата, ги интересира хронологијата на сурите, ги интересира к*ранот и блудот, ги интересира се она што мислат дека е контрадикторно а не ги интересира концептот на Бог. Ги интересира, и то како, само што нема на што да се запнат, тука се е јасно-како денсреќа.Зидарски не коментираш истоо така затоа што нема што да коментираш, а да беше погрешен(според тебе и твоето убедување) одамна ќе никнеше нова тема. Но не само според нас, туку според вистината, и разумот, концептот на Вистинскиот Бог е токму  исламската догма. И време е да престанеш да се запрашуваш зошто не можеме да го сватиме Тројството, затоа што концептот за вашиот/шите Бог/ови е матен, нејасен, несватлив. А на дтенцето што не знаело ништо од вера, следниот пат без да бидеш пристрасен, објасниму го нашиот концепт, па прашај го што е поприфатливо за неговиот разумсреќа.п.с. сигурно и самиот ти, а и останатите членови тука сте имале  и имате предрасуди на пример еве како што беше земјотресот во Кина, дали тоа се случува поради волјата на Семоќниот Бог, или поради волјата на немоќниот Исус кој самиот не можел да се спаси од оние кои го распнале.


Navistina,kazano na mesto.

Ova e Forum,dali tebe (zidarski) "ne ti e jasno" ili jasno ti e no "ne se slozuvas" tuka sme da diskutirame.
Ako ne se slozuvas,ke kazes zosto,sto ne e so toa vo red.
Nie znaeme koja poraka e navredliva a koja e so dobra namera napisana. Prasanje so cel da se isprovocira i prasanje so cel da se doznae nesto.

Kazi,so sto ne se slozuvas na primer vo Islamot pa da prodiskutirame malce,kako luge...
No siguren sum,deka NEMA da najdes nesto za sto ne bi se slozil so Islamot,od Serijat (koj tolku loso e prestaven) do Dzihad (koj isto taka loso e prestaven),do sekoja edna praksa vo Islamot.

Vo vrska so temava "Iskusenie" ke napisam nesto podocna.
Sekoe dobro.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2008 во 23:26
Многу отворено дискутирам на сите теми и до сега доста јасно имам поставено до знаење кои моменти не ми се допаѓаат. Истото ќе продолжам да го правам во иднина во секоја дискусија. Но - никогаш нема да си дозволам да кажам дека тоа не е правилно или дека така не треба да се верува или дека некој не си ја разбира сопствената вера, затоа што тоа не е човечно, и не доликува на еден верник.
Do what is right, come what may...
Кон врв
trebo.r.a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trebo.r.a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2008 во 01:30
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Многу отворено дискутирам на сите теми и до сега доста јасно имам поставено до знаење кои моменти не ми се допаѓаат. Истото ќе продолжам да го правам во иднина во секоја дискусија.Но - никогаш нема да си дозволам да кажам дека тоа не е правилно или дека така не треба да се верува или дека некој не си ја разбира сопствената вера, затоа што тоа не е човечно, и не доликува на еден верник.



Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Не дискутирам за концептот на Бог во Исламот, затоа што ми е јасно дека (според мене и моето убедување)е погрешен.




Еве една твоја контрадикција ,за тоа што го кажуваш.
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2008 во 01:31
POTPISOT GOVORI SE
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2008 во 03:02
Само одговарав на прашање кое беше поставено во врска со тоа зошто не коментирам на темата... и како што забележуваш - токму од таа причина и не коментирам.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Jorj98 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jorj98 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 19:28
Бог неможе да биде искушение од сатаната.А ако сатаната
нешто направи приближно до тоа, вистинскиот верник ќе
го препознае.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 19:40
Kako?

Ako Satanata e tolku itar i sposoben, koko mozhe eden smrtnik kako nas da prepoznae sto e od Boga, a sto od Satanata?

Kako bi go prepoznal, na primer, ti ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 19:05
Originally posted by misterX misterX напиша:

Ok jas mislam deka si hristijanin pa ke ti postavam uste edno prashanje. So e Isus hristos spored tebe t.e spored hristijanite Bog ili covek?

Исус е Синот Божји, Исус е самиот Бог кој се роди во човек преку Светиот Дух.
Бог е еден во три личности, Таткото, Синот и Светиот Дух.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.