IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ИСКУШЕНИЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ИСКУШЕНИЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 10:36
abe zaso da iznudime odgovor? Nikoj nikogo ne primoruva da dava odgovori, no ako veke sakate da diskutirate, postavuvate temi togash ne e dobro da se izbegnuvaat odgovori.
Mojata namera sekogash e da se drzime do ona za koe sto diskutirame i istoto da go odbranime vo sekoj slucaj zatao sto vistinata se brani lesno a lagata teshko. Mene me interesira toa kako Isus koj e bog moze da bide iskushuvan od dzavolot? Mozebi nekoj ima soodveten odgovor i jas sepak sakam da go dobijam. Ne e toa stapica, toa e samo edno prashanje koe e produkt na nekolku dosegashni komentari od strana na poveke hristijani na forumive. Site zboruvaat za svetoto trojstvo, za toa deka Isus e bog i del od svetoto trojstvo i deka toj ima bozestveni osobini. Poradi ova mene ne zbunuva faktot deka toj prestojuval vo pustinata i za vreme od 40 denovi bil izmacuvan, i iskushuvan od strana na dzavolot. Me interesira kako toa eden Bog moze da bide iskusuvan od strana na satanata koja sam ja sozdal? Kako moze satanata da ne znae deka Isus e bog i da probuva da go "izlaze"? Ako znael deka e bog a sigurno bi znael, zosto go iskusuval, od kogo sakal da go ottrgne, od samiot sebesi?
Forumov postoi za da se postavuvaat prashanja, da se razgovara i da se razmenuvaat mislenja. Jas go pravam tokmu toa. Ne postavuvam stapici zatoa sto ne planiram nikogo da ulovam isto kako sto mene nemoze nikoj da me ulovi. Ako zgresham ke prifatam a ako imam odgovor ke odgovoram.
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 11:00
 Zasto JAS sebesi ne si postavuvam vakvi prasanja? Kako mozel Gavolot da go iskusuva Isus. A kako mozel Gavolot DA SE POBUNI I VOZGORDEE protiv Bog, ako znael deka ke go izvlece podebeliot kraj? Pa sepak go napravil toa.
(Jas go napisav ona zasto temata bese za sekojdnevnite iskusenija,preku koi ke jakne nasata vera, znaci sosema drug citat koj bara sosema drug pristap i razmisluvanja, a ne da po 10000 pat sporime okolu hristijanski doktrini.)
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 11:24
Ok be decko toa e tvojot odgovor. Mozebi nekoj drug moze da go objasni ova poinaku. OK Isus imal i covecka priroda. Ama sepak bil i bog neli? Zosto trojstvo? Poradi koja pricina bog imal potreba da se pojavi vo tri lica? Ova nikogash nema da mi e jasno no i znam deka vie veruvate taka kako sto si veruvate i ne ocekuvam nekoj da kaze nesto drugo osven nie si veruvame vo svetoto trojstvo i toa se hristijanski pravila. OK toa se vashi pravila no Isus Isa. a.s e i nash pratenik taka da nie imame pravo da zboruvame za nego. Negovite zborovi se tolku jasni i od niv nikede ne se zabelezuva deka toj sebesi se stava vo uloga na bog koj vo toj moment e covek a posle negovata smrt ke bide bog povtorno. Na stotici pati vo biblijata toj zboruva za boga kako za svoj tatko isto kako sto nie zboruvame za boga kako za svoj tatko i sozdatel. Nikade ne veli deka ke dojde carstvoto isusovo tuku carstvoto na mojot tatko, sekogash koga se obrakal na boga mu se obrakal so zborovite tatko. Toa nas ne buni. Zosto se obrakal na sebe? Pa i site nie pri sekoja nasha molitva mu se obakame na boga kako na nas tatko, nash sozdatel. I nie sme negovo delo napraveni od zemja vo koja bog so voljata negova vdahnal dusha isto kako sto so voljata negova go sozdal Isus- Isa a.s.
Isus- Isa.a.s bil iskusuvan zatoa sto bil bozji prorok- mesija i najgolem megu niv. Toj ja nosel vistinata do lugeto i ljubovta kako edinstvena poraka i moznost za opstanok na svetot. Sepak posle samata negova smrt lugeto od koren ja izmenile negovata misija. Togashniot Rim koj bil direkten ucesnik vo raspnuvnjeto to na Isus Isa a.s podocna se javuva kako nositel na novosodzadenata religja so cel od istata da profitira a toa trae do den denes. Onie koi go raspnaa sega ziveat vo Vatikan i vo tekot na izminatite vekovi napravie eden kup sramovi zloupotrebuvajki go imeto na Isus -Isa a.s za svoi potrebi. Za sevo ova islamot ima poinakvo viduvanje i k*ranot kako posledna kniga koja mu e objavena na covekot preku eden obicen,star covek go smeta Isusa Isa a.s za golem bozji pratenik koj ima visoko mesto pokraj Allah.
Nie ne go osporuvame negovoto delo, tuku sakame da debatirame okolu toa na koj nacin se gleda na negoviot prestoj na zemjava. Poradi samiot fakt deka covekot e direkto sozdaden od boga, toa znaci i nie imame nesto bozenstveno vo sebe neli? Naseto telo e od krv i meso no nasata dusha e ona koe mu pripaga i mu se vraka na boga isto kako sto dushata na Isus Isa a.s mu pripagashe na boga. No toa ne znaci deka nie sme bogovi neli?
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 11:43
Nikade ne vika deka ke dojde carstvoto Isusivo?
Procitajte go stariot zavet i ke najdete, (Daniel Isaija i taka natamu)
Prasanjata sto vas ve bunat se tipicnite prasanja koi gi bunat muslimanite, i ne veruvam deka odgovorot koj vi se dava bilo koga ke vi bide zadovolitelen.
Moj sovet-ako nekogo navistina, navistina go interesira ova-kako, zosto, dali -neka go procita celiot star zavet i noviot, i kockite ednostavno ke kliknat.
Epitetot samo prorok koj mu go davate na Isus ne naoga poddrska vo knigata koja za mene e Sveta. I drugi new age filozofii na Isus gledaat kako ma nekoj golem moralen ucitel, ama dali se vo pravo?
Pa normalno deka ke zboruva za Boga kako svoj Tatko, Otec Sin i Svet Duh se licnostite na Trojstvoto, koj veli deka se obrakal na sebe?
Negovoto delo bese otkup na gresnite luge, na celoto covestvo, Toj toa delo go zavrsi.
Za krajnava konstatacija  logika-nie sme stvoreni po Bozji obrazec, nasata dusa mu pripaga na Bog, jasno e deka ne sme Bogovi. Veruvame deka Isus e Bog vo telo.
p.s. ne ocekuvahte mnogu porazlicni odgovoriсреќа
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 02:16
„Дните на овој век секогаш биле лукави и ќе бидат такви: но нашиот век, не ли е и сега лукав, и не ли е потребна мудрост од наша страна, за да се искупи ова опасно време, спротиставувајќи му се со купувањето спасение!?“ (св. теофан Затворник).
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 08:56
Temata e iskusenie. Jas zboruvam tokmu za toa. Edno iskusenie imase i Isus -Isa. a.s. Spored toa jas i go postaviv prashanjeto a ne barav odgovor sto za Isus -Isa a.s pisuva vo stariot ili noviot zavet zatoa sto znam deka tamu na niedno mesto ne pisuva deka Isus e bog vo telo od covek. Knigite se zakoni i tie se jasni. Ako bil iskusuvan togash koj bil iskusuvan dali Isus Isa a.s ili bog. Ako Isus Isa a.s bil bog togash zosto bi bil iskusuvan od strana na satanata ako toj ja poznaval negovata mok? Toa e prashanjeto i e vo celosna soglasnost so temava jas ne znamzasto mi zboruvate za nesto drugo. Ako ima nekoj koj e teolog ili podobro ja poznava ovaa problematika neka odgovori zosto se slucil ovoj nastan i togash jas mozebi ke se soglasam so toa sto go velite vie. Vaka ne e jasno i zatoa ke ima uste mnogu prashanja isto kako sto vie na drugite temi postavuvate eden kup na prashanja iako istite poveke pati vi se konkretno odgovoreni.
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 10:47
Се до крајот на овој свет, сите луѓе е ангели имаат слобода
Ѓаволот може секого да искушува дури и БОГ
Затоа е Ѓавол, бидејќи сака да биде поголем од БОГ
Ѓаволот сака да го совлада БОГ; тој е најголем противник на Божјата воља
Секако со голема радост му се јавил Ѓаволот на ИСУС и го терал да прекрши Божјите Закони

Но БОГ нема да падне на искушенијата, бидејќи е БОГ
А сето тоа е запишано во Новиот Завет за да земеме поука и ние
Поуката е на сите ѓаволски помисли да се спротиставиме со Словото Божјо и со Молитва
Кон врв
Ezan-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Локација: Somalia
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ezan-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 11:00
Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Се до крајот на овој свет, сите луѓе е ангели имаат слобода
Ѓаволот може секого да искушува дури и БОГ
Затоа е Ѓавол, бидејќи сака да биде поголем од БОГ
Ѓаволот сака да го совлада БОГ; тој е најголем противник на Божјата воља
Секако со голема радост му се јавил Ѓаволот на ИСУС и го терал да прекрши Божјите Закони

Но БОГ нема да падне на искушенијата, бидејќи е БОГ
А сето тоа е запишано во Новиот Завет за да земеме поука и ние
Поуката е на сите ѓаволски помисли да се спротиставиме со Словото Божјо и со Молитва

Znaci niki ti kazuvas deka Isus ne zgresil nitu ednas i ni ednas ne padnal na iskusenije bas me interesira aj te molam objasni mi malce ???

Изменето од Ezan-a - 15.Мај.2008 во 11:00
Beautiful Mind

Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 11:16
Od dvajca hristijani dobivame dve razlicni mislenja:
Moon pogore na prashanjeto dali satanata moze da go iskusuva boga vika :
Ne zatoasto taa nemmoze da stasa do bog,tuku do nas samo obicnite smrtnici...taa nemoze da stasa vo rajot,osven vo pekolot i tuka kako sto veke napomenav.

A Niki vika deka bog moze da bide iskusuvan od satanata zatoa sto toj e satana ama bog nema da padne vo iskusenie zatoa sto e bog.

I uste edna kontradiktornost e taa deka dzavolot so golema radost mu se javil na Isus zatoa sto sakal da go natera da go prekrsi Bozjite(spored vas svoite) zakoni.

E sega totalno sum zbunet.Satanata sigurno znael deka bog nemoze da se iskusuva za da gi izneveri zakonite koi sam toj gi postavil.
Satanata moze da iskusuva samo luge za da ja ostvari zakanata kon boga deka ke napravi tie da ne go pocituvaat zakonot bozji. Toa go napravil zatoa sto nesakal da bide ramen so lugeto koi bog gi sozdal od zemja i koga istiot bil nateran da se pokloni pred niv i pred boga. Do togas toj ziveel vo svetot na angelite kako i site drugi no poradi negovoto samovolie bil otfrlen od carstvoto bozje i prokolnat. Tuka pocnuva borbata. Satanata bi znael deka Isus e samiot bog i sigurno deka ne bi zapocnal tolku glupava akcija da go razubeduva t.e da go tera na losi raboti onoj koj poradi istite tie nesta go isfrlil od svoeto carstvo.
Izvinete, no jas vasive tvrdenja nemozam da gi prifatam zatoa sto mi se kontradiktorni.

I eve da trgneme od taa teza i da ja obrazlozime od poveke aspekti.... prodolzuva


Изменето од misterX - 15.Мај.2008 во 11:23
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 15:52
Пак се занимавате со Троиството...? Не знам кое ви е потешко да го сфатите - дали самото Троиство или фактот дека не можете да го разберете...?
Do what is right, come what may...
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 18:51
Ѓаволот не бил сигурен дали ИСУС е БОГ
Се верува дека затоа му се јавил, да провери
Откако видел како бил поразен во пустината, му станало јасно дека ИСУС Е ВЛАДИКА; СПАСИТЕЛ и ПОМАЗАНИК.
Тогаш точно видел дкеа ИСУС Е АЛЛАХ
Тогаш со страв го напуштил и избегал и никогаш повеќе не му се доближил

Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 18:58
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Пак се занимавате со Троиството...? Не знам кое ви е потешко да го сфатите - дали самото Троиство или фактот дека не можете да го разберете...?


Зидарски дали си се запрашал -зошто не можеме да го сватиме тројството?
Зарем не ти е чудно тоа. Зарем не гледаш дека концептот за вашиот Бог кој го презентирате е матен, несватлив. Ако речеш дека е кристално јасен, па зошто тогаш има толку дискусија околу тоа, и зошто толку многу нехристијаните бараат објаснување околу ова.
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 19:00
Mozhebi tokmu zatoa i ne se hristijani. Zatoa sto nemozhat da ja prifatat taa dogma.

Nema nishto strashno vo toa. Istoto vazhi za site dogmi.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 19:04
Не е точно Меси, зошто тогаш никој не коментира околу концептот за Бог во Исламот?
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,265 секунди.