IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Познати Власи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Познати Власи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 17>
Автор
Порака
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 12:11
Чисто ме интересира категоризирањето на националноста,на пр. ако татко ми е Македонец а мајка ми Французинка може ли јас да бидам повеќе французин отколку Македонец?????????????
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 12:42
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Чисто ме интересира категоризирањето на националноста,на пр. ако татко ми е Македонец а мајка ми Французинка може ли јас да бидам повеќе французин отколку Македонец?????????????



Тоа нема никаква врска
Ако е за тоа сите народи денеска се мешани во цел свет..
Битно е која култура ја продолжуваш..
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 13:05
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Чисто ме интересира категоризирањето на националноста,на пр. ако татко ми е Македонец а мајка ми Французинка може ли јас да бидам повеќе французин отколку Македонец?????????????



Тоа нема никаква врска
Ако е за тоа сите народи денеска се мешани во цел свет..
Битно е која култура ја продолжуваш..



I kako se osekas.
Zatoa sekoja cest na luge koi se sto pravat pravat za MAKEDONIJA bez razlika kakvo poteklo imaat.

A za KALIOPI koga veke ja spomnavte mnogu mi e krivo zatoa sto ke odi vo Hrvatska da zivee, megutoa ja opravduvam MAKEDONIJA i onaka nemala sluh za golemi umetnici i nikogas ne gi neguvala kako sto gi neguvat vo drugite drzavi.

TAKA bese i SO TOSE, taka e i so site golemi MAKEDONSKI sportisti, taka e i so glumcite bukvalno so site.


Se sekavam koga na PETAR NAUMOVSKI nejkea da mu go platat osiguruvanjeto ili poslednoto sto se sluci so Kire Lazarov.
A da ne zboruvam za EVROVIZIITE kakvi katastrofi se slucuvat.
Pa taka netreba da se ljutime koga zvezdite kako KALIOPI i ZAFIRCEV si zaminuvaat.

Golema sreka za MAKEDONIJA bese sto TOSE bezrezervno ja sakase i zatoa ne ja napusti , megutoa imajki go predvid odnosot na novinarite i ostanatite odgovorni za evrovizijata na primer toj trebase odamna da zamine.

Megutoa toj ostana veren na MAKEDONIJA i na negovata publika...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 22:36
Dvajca poznati Vlasi koi vredi da se spomnat se Dime Ilievski-Murato i Tosho Maja.
Dime Ilievski e prviot alpinist od Makedonija koj uspea na 10 maj 1989 godina da go osvoi Mont Everest i da go istakne makedonskoto zname. Na vrakanje ovoj mlad alpinist  tragicno go zagubi zivotot i negovot telo ostana vo snegovite na ovoj vrv. Vo negova cest negovite kolegi izdadoa poshtenski plik so traen zig na koj e prikazan likot na Murato. Isto taka vo  Nepal mu e podignato spomen obelezje.
Tosho Maja  od krushevo e zivata legenda na belite pateki od Makedonija vo period od 1967 -75 godina. Pokraj skijanjeto ovoj sportist go sakal i alpinizmot. Zaedno so drugi alpinistiski ekspedicii se iskacil na vrvovite Mont Blan, kilimandzaro, Maunt Kenija i akonkagva. kako shto samiot veli najubavoto dozivuvanje za nego bilo koga pokraj drugite znaminja ke go postavel i makedonskoto zname.
Zalosno e shto sportistite brgu pagaat vo zaborav.


Изменето од mamamd - 06.Мај.2008 во 22:37
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 22:48
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Чисто ме интересира категоризирањето на националноста,на пр. ако татко ми е Македонец а мајка ми Французинка може ли јас да бидам повеќе французин отколку Македонец?????????????



Тоа нема никаква врска
Ако е за тоа сите народи денеска се мешани во цел свет..
Битно е која култура ја продолжуваш..



I kako se osekas.
Zatoa sekoja cest na luge koi se sto pravat pravat za MAKEDONIJA bez razlika kakvo poteklo imaat.

A za KALIOPI koga veke ja spomnavte mnogu mi e krivo zatoa sto ke odi vo Hrvatska da zivee, megutoa ja opravduvam MAKEDONIJA i onaka nemala sluh za golemi umetnici i nikogas ne gi neguvala kako sto gi neguvat vo drugite drzavi.

TAKA bese i SO TOSE, taka e i so site golemi MAKEDONSKI sportisti, taka e i so glumcite bukvalno so site.


Se sekavam koga na PETAR NAUMOVSKI nejkea da mu go platat osiguruvanjeto ili poslednoto sto se sluci so Kire Lazarov.
A da ne zboruvam za EVROVIZIITE kakvi katastrofi se slucuvat.
Pa taka netreba da se ljutime koga zvezdite kako KALIOPI i ZAFIRCEV si zaminuvaat.

Golema sreka za MAKEDONIJA bese sto TOSE bezrezervno ja sakase i zatoa ne ja napusti , megutoa imajki go predvid odnosot na novinarite i ostanatite odgovorni za evrovizijata na primer toj trebase odamna da zamine.

Megutoa toj ostana veren na MAKEDONIJA i na negovata publika...


Па ние ја продолжуваме и Македонската култура..
Ние си го обожаваме сонцето, си го сакаме лавот како наш симбол....што ти треба повеќе?
Кон врв
tasko005 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tasko005 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 15:48
od kade ti se ovie informaci
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 22:31
Eden poznat Vlav... koj se istaknal vo makedonskata poezija e Ksenofon Dzindzif alijas Rajko Zinzifov. zinzifov roden no Veles od mali noze se suocil so asimilatorskata politika na Grcite sprema vlashkoto naselenie. nemozejki da uci na svoj majcin jazik, vo nego se poveke se talozela omrazata kon Grcite. Ne sakajki da uci na grcki se preopredelil da pishuva na makedonski jazik. Begajki od asimilacijata od Grcite, ne se spasil ni do deneshni dni, zatoa shto Bugarite nemozejki da posegnat po identitetot, posegaat po negovoto tvoreshtvo... pa cesto vrshat zamena na tezite... onamu kaj shto Zinzifov pishuva za Makedonija... tie go preimenuvaat vo Bugarija...  Svojata poezijha ja nasocel kon makite i stradanijata na hristijanite. Edna od najubavite zinzifovi pesni e Krvava koshula.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 00:21
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Eden poznat Vlav... koj se istaknal vo makedonskata poezija e Ksenofon Dzindzif alijas Rajko Zinzifov. zinzifov roden no Veles od mali noze se suocil so asimilatorskata politika na Grcite sprema vlashkoto naselenie. nemozejki da uci na svoj majcin jazik, vo nego se poveke se talozela omrazata kon Grcite. Ne sakajki da uci na grcki se preopredelil da pishuva na makedonski jazik. Begajki od asimilacijata od Grcite, ne se spasil ni do deneshni dni, zatoa shto Bugarite nemozejki da posegnat po identitetot, posegaat po negovoto tvoreshtvo... pa cesto vrshat zamena na tezite... onamu kaj shto Zinzifov pishuva za Makedonija... tie go preimenuvaat vo Bugarija... Svojata poezijha ja nasocel kon makite i stradanijata na hristijanite. Edna od najubavite zinzifovi pesni e Krvava koshula.



Mamamd

Ako imas skener, i ako gi imas originalnite tekstovi na Rajko Zinzifov..aj te molam skeniraj gi i potvrdi ja ovaa informacija sto ja kaza....
Zosto ova e stvarno interesno sto go zboris, ama daj barem posoci mi eden dokaz, barem eden dokaz...
Eden faksimil..
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 06:53
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Eden poznat Vlav... koj se istaknal vo makedonskata poezija e Ksenofon Dzindzif alijas Rajko Zinzifov. zinzifov roden no Veles od mali noze se suocil so asimilatorskata politika na Grcite sprema vlashkoto naselenie. nemozejki da uci na svoj majcin jazik, vo nego se poveke se talozela omrazata kon Grcite. Ne sakajki da uci na grcki se preopredelil da pishuva na makedonski jazik. Begajki od asimilacijata od Grcite, ne se spasil ni do deneshni dni, zatoa shto Bugarite nemozejki da posegnat po identitetot, posegaat po negovoto tvoreshtvo... pa cesto vrshat zamena na tezite... onamu kaj shto Zinzifov pishuva za Makedonija... tie go preimenuvaat vo Bugarija...  Svojata poezijha ja nasocel kon makite i stradanijata na hristijanite. Edna od najubavite zinzifovi pesni e Krvava koshula.


Големи глупости си написала mamamd. Барем 80 % са невистини. Зашто мислиш што малиот Ксенофонт не е можел да учи на родниот си влашки език? Дали е немало влашки школи? Мислим што е имало, но тоj е учил во грцко училиште, заради татако си - гркоман. Повекето власи са били гркомани. За мене е чудо што Ксенофонт се е отрекол от гркоманството, но ова немаше да се случи, ако татко му не починал кога Ксенофонт е бил на 18 години. По тоа време тоj е бил учител (по грцки) во Прилеп заедно со Димитар Миладинов. По внушение на Миладинов тоj приема новото си име - Райко Жинзифов и заминава на 19 години да учи во Русиjа. Жинзифов повеке не се вракьа во Македониjа - умира во Москва на 37 години. Значи по големата част од животот му е минал надвор од Македониjа. И ниту во еден момент не се е изjаснил како влах. Но насекаде се е пишал бугарин.
А следново кажано од тебе:
Begajki od asimilacijata od Grcite, ne se spasil ni do deneshni dni, zatoa shto Bugarite nemozejki da posegnat po identitetot, posegaat po negovoto tvoreshtvo...
ке си го сложим во рамка, зоштото по голема манипулациjа од таа не сум чул.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 12:58
Originally posted by дуле дуле напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Eden poznat Vlav... koj se istaknal vo makedonskata poezija e Ksenofon Dzindzif alijas Rajko Zinzifov. zinzifov roden no Veles od mali noze se suocil so asimilatorskata politika na Grcite sprema vlashkoto naselenie. nemozejki da uci na svoj majcin jazik, vo nego se poveke se talozela omrazata kon Grcite. Ne sakajki da uci na grcki se preopredelil da pishuva na makedonski jazik. Begajki od asimilacijata od Grcite, ne se spasil ni do deneshni dni, zatoa shto Bugarite nemozejki da posegnat po identitetot, posegaat po negovoto tvoreshtvo... pa cesto vrshat zamena na tezite... onamu kaj shto Zinzifov pishuva za Makedonija... tie go preimenuvaat vo Bugarija...  Svojata poezijha ja nasocel kon makite i stradanijata na hristijanite. Edna od najubavite zinzifovi pesni e Krvava koshula.


Големи глупости си написала mamamd. Барем 80 % са невистини. Зашто мислиш што малиот Ксенофонт не е можел да учи на родниот си влашки език? Дали е немало влашки школи? Мислим што е имало, но тоj е учил во грцко училиште, заради татако си - гркоман. Повекето власи са били гркомани. За мене е чудо што Ксенофонт се е отрекол от гркоманството, но ова немаше да се случи, ако татко му не починал кога Ксенофонт е бил на 18 години. По тоа време тоj е бил учител (по грцки) во Прилеп заедно со Димитар Миладинов. По внушение на Миладинов тоj приема новото си име - Райко Жинзифов и заминава на 19 години да учи во Русиjа. Жинзифов повеке не се вракьа во Македониjа - умира во Москва на 37 години. Значи по големата част од животот му е минал надвор од Македониjа. И ниту во еден момент не се е изjаснил како влах. Но насекаде се е пишал бугарин.
А следново кажано од тебе:
Begajki od asimilacijata od Grcite, ne se spasil ni do deneshni dni, zatoa shto Bugarite nemozejki da posegnat po identitetot, posegaat po negovoto tvoreshtvo...
ке си го сложим во рамка, зоштото по голема манипулациjа од таа не сум чул.

...Dule nemam namera da polemiziram...niti licno da navreduvam... Za moznosta na Vlasite da ucat na svoj majcin jazik... vo Veles... ne mozesh da mi kazuvash zatoa shto... vo Vlashkoto malo kaj shto ziveel Zinzifov... ziveela familijata na mojot dedo... i znam kolku mozele da ucat... i kolku imale pravo da biraat... ili bugarski ili grcki... ili romanski... Koga tatko mu umrel toj veke go imal oformeno obrazovanieto... i rabotel kako daskal... a za grkomanstvoto na tatko mu ne diskutiram.... site bogati luge... Vlasi ili Makedonci... ako sakale da si gi shkoluvaat decata morale da gi pratat vo Grcija, Sofija ili Buk*resht...mojata baba ucela romanski licej... a dedo mi grcko shkolo... taka da mnogu raboti se diskutabilni... dali da si gi ostavele decata nepismeni ili da gi pratat da ucat.... a za promenata na imeto i odenjeto vo Rusija... a i za tvoeto tvrdenje za podocneznoto negovo deklariranje za Bugarin... nema da diskutiram... za da ne navlezam vo nekoi raboti koi nekoi luge mozat da gi zloupotrebat... i so niv da mavtaat... kako so vistini... a za ona uramuvanjeto na recenicata koja ti se aresala... mersi... redno e neshto kazano i od mene da se uramiнамигнување... a za manipulacijata... ehe kolku mozeme da zboruvame... i da ne se nadzboruvame... koj so shto manipulira...
... Vladimir ke ti gi posocam avtorite... samo ovie denovi sum vo trka... malku izborna...malku sluzbena...i privatna...
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 15:33
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


... a za manipulacijata... ehe kolku mozeme da zboruvame... i da ne se nadzboruvame... koj so shto manipulira...... Vladimir ke ti gi posocam avtorite... samo ovie denovi sum vo trka... malku izborna...malku sluzbena...i privatna...


Вопросот е конкретно за Раjко Жинзифов. Пак казвам - не е важно дали има влашки произход или не - важното е тоj как се е чувствал. Но обективната истина се пак е важна. Нема докази за влашкото потекло на Жинзифов. Тоа што името му е било грчко - Ксенофонт ништо не потсказва. Тогаж е било модно децта да ги крштавот со грчки иминьа. Да дали фамилното име е Ѕинѕиф не означава се уште, што е од влашки произход. (мегьу другото: поимот sинѕиф има ли некакво значеие на армънски език? наj блиско ми звучи като джинджифил - на турски Zencefil). Во оние времиньа се уште не е била наложена традициjата словенските фамилии да бидат на -ов, -ев, -овски. За Охрид мислам што таа традициjа не е била приета напоплно никога.
А за националното чувство на таткото на Райко - Иван Жинзиф - говори и следното негово писмо до проф. М. П. Погодин:
„...Човеколюбие госодаре! У Македония сме вси БОЛГАРЕ, но под гьрска власт тако, что до днес не знаехме дали има български букви. Ова година перво аз станах БОЛГАРСКИЙ учител, но слаб у славянский язик, зачто моя младост иждих в елински науки. Того ради за просвещение на народот ни нуждо е да дойде Ксенофонд (сина му Райко, б.м. Ил. Г.) у Македония...”

Во предишниот си пост сум сгрешил што татко му на Раjко е умрел кога тоj е бил на 18 години. Подведе ме информациjата од тук: ..Такви податоци остава и преку писмото до Петар Иванович Бартенев во кое вели: “Јас бев 17 години, кога татко ми беше принуден да го напушти своето семејство и да го остави во мои раце без ништо, и јас не можам да ги оставам во татковината без парче леб мајка си, сестра ми и малечкиот брат. Наскоро ми отчука и дваесет и четвртата година, а мене друг ме облекува, храни и учи...”.
Поимот "напушти" го разбрав во буквалниот смисъл (што е напуштил овоj свет). Но изглежда не било било така, штото писмото на Иван Жинзиф е од 1866 г. - кога Раjко е имал 27 години. Мегьу другото - во таа 1866 г. Раjко се вршта само за 2 месеца во Македониjа. но не му аресва положбата и отново се вракьа во Русиjа кадето приема руско државенство.
Райко Жинзифов в Русии:
Летом 1866 г. Жинзифов посетил Константинополь (где встретился с П.Р. Славейковым, Т. Бурмовым и другими соотечественниками) и Македонию (где пробыл два месяца). Он побывал во многих македонских городах и селах, расспрашивая жителей об их житье-бытье: «И на наш вопрос:облегчилась ли хоть сколько-нибудь их участь со времени обнародования турецким правительством пресловутого хатти-хумаюна, они с лицом, выражающим отчаяние, с глубоким, глухим стоном отвечали: "Эй брат наш, лучше и не спрашивай! Огонь и меч царят над нашею землей. Наши властители довели нас до крайней нищеты: высосут они у нас и последнюю каплю крови. Вот тебе и облегчение нашей участи! О, чтобы пусто было турецкому правительству с его турецкими порядками"» [18]. Жинзифов рассказывает о насилиях, убийствах, зверствах разбойников: "В течение одной недели, проведенной нами в Битоле, в последних числах июня месяца, было совершено в ближайших к городу болгарских деревнях несколько ужаснейших убийств" ... Жинзифов поведал русскому читателю и о духовном гнете: о грабежах архиереями-фанариотами болгарского населения, о преследовании церковнославянского языка в церквах, о закрытии болгарских училищ и изгнании учителей болгарского языка или передаче их в руки турецких властей как людей подозрительных и опасных для турецкого правительства. "Мы были удивлены, узнав, что в Македонии есть еще местности, жители которых вовсе не знают о существовании славянской азбуки, и, не зная ни слова по-гречески, пишут по-болгарски греческими буквами... Мы могли бы рассказать множество фактов, собранных нами в Македонии и свидетельствующих о том, с какими трудностями, препятствиями и опасностями сопряжено развитие народного самопознания у македонских болгар" [19]. Видимо, эти трудности и не позволили Жинзифову остаться на родине, дабы продолжить дело своего "духовного наставника" Д. Миладинова. Писатель вернулся в Москву, где принял российское гражданство.

Изменето од дуле - 12.Мај.2008 во 15:33
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2008 во 01:19
Kultuzin,на едно место праша - Има ли Власи во Струмица?
Во Струмица имало власи, за што сведочат презимињата Влахов, на фамилии кои не се во крвно сродство. Што значи дека локалното население ги идентификувало како такви, а тоа подоцна станало и презиме.Тие луѓе веќе се асимилирани и не го користат влашкиот ниту за домашна употреба. Придојдени Власи има- како зетовци или снаи.И оние што се презиваат Влахови ( а веќе се Македонци)и придојдените Власи, што се во многу мал број(се бројат на рака)се чесни граѓани, добри другари и лојални Македонци.
Поздрав до сите граѓани од влашка националност, освен ОНОЈ СО ФАШИЗОИДНИТЕ ИДЕИ.

Изменето од lpartik - 24.Мај.2008 во 22:58
Кон врв
Дудуловски Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дудуловски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2008 во 02:48
На сите Власи им го честитам празникот 23 Мај
Ibis, redibus numquam, in bello peribis.
Кон врв
sonce16 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sonce16 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2008 во 11:58
SREKEN 23 MAJ DO SITE VLASI VO SVETOT .

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.