IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Мисирков
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мисирков

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 39>
Автор
Порака
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 17:59
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Е, дали се сложи дека Русија не сакала бугарска Македонија?



Не, Русија сакала Бугарска Македонија веќе ти цитирав пола Руска академија која работела за интересите на Бугарија..
Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 18:03
К. Мисирков - македонец

"ПОВЕЧЕ МАКЕДОНЦИ"


в. Мир, XXX, бр. 7163, 30 април 1924.


Изменето од macedon_alex - 24.Јули.2009 во 01:27
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 18:06
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:



К. Мисирков - македонец

"ПОВЕЧЕ МАКЕДОНЦИ"



в. Мир, XXX, бр. 7163, 30 април 1924.



Нема проблем, тоа се колумни пишувани пред неговата смрт...

Инаку еве како сте го третирале Мисирков во Софија поради "бугарските" ставови...

Самоопределувањето на македонците
Мојата статија „Македонскиот национализам” објавена во в. „Мир“ од 12 овој месец му го предизвикала гневот на в. „Свободна реч”,[1> којашто ме нарече „еден човек што уште не си ја знае народноста”, со „простачки умувања”, кој „може да пишува нелепости, дури нискости” и е „познат по тоа што некогаш бил во услуга на српската пропаганда” поддржувајќи ја „теоријата на белградскиот професор Цвииќ” за постоењето одделна македонска народност. Пишаното од „Свободна реч” за мене предизвика голема огорченост против мене од страна на жителите на градот во којшто живеам[2> и дури се најдоа луѓе, кои, без да му мислат многу, тврдеа дека тие знаеле оти јас, како студент, сум ги посетувал собранијата и на бугарските и на српските студенти и затоа сум бидувал најсрамно избркуван од собранијата на првите.
Слични глупости и клевети, какви што се напишаа во „Свободна реч” и се растураа во Карлово, човек можеше да очекува, но тие малку ме вознемируваат, зашто се очевидни за секого што ја има прочитано мојата статија во „Мир“ и којшто го познава моето минато. А такви ќе се најдат не малку во Бугарија. Исто така и за Србите е очевиден клеветничкиот карактер на сето она што се пишува и се зборува на моја адреса во врска со моето становиште по македонското прашање.

Јас многу добро знаев дека ќе бидам нападнат за мојот „Македонски национализам”, дека тој на никаков начин нема да биде отпечатен во в. „Илинден”[3] и дури не бев уверен дека ќе го отпечати и во „Мир“. При сето тоа ја напишав статијата и ја испратив во Редакцијата на „Мир“. И на другиот ден по нејзиното напечатување „Свободна реч” направи од мене човек што уште не си ја знае народноста.
За жал, „Свободна реч” не можеше да ме одучи од моите „простачки умувања”. Јас пак наоѓам дека Македонија денеска е распокината, дека Грците успеаја да и’ ги земат најдобрите делови, да го испадат оттаму македонското население и да го заменат со азијатски дошлаци што денеска се трупаат покрај српската и бугарската граница, како што едно време византиските императори покрај бугарската граница образувале воени населби од азијатски колонисти - Ерменци и павлиќани. Наоѓам исто така дека ако Србите и Бугарите не се помират и ако Македонците не бидат впрегнати во доброволна соработка со Бугарите и со Србите за запирањето на грчкиот бран што бавно, но сигурно се движи од југ на север, ние сите: и Србите и Бугарите и Македонците ќе потонеме во несловенското море што од сите страни не опкружува. Мислам дека само во слогата, во соработката помеѓу Србите, Македонците и Бугарите е спасот на сите нас. Србите и Бугарите спореа, печалеа Грците и Романците, ја загубија Македонија, Тракија и Добруџа.
Најважниот услов за соработката помеѓу Србите, Бугарите и Македонците е, меѓутоа, полната слобода во самоопределувањето на Македонците. И ете за последново прашање јас го истакнав принципот на македонскиот патриотизам и национализам, како наполно неутрален и задоволувачки и за Србите и за Бугарите и за Македонците; засега можеби поправилно би било да се рече дека еднакво не ги задоволува ни Србите, ни Бугарите, ниту пак Македонците.
Бидејќи од српско-бугарската несогласност страдаме пред се’ ние, Македонците, наш долг е да го бараме средството и патот за помирувањето. Тоа не’ тера „да не си ја знаеме” до денеска народноста и да им кажеме и на Србите и на Бугарите: заборавете ја својата великосрпска и великобугарска идеја, откажете се да ни го натрапувате вашиот национализам и патриотизам, во основата на кој лежи претпочитувањето на вашите интереси пред нашите. Дајте ни да си имаме свои разбирања за нашите односи спрема вас и спрема вашиот спор за нас и за нашата татковина, како и за средствата со кои ќе се дојде до општо јужнословенско добрување. Дајте ни да си имаме свои, македонски национални чувства и да создаваме македонска култура, како што сме го правеле тоа со векови и кога нашата татковина не влегувала во една држава со вашата.
Како Македонци, ние ќе бидиме пополезни и на Македонија, и на Бугарија, и на Србија, воопшто на целото јужно словенство, отколку како Бугари или Срби.
Како Бугарин јас одамна би рекол: Каква ти Македонија! И тука ми е добро, нема зошто да мислам за она што е веќе загубено. Но како Македонец, јас во Бугарија се чувствувам како на туѓина, каде што навистина се наоѓам меѓу родни браќа, но не сум си дома, во својата татковина. Таа е таму, каде што сум се родил и каде што јас треба да си ги оставам коските, каде што треба да отиде мојот син, ако не ми биде судено да отидам јас лично.[4]
Свеста и чувството дека сум Македонец треба да стојат повисоко од се’ друго на светов. Македонецот не треба да се слева и да се обезличува живеејќи меѓу Бугари и Срби. Ние можеме да ја констатираме близоста на српските, бугарските и македонските интереси, но се треба да биде оценувано од македонско гледиште.
Беззаветната и безгранична љубов кон Македонија, постојаното мислење и работење за интересите на Македонија и полн конзерватизам во пројавите на македонскиот национален дух: јазикот, народната поезија, наравите, обичаите - ете ги главните црти на македонскиот национализам, изјаснет преку „простачките умувања на еден човек што уште не си ја знае народноста“.
Но ние не сме егоисти. Ние не мислиме само за себеси. Ние сме готови да им услужиме и на Србите и на Бугарите, под услов услугата да ни биде доброволна, а не изнудена.
Знаат ли Србите со што ќе им услужиме: ние сите ќе изумреме , но нема да дозволиме грчка нога да ги пречекори денешните граници на српска и бугарска Македонија. Но тоа ќе го направиме ние како Македонци, но не и како Срби. Со Грците ние ќе се бориме, зашто се единствените наши вековни историски непријатели. Целата наша македонска национална историја е полна со борби против Грците. Борба со Бугари и со Срби не познава македонската историја: Бугарите и Србите ги почитуваа националните права на Македонците во средните векови и само Грците ни го убиваа националниот дух и не’ денационализираа. Тие и денеска не’ гонат од родните пепелишта и следствено не’ потсетуваат за нашиот стар историски долг да ги изгониме неканетите гости од нашите дедовски, предедовски земји.
Тоа е македонското национално чувство, тоа е историскиот позив на Македонецот што може да го исполни само како слободен и рамноправен граѓанин на Југославија, на когошто му е дозволено да мисли, да чувствува, да зборува и да дејствува како Македонец.
К. Мисирков: Самоопределение на македонците, „Мир“ 7427, 25.3.1925, 1.






Кажи ми сега се прашувам зошто човек кој работел за Бугарите ќе биде нападнат од самите негови соработници..
Тоа некако ме копка..

Изменето од macedon_alex - 24.Јули.2009 во 01:28
Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 18:20
„простачките умувања на еден човек што уште не си ја знае народноста“

МОЖЕБИ ТОА Е ВИСТИНА.

ВИДИ ГИ НЕГОВИТЕ ПИШУВАЊА - ЕДЕН ПАТ МАКЕДОНЕЦ (НЕБУГАРИН), ДРУГ ПАТ МАКЕДОНСКИЈ БОЛГАРИН, ПОСЛЕ БУГАРИН, ПОСЛЕ ПОВЕЌЕ МАКЕДОНЕЦ ОДКОЛКУ БУГАРИН, МАКЕДОНЕЦ.....

АБЕ, НЕЗНАМ. ИЗГЛЕДА И ТОЈ НЕ ЗНАЕЛ.

ТИПИЧЕН ПРИМЕР ЗА ПРЕМИН ОД БУГАРИН (ОД МАКЕДОНИЈА) КОН МАКЕДОНЕЦ (НЕБУГАРИН) !!!



Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 18:22
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

„простачките умувања на еден човек што уште не си ја знае народноста“

МОЖЕБИ ТОА Е ВИСТИНА.

ВИДИ ГИ НЕГОВИТЕ ПИШУВАЊА - ЕДЕН ПАТ МАКЕДОНЕЦ (НЕБУГАРИН), ДРУГ ПАТ МАКЕДОНСКИЈ БОЛГАРИН, ПОСЛЕ БУГАРИН, ПОСЛЕ ПОВЕЌЕ МАКЕДОНЕЦ ОДКОЛКУ БУГАРИН, МАКЕДОНЕЦ.....

АБЕ, НЕЗНАМ. ИЗГЛЕДА И ТОЈ НЕ ЗНАЕЛ.

ТИПИЧЕН ПРИМЕР ЗА ПРЕМИН ОД БУГАРИН (ОД МАКЕДОНИЈА) КОН МАКЕДОНЕЦ (НЕБУГАРИН) !!!






Ти благодарам на одговорот......се гледа дека не си дојден да дискутираш за Историја туку само да го негираш македонскиот идентитет..
Благодарам уште еднаш, само тоа сакав да го видам.....се гледа колку и ти си заинтересиран да ја дискутираш историјата со факти, и се гледа колку ги гледаш македонските факти...
Воопшто не ги гледаш...
Тоа ти е те разбирам, ти си друга школа, јас реков вие сте за жалење вие не......
Потрошен материјал си, готово од тебе.
Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 19:51
Не си во право, дојден сум да ја барам вистината за македонскиот идентитет. И колку повеќе сум овде, толку повеќе ми се изјаснува вистината.

Мисирков, македонецот на 20 век, најмногу ми помогна да разберам каква е вистинската состојба.

„Национален сепаратизам“??? Од кого се сепарира???

Знам дека веќе сте посебен народ. Проблемот со ИДЕНТИТЕТОТ ќе се реши кога кажете - БЕВМЕ БУГАРИ, ВЕЌЕ НЕ СМЕ. НИЕ СМЕ ВЕЌЕ САМО МАКЕДОНЦИ.

Тогаш ќе имате подршка од нас. Тогаш ќе покажете на целиот свет дека не сте ИНДОКТРИНИРАНИ.

Ќе го сочувате името Македонија и ќе си го најдете вистинскиот идентитет. Јас и за тоа се нареков Неантички, зошто вие сте толку АНТИЧКИ МАКЕДОНЦИ, КОЛКУ ЈАС СУМ ПРАБУГАРИН.

ВИДИ МИ ГО ПОТПИСОТ - ЈАС СУМ 49% ТРАКИЕЦ И 11% МАКЕДОНЕЦ. СЛОВЕНИТЕ ГО ОСТАВИЛЕ ОВДЕ СВОЈОТ ЈАЗИК, НО ТИЕ СЕ 15% ОД НАШАТА ЕТНОГЕНЕЗА.

И УШТЕ МНОГУ РАЗМИСЛИ ИМАМ.....
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 19:54
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Не си во право, дојден сум да ја барам вистината за македонскиот идентитет. И колку повеќе сум овде, толку повеќе ми се изјаснува вистината.

Мисирков, македонецот на 20 век, најмногу ми помогна да разберам каква е вистинската состојба.

„Национален сепаратизам“??? Од кого се сепарира???

Знам дека веќе сте посебен народ. Проблемот со ИДЕНТИТЕТОТ ќе се реши кога кажете - БЕВМЕ БУГАРИ, ВЕЌЕ НЕ СМЕ. НИЕ СМЕ ВЕЌЕ САМО МАКЕДОНЦИ.

Тогаш ќе имате подршка од нас. Тогаш ќе покажете на целиот свет дека не сте ИНДОКТРИНИРАНИ.

Ќе го сочувате името Македонија и ќе си го најдете вистинскиот идентитет. Јас и за тоа се нареков Неантички, зошто вие сте толку АНТИЧКИ МАКЕДОНЦИ, КОЛКУ ЈАС СУМ ПРАБУГАРИН.

ВИДИ МИ ГО ПОТПИСОТ - ЈАС СУМ 49% ТРАКИЕЦ И 11% МАКЕДОНЕЦ. СЛОВЕНИТЕ ГО ОСТАВИЛЕ ОВДЕ СВОЈОТ ЈАЗИК, НО ТИЕ СЕ 15% ОД НАШАТА ЕТНОГЕНЕЗА.

И УШТЕ МНОГУ РАЗМИСЛИ ИМАМ.....


Тоа не е барање на вистина, цитирање на доказите како што тебе ти одговара, ај сега нема што да кажеме па ќе ги цитираме толкувањата на Свобода реч...па ете Мисирков си кажал што има повеќе да се кажува...Исто така кажува зошто сме се велеле Бугари и дека тоа не било национално и дека тоа значело варвари, најобични простаци, дека тоа бил византиски израз за Словените..
Мене генетиката не ми претстатвува некаков си доказ....а ако гледаш според таа генетска слика...јас ги следам фактите, а фактите се дека монголски племиња правеле инвазии и се населувале во Бугарија до 12 век...доказ за тоа се повеќето владетели што се од турко-монголско потело..


Изменето од Vladimir88 - 15.Ноември.2008 во 19:56
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2008 во 22:41
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Не си во право, дојден сум да ја барам вистината за македонскиот идентитет. И колку повеќе сум овде, толку повеќе ми се изјаснува вистината.

Мисирков, македонецот на 20 век, најмногу ми помогна да разберам каква е вистинската состојба.

„Национален сепаратизам“??? Од кого се сепарира???

Знам дека веќе сте посебен народ. Проблемот со ИДЕНТИТЕТОТ ќе се реши кога кажете - БЕВМЕ БУГАРИ, ВЕЌЕ НЕ СМЕ. НИЕ СМЕ ВЕЌЕ САМО МАКЕДОНЦИ.

Тогаш ќе имате подршка од нас. Тогаш ќе покажете на целиот свет дека не сте ИНДОКТРИНИРАНИ.

Ќе го сочувате името Македонија и ќе си го најдете вистинскиот идентитет. Јас и за тоа се нареков Неантички, зошто вие сте толку АНТИЧКИ МАКЕДОНЦИ, КОЛКУ ЈАС СУМ ПРАБУГАРИН.

ВИДИ МИ ГО ПОТПИСОТ - ЈАС СУМ 49% ТРАКИЕЦ И 11% МАКЕДОНЕЦ. СЛОВЕНИТЕ ГО ОСТАВИЛЕ ОВДЕ СВОЈОТ ЈАЗИК, НО ТИЕ СЕ 15% ОД НАШАТА ЕТНОГЕНЕЗА.

И УШТЕ МНОГУ РАЗМИСЛИ ИМАМ.....



Неантички, овојпат Владе е во право. Не можеш доказите да ги цитираш како што сакаш. Треба секогаш да ги анализираш и да ги објаснуваш. Во однос на Мисирков Владе убаво ти објасни зошто им велеле на Македонците дека се Бугари.
Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 07:12
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Неантички, овојпат Владе е во право. Не можеш доказите да ги цитираш како што сакаш. Треба секогаш да ги анализираш и да ги објаснуваш. Во однос на Мисирков Владе убаво ти објасни зошто им велеле на Македонците дека се Бугари.


Не, јас сум во право.
Не само им велеле на Македонците дека се Бугари, тие сами се велеле Бугари.

Објаснувањето на Мисирков го прочитај па тогаш решавај кој е во право.

Што има за објаснување - ГЛАВНОТО ЗА МИСИРКОВ Е СЛОБОДАТА НА МАКЕДОНИЈА И НЕЈЗИНАТА ЦЕЛОСТ. ТОЈ БАРА НАЧИН ДА СЕ СПРЕЧИ ПОДЕЛБАТА И НАОЃА ТАКОВ - СОЗДАВАЊЕ НА МАКЕДОНСКА НАЦИЈА. ЗОШТО ПОСЛЕ ТОА ПАК СИ СЕ ВЕЛИ БУГАРИН? ЗНАЧИ ТОЈ РАБОТИ ВРЗ ЕДНА НОВА ТЕОРИЈА.

ЗОШТО Е „НОО ТЕЧЕНИЕ“ - ДО ТОГАШ НИКОЈ НЕ САКАЛ ПОСЕБНА НАЦИЈА РАЗЛИЧНА ОД БУГАРСКАТА, НО СПОРЕД МИСИРКОВ ИСТОРИСКИТЕ ПРИЛИКИ И РАЗЛИЧНИТЕ ИНТЕРЕСИ ПО 1878 СЕ ПРИЧИНА ЗА ОТДЕЛУВАНЕ, СЕПАРАЦИЈА!!!

Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 08:10
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Неантички, овојпат Владе е во право. Не можеш доказите да ги цитираш како што сакаш. Треба секогаш да ги анализираш и да ги објаснуваш. Во однос на Мисирков Владе убаво ти објасни зошто им велеле на Македонците дека се Бугари.


Не, јас сум во право.
Не само им велеле на Македонците дека се Бугари, тие сами се велеле Бугари.

Објаснувањето на Мисирков го прочитај па тогаш решавај кој е во право.

Што има за објаснување - ГЛАВНОТО ЗА МИСИРКОВ Е СЛОБОДАТА НА МАКЕДОНИЈА И НЕЈЗИНАТА ЦЕЛОСТ. ТОЈ БАРА НАЧИН ДА СЕ СПРЕЧИ ПОДЕЛБАТА И НАОЃА ТАКОВ - СОЗДАВАЊЕ НА МАКЕДОНСКА НАЦИЈА. ЗОШТО ПОСЛЕ ТОА ПАК СИ СЕ ВЕЛИ БУГАРИН? ЗНАЧИ ТОЈ РАБОТИ ВРЗ ЕДНА НОВА ТЕОРИЈА.

ЗОШТО Е „НОО ТЕЧЕНИЕ“ - ДО ТОГАШ НИКОЈ НЕ САКАЛ ПОСЕБНА НАЦИЈА РАЗЛИЧНА ОД БУГАРСКАТА, НО СПОРЕД МИСИРКОВ ИСТОРИСКИТЕ ПРИЛИКИ И РАЗЛИЧНИТЕ ИНТЕРЕСИ ПО 1878 СЕ ПРИЧИНА ЗА ОТДЕЛУВАНЕ, СЕПАРАЦИЈА!!!



Он бара начин да се спречи поделбата на Македонија на српско и бугарско население, зошто Македонија во тоа време била нон стоп напаѓана од српска, бугарска ( и ја заборавив најважната) и грчка пропаганда, тие пропаганди имале за цел да го асимилираат населението, па со таква машинерија тоа можело и да доведе до поделба и целосно истребување на Македонците и самата Македонија..
Под тоа мисли на поделба, за џабе не збори отворено за сте три пропагандни машини, кои им биле центрите и од каде пари за тоа...

2.
Ние сме се велеле, Бугари прашањето е зошто тоа така..
Доказ за тоа е и Бугарштицата на Петар Шимуниќ.....кој е хрватски писател..
Дали и он сега ќе стане Бугарин?


3.

Дека никој не сакал посебна нација тука си грешка......
Имаш еден куп примери наназад за посебен етнос наречен Македонци.....не се лажи самиот себе.
А ти води си инает по твоја мерка.

Изменето од Vladimir88 - 16.Ноември.2008 во 08:10
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2008 во 00:19
Сфатете дека никогаш македонците не биле бугари, едноставно оваа теорија, на која толку многу се потпираат бугарите, произлезена е во 19 век, кога македонците, притиснати најмногу од грците, ги гледаат како пријатели (за жал) бугарите, голем дел од народот не го прифаќал претопувањето со бугарите, но сепак преку најмногу преку јазикот бугарите ги имаат придобиено македонците
„пријателството“ со бугарите исто така најмногу се познава во нивното учество во македонските востаниа и борбите за национално ослободување (во ова време бугарите имале своја држава, тоа не била нивна борба, само пробувале да ги саботираат на некој начин)

Токму ова го кажува Мисирков, дека не треба да се верува на било која од околните земји, дека ослободителната борба е само на македонците, и дека само тие можат да се изборат за своја земја

Тој доста се фокусира на јазикот, и го смета за главно бележје на еден народ, смета дека преку него најдобро може да се покаже дека македонскиот народ е одделен од другите и  ги истакнува неговите особености, кои другите јазици ги немаат
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2008 во 05:46
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Штом имам време ќе ти ја изанализирам поемата.


Остај ја поемата. Изанализирај што пишува Мисирков во мојот пост и во постот на Владимир. Има - нема и година разлика во времето.



Мислам дека донекаде Владе е во право. Штом поемата и некој извор ти смета одма го одбегнуваш. Така не се доаѓа до вистината.



Владе вие нема што да го анализирате, Владе преку 5 пати го има прочитано тоа дело, и го знам напамет што мисли и како мисли...а Бугарите до вчера го плукаа, го мразеа Мисирков( и самиот Мисирков го збори тоа)го правеа најголемиот србоман, и сега се обидуваат на секаков можен начин да ја испревртат вистината за книгата За Македонцките Работи зошто ги боли тоа таму што е напишано за нив, знаат дека Мисирков тоа што го збори е во право, абе пробаа еден куп историчари да го фалсификуваат и никој ништо не му може.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2008 во 11:42
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:





Владе вие нема што да го анализирате, Владе преку 5 пати го има прочитано тоа дело, и го знам напамет што мисли и како мисли...а Бугарите до вчера го плукаа, го мразеа Мисирков( и самиот Мисирков го збори тоа)го правеа најголемиот србоман, и сега се обидуваат на секаков можен начин да ја испревртат вистината за книгата За Македонцките Работи зошто ги боли тоа таму што е напишано за нив, знаат дека Мисирков тоа што го збори е во право, абе пробаа еден куп историчари да го фалсификуваат и никој ништо не му може.



Vladimir88, погрешно си ме разбрал пак. Му викав на Неантички дека си во право во однос на тоа што му рече дека штом некои работи говорат спротивно на убедувањата негови, веднаш ги отфрла и дека тоа не е начин да се дојде до вистината. Тоа ми беше поента, а не да те анализирам.
Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2008 во 13:54
Мнозина ке се запитаат: за каков национален сепаратизм овде се
гоорит? не се мислит ли да се создаат сега ноа македонцка народност?
Но тоа нешчо iет искуствено и као такво ке траiит ден до пладне. Ами
каква ноа т. е. македонцка народност, кога ниiе, нашите татковци,
дедои и предедои се велеле бугари? Али македонците во нивната
историiа проiауале некаква обшча работа политична и дуовна?



На првото забележуаiн'е на нашите противници, оти никога немало
македонцка словенцка народност, можит много просто да им се
одгоорит: шчо немало по напред, можит да се сторит по доцкан, стига
да се имаат различни историiцки прилики со своiи оддел'ни бараiн'а.

Изменето од Neanticki - 28.Ноември.2008 во 13:56
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 39>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.