IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - ЗОШТО?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЗОШТО?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2122232425 28>
Автор
Порака
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2011 во 21:48
Зошто се враќам повторно назад? Што е ова што ми се случува? Јас не можам да поднесам ниту една борба повеќе. Телото, душата и умот и што се не ми се уморни. Некој ќе ме наречат болна, но нека ме нарече кој како сака, не ми е гајле мене за тоа воопшто, она што ми е битно, а никогаш не го разбрав е: ЗОШТО СИ ГО ПРАВАМ ОВА?????????????????????
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2011 во 22:11
nekomu cel zivot mu e ubavo da bide kako larva,nekomu da razvie krilja i da bide peperutka....nekomu ednostavno ne mu e gajle za toa!
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2011 во 22:17
Kolku shto povekje so sila se sprotivstavuvame na neshto, tolku toa povekje pritiska nazad na nas.

Ova e dobro poznatata "akcia" i "reakcija".

Chovek treba da se otpushti... da mu se posveti samo na ova SEGA i da go ostavi ONOA od minatoto.

I poleka rabotite kje pochnat da si doagjaat na svoeto mesto.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2011 во 22:18
te biva za poliiticki komesarнамигнување,,,tamu nema filozofija
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2011 во 22:24
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kolku shto povekje so sila se sprotivstavuvame na neshto, tolku toa povekje pritiska nazad na nas.

Ova e dobro poznatata "akcia" i "reakcija".

Chovek treba da se otpushti... da mu se posveti samo na ova SEGA i da go ostavi ONOA od minatoto.

I poleka rabotite kje pochnat da si doagjaat na svoeto mesto.



Меси, се си во право што пиша... но некогаш не се работи само за обична состојба на расположението, ова е нешто што има длабоки корени и е нешто за кое треба работа со стручно лице... среќа посетувам и нештата се каде каде поинакви. Јас очекував силен трескот, но човекот учи така. Јас учам така. Преку обиди и грешки.
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2011 во 22:31
Nema potreba od tolku prashuvanje ....zoshto....za neshto  shto veke pominalo....
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2011 во 22:31
Не е така.. наједноставно во праксата. Не се кажува туку така НЕ на флешбекови, не се смирува туку така срцето кога почнува забрзано да чука, не се опуштаат мускулите тек така кога ќе почнат да се грчат ради анксиозноста или што и да е тоа по ѓаволите веќе... кога не што се случува а не знам што е... кога ме обзема силен коктел од емоции а не можам да ги препознаат, не е едноставно кога ми е отежнато дишењето. По милион пати вриштам во себе НЕ, НЕ, НЕ! Но тоа не функционира баш најдобро во тие моменти.

Изменето од ekszi88 - 12.Ноември.2011 во 22:33
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2011 во 22:53
veuvam deka ne e lesno..no isto veruvam....  deka ti imash sila da se soochish so svoite senkiсреќа
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2011 во 22:56
Вербата е онаа сила која всушност ме движи.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2011 во 22:58
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kolku shto povekje so sila se sprotivstavuvame na neshto, tolku toa povekje pritiska nazad na nas.

Ova e dobro poznatata "akcia" i "reakcija".

Chovek treba da se otpushti... da mu se posveti samo na ova SEGA i da go ostavi ONOA od minatoto.

I poleka rabotite kje pochnat da si doagjaat na svoeto mesto.



Меси, се си во право што пиша... но некогаш не се работи само за обична состојба на расположението, ова е нешто што има длабоки корени и е нешто за кое треба работа со стручно лице... среќа посетувам и нештата се каде каде поинакви. Јас очекував силен трескот, но човекот учи така. Јас учам така. Преку обиди и грешки.


Potpolno si vo pravo!

Sekogash istoto go velam i jas - lugjeto treba da baraat struchna pomosh od psiholozi i psihijatri.

Patem, kje ja iskoristam prilikava da posocham ushte edna rabota... lugjeto sekogash sakaat da se naogjaat vo familijarna ( poznata ) sostojba, pa duri i ako taa ne im e dobra. Zatoa mnogu chesto, koga ednash kje bidat izvlecheni od tamu, tie po inercia i od strav od novoto i nepoznatatoto znaat povtorno da se vratat onamu kade shto im e poznatio i kade se chuvstvuvaat povekje "doma" otkolku vo novoto podobroto, no i nepoznatoto.

Nepoznatoto znae da plashi povekje od staroto i loshoto.




Изменето од Messenger - 12.Ноември.2011 во 23:31
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2011 во 23:00
Кај мене реченицата пред да се впуштам во новото гласи: Ти душо не го заслужуваш тоа. Премногу деструктивни пораки ми се мотаат во пустава глава. Кога требало да се сади семето на позитивните гледишта мене ме израснаа со многу насилство и злоупотреба... и навистина наоѓам потешкотии да се препуштам на новото... без разлика колку и да е добро јас наоѓам потешкотии да верувам дека нешто може да биде толку добро.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2011 во 23:35
E ta e navistina destruktivno... no dobro e shto pochnuvash da se sledish i da voochuvash kako mislish, kako se odnesuvash i kade greshish.

Toa e dobar pochetok. Sledniot chekor kje bide implementiranje na korekciite.   
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2011 во 23:40
Ima mnogu destruktivni raboti... samo znam deka vecerva ne mozam da prestanam da si go postavuvam prasanjeto zosto zatoa sto se razocarav najmnogu na svet... od sebesi. A si vetiv !
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2011 во 01:56
 najlesno da prashash .,.....zoshto...,... a  ushte poteshko ..,.... da kazhesh..... zatoa.....намигнување
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2122232425 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.