IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Срамот-акт на слаба самодоверба..или??
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Срамот-акт на слаба самодоверба..или??

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 18:26
Ne e dobro mnogu covek da se srami
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 00:21
 
 
   Денес на плоштад го сретнав Латас...сакав да го запрам...
   да му се претставам...и да му кажам дека ми се допаѓа...
   ама ми беше срам........црвенеење   голема%20насмевка
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 00:51
Odam gledam na pat,
plavusa vo fico, staro krs,
vergla, ne pali,
aj ke i pomognam, si vikam,
-treba pomos,(au koe dekolte, coece)
-moze-vika plavusata (lele cicka),

Uf,si mislam,
da znaes so ti mislam,
- aj otvori napred haubata
da vidam, nesto so motorot ne e u red,
otvara ona, so ke vidam-
-a be ova cudo nema motor, vikam,
-nema problem , vika ona,
pozadi ima eden rezerven!!!!!

Auu, koa mi padna eden sram!!!!!!!
Кон врв
Luna83 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Luna83 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 01:30
Sramot e prirodna pojava i voopsto ne smetam deka toa e akt na slaba samodoverba.pa postojat razlicni pricini koi ne naveduvaat da se sramimime.Ajde da zmislime deka se sprepnuvas i pagas slucajno pred kafule na kej i site gledaat vo tebe,i normalno tebe ti e sram site ti se smeat,no toa se slucilo slucajno i nema vrska so samodoverbata.Ova sto go potencirav i se sluci na edna devojka dodeka jas piev kafe so drugarki.I taa normalno bese ovakva
Кон врв
Callypso Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Callypso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 09:46
Sramot e najsuptilen strav, eden vid na strav...sekogas koga kje grebneme pod stramot stoi strav od: ismevanje, neprifakjanje, otfrlanje itn. Sepak, mislam deka postoi nekoja si razlika pomegju "padnav na kej pred enno kafule", znaci:"sramotilaci, se izbrukav pred site, ke mi se smeat" i "sram mi e da se javam na tel da si viknam taxi", sto bi znacelo:"jas sum stramezliv/a." Jas sekogas pravam razlika pomegju ovie dve : stram kako "ZASTRAMI SE!" I stram kako "stramezlivost" koja so tek na godinite se gubi, verojatno so steknuvanje iskustvo (potsetete se kolku deca se sramat da se pozdravat so taa i taa tetka i se pikaat vo majkite i se pokrivaat). Mislam deka sramezlivosta poteknuva od nekoe cuvstvo na nesigurnost i nebezbednost pred se vo sebe, no i objektivno nadvor vo samata situacija (pr. deteto ne se osekja bezbedno nekomu da podade raka da se pozdravi, ne veruva na nepoznatata tetka), a Stramot poteknuva od vlijanieto na faktorot sredina ili vospituvanje i ona: "treba vaka da pravis, mora onaka da se odnesuvas, mora vaka da se oblekuvas, treba vaka da odis...so drugi zborovi domasno vaspitanje.
Nekoj koj padnal na kej e zasramen, a ne sramezliv, vnatresnoto cuvstvo e :se izbrukav pred site, a jas sum sigurna deka 95% od onie sto go videle deka padnal, nema da mu se smeat,a nekoi od niv duri i ke trnat da mu pomognat.Se se slucuva vo nasite glavi.
Кон врв
OCEAN441 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OCEAN441 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 17:24
Stram kako "zastrami se"i stram kako "stramezlivost"-DA ima mnogu golema razlika megu navedenite sostojbi na bihevioristickiot izraz na lugeto!APSOLUTNO se sluzuvam so tebe "Callypso"!Mislam deka temata si e konkretno postavena i se misli na onie dlaboki stramezlivi grcenja na osobite,ve procitav negde vo ovaa tema deka mnogu ste izgubile zaradi toa sto vashiot stram ne ve pustil da se oslonite i deluvate onaka kako sto vi prilega ili mislite deka e pravilno.Fakt e deka propustanjeto pri takvi okolnosti e nepovratno,vo smisla stramezlivite osobi NIKOGAS ne se ucat na sopstvenite greski koga propustile nesto,zatoa sto istoto toa da dojde kako nova sansa tuka e povtorno stramot i pak istite potezi na neprevzemanje.....Najgolema sloboda stramezlivite osobi cuvstvuvaat koga se okolu SVOI luge zasto tuka e izbegnat stravot na neprifakanje,otfrlanje,potcenuvanje....Nivnata nedruzeljubivost e proekcija samo na nivniot STRAM!
Poznavam PREKRASNA OSOBA i dusevno i fizicki nad prosecno, ali taa go ima toj vroden stram so koj se nosi cel zivot i ostava doem deka kako sto popularno se narekuva "krenata" ,kolku pogresno mislenje.....Taa e NEDOPIRLIVA zaradi nejzinata povlecenost i stram!
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 18:52
Stram go bilo
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 19:59
 
 
 
    Ај за Латас...ми беше срам......ама ако го сретнам ..Трендо...љубов
    ќе му пријдам....без срам.....
   и ќе му побарам ...автограм.........среќа   голема%20насмевка   голема%20насмевка
 
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 20:18
Ne mi se dopadjaat tie sto nemaat ni sram ni perde........naiduvam na rabota na takvi luge i edinstven nacin da te razberat ,da im gi postavis granicite e da im se obratis isto........inace derman se nema.
4ISTA SOVEST=MIREN SON
Кон врв
realna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 541
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај realna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2008 во 02:50
jas sum sramezliva..sega pomalku vo sporedba so porano...eve edna vezba sto pomaga kaj mene " mala sramoticka-golema raboticka" - i samo napred
srekata ne e vo parite no nema sreka bez pari, parite se sredstvo ne se sami po sebe cel!
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2008 во 03:05
Dur ja soblecam
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2008 во 10:28
vo momentov po4ustvuvav sramцрвенеење(shto voopshto ne svojstveno za mene),,
no toa ne e sram od slaba samodovrbaсреќа......(ja imam vo izobilie)
navistina neznam shto mi eзбунетост
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2008 во 10:34
CUSTVATA SE POJAKI OD SEKOJA LOGIKA

PA NERAZMISLUVAJ MNOGU голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2008 во 17:40
Nikoas ne mi bilo jasno dali se
pisuva sram
ili sTram,
ama isto e vaka!!!!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.