IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Во Библијата убиство заради поглед!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Во Библијата убиство заради поглед!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака
Almahdi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Almahdi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Во Библијата убиство заради поглед!
    Испратена: 20.Април.2008 во 20:57
Читајќи ја Библијата ќе наидеме на голем број убиства. Некогаш се убивани индивидуи, некогаш убиствата се масовни - масакри. Дел од убиствата се со причина, дел од нив без причина . . . дел од нив изгледаат како да некој нема друга работа освен да убива, а пролеаната крв му причинува задоволство. Во темава, ќе подискутираме за убиство каде што убиецот е Бог, а убиени се гооооолем број на луѓе, направен е масакар.

Сите имаме слушнато за Господовиот Ковчег. Овој ковчег е прославен, низ Библијата можеме да прочитаме за начинот на кој е изграден, можеме да прочитаме како ковчегот е транспортиран вамо / тамо, како во него ги има 10-те Божји заповеди и тн.

Во книгата 1 Самуил, можеме да прочитаме како овој ковчег е земен/заробен од филистејците кои го носеле во неколку градови, при што жителите на градовите пателе од болести.

Некои луѓе, од љубопитност ли, погледнале во ковчегот и . . . Бог ги усмртил!

И Тој ги удри жителите на Вет Семес бидејќи погледнаа во Господовиот Ковчег. Затоа Господ порази педесет илјади и седумдесет луѓе меѓу нив. Народот тагуваше заради тоа што Господ ги порази со големо истребување. - 1 Самуил 6:19

ШТО? Господ ги убил педесет илјади и седумдесет луѓе затоа што погледнале во ковчегот?
Логички се размислува, неможат педесет илјади и седумдесет луѓе да погледнав одеднаш внатре во ковчегот, нели? како погледнувале? Погледнал едниот, Бог го убил, погледнал другиот, Бог го убил, третиот, четвртиот . . па се така до педесет илјади и седумдесет луѓе на Бет Семес! Страшно, катастрофално. Зарем овој Бог неможел да ги опомени да не гледаат во ковчегот? Зарем овој Бог неможел откако го убил првиот . . да рече на другите НЕМОЈТЕ да гледате затоа што ќе ве снајде она што ги снајде на другите? Неможел Бог да го рече тоа? Зошто Бог чекал да се наполни бројот педесет илјади и седумдесет луѓе? за да се насити со крвта на луѓето?
На овој број, кога ќе го додадеме бројот на луѓе кои умреле од болести кои Бог ги испраќал до нив . . . ќе испадне голема цифра на луѓе, голем масакар извршен од страна на Библиски прикажаниот Бог кој очигледно е крвопиец и убива поради љубопитност, без опомена, заради поглед.



Изменето од Almahdi - 21.Април.2008 во 01:12
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 21:23
Тргнав да пишувам долг коментар на темава и по грешка го избришав... еве во кратки црти пак...
Како и обично кога се пишува на вакви теми, се вади цитат, се вади од контекст, и соодветно погрешно се прикажува.
Прво - Сите знаеле дека не смее да гледаат во ковчегот!
Второ - Бог го казнува целиот народ, затоа што филистијците, го грабнуваат ковчегот од оние на кои им е даден и без право го присвојуваат. Соодветно, Бог ги казнува постапките на нивните водачи, преку казна врз народот. Уште еден таков пример е кога Бог ги казнува Египтјаните, затоа што не сакаат да ги пуштат Евреите со Мојсеј.
Но, да се вратам на тоа дека работите се вадат од контекст. Ако се погледне деветиот стих, се гледа дека самите филистинци се свесни дека згрешиле - 9 “Watch, if it goes up by the way of its own territory to Beth-shemesh, then He has done us this great evil. But if not, then we will know that it was not His hand that struck us; it happened to us by chance.”
Но - уште полошо е што жителите на Бет-Шемеш, наместо да го предадат ковчегот на оние на кои им припаѓа, и самите решиле да видат што има во него. Бог ги казнува за тоа. За никој повторно да не се посомнева во него. Тоа е Негово право, затоа што Тој е Семоќен и Тој ги поседува нашите души и битија.
Бог, се до доаѓањето на Исус, не е само Бог на љубовта, но има и други атрибути - Бог Одмаздник, Бог Казнител итн...
Во книгата која претходи на Самуил, во Рут, почнува промената. Бог кој до тој момент е жесток и казнува многу строго, тука почнува да се менува и се покажува за прв пат сомилост, сочувство, добродетел... Сето тоа, со Новиот Завет, се претвора во најголемиот од сите Закони - Законот на Љубовта.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 21:25
citajki ve vas se pojke sum ubeden deka se ova samo legendi
големо%20гушкање
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Almahdi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Almahdi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 21:44
Originally posted by zidarski zidarski напиша:


Прво - Сите знаеле дека не смее да гледаат во ковчегот!
Второ - Бог го казнува целиот народ, затоа што филистијците, го грабнуваат ковчегот од оние на кои им е даден и без право го присвојуваат. Соодветно, Бог ги казнува постапките на нивните водачи, преку казна врз народот. Уште еден таков пример е кога Бог ги казнува Египтјаните, затоа што не сакаат да ги пуштат Евреите со Мојсеј.

Прво - незнам од каде го знаеле тоа, молам да се изјасниш.
Второ - како може Бог да казни поради постапките на другите?

Originally posted by zidarski zidarski напиша:


Но, да се вратам на тоа дека работите се вадат од контекст. Ако се погледне деветиот стих, се гледа дека самите филистинци се свесни дека згрешиле - 9 “Watch, if it goes up by the way of its own territory to Beth-shemesh, then He has done us this great evil. But if not, then we will know that it was not His hand that struck us; it happened to us by chance.”

Мислам во случајов ти вадиш од контекст.

Originally posted by zidarski zidarski напиша:


Но - уште полошо е што жителите на Бет-Шемеш, наместо да го предадат ковчегот на оние на кои им припаѓа, и самите решиле да видат што има во него. Бог ги казнува за тоа. За никој повторно да не се посомнева во него. Тоа е Негово право, затоа што Тој е Семоќен и Тој ги поседува нашите души и битија.
Бог, се до доаѓањето на Исус, не е само Бог на љубовта, но има и други атрибути - Бог Одмаздник, Бог Казнител итн...
Во книгата која претходи на Самуил, во Рут, почнува промената. Бог кој до тој момент е жесток и казнува многу строго, тука почнува да се менува и се покажува за прв пат сомилост, сочувство, добродетел... Сето тоа, со Новиот Завет, се претвора во најголемиот од сите Закони - Законот на Љубовта.

Епа тука лежи зајакот. Бог ги казнува зошто . . . заради тоа што погледнале во ковчегот? ги казнува педесет илјади и седумдесет луѓе? толку многу? без да им каже да не гледаат во ковчегот? без да убие 1 а другите да ги опомени? чекал да се направат педесет илјади и седумдесет луѓе?
Да те прашам, кој Бог ги извршил овие масакри . . пред доаѓањето на Исус? кој е овој Бог Одмаздник, кој е овој Бог Казнител?


Изменето од Almahdi - 21.Април.2008 во 01:09
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 21:49
Епа тука лежи зајакот. Бог ги казнува зошто . . . заради тоа што погледнале во ковчегот? ги казнува педесет илјади и седумдесет луѓе? толку многу? без да им каже да не гледаат во ковчегот? без да убие 1 а другите да ги опомени? чекал да се направат педесет илјади и седумдесет луѓе?

za da bide poefektna legendata
zatoa ne e ubien eden za pamet na drugite

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 23:27
anakin, ti si tuka neshto kako levo smetalo. Ne go rasipuvaj muabetot megju vernicite. OK ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 23:40
Toa i da bilo vistina toa bilo togas a deneska kako e, sakas vo kratki crti da ti kazam ili da si molcam...?
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 23:41
Познато е дека Бог никој не смеел да го види, затоа што Неговата сила била таква што усмртувала. Тоа Му било кажано и на Мојсеј, што има чудно во тоа?
И свештениците кои еднаш годишно влегувале во Сватја Свјатих морале да минат цел прочистителен ритуал, инаку немало живи да излезат од таму.
Таква е силата Божја, затоа никој не Го видел,освен Единородниот.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 00:36
И овде да ве опоменам уште еднаш?!
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 00:39
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Toa i da bilo vistina toa bilo togas a deneska kako e, sakas vo kratki crti da ti kazam ili da si molcam...?


Најпаметен си кога молчиш.Верувај ми ова за тебе дури и НАУЧНО Е ДОКАЖАНО.
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 00:40
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Познато е дека Бог никој не смеел да го види, затоа што Неговата сила била таква што усмртувала. Тоа Му било кажано и на Мојсеј, што има чудно во тоа? И свештениците кои еднаш годишно влегувале во Сватја Свјатих морале да минат цел прочистителен ритуал, инаку немало живи да излезат од таму.Таква е силата Божја, затоа никој не Го видел,освен Единородниот.


Извини за оф топиков,ама тој единородениот за вас е Бог.Така да никако не можам да те разберам што сакаш да кажеш.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 00:40
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

anakin, ti si tuka neshto kako levo smetalo. Ne go rasipuvaj muabetot megju vernicite. OK ?


ami ako e tema samo za vernicite togaj OK
no
so stanuva so moeto mislenje deka samo se raboti za LEGENDI

neli imam pravo da go objasnam- koj znae moze sum vo pravo za legendite

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 00:45
Svedoci sme deka islamskite terroristi ubivaat sekoj den vo ime na boga i toa e fakt brojka na ubienite e mnogu mnogu pogolema od taa sto ja naveduvate vie so namera da oskrnavite i da imate na sto da plukate samo da e hristijansko a samite sebe ne se gledate....


September 11th Attacks

"We killed them outside their land, praise be to Allah. Today, we kill them in the midst of their own home.

O Allah, revive an entire nation by our deaths. O Allah, I sacrifice myself for your sake, accept me as a martyr. O Allah, I sacrifice myself for your sake, accept me as a martyr. O Allah, I sacrifice myself for your sake, accept me as a martyr.

To the Garden of Eden, our first house. We shall meet in the eternal Paradise with the prophets, honest people, martyrs and righteous people. They are the best of companions. Praise be to Allah. Allah's peace, mercy and blessings be upon you. "

Ahmad al-Haznawi, Flight 93 Hijacker



"Those 19 brothers who left us made efforts and offered their lives for the cause of Allah. Allah has favored them with this conquest, which we are enjoying now"

Ayman al-Zawahiri, al-Qaeda's Number Two, explaining the motives for the plot.



"Be cheerful, for you have only moments between you and your eternity, after which a happy and satisfying life begins...

"Remember: it is a raid for the sake of Allah. Recite the prayer. As you take the seat, recite the prayer. Mention Allah a lot. When the hijacking begins, "Shout Allah is great because this shout strikes terrors in the hearts of the infidels

"And the moment of death should be accompanied by the basic statement of belief recited by all Muslims at the call to prayer. Seconds before the target, your last words should be, 'there is no god but Allah. Mohammed is his messenger!."

Written instructions to the hijackers.



"Allahu Akbar! Allahu Akbar! Allahu Akbar!"

Last words from the cockpit of Flight 93.


Ovaa e transkript od onaa sto se slucuvase na 9/11 ajde sega nekoj od muslimanite neka mi objasni ????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 00:51
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Svedoci sme deka islamskite terroristi ubivaat sekoj den vo ime na boga i toa e fakt brojka na ubienite e mnogu mnogu pogolema od taa sto ja naveduvate vie so namera da oskrnavite i da imate na sto da plukate samo da e hristijansko a samite sebe ne se gledate....


September 11th Attacks

"We killed them outside their land, praise be to Allah. Today, we kill them in the midst of their own home.

O Allah, revive an entire nation by our deaths. O Allah, I sacrifice myself for your sake, accept me as a martyr. O Allah, I sacrifice myself for your sake, accept me as a martyr. O Allah, I sacrifice myself for your sake, accept me as a martyr.

To the Garden of Eden, our first house. We shall meet in the eternal Paradise with the prophets, honest people, martyrs and righteous people. They are the best of companions. Praise be to Allah. Allah's peace, mercy and blessings be upon you. "

Ahmad al-Haznawi, Flight 93 Hijacker



"Those 19 brothers who left us made efforts and offered their lives for the cause of Allah. Allah has favored them with this conquest, which we are enjoying now"

Ayman al-Zawahiri, al-Qaeda's Number Two, explaining the motives for the plot.



"Be cheerful, for you have only moments between you and your eternity, after which a happy and satisfying life begins...

"Remember: it is a raid for the sake of Allah. Recite the prayer. As you take the seat, recite the prayer. Mention Allah a lot. When the hijacking begins, "Shout Allah is great because this shout strikes terrors in the hearts of the infidels

"And the moment of death should be accompanied by the basic statement of belief recited by all Muslims at the call to prayer. Seconds before the target, your last words should be, 'there is no god but Allah. Mohammed is his messenger!."

Written instructions to the hijackers.



"Allahu Akbar! Allahu Akbar! Allahu Akbar!"

Last words from the cockpit of Flight 93.


Ovaa e transkript od onaa sto se slucuvase na 9/11 ajde sega nekoj od muslimanite neka mi objasni ????



Пријателе,знаеш дека не разбирам англиски,ама да те прашам овие тепале поради поглед или....?
Или пак ја утна темава?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.