IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мода и убавина
  Активни теми Активни теми RSS - Борба против акни
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Борба против акни

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
iva_hot69 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 204
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај iva_hot69 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 17:46
ne sum imala barem dosega takov problem taka da ne mozam da pomognam
Кон врв
nikuch Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Април.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 94
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikuch Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 21:59
ГОЛЕМ ПОЗДРАВ ЗА МАРИЈА МАГДАЛЕНА И ЕДНО ПРАШАЊЕ ДО НЕА

ДАВАТЕ СОВЕТ ЗА ПРИПАДНИЧКИТЕ НА ПОНЕЖНИОТ ПОЛ, НО ШТО СО МАШКИТЕ КОИ ГО ИМААТ ИСТИОТ ПРОБЛЕМ, ИЛИ СО ЛИЦА КОИ И ВО 45 тата ГОДИНА ОД ЖИВОТОТ ГО ИМААТ ИСТИОТ ПРОБЛЕМ И НИКАКО ДА НЕ МОЖАТ ДА ГО РЕШАТ. ЖЕНИТЕ ГИ ПРИКРИВААТ СО РАЗНИ КОРЕКТОРИ А МАЖИТЕ НЕ МОЖАТ ДУРИ И ДА СЕ БРИЧАТ РЕДОВНО ИЛИ ПАК И ЕДНИТЕ И ДРУГИТЕ ИМААТ НЕПРИЈАТНА ГЛЕТКА КОГА ЌЕ ЈА СОБЛЕЧАТ МАИЦАТА КОЈА ЈА НОСЕЛЕ ПРЕКУ ДЕНОТ И ЌЕ ВИДАТ ДЕКА ИМААТ ГНОЈНИ ИЛИ КРВНИ ФЛЕКИ ОД ИСКИНАТИ АКНИ.
ЗАКЛУЧОК Е ДЕКА ОВОЈ ПРОБЛЕМ НЕ Е ЕДНОСТАВНО РЕШЛИВ И НЕ Е СЕКОГАШ ДО ГИНЕКОЛОГОТ КОЈ Е ЗА ДРУГ ВИД НА ПРОБЛЕМИ.
ГОЛЕМИНАТА НА НЕШТОТО СЕКОГАШ НЕ СЕ МЕРИ ВО САНТИМЕТРИ ИЛИ КИЛОГРАМИ
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 22:20
LABORATORIJA???ISPITUVANJE NA KRVTA??PROBA?збунетост
DALI NESHTO VOOPSHTO SE OBIDE DA NAPRAVISH VO VRSKA SO TOA??

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
nikuch Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Април.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 94
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikuch Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 22:35
СЕ ОБИДЕ ЕДЕН ЛАБОРАНТ (СЕГА ВО ПЕНЗИЈА) ДА НАПРАВИ НЕКОИ КРЕМОВИ НО БЕЗ ТРАЕН ЕФЕКТ И РЕЧЕ ДЕКА ПРОБЛЕМОТ Е КОМПЛЕКСЕН т.е. ДЕКА САМОТО ТЕЛО Е СКЛОНО НА ОБИЛНОСТВАРАЊЕ НА АКНИ ПО ГРБОТ И ГРАДИТЕ ПОНЕКОГАШ И НА ГЛАВА ВО КОСАТА 
ГОЛЕМИНАТА НА НЕШТОТО СЕКОГАШ НЕ СЕ МЕРИ ВО САНТИМЕТРИ ИЛИ КИЛОГРАМИ
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2008 во 00:26
Originally posted by nikuch nikuch напиша:

ГОЛЕМ ПОЗДРАВ ЗА МАРИЈА МАГДАЛЕНА И ЕДНО ПРАШАЊЕ ДО НЕА

ДАВАТЕ СОВЕТ ЗА ПРИПАДНИЧКИТЕ НА ПОНЕЖНИОТ ПОЛ, НО ШТО СО МАШКИТЕ КОИ ГО ИМААТ ИСТИОТ ПРОБЛЕМ, ИЛИ СО ЛИЦА КОИ И ВО 45 тата ГОДИНА ОД ЖИВОТОТ ГО ИМААТ ИСТИОТ ПРОБЛЕМ И НИКАКО ДА НЕ МОЖАТ ДА ГО РЕШАТ. ЖЕНИТЕ ГИ ПРИКРИВААТ СО РАЗНИ КОРЕКТОРИ А МАЖИТЕ НЕ МОЖАТ ДУРИ И ДА СЕ БРИЧАТ РЕДОВНО ИЛИ ПАК И ЕДНИТЕ И ДРУГИТЕ ИМААТ НЕПРИЈАТНА ГЛЕТКА КОГА ЌЕ ЈА СОБЛЕЧАТ МАИЦАТА КОЈА ЈА НОСЕЛЕ ПРЕКУ ДЕНОТ И ЌЕ ВИДАТ ДЕКА ИМААТ ГНОЈНИ ИЛИ КРВНИ ФЛЕКИ ОД ИСКИНАТИ АКНИ.
ЗАКЛУЧОК Е ДЕКА ОВОЈ ПРОБЛЕМ НЕ Е ЕДНОСТАВНО РЕШЛИВ И НЕ Е СЕКОГАШ ДО ГИНЕКОЛОГОТ КОЈ Е ЗА ДРУГ ВИД НА ПРОБЛЕМИ.


Поздрав и до тебе.
Она што го кажав погоре дека проблемот лежи во зголеменото лашење себум од лојните жлезди-се однесува и овде.
Значи, под дејство на машкиот полов хормон тестостерон се лачи повеќе лој, кој во комбинација со површинските нечистотии едноставно го затнува каналчето на лојната жлезда и се создава акна.

1. Е сега, кај женскиот пол, убаво забележа, се даваат хормонски, т.е. орални контрацептиви, кои успешно го решаваат проблемот. Имено, кога жена има полицистични јајници, истите (цистичките) предизвикуваат лачење на андрогени хормони, т.е. машки хормон тестостерон кој доведува до зголемено алчење себум. Контрацептивот делува антиандрогено, т.е. просто кажано, естроген против тестостерон, и проблемот се санира од внатре.

2. Но кога кај мажжи би се давале орални контрацептиви, секако дека ќе се постигнат ефекти кои НИКАКО нема да ти се допаднат, нели, ќе дојде до феминизација.
Но тоа не значи дека нема решение.намигнувањеНапротивсреќа

Постојат таблети кои се викаат Роакутан. По состав се дериват на ретиноична киселина (вит.А во поконцентрирана форма)Се земаат со консултација на лекар. 

Ефектот е ФЕНОМЕНАЛЕН. (Немој да се плашиш од листата на несакани ефекти кога ќе го читаш упатството. Тоа го пишува на секој лек па и на оралните контрацептиви. Всушност, човек од ништо не треба да се плашиголема%20насмевка)

Ти посакувам што поскоро да започнеш со третманот и наскоро да бидеш задоволен со резултатитесреќа
(А потоа ќе ме благословуваш, ќе викаш “абе една дадичка од форум ми ги кажа“. )големо%20гушкање

 


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2008 во 00:34
Ja mislam deka samo so redoven seks se stabilizira
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2008 во 03:28
Originally posted by seka seka напиша:

Originally posted by IQ IQ напиша:


ne veruvam deka ishranata ima nekakva vrska so mozolchinja...nitu pak redovno chistenje na lice...poznavam edna devojka koja nikogash ne mie pudra od lice ()a ima sosema chisto lice!
(ova ne znachi deka ne treba da mieme lice! , samo kazuvam deka toa i ne e bash nekoj faktor dali ke ti izleze neshto na liceto ili ne...)


Ishrata igra golema uloga !!! Znam po samata sebe si... retko jadam na primer cokolado, no koga ke izedam po den ili dva se gleda deka liceto mi e promeneto...



za kogo-kako najverojatno, bidejki eve jas otkako znam za sebe jadam se sho mi saka dusha, pa nikogash ne sum imala problemi so akni otkoga ke izedam bilo shto...(a do pred nekoe vreme jadev dosta nezdrava hrana...)

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2008 во 03:31
Originally posted by mamma mamma напиша:


Originally posted by IQ IQ напиша:

ne veruvam deka ishranata ima nekakva vrska so mozolchinja...nitu pak redovno chistenje na lice...poznavam edna devojka koja nikogash ne mie pudra od lice ()a ima sosema chisto lice!
(
Ne mi se veruva deka ova chitam....tuku,..mladi ste...ke nauchite,ima vremeнамигнување


ova ne go rekov za mene, jas mijam lice i sabajle i pred da si legnam...a tie devojki shto gi znam koi ne otstranuvaat shminka pred spienje, nekoi od niv i ne se bash mali...

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
tato Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tato Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 19:46
"Marija Magdalena"Jas imam golem problem so aknite na liceto i momentalno koristam medicinski sapun i eucerin gel..spored tebe so treba da pravam??BLAGODARAM ODNAPRED
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 22:12
abe lugje jas nisto ne mu stavam na liceto i fala bogu dobro e,se slozuvam so mamma za hranata,sto pozdravo toa podobro,a toa za kozmetikata,kremi i pudri ne znam bas kolku e korisno,sepak stanuva zbor za hemikalii,prirodno si e prirodno!
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
ganeto1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ganeto1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2008 во 23:00
dobro be ajde de dajte konkretno resenie... jas ednostavno koristam preparati od doctors... P.S. za podobar efekt... dva pati na den mij go liceto so sapun dove so sini zrnca... prekrasen mal piling.... i sekako so dodatoci vo ishranata.. oligogal-se,vitamin b-comlex i b6,posebno vitamin c.. a ako vi se brza i nemate vreme za ova,, ednostavno izmijte go liceto so aspirin za rastvaranje.. vednas gi susi i posle toa malku pudra max-faktor ili young derm... toa od mene!
Кон врв
gope Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gope Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2008 во 12:59
eden eftin no strasno dobar lek za akni.
Praktikuvajte ednas dnevno koga go miete liceto da napravite piling so soda bikarbona-izmesajte so malku voda i masirajte 10-15 sek.izbegnuvajki go delot okolu ocite.Odlicen piling , go obezmastuva liceto i gi cisti aknite.Probav i sum mnogu zadovolna.
Lekot bil 5 pari ama koj da go znae.
Кон врв
Ani4ka_xxxxxxxx Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 163
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ani4ka_xxxxxxxx Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2008 во 21:40
Originally posted by gope gope напиша:

eden eftin no strasno dobar lek za akni.
Praktikuvajte ednas dnevno koga go miete liceto da napravite piling so soda bikarbona-izmesajte so malku voda i masirajte 10-15 sek.izbegnuvajki go delot okolu ocite.Odlicen piling , go obezmastuva liceto i gi cisti aknite.Probav i sum mnogu zadovolna.
Lekot bil 5 pari ama koj da go znae.


e ova ne go znaev
St|Ll wA|t|nG f0r mY pR|nCe ChArm|nG...
Кон врв
maki_seker4e Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 131
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maki_seker4e Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2008 во 18:29
aj kazete nekoi soveti
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.