IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Кога е роден Исус?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кога е роден Исус?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Ezan-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Локација: Somalia
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ezan-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2008 во 12:25
Bas sakam EvAngelos da kaze nesto na ovaa tema aj posto se vrati bas sakam da porocitam tvoe mislenje za ova prasanje za Spasitelot???
Beautiful Mind

Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2008 во 13:49
Originally posted by Azrael Azrael напиша:

Datata vo forma den mesec i cas na raganje ne e esencijalna za hristijanskoto veruvanje. Ke dadam nekoi komentari. Isus ne se rodil vo 0-ta godina od n.e zasto takva godina ne postoi. Kalendarot ide od 1 god. p.n.e vo 1 god. on n.e .Vo evangelijata e navedeno deka Isus  e roden za vreme na vladeenjeto na Irod. Smrtta na Irod e dokumentirana od strana na istoricarot Josif Flavie deka nastapila vo proletta 4 god p.n.e. Zatoa ragjanjeto na Hristos mora da se slucilo najmalku 4 godini pred onaa godina koja nie sme ja zemale za tradicionalna, vo slucajo 1 god on n.e. Potoa Isus ne se rodil na 25 dekemvri, za ova dokazite se od meteorolozi koi ustanovile deka klimata vo dekemvri ne bila povolna za ovcarite da gi izveduvaat svoite stada na pasenje, a bas takov nastan e opisan pred ragjanjeto na Isus. Koj saka da cita poveke, eve na angliski link kade se objasnuva i so drugi dokazi, i sl. http://www.new-life.net/chrtms10.htmp.s a od kakva vaznost e ova, ihihihi. shto se nema da vi tekne. ne deka vi e gajle, tuku sakate nas da ne napravite demek nisto ne sme znaele za nasiot "Spasitel" kako shto nekoj go narece. I posle ne se ismevale so Isus, abe ajde лутина



Linkot objasnuva povece od potrebno a i komentarot na Azrael....go cita li toa nekoj....?


Изменето од Templarius - 19.Април.2008 во 13:50
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
im happy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај im happy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2008 во 18:07
Затоа што доаѓањето на Исус, како што велат некои, е претскажано во Стариот Завет; затоа што ангелот и се јави на Марија, а и на Јосиф, и им рече дека многу важен човек ќе се роди, многу ми е чудно што никој не знае кога точно тој се родил.
За да биде работата уште позамрсена, контрадикторни податоци има и во Евангелијата.

Матеј 2:1
А кога Исус се роди во Витлеем Јудејски, во дните на цар Ирод, ете, мудреци од исток пристигнаа во Ерусалим

Лука 2:1-5
А во она време излезе заповед од царот Август за попис на сите жители. Тоа беше прв попис, кога Квиринеј управуваше во Сирија. И сите одеа за да се запишат, секој во својот град. Така и Јосиф отиде од Галилеја, од градот Назарет, горе во Јудеја, во Давидовиот Град, кој е наречен Витлеем, зашто беше од Давидовиот дом и семејство, да се запише со Марија, свршената со него жена, која беше бремена.

Матеј вели дека тоа било за време на владеењето на цар Ирод, а тој умрел во 4 пне. Лука вели дека тоа кога царот Август спровел попис. А пописот за прв пат бил спроведен откако Квириниус станал гувернер на Сирија, а тоа се случилов во 6 не. Пописот бил спроведен во Сирија и Јудеја.
Е сега, се поставува прашање, дали Матеј е во право, или Лука е во право? Дали Исус е роден пред 4 пне или после 6 не? Да не се знае годината на раѓање на еден толку важен човек е навистина чудно!
middle is best... i believe in science
Кон врв
im happy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај im happy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2008 во 18:29
А што се однесува до текстот од линкот даден погоре, зошто воопшто зборуваат за 25 декември?? Зошто зборуваат за новиот грегоријански календар? Значи тие од старт се со промашена дата. Дури и онаа нова дата што ја добиле, 29 септември, е израчуната според грегоријанскиот календар. Што значи во секој случај и таа дата е грешна, затоа што треба да рачунаат според стариот јулијански календар.
middle is best... i believe in science
Кон врв
Almahdi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Almahdi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 16:26
Originally posted by im happy im happy напиша:

А што се однесува до текстот од линкот даден погоре, зошто воопшто зборуваат за 25 декември?? Зошто зборуваат за новиот грегоријански календар? Значи тие од старт се со промашена дата. Дури и онаа нова дата што ја добиле, 29 септември, е израчуната според грегоријанскиот календар. Што значи во секој случај и таа дата е грешна, затоа што треба да рачунаат според стариот јулијански календар.


Грешка, грешка, и грешка до грешка, и само грешка . . во грешка и од нешто погрешно неможе да произлезе нешто точно, од невистини и забуни, од лаги неможе да излезат јаснотии и вистини . . .
Тоа ти е Христијанството пријателе!

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 16:37
Originally posted by Almahdi Almahdi напиша:

Originally posted by im happy im happy напиша:

А што се однесува до текстот од линкот даден погоре, зошто воопшто зборуваат за 25 декември?? Зошто зборуваат за новиот грегоријански календар? Значи тие од старт се со промашена дата. Дури и онаа нова дата што ја добиле, 29 септември, е израчуната според грегоријанскиот календар. Што значи во секој случај и таа дата е грешна, затоа што треба да рачунаат според стариот јулијански календар.


Грешка, грешка, и грешка до грешка, и само грешка . . во грешка и од нешто погрешно неможе да произлезе нешто точно, од невистини и забуни, од лаги неможе да излезат јаснотии и вистини . . .
Тоа ти е Христијанството пријателе!



O ти христијаномразецулутина, можеби забуната е во твојата глава?збунетост
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Almahdi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Almahdi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 16:42
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


O ти христијаномразецулутина, можеби забуната е во твојата глава?збунетост


Јас само барам одговор од вас Христијаните. Ако станува збор за забуна, тогаш дај просвети ме со одговорот.


Изменето од Almahdi - 20.Април.2008 во 16:43
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 17:45
Originally posted by Almahdi Almahdi напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


O ти христијаномразецулутина, можеби забуната е во твојата глава?збунетост


Јас само барам одговор од вас Христијаните. Ако станува збор за забуна, тогаш дај просвети ме со одговорот.


И јас би сакал да чујам некое,вака постручно и поиздржано објаснување околу ова прашање.Па нели сме тука за да учиме едните од другите?
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 21:00
Originally posted by Almahdi Almahdi напиша:


Грешка, грешка, и грешка до грешка, и само грешка . . во грешка и од нешто погрешно неможе да произлезе нешто точно, од невистини и забуни, од лаги неможе да излезат јаснотии и вистини . . .
Тоа ти е Христијанството пријателе!


Алмахди - ова се смета за директна навреда врз христијанството и христијанските членови на форумот... затоа - имаш опомена...
Кон врв
Almahdi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Almahdi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 21:03
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by Almahdi Almahdi напиша:


Грешка, грешка, и грешка до грешка, и само грешка . . во грешка и од нешто погрешно неможе да произлезе нешто точно, од невистини и забуни, од лаги неможе да излезат јаснотии и вистини . . .
Тоа ти е Христијанството пријателе!


Алмахди - ова се смета за директна навреда врз христијанството и христијанските членови на форумот... затоа - имаш опомена...


Јас не ги навредувам, јас прашувам но никако да добијам одговор или сериозни коментари на темава. Ете, обиди се барем ти . .

Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 22:54
narode mislam deka se e kazano vo postot na azrael,sto drugo o4ekuvate?
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 23:44
Pa procitajte go linkot i razberete go,,,,tamu vi e odgovorot...ili se pravite na toso...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 23:48
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Pa procitajte go linkot i razberete go,,,,tamu vi e odgovorot...ili se pravite na toso...


Koga se nema odgovor,togas se poshti kade preta edna pogresna bukva vo eden post,kako bi se zapnale za nea a istovremeno bi go zanemarile prasanjeto.
Pa sramota e,providni ste.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 00:51
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Pa procitajte go linkot i razberete go,,,,tamu vi e odgovorot...ili se pravite na toso...


Koga se nema odgovor,togas se poshti kade preta edna pogresna bukva vo eden post,kako bi se zapnale za nea a istovremeno bi go zanemarile prasanjeto.
Pa sramota e,providni ste.



Abe marsovec sega ne prodavaj demagogija i krasnopis tuka citaj toa tamu linkot i teraj si rabota a ako sakas da se raspravas togas zastani pred ogledalo i samo napred....

Изменето од Templarius - 21.Април.2008 во 00:51
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.