IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што кога ова би ви бил последен ден?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што кога ова би ви бил последен ден?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 00:42
E pa nas ne interesiraat tie detali?
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 00:43
fino, no mene mi potekoa prstite od rasipanava tastatura...
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 00:52
Најважната работа што човек треба да ја направи доколку знае дека денес му е последниот ден од животот е да си обезбеди живот и после смртта. За да го постигне тоа човек мора да си ги измири односите со Господ.
Сите ние, колку и да се трудиме да бидеме добри, заради слабоста на нашето тело, ние грешиме и имаме еден куп гревови. Затоа, доколку на некој денес му е последен ден од животот, мора под итно..
 
- да се покае за своите гревови
- да побара прошка од Бог за истите
- да го признае Христос за Господ и Спасител
- да ја прифати Христовата жртва за неговите/нејзините гревови.
- да му благодари за тоа и да биде среќен што е подготвен за заминување.
 
Никој од нас не знае дали денес му е последен ден од животот или не. Многумина скопјани си легнаа спокојно во 1963 год, но 1500 од нив не се разбудија следниот ден. Земјотресот стресе и 1500 скопјани загина. Дел од нив беа подготвени, но дел од нив за жал не. Имајќи ја предвид оваа неизвеснот неминовно е прашањето:
Дали си ти подготвен за заминување?
Дали си обезбеди пасош за вечноста?
Го има ли Христовиот печат на тој пасош?
 
Доколку не, ти препорачувам тоа да го сториш вечерва. Стори го тоа сега.
 
Исус вели:
 
"Еве, стојам пред твојата врата и чукам; Ако некој го чуе Мојот глас и ја отвори вратата, ќе влезам кај него."
(Откровение 3:19)

Не одложувај! Светиот Дух вели:

"Ако денес го слушнете Неговиот глас, не закорувајте ги вашите срца"
(Евреите 3:7)

Не е потребен мистичен ритуал. Павле вели:

"Словото е близу до тебе, во твојата уста и во твоето срце. Зашто ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и ако во твоето срце поверуваш дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен."
(Римјаните 10:8,9)
 
Ако чекаме до пет до дванаесет за да се покаеме, Бог ќе не повика во единаесет ипол !
Да не го злоупотребуваме Божјото  трпение.
Денес е денот за твоето спасение.
Нека Бог те благослови!


Изменето од EvAngelos - 09.Април.2008 во 01:07
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 00:55
Denes e vecer!
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 02:04

 

 

Pred se, treba da se ubedis vo toa deka ovoj zivot e minliv, no deka dusata ti e besmrtna, a deka postoi zivot po tvojata smrt, koj treba vecno da go zivees!

Tvoe  e da se odlucis po koj pat kje trgnes, dali bezgrizno ne osvrnuvajki se na moite povici i upozoruvanja kje prodolzis da go cedis ostatokot od svojot ovozemen zivot, dlaboko vo sebe znaejki deka se lazes, a deka arogantnosta ti e pogolema od znaenjeto i spoznanieto, ili pak grizlivo da me poslusas....

 

Znaci, kaj se odluci?

 

Ako se odluci da me poslusas, togas pomno citaj. Ako ne, sepak procitaj, i onaka ne gubis mnogu!

 

Teube i istigfar (pokajanieto i baranjeto proska za grevovite) se prvite cekori vo podgotovkata. Komu da se pokaes i od kogo da pobaras proska? Pa od Boga.

Od Onoj po cija volja postois.

Od Onoj sto te sozdade. Te sozdade samo Nemu da Mu se pokoruvas, i samo Nego da Go obozuvas!

Od Onoj koj kje ti ja zeme dusata otkako vekje ednas ti ja daril.

Od Onoj na Kogo se nadevas koga si vo nevolja, i Komu blagodaris koga si vo blagosostojba.

Onoj Koj Go priznavas izgovarajki go sehadetot:

 

 LA ILAHE ILLALLAH, MUHAMMEDUN RESULULLAH!

 

NE POSTOI DRUGO VISTINITO BOZESTVO DOSTOJNO ZA OBOZUVANJE OSVEN ALLAH, A MUHAMMED E NEGOVIOT ODAN ROB I PRATENIK!

 

NEMU!

 

Sto e pokajanie?

 

Бог го создал човекот и во него всадил љубов на овој свет, постојано надевање, желба за собирање на имот, страст кон жените, лутина, склоност кон казнување и одмазда. Бог одредил ѓаволот да му ги покажува на човекот како убави, злите и одвратни дела, да ги прави мили гревовите и му ја дал (на човекот) душата која постојано го поттикнува на зло, стремејќи се кон забранетото и помагајќи го во тоа ѓаволот. Резултатот на сето тоа е човековото грешење. И што да направи за да се спаси од казната за извршените гревови? Бог од Својата милост кон него ја отворил вратата на покајанието. Можеш да го избришеш од својот лист секој грев кој си го направил како воопшто да не бил. Дури, можеби ќе ти се впише добро дело наместо лошото. Како трговска книга во која пишува дека си му должен сто динари[1], па тој да не се задоволи само со тоа што ќе ти прости и ќе ти го избрише долгот, туку и ќе пренесе од страниците на твоето должење кон него, во страниците на неговото должење кон тебе. Возвишениот вели: Освен оној кој ќе се покае, кој верува и кој работи добри дела. На таквите Алах ќе им ги смени нивните лоши дела со добри. Алах, навистина, е Простувач и Сомилосен!“ (Ел-Фуркан, 70)

 

Вратата на покајанието е отворена сè додека човекот е здрав. Ако се покае со искрено покајание, тоа ќе му биде примено. Неговата врата се затвора во мигот на умирањето, во моментот кога душата ќе дојде во грлото, во мигот кога човекот се соочува со вистината и го гледа со своите очи она за што Пратеникот го известил. Тогаш неговото покајание е како берење на набраното, затоа што покајанието е доброволно, спонтано враќање кон Бога, па кога веќе е вратен со сила, не му користи признанието откако го изгубил изборот. Возвишениот Бог вели: Да, простувањето кај Алах, навистина, е за оние кои ќе направат лошо од незнаење и кои потоа веднаш ќе се покајат – така, ним Алах ќе им прости. А, Алах е Сезнаен и Мудар! Простувањето не е за оние кои работат лоши дела. Кога некому од нив ќе му се приближи смртта, ќе рече: ,Јас сега навистина се каам‘. Ниту пак за оние кои ќе умрат како неверници. За нив Ние подготвивме болна казна!“ (Ен-Ниса, 17-18). Прв услов за покајание е престанување со грешењето и цвид одлука никогаш повеќе да не се повтори. Кога би одел по пат, и некој човек отвори прозорец и истури врз тебе валкана вода и откако ќе го прекориш, почне да ти се извинува, а сеуште истура врз тебе вода или престанува да истура, но ти се заканува дека истото ќе ти го направи и утре, би го прифатил ли таквото негово извинување? Покајанието има душа и тело. Нејзината душа е чувство на гадење од гревот, а телото е престанувањето да се греши. Како кога некој би одел по пат и би видел табла која му покажува дека оди по погрешен пат. Се чувствува дека погрешил. Ова чувство е основата. Бидејќи да не е спознанието не би било и упатувањето кон вистинската цел. Но, кога тој би се задоволил само со ова спознание, а не би постапил во согласност со она што тоа го изискува туку би продолжил да оди по погрешниот пат, ништо не би му користело спознанието дека тоа се погрешен пат и насока. Би имал заради тоа уште поголем грев и уште поголема казна. Затоа што оној кој ќе скршне, можеби не знае има ли некое оправдување, ама оној кој го познава патот, па скршне од него намерно, нема никакво оправдување.

 

Втор услов е да се изврши добро дело наместо престап и да се поправи расипаното, т.е., со покајанието да се постигне менување на делата и поправање на однесувањето. Па, оној кој ќе се покае по својот зулум или кој ќе се поправи – па, Алах, навистина, ќе му прости. Алах е Простувач и Сомилосен!“ (Ел-Маиде, 39); „...освен на оние кои потоа ќе се покајат и ќе се поправат...“ (Али Имран, 89); „...освен оние кои, навистина, ќе се покајат и кои ќе се поправат и тоа очигледно ќе го направат: ним ќе им простам. Јас сум Простувач и Сомилосен!“ (Ел-Бекаре, 160)

 

                Под поправање се смета твоето напуштање на гревот да биде вистинско и цврсто и искрено да одлучиш дека повеќе нема да му се вратиш. А, доколку си донел таква искрена одлука, а потоа те совлада страста или те навеле околностите да се вратиш кон гревот, па повторно се покаеш, примено е твоето покајание, па макар и да се повторат гревот и покајанието повеќе пати. Но, кога со твојата одлука би се измешала колебливоста уште во почетокот, па си кажеш самиот на себе си: „Ако мојата желба стане жестока, ќе се вратам, а потоа ќе се покајам!“, тогаш твоето покајание не е искрено, ниту прифатено. Ова е што се однесува до покајанието за грев кон Бога. Доволно е да го оставиш гревот, каејќи се за неговото извршување и искрено да одлучиш дека нема да го повториш. А, што се однесува до правата на луѓето, ако над некого си извршил насилство или си го изел неговиот имот, или си го вознемирувал неговото тело или чест, или лажно си сведочел против него, или си го оговарал, или си го поткажал, или си ширел за него лошо мислење, неопходно е во оваквите или слични случаеви да му го вратиш неговото право, или да ти прости, или Бог да ти се смилува, па Он да го задоволи него наместо тебе. Во спротивно твоето покајание нема да биде прифатено, а оштетениот на Судниот ден ќе земе од твоите добри дела, или на тебе ќе натовари дел од своите лоши дела. Вратата на покајанието е отворена без разлика колку многубројни се гревовите. Никој нека не очајува и нека не губи надеж во Божјото проштевање, затоа губењето на надеж во Неговото проштевање е полошо од самиот грев. Кажи: ,О робови мои, вие, кои ги занемаривте душите ваши, не губете надеж во милоста на Алах. Алах, навистина, ги простува сите гревови.‘“ (Ез-Зумер, 54)

 

Покајание значи напуштање на гревот и враќање кон доброто дело. А, истигфар е барање на прошка од Бога. Шеријатот го наредува и поттикнува истигфарот. Народе мој, барајте проштевање од Господарот ваш, потоа покајте Му се, затоа што Тој ќе ви испрати од небото изобилен дожд, и Тој ќе ја зголеми моќта врз моќта ваша, и не вртете ги плеќите како силниците.“ (Худ, 52) Слично на ова, кажувал секој пратеник советувајќи го својот народ и упатувајќи го на патот на Божјото проштевање и спасението од Неговата казна. Има повеќе категории на грешници. Што се однесува до оние кои умреле како неверници, тие немаат никаква надеж во проштевањето. „Алах навистина не простува ако Му се припишува здруженик“. Многубошците во основа се поголеми неверници од следбениците на Книгата, но сите по пресудата на овој цитат се исти. Затоа не се кажува за оној кој умрел како неверник: „Алах да му се смилува!“, ниту пак „Алах да му прости!“

 

            Што се однесува до грешниците муслимани, кои умреле без покајание, нивната судбина е во рацете на Бог; ако сака ќе им прости. („А, го простува она што е помалку од тоа (ширкот) на кого сака“), а ако не сака ќе ги казни со оган, но нема вечно да останат во него. Никој нека не ја смета за безвредна казната со оган и нека не ја потценува. Затоа што овосветскиот оган кој е благодет никој не може да го истрпи ниту неколку минути, па како тогаш се изложуваме самите себе си на пеколниот оган на долги временски периоди? А, што се однесува до покајниците Бог со Својата добрина и благородност ќе им прости. Ова е за оној кој се кае, се освестува и си доаѓа на себе пред употполнувањето на гревот (и покрај силната желба и склоноста кон него), плашејќи се од својот Господар има најголема награда. Како оној кој е заведен од ѓаволот, па го поттикнува на блуд, и кога сите услови за тоа ќе се исполнат и кога ќе одлучи тоа да го направи, се присетува на Бога и се откажува од блудот, а страста го влече кон него. Кој е тој кој е способен за таков пресврт, освен ако Бог не му подарил сила од Себе? Никој нека не го испробува ова искуство. Би бил како оној кој зема бактерии на опасна болест. Ако се спаси, стекнува имунитет кој го прави посилен од оној на кого болеста не му се приближила. Можноста за стекнување на имунитет е 1%, а можноста за страдање е 99 %. Ова е што се однесува до болеста на телото. А, што се однесува до воздржувањето од гревот тоа не го прави имуно на враќање кон него. Па доколку сака спас од злото нека се оддалечи од него, нека ги пресече неговите причини, нека го блокира патот кој води до него и нека ги напушти оние кои го наведуваат и повикуваат на грев. Затоа што другарот го повлекува другарот со себе, човекот оди по патот на својот пријател. Одамна кажале: „Кажи ми со кого се дружиш, ќе ти кажам каков ќе бидеш!“ Тоа нека го разберат младите и нека бараат помош и упатство од Бога.



[1] Динари – Златни арапски монети во времето на постоењето на раниот исламски халифат (заб. на прев.).

 
 

Pokajanieto e edno dlaboko cuvstvo vo tvojata dusa, cuvstvo na priznavanje na grevot, cuvstvo na pismanluk, narodski kazano, cuvstvo na resitelnost povekje da ne se navratis na toj grev (ili tie grevovi)!

 

 Koga dlaboko vo tvojata dusa kje go pocuvstvuvas ova I kje se resis za vakvo nesto, togas pogledni kon neboto! Pruzi gi tvoite race, nasoci gi svoite dlanki kon neboto barajki od Sevisniot primanje na tvoeto pokajanie, proska na grevovite, I zastita od niv do posledniot cas!

 

I baraj proska od Allah. Allah, navistina, e Prostuvac i Somilosen!

 

Nim Allah, ima nadez, da im prosti. Allah e i Pomiluvac i Prostuvac!

 

 

I nadevaj se na Negovata milost, zasto toj e Milostiviot!

 
Алах ја создал милоста од сто делови. Тој зачувал деведесет и девет кај Себе, а еден пратил на Земјата. Поради овој еден дел, сите суштества покажуваат милост едни кон други, дури и кобилата која го крева своето копито да не го нагази своето ждребе. (Бухари, Тирмизи)
 

Znaj  deka Toj e Onoj koj prostuva I gi prima pokajanijata.

 

Nie isprativme pejgamber samo da mu se bide poslusen so odobrenieto Allahovo. A onie koi napravija zulum za sebesi da pobaraat, navistina, proska od Allah i ke vidat deka Allah e Prostuvac i Somilosen!

 

Кога Аллах ќе му пресуди на некое од Неговите суштества, Тој се обврзал Себеси во Својата Книга да го пишува она што е поставено: „Мојата милост го надвладува Мојот гнев.“ (Бухари)

 
Znaj, eve sto veli tvjot Gospodar:
 

I vasiot Bog e eden Bog. Nema drug Bog osven Nego. On e Milostiv i Somilosen!

 

Pa, znajte deka Allah, navistina, e Prostuvac i Somilosen!

 

Allah, navistina, e Prostuvac i Somilosen!

 

Da, prostuvanjeto kaj Allah, navistina, e za onie koi ke napravat loso od neznaenje i koi potoa vednas ke se pokajat - taka, nim Allah ke im prosti. A Allah e Znalec i Mudar!

 

Prostuvanjeto ne e za onie koi rabotat losi dela. Koga nekomu od niv ke mu se priblizi smrtta, ke rece: “Jas, navistina, sega se kajam.” Ne e, tokmu, ni za onie koi ke umrat kako nevernici. Za niv Nie podgotvivme kazna bolna!

 

Allah, navistina, nema da prosti da Mu se zdruzuva zdruzenik, a se, osven ova, prostuva komu saka. A onoj koj Mu zdruzuva na Allah zdruzenik, toj, lazejki, pravi golem grev.

 

Ne gi gledas li onie koi gi cistat svoite dusi? No, ne! Allah cisti kogo saka. I nim ne ce im se napravi steta ni kolku goluska urmina.

 

eA sto se odnesuva do gorniot post, pa vo nego moze da se zeme pouka, no steta e pogolema!!!!

 

Sosema ne veruvaat onie koi velat: “Allah e eden od trojcata.” Nema drug bog osven eden Bog. A ako ne prestanat so ona sto go zboruvaat, bolna kazna, navistina, ke go stigne sekoj od niv koj nevernik ke ostane.

            74.        Ne se kajat li i ne baraat li proska od Nego? A Allah e Prostuvac i Somilosen!

 

 

Gledaj kako frlaat laga vrz Allah. Ova e dovolno za da se napravi jasen grev!

            51.        Ne gi gledas li onie na koi im e daden del od Knigata kako veruvaat i vo volsebnistvo i vo Tagut, i koi zboruvaat za nevernicite: “Ovie se poispravni od onie koi veruvaat ispravno.

            52.        Tie se onie koi Allah gi prokolna: a na onoj sto ke go prokolni Allah - toj nikogas ne ke najde poddrznik!

 

Na onie koi, navistina, ne veruvaat vo ajetite Nasi ke gi frlime vo ognot, sigurno: Koga kozite nivni ke se ispecat Nie ce gi zamenime so drugi kozi za da ja iskusat kaznata. Allah, sekako, e Silen i Mudar!

 

Ne gi gledas li onie koi mislat deka veruvaat vo ona sto ti se objavuva i vo ona sto bese pred tebe objaveno; posakuvaat da im se sudi pred Tagut a veke im bese naredeno da ne veruvaat vo nego. sejtanot saka da gi talne vo bespake dalecno.

            61.        I koga ke im se kaze: “Dojdete kon ona sto go objavi Allah i kon pejgamberot - ke gi vidis dvolicnite kako sosema odvrakaat od tebe!

            62.        Pa, kako ke bide koga ke im se sluci nesreka zaradi ona sto go napravija racete nivni? Potoa ke ti dojdat, kolnejki se vo Allah: “Nie samo sakame da napravime dobro i da ima razbirawe.”

 

 

 

 

E sto se odnesuva do tebe, koj veruvas vo Ednostvoto na Boga, ne stravuvaj!!!

 

Na onie koi veruvaa i koi rabotea dobri dela Nie ke gi vovedeme vo bavcite dzennetski niz koi reki tecat; vo niv za navek ke ostanat, ..., i Nie ke gi vovedeme vo senka ladna.

 

A onie koi veruvaat vo Allah i vo pejgamberite Negovi, i koi ne pravat razlika megu niv, koj bilo od niv... On ke im ja dade nagradata nivna. Allah e Prostuvac i Somilosen!

 

Denes vi ja nadopolniv verata va{a i go ispolniv blagodatot Moj kon vas, i zadovolen Sum Islamot da vi bide vera. pa, Allah, navistina, e Prostuvac i Somilosen!

 

Ne znaes li deka vlasta i na nebesata i na Zemjata e -Allahova! Allah nekogo kaznuva so posak Svoj, a nekomu so posak Svoj Allah mu prostuva. Allah e Kadar za se!

 

Stani, zemi abdest, klanjaj dva rekati namaz, I na sedzda moli Go Gospodarot Vozvisen za proska, pa koga kje zavrsis ne zaboravaj da trgnes po patot na dobrite dela! Koi se dobrite dela, ako ne znaes, nauci, cij stokje ti kazam:

 

Читај во името на Господарот твој Кој создава, го создава човекот од грутка крв! Читај, зашто Најблагороден е Господарот твој, Кој поучува со перо, Кој го подучува човекот она што тој не знае. (96: 1-5)

 

Кој оди по патот трагајќи по знаење, Алах ќе му го олесни патот кон рајот. (Муслим)

 

 

Znaj!

Плашете се од Алах каде и да сте, и секое лошо дело проследете го со добро дело, па тоа ќе го избрише лошото, и однесувајте се добро кон луѓето. (Тирмизи)

 

Оној кој на верникот ќе му ја олесни маката на овој свет, Алах нему ќе му ја олесни маката на Денот на оживувањето; оној кој ќе му олесни на должникот, Алах ќе му олесни нему на овој и на оној свет; оној кој ги притајува грешките и мааните на еден муслиман, Алах ќе му ги притаи неговите на овој и на оној свет; Алах ќе му помага на човек, сé додека тој му помага на својот брат. (Тирмизи)

 

Семоќниот Алах ја покажува Својата милост само на милостивите. Биди милостив кон оние на Земјата, така Оној Кој е на Небесата ќе биде милостив кон тебе. (Тирмизи, Ебу Давуд)

 

A ova ti e nesto poprecizno:

Нема меѓу муслиманите таков, кој ќе засади дрво или посее семе, а потоа птица, човек или животно се нахрани со тоа, а да не се смета за дарежлив подарок за него. (Муслим)

 

Заштитете се себеси од Огнот, дури и со половина урма, а оној кој нема ни толку, (нека се заштити) со (кажување) убав, пријатен збор. (Бухари, Муслим)

 

Немој да сметаш за незначително било што од добрите нешта, макар тоа да е да го сретнеш твојот брат со насмевка на лицето. (Муслим)

 

И добрите и лошите дела на мојот народ ми беа прикажани. Открив дека отстранувањето на препреките од јавните патишта беа дел од нивните добри дела. (Муслим)

 

Navistina nikoj od nas ne znae koga kje dojde negoviot cas, pa zatoa treba da e spremen vo sekoj oment, site obrski navreme da si gi ispolni:

Da si go obnoviveruvanjeto so zborovite  LA ILAHE ILLALLAH, MUHAMMEDUN RESULULLAH!

 

NE POSTOI DRUGO VISTINITO BOZESTVO DOSTOJNO ZA OBOZUVANJE OSVEN ALLAH, A MUHAMMED E NEGOVIOT ODAN ROB I PRATENIK!

 

Da go izvrsi svojot namaz vo negovoto vreme (navremeno).

 

Da dade sadaka (milostina) barem ednas vo tekot na denot, zasto nautro melekot (angelot) Go moli Boga da mu dade na onoj koj dava I da mu uskrati na onoj koj ne dava!

 

Da dade selam so nasmevnato lice na drug musliman.

 

Ako sretne zavadeni da gi smiri.

 

Ako vidi nesto loso da go spreci I da vospostavi dobro!

 

Ako e ponedelnik ili cetvrtok zaposti!

 

I najbitno, od sekoe loso delo da se ottrgnes!

 

 

(Imav mnogu, no kje dovrsam vo nekoja druga prilika, bidejki tastaturava e krs!)



Изменето од temimi - 09.Април.2008 во 02:12
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 02:13

НИЕ И СМРТТА

 

            Врз основа на тоа каков однос имаат кон смртта, луѓето се делат на четири групи:

 

            - Групата која со глупавиот поет извикува:

 

            „Што поминало, исчезнало,

што ќе дојде, сокриено е,

            а во тебе е мигот во кој живееш“.

 

            Не размислува за минатото ниту пак се подготвува за иднината. Мисли дека „вчера“ поминало и исчезнало, а дека „утре“ нема да дојде, па вели: „Што поминало, исчезнало“, а се колнам во Бога, не е изминато, туку на нашата сметка е запишано и доброто и злото, во книгата која ниту малото ниту големото не го изостава, а да не го забележи. А, „што ќе дојде, сокриено е“, сокриено е за сетилата, но присутно е кај Бога, и без сомневање ќе дојде. Од трите групи на луѓе, оваа е најлоша. Тоа е група која не се присетува на смртта, ниту пак размислува за неа.

 

            - Групата кој се присетува на смртта, но како што се присетува персискиот поет Омер ел-Хајам, кој со своите заблуди ги заведе луѓето. Тој вели: „Ако смртта е вистина во која нема сомневање, а животот е краток и не трае вечно, па да го исполниме со љубов и занес. Ако животот е по природа создаден за непријатност и болка, па да бегаме од него кон чашата вино и да го поминеме во песна... пијалок... и блуд“.

 

            - Групата која се присетува на смртта, меѓутоа слично на Ебу ел-Атахиј, кој својот говор го исполнил со присетување на смртта и со неа го задолжил јазикот, но не се присетува, освен малку, на она што доаѓа после неа. Он како да се согласува со оној кој рекол: „Сфатив дека смртта е целта на сè што е живо!“, или со друг кој рекол: „Навистина, под надгробниот камен е долгиот сон!“

 

            - И припадниците на вистината кои разбрале дека смртта не е крај, туку почеток, дека не е сон, туку будење. „Луѓето спијат, па кога ќе умрат се разбудуваат!“ Сфатиле дека после смртта има подолг живот, живот кој не престанува. Во него ќе биде или вечно уживање или болна казна. Ова е четвртата група, група на верниците - кои се на вистинскиот пат.

Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 02:13

ЖИВОТ ПОСЛЕ СМРТТА

 

            Животот после смртта е всушност вистинскиот живот. Оној кој е погоден со кратковидност, не го гледа, а оној кој е искушан со слабоумност не верува во него. Оној пак кој поседува вид со кој запазува и разум со кој осознава, увидува дека човечкиот живот е поделен во етапи. Така, еден ден, свиткан околу самиот себе, стуткан во стомакот на мајка си, живеел во нејзината утроба. Кога би бил тогаш во состојба да размислува, би помислил дека е тоа единствениот живот, па цврсто би се држел за него, не напуштајќи го освен присилно. А кога би бил во состојба да зборува, би го сметал тоа излегување за смрт и закопување во длабочините, иако тоа, всушност, е раѓање и преминување во попростран свет, светот на задгробниот живот кој е помеѓу овој минлив материјален свет и вечниот иден живот.

Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 18:58
Fala temimi za prekrasnite mudrosti koi gi prenese!
Se nadevam deka ke go zbogatime ovoj den so nesto novo korisno nauceno.
Postojat tolku ubavini, tolku mudrosti, tolku prekrasni knigi vo svetot, a na lugeto denovite im minuvaat bez da probaat od toj preubav eliksir na mudrosta i razumot.

Ima edna sufiska misla: "Umri prije smrti." Toa se onie luge koi nivniot zivot e tolku bezvreden da i nikoj ne go primetuva nivnoto postoenje, ne ostaat nikakov trag od svoeto postoenje, ziveat vo inertnosta i nezainteresiranosta za svetot okolu niv. Ziveat za da preziveat, ziveat za da go DOCEKAAT ONOJ DEN. THE END.
No vernikot ne smee da bide takov. Sekoj den e poseben, sekoj den e posleden, iskoristi go maksimalno.

nema vreme za pokajanie, nema vreme za utre. Se sto planiras da naprvis napravi go DENES, VEDNAS.
Smrtta ni e poblisaka od nasata vratna zila. Ne znaeme koga ke bide!

Zarem ne posakuvate da zastanete pred vasiot Sozdatel cisti od grevovi, da bidete od onie koi se pokajale.

Cuvtvoto na otfrelnost nikoj ne go saka, e pa slabisen coveku zamisli si koga ke zastanes pred tvojot Sozdatel, koga ke te prasa zosto ne si veruvala vo Negovata Velicina, vo Negovata edinstvenost, KOJ ke bide nasiot odgovor.
Zarem bi sakale da ne isprati vo mestoto na ponizuvanje, vo Pekolot. Cuvstvoto deka tamu se naogaat onie koi Nemu mu prkosele, onie na koi Bog im se nalutil i ne im prostil (vsusnost tie ne barale proska).
Nie na ovoj svet ne sakame da sme vo bilizina na onie koi se ponizeni, onie koi se so los status i glas, a zamislete ja vecnosta so TAKVI LUGE. Luge koi bile premnogu oholi da go priznaat Nego za Sozdatel, samo Nemu da mu robuvaat i Nemu da mu se pokoruvaat.

Zarem ne posakuvate da ste vo drustvo, so uglednite so dobrite luge, so pokajnicite, so skormnite....Da znaete deka Bog e zadovolen so vas.....

Dodeka go citas ova, znaj deka se uste ne e docna, vratite na pokajnieto se seuste otvoreni, da pomines niz niv samo treba da reces: Nema DRUG bog BREDEN ZA OBOZUVANJE OSVEN ALLAH I MUHAMMED E NEGOV PRATENIK.


Sto se bi napravil nekoj za duseven mir, a vo islamot toa e tolku ednostavno.....

Se budis i legnuvas, so mislata deka Allah te sozdal da Mu se pokoruvas. Nemu koj e Vladetel, Koj e Sozdatel, KOj e SOmilosen, Koj mnogu prostuva......
Pa kako moze da ne veruvame vo Nego.....


Изменето од Aisha - 09.Април.2008 во 19:06
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
KGB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KGB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 19:20
Bi kuliral.
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 04:30
Bi se pomolil na Boga da mi pomogne da se prisetam na site na koi mozebi ne sum im prostil , za da im prostam, i da go pomolam i toj da im prosti, na primer eto Grcite. Gospode prosti im ne znaat sto pravat.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 08:55
И немојте да заборавите да изговорите Шехадет.
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 01:40
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

Bi se pomolil na Boga da mi pomogne da se prisetam na site na koi mozebi ne sum im prostil , za da im prostam, i da go pomolam i toj da im prosti, na primer eto Grcite. Gospode prosti im ne znaat sto pravat.


A prostuvanje za svoite grevovi?!?!?!?!
Sekoj ima zar ne!!!!

Kolku e prekrasno cuvstvoto na iskreno pokajanie. Vo dlabokata nok, sam....iskreno, tivko, skruseno mu se obrakas na Boga za grevovite koi si gi storil vo tekot na denot, nedelata, mesecot, zivotot....
Najtezok e onoj grev kon samiot sebe si: "Boze prosti mi, jas navistina sum se ogresila kon samata sebesi."

Podobro SEGA da se pokajam, mozebi ke nema posle...
Podobro DENES da se pokajam, mozebi ke nema utre...
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 01:44
ma kakvi grevovi kakvo prostuvanje?????????

bi si ja zemal gitarata i site moi najmili
bi gi odnel gore na edna planina najvisoka
pod prekrasno sino nebo

bi im svirel i peel se dodeka mozam i me drzi snaga

neka toa bi bilo  se

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 01:49
Originally posted by anakin anakin напиша:

ma kakvi grevovi kakvo prostuvanje?????????

bi si ja zemal gitarata i site moi najmili
bi gi odnel gore na edna planina najvisoka
pod prekrasno sino nebo

bi im svirel i peel se dodeka mozam i me drzi snaga

neka toa bi bilo  se

   taka e ,brat,...голема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.