IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - како да ја препознаеме вистинската религи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

како да ја препознаеме вистинската религи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 10>
Автор
Порака
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 22:20
Aha, toa mu bilo misijata. A ona sto im go zapoveda na ucenicite, stihot pogore go vide? E sega na hristijanin ke mu ja tolkuvas Biblijata-isto ko ja na tebe da ti tolkuvam vasata kniga. Smeski.
I ne se pokazuvaj so surat si narekuvajki nekogo ovca
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
se7en Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај se7en Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 22:26
epa toa e, izgleda treba nekoj cuden mozok da se razbira knigata vasa tamu. kontradikcija do kontradikcija, na edno mesto vaka, na drugo onaka ...

ajde ti objasni mi go vo toj slucaj toj stih deka Isus ne e praten na nikoj osven na ovcite izgubeni Izraelski ? ? ?

zosto toj stih ne mi go objasnuvash ?

pojasni rabota, ne prikrivaj so davanje kontradikcii

Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 22:37
Citiraj go doslovno stihot. Evangelie glava i stih.
Isus E praten za Izrael,no i za sekoj koj ke poveruva vo Nego
Zosto inaku samiot Isus bi rekol Така одејќи, направете ги сите народи Мои ученици, крштавајќи ги во името на Таткото и Синот и Светиот Дух! Учејќи ги да пазат сè што Сум ви заповедал!

Pod poimot narodi se misli na ne-evrejski narodi. A ako nasata kniga ti e ismesana kako sto kaza, slobodno citaj si go 'bezgresniot' koran i site srekni i veseli.



Изменето од Azrael - 12.Мај.2008 во 23:01
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
se7en Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај se7en Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 22:45
da najdam nekoj drug jazik na koj moze da razberesh, oti makedonskiov nitu angliskiov izgleda ne go baratash ...

"I am NOT sent BUT unto ..."

"Ne sum praten, OSVEN na izgubenite ovci ..."

Za da bide interpretiran ko ti sto sonuvash bi trebalo da zvuci vaka nekako:

"Jas sum praten za ovcite na Izrael, a ISTO i za ostanatite izgubeni ovci".

No kojznae, vo novata verzija sega sto ke ja izvadite od biblijata, ovie greski ke gi popravite








Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 22:49
Азраел, зошто не му одговараш на поставеното прашање на севен? туку објаснуваш некој друг стих за кој он не те праша. Зошто матиш вода? Тој те прашува за првиот стих, а ти му одговараш на вториот.
И зошто него го прашуваш каде се наоѓа тој стих? Зарем тој (муслиман) треба тебе (христијанин) да ти кажува каде се наоѓаат стиховите во твојата света книга?
хи,%20хи...


Изменето од EvAngelos - 12.Мај.2008 во 22:50
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 23:00
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Азраел, зошто не му одговараш на поставеното прашање на севен? Odgovoriv.туку објаснуваш некој друг стих за кој он не те праша.A toa e?! Зошто матиш вода?М?Тој те прашува за првиот стих, а ти му одговараш на вториот.
И зошто него го прашуваш каде се наоѓа тој стих?Za da go pottiknam da procita Biblija Зарем тој (муслиман) треба тебе (христијанин) да ти кажува каде се наоѓаат стиховите во твојата света книга?Matej 15-24
хи,%20хи...
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
se7en Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај se7en Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 23:00
A i dadeno e mestoto:

Matthew (15:24)

Koga ko citirav dadeno bese.

Matthew, chapter 15, stih 24.



Кон врв
trebo.r.a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trebo.r.a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 23:13
Originally posted by Azrael Azrael напиша:

Ma nemoj molim  te Isus ne bil praten za site?A zosto im veli odete i pravete OD SITE moi ucenici krstevajki gi vo imeto na...eve go stihotMATEJ 28 16Така одејќи, направете ги сите народи Мои ученици, крштавајќи ги во
името на Таткото и Синот и Светиот Дух! Учејќи ги да пазат сè што Сум
ви заповедал!Isus bil NAJPRVO praten za Izrael no i za celoto covestvo




Ќе бидеш ли искрен да го цитираш Библискиот пасус во кој им се забранува на Апостолите да проповедаат во Азија?

Ајде те молам не мачи ме мене,ти си махер за Библијата,па биди фер до крај и цитирај го тој пасус,па после елаборирај ми зшто на Апостолите им било забрането проповедање во Азија?-Баш ме интересира одговорот на ова прашање.
Кон врв
trebo.r.a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trebo.r.a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 23:15
Може да побараш помош и од ЕвАнгелос.
Кон врв
trebo.r.a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trebo.r.a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 23:25
Што е сега ова чекање,или се збркавте со барањето на Библискиот цитат.Ајде,ајде ќе чекаме,имаме ние време.
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 23:44
Ajde da davam odgovor. Da pocneme

Za da se potkopa faktot deka Isus e praten za site, nekoi (muslimaniголема%20насмевка) ke vi gi citiraat slednive stihovi od NZ - Matej 10:5-6 i Matej 15:24

Najprvo da kazam deka Isus e potomok na Avraam Isak Jakov .Isus e ispolnuvanje na vetuvanjeto koe Bog mu go dal na Avraam - Bog na Avraam mu vetil deka ke go blagoslovi potomstvoto na Avraam - Isak i Jakov (Izrael) i nivnite deca-potomstvoto, naslednicite na Izrael. Potoa Bog vetuva deka od potomstvoto na Avraam Isak Jakov ke prozileze blagoslov za site narodi, za celo covestvo (Dela 3:25-26, Galat. 3:8,14). So ova vetuvanje za Avraam blagosloveni se i naslednicite na Izrael no i narodite-ne-evreite. Ova se potvrdi so ragjanjeto na Isus. Koga kako bebe e odnesen na obrezuvanje vo hramot, stariot Simeon go zema Isus vo race i da vidime sto veli:
 
Luka 2

 25 И ете, во Ерусалим живееше човек по име Симеон, и тоа човек праведен и благочестив, кој ја чекаше Израелевата утеха; и Светиот Дух беше над него.26 Нему Светиот Дух му прорече дека нема да види смрт, додека не Го види Христа Господов.27 И вдахновен од Светиот Дух дојде во Храмот; и кога родителите Го внесоа Детенцето Исус, за да го извршат врз Него обичајот на Законот,28 Го зеде на своите раце, Го благослови Бога и рече:29 ”Сега, Господару, отпушти го Својот служител со мир, според Твојот збор,30 зашто моите очи го видоа Твоето спасение,31 кое го приготви пред лицето на сите луѓе,
32 светлина за осветлување на народите и слава на Твојот народ Израел.”

Od ovoj del svakame deka sluzbata na Isus e dvojna. Toj e potomok na Izrael i Negovata prva misija e da im se objavi na Izraelcite-bidejki tie se Bozjiot izbran narod-potomcite na Avraam Isak Jakov. So vreme srcata na Izraelcite stanaa zakoraveni, se prepustila na tradicija i forma Isus moral megu niv da deluva so cuda i znaci za da im pokaze deka Toj e dolgoocekuvaniot Mesija, Bozjiot Pomazanik. Bog sklucil zavet so Avraam, Izraelcite se Bozjiot izbran narod, tie prvi treba da ja cujat porakata-toa bila privilegija bidejki tie, Izrael se Bozjiot narod.Zatoa Isus im kazuva na svoite ucenici da odat  kaj izraelcite ( Matej 10:5-6). Da procitame sledno

Dela 3

25 Вие сте синови на пророците и на Заветот, што Бог го склучи со вашите татковци, кога му рече на Авраама: ‘Во твоето Семе ќе бидат благословени сите племиња на земјата.’26 Бог првин вам ви Го воскресна Својот Слуга Исуса и ви Го испрати за да ве благослови, со тоа што секого од вас ќе го одврати од вашите зли дела.”

Znaci so ova kazavme za prviot del od zavetot na Bog so Avraam. Sega odime na vtoriot-blagoslov za site narodi
 Galatite 3:8

8 А и Писмото предвиде, дека Бог преку верата ги оправдува народите, и однапред му го навести Евангелието на Авраама: „Во тебе ќе бидат благословени сите народи.”

Vtoriot del od mislijata na Isus bil najvazniot - da go dade zivotot za prostuvanje na grevovite na celo covestvo

Timotej 2
3 Ова е добро и угодно пред Бога, нашиот Спасител,4 Кој сака сите луѓе да се спасат и да дојдат до познавање на вистината.5 Зашто Бог е Еден , и Еден е Посредникот меѓу Бога и луѓето: Човекот Христос Исус,6 Кој се даде Себеси како откуп за сите, за сведоштво во вистинско време; 

OVA e blagoslovot za site narodi-krvta na Isus gi spasuva site koi veruvaat vo Nego, otkupninata e platena za site
Vo prviot del od Negovata sluzba toj e koncentriran na Izrael, no poglednete sto im veli na apostolite -

Dela 1

8 Туку ќе примите сила кога Светиот Дух ќе слезе на вас и ќе Ми бидете сведоци како во Ерусалим, така и во цела Јудеја, и во Самарија, и сè до крајот на земјата.”

Matej 28

19 Така одејќи, направете ги сите народи Мои ученици, крштавајќи ги во името на Таткото и Синот и Светиот Дух! Учејќи ги да пазат сè што Сум ви заповедал!

Isus sam ja potvrdi svojata univerzalnost

Jovan 8

12 Исус пак прозбори натаму, велејќи: „Јас Сум Светлината на светот; кој Ме следи, нема да оди во темнина, туку ќе ја има Светлината на Животот.”

Valjda ova ke go zadovoli i EvAngelos


ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 23:51
А за да видите кога самиот Исус вели дека е пратен до сите луѓе и дека не треба само Израелците да бидат благословени од неговото доаѓање - прочитајте ја сцената со Хананејката. Таму станува јасно дека оној кој верува во Него ќе биде спасен, без разлика на која нација припаѓа. (а за конкретниот стих по бројче - обратете се кај Ев )
Do what is right, come what may...
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 23:54
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

А за да видите кога самиот Исус вели дека е пратен до сите луѓе и дека не треба само Израелците да бидат благословени од неговото доаѓање - прочитајте ја сцената со Хананејката. Таму станува јасно дека оној кој верува во Него ќе биде спасен, без разлика на која нација припаѓа. (а за конкретниот стих по бројче - обратете се кај Ев )


Matej 15

22 И ете, жена Хананејка, излезе од оние краишта и извика кон Него, велејќи: „Смилувај ми се, Господи, Сине Давидов! Мојата ќерка е лошо опседната од демон.”
23 Но Тој не и одговори ни збор. И приближувајќи Му се, Неговите ученици Го молеа, велејќи: „Отпушти ја, зашто вика по нас.”
24 Но Тој одговори и рече: „Јас не Сум испратен, освен при загубените овци на домот Израелев.”
25 Таа дојде пак и Му се поклонуваше, велејќи: „Господи, помогни ми!”
26 А Тој, одговарајќи и рече: „Не е добро да им се земе лебот на децата и да им се фрли на кучињата.”
27 Но Таа рече: „Да, Господи, но дури и кучињата јадат од трошките, што паѓаат од трпезата на нивните господари.”
28
Тогаш Исус и одговори и и рече: „О, жено, голема е твојата вера; нека ти биде по твојата желба. И нејзината ќерка беше исцелена од оној час.


I drugi imaat Biblija(osven Ev) голема%20насмевка


ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2008 во 00:04
Originally posted by Azrael Azrael напиша:


Originally posted by zidarski zidarski напиша:

А за да видите кога самиот Исус вели дека е пратен до сите луѓе и дека не треба само Израелците да бидат благословени од неговото доаѓање - прочитајте ја сцената со Хананејката. Таму станува јасно дека оној кој верува во Него ќе биде спасен, без разлика на која нација припаѓа. (а за конкретниот стих по бројче - обратете се кај Ев )
<font face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size="2">Matej 15

<font face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size="2">22
И ете, жена Хананејка, излезе од оние краишта и извика кон Него,
велејќи: „Смилувај ми се, Господи, Сине Давидов! Мојата ќерка е лошо
опседната од демон.”23 Но Тој не и одговори ни збор. И приближувајќи Му се, Неговите ученици Го молеа, велејќи: „Отпушти ја, зашто вика по нас.”24 Но Тој одговори и рече: „Јас не Сум испратен, освен при загубените овци на домот Израелев.”25 Таа дојде пак и Му се поклонуваше, велејќи: „Господи, помогни ми!”26 А Тој, одговарајќи и рече: „Не е добро да им се земе лебот на децата и да им се фрли на кучињата.”27 Но Таа рече: „Да, Господи, но дури и кучињата јадат од трошките, што паѓаат од трпезата на нивните господари.”28
Тогаш Исус и одговори и и рече: „О, жено, голема е твојата вера; нека
ти биде по твојата желба. И нејзината ќерка беше исцелена од оној час.

I drugi imaat Biblija(osven Ev) голема%20насмевка





Sekoja cest Azrael....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,422 секунди.