IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕХАБИИ - СЕЛЕФИТИ, кои се тие?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕХАБИИ - СЕЛЕФИТИ, кои се тие?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 17>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 17:04
.


Изменето од maria_magdalena - 06.Април.2008 во 17:10
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 17:04
ic ne ja rasipovam temata. ubavo si citam od tvoite tekstoviголема%20насмевкаголема%20насмевка 
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 17:07
aladincho vidish deka od ovaa se inspirirani i mozhe nekomu da mu tekne i vo mkd da sproveduva takvi principi,iako pochnale vec'e
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 17:30
PA GI IMA I OVDE SUM GI GLEDAL---NO NE RAZBIRAM ZOSTO SE KRIJAT tuka na forumot??????

Изменето од aladin - 06.Април.2008 во 17:51
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 18:54
Originally posted by aladin aladin напиша:


PA GI IMA I OVDE SUM GI GLEDAL---NO NE RAZBIRAM ZOSTO SE KRIJAT tuka na forumot??????


И,што сега?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 19:00
daj ne se kriete vise ejjjjj...............da debatirame kako lugje......
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 20:36
evo debatirameтајм%20аут   alco (ne)prijatele jas sum glavatar na vehabite i imas cest so mene licno da debatirasкул
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 20:41
ccc..
mozeslika da vidime?
 
vehabija? - pa toa e retkost... mislev deka ne postojat....
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 20:43
Originally posted by temimi temimi напиша:

ccc..
mozeslika da vidime?
 
vehabija? - pa toa e retkost... mislev deka ne postojat....
 
e brat covek uci dodeka e ziv, i ja neznev do deneska ama alco odkako mi objasni i sega stanav vodja na vahabiteзадоволство
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 22:31
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ete svemirski, gledash kako ti mozheshe da objasnish, bez da se afektira i da se zakanuva, da se povikuva na bojkoti ili bilo sto drugo sto ne e produktivno na forumov.

Inaku, treba da se ochekuvaat povtoruvanja na prashanja od razni prichini. I vie, muslimanskite chlenovi, mozhebi stotina pati ste go povlekle istoto prashanje za Svetoto Trojstvo, pa nikoj ne pretel deka organizirano ke go napushti forumov, nitu pak hristijanskite chlenovi gi obvinile moderatorite deka se vo nekoja "sorabotka" so muslimanite poradi toa.

Smirete se i ako sakate da odgovarate togash odgovarajte, ako ne sakate poradi nekoja prichina, togash molchete. Ne kreirajte nepotrebni tenzii. Odnesuvajte se korektno kako sto im prilega na vozrasni lugje i na vernici.


Nema pricina na koja ne bi sakale da odgovorime. Nam cest nie i zadovolstvo za Islamot da zboruvame.
Inaku gledaj malku,prati situacija,,, ke zabelezis i ke svatis na kogo treba da mu se obratis za dobro odnesuvanje.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 23:01
Malu otsustvuvav od forumov i gledam otishla kolata vo endek. Veke suspendirav eden chlen koj nekolku pati go opomenav i od koj ochekuvam pointeligentni kometari i repliki, vmesto potsmevanja i navreduvanja, no... sekoj spored onoa sto mu e dareno od Boga.

Ne bi sakal da suspendiram i drugi chlenovi, pa zatoa ve zamoluvam da si gi smirite duhovite, da si gi odmerite zborovite, da ne provocirate i da ne prifakjate provokacii, da ne se vozdignuvate, da ne si go slushate egoto i da bidete malu pospokojni i podisciplinirani vo odnosot. Vprochem toa od vas go bara i vashata religija (mislam na site religii).
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2008
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 23:48
Prvo im je “dava” – pozivanje u vjeru. Subhanallah, ko bi šta protiv toga rekao? Jest Hz Pejgamber rekao da se mora dava činit, ali nije rekao da DAVIMO druge, od njih se ne može doći do riječi, posebno u objašnjavanju kako mi u Bosni prakticiramo komunistički Islam i slične gluposti. Uglavnom, njihova dava je usmjerena samo prema jednom cilju - pridobivanje svojih sljedbenika, nikako opće dobro.

Druga fitna im je da Islam i Demokratija nemaju zajedničkih tačaka, da je demokratija kjufur jer se nešto što pripada Allahu (vlast) uzima I daje ljudima (a ne smeta im kad se da Saudijskom princu), I da muslimani ne smiju glasovat na izborima, jer mi ne smijemo birati drugu vlast osim šerijatske. Ja ne vidim ljepši način da sve izgubimo u Bosni od slijedjenja ovih gluposti.

Treće, niz fetvi kojim se diskreditiraju Bošnjački alimi i rukovodstvo IZ, kao i konkretni potezi u tom pravcu, poput onih “Bečkih” hafiza Porče i Buzara. Ne smiju brate dirat u IZ nikako, ne kažem ja da valja, al ako će ko mijenjat, mi će mo, a jok oni.

Četvrto, zlonamjerno lažno tumačenje ajeta i hadisa koji govore o položaju žene u društvu, njeno marginaliziranje, zatvaranje u kuću, vrijedjanje onih muslimanki koje ne nose hidžab, čak I onih koje su propisno pokrivene mahramom (naravno nisam protiv pokrivanja, ali sam protiv toga da se netaktičnim potezima kod neukih stvara antagonizam prema vjeri uopšte).

Peto, stvaranje odbojnosti prema tradicijama drugih muslimana koji nisu Arapi, posebno Irana I Turske, te stalno fitnelučenje bez da se biraju sredstva protiv ovih grupa čime se razbija jedinstvo ummeta.

e sega samo ovaa primeni go vo makedonija
There is no soundness in my flesh because of thine anger; neither is there any rest in my bones because of my sin.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 23:57
Templarka, ova se tvoi zborovi, ili kako sto gledam, nekakvi citati?

Ako se citati, koj gi rekol tie zborovi? Koj e izvorot na ovie citati? Od kade se prepishani? Na krajot, nie ovde govorime za veroispoved, a ne za politika. Nas ne interesira verata. Znaeme deka, za zhal, taa se zloupotrebuva na razni nachini, no toa e sosem druga rabota.

Ne mozhe da se kazhe deka Islamot propagira terorizam i nemozhe da se zeme eden terorist ili sveshtenik kako primer za site muslimani. Istoto vazhi i za hristijanite.

Vnimavaj sto govorish i kako komentirash bidejki veke se naogjash na mnogu tenok mraz. Jas bi ti preporachal da se oddalechish od nego i da se vratish na sigurna zemja.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 00:01
Originally posted by Templarka Templarka напиша:


Treće, niz fetvi kojim se diskreditiraju Bošnjački alimi i rukovodstvo IZ, kao i konkretni potezi u tom pravcu, poput onih “Bečkih” hafiza Porče i Buzara. Ne smiju brate dirat u IZ nikako, ne kažem ja da valja, al ako će ko mijenjat, mi će mo, a jok oni.


Peto, stvaranje odbojnosti prema tradicijama drugih muslimana koji nisu Arapi, posebno Irana I Turske, te stalno fitnelučenje bez da se biraju sredstva protiv ovih grupa čime se razbija jedinstvo ummeta. 
 
Koga govoris za nivnite principic, togas ajde te molam povrzi mi gi ovie koi ti gi istaknav.
sledniot pat koga slepo kopiras tekstovi od internet, gledaj da imaat smisla.
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,314 секунди.