IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕХАБИИ - СЕЛЕФИТИ, кои се тие?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕХАБИИ - СЕЛЕФИТИ, кои се тие?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 17>
Автор
Порака
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ВЕХАБИИ - СЕЛЕФИТИ, кои се тие?
    Испратена: 05.Април.2008 во 16:22
dajte da porazgovarame malku na ovaa tema bidejki mnogu se zastapeni vo posledno vreme, kaj site nas ,   veruvam deka muslimanite nema da ja svatat ovaa tema kako provokacija...........zosto stvarno lugjeto se vo neznaenje koi se .......sto pravat tuka , sto pravat vo islaqmot , itn.........
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 16:25
ajde da vidime prvo sto velat nekoi muslimani za vahabitite........


NASTANAK I ŠIRENJE VEHABIZMA

[Ovaj tekst je najvećim dijelom prijevod iz Ejub Sabri pašine knjige Mirat-ul-haremejn. Ova knjiga je na turskom jeziku i ima 5 tomova. Nju je izdala istanbulska Izdavačka kuća “Matba’a-i Bahriye” 1301.-1306. godine po Hidžri.]

36 - U vrijeme kada je Osmanlisko carstvo bilo dominantno, na Arapskom poluotoku je svakom državom upravljalo službenik kojeg je izabrala država. Kasnije je svaka oblast, osim Hidžaza, pripala svakom ko ju je mogao oteti i vladati njom kao šejhovlukom.

Načela vehabizma, koja je Muhammed bin Abdulvehhab širio su za kratko vrijeme, 1150./1737. godine, zauzela političku formu. Ona su se raširila po cijeloj Arabiji. Muhammed Ali paša, guverner Egipta, je kasnije, na zapovijed halife iz Istanbula, oslobodio Arabiju od njih egipatskim vojnim snagama.

Abdul’aziz bin Muhammed bin Sa’ud, koji je vjerovao u vehabije, je 1205./1791. godine po prvi put najavio rat emiru Mekke, šerifu Galib-efendiji. Oni su dotad tajno širili vehabizam. Oni su poubijali i mučili mnoge muslimane, zarobljavali njihove žene i djecu, i silom prisvajili njihovu imovinu.

Muhammed bin Abdulvehhab je pripadao plemenu Beni Temim. On je rođen 1111./1699. godine u pustinji Nedžd, u selu Ujejne, kod jedne kasabice zvane Hurejmile. Umro je 1206./1792. godine. On je ranije išao u Basru, Bagdad, Iran, Indiju, i Damask, sa namjerom da trguje, gdje je bio, zahvaljujući njegovom agresivnom držanju, nazvan imenom “šejh od Nedžda”. On je u ovim mjestima vidio i naučio svašta i svezao svoje srce za ideju da postane šef. On se 1125./1713. godine sreo u Basri sa Hemferom (Hempher), jednim engleskim špijunom, koji je razumio da ovaj neiskusni mladić žudi da putem revolucije postane vođa. Hempher je sa njim uspostavio dugoročno prijateljstvo. On ga je inspirisao lažima i trikovima koje je naučio od engleskog Ministarstva za kolonije (Ministarstva komonvelta). Kada je on vidio da Muhammed uživa u ovim inspiracijama on mu je predložio da on osnuje novu vjeru. Na ovaj način su i špijun i Muhammed bin Abdulvehhab dobili ono što su tražili. On je mislio da bi bilo pogodno da on osnuje novi put (tarikat) i dođe do svog cilja. On je, u pripremama za ovaj svoj cilj, počeo pohađati u blagoslovljenom gradu Medini predavanja hanbeli uleme, a kasnije, izvjesno vrijeme i u Damasku. Kada se je vratio u Nedžd on je napisao za seljake male vjerske knjižice. On je (u njima) napisao ono što je naučio od engleskog špijuna i u to pomiješao još i pokvarena učenja mu’tezila i drugih inovatorskih (bid’at) grupa. Mnogi (neuki) seljaci su ovo počeli slijediti. Ministarstvo komonvelta, koje je osnovano u Engleskoj sa ciljem da iznutra razori i uništi islam, je obavijestilo šejha od Nedžda, Muhammeda bin Sa’uda, o ovoj situaciji. Oni su mu dali ogromnu sumu novaca i obećali vojnu pomoć ako on počne sarađivati sa Muhammedom bin Abdulvehhabom. Arapi su (u to vrijeme) pridavali veliku važnost ličnim i rodovskim odlikama. Pošto je Muhammed bin Abdulvehhab bio neuk (džahil) on je upotrijebio ime Muhammeda bin Sa’uda kao polugu (alatku) da raširi svoj put koji je on nazvao vehabizam. On je predstavio sebe kao kadiju (Poglavara za vjerska pitanja) a Muhammeda bin Sa’uda kao hakima (vladara). On je napisao u njihovoj konstituciji da ih mogu naslijediti samo njihova djeca.

Kada je 1306./1888. godine napisana knjiga Mir’at-ul Haremejn emir Nedžda je bio Muhammedov bin Sa’udov potomak Abdullah bin Fajsal, a kadija, to jest vođa za vjerska pitanja, potomak Muhammeda bin Abdulvehhaba.

Abdulvehhab, Muhammedov otac, koji je bio dobar i čist alim u Medini, i njegov brat Sulejman bin Abdulvehhab, i njegovi učitelji, su osjetili iz riječi i izjava, ponašanja, i ideja koje im je on često postavljao kao pitanja dok je on bio učenik u Medini, da će on postati otpadnik, jeretik, koji će ubuduće iznutra oštetiti islam. Oni su njemu savjetovali da ispravi svoje ideje a muslimanima da ga izbjegavaju. Međutim, oni su ubrzo naišli na ono čega su se najviše plašili. On je počeo otvoreno širiti svoje otpadničke ideje kao vehabizam. On je, da bi prevario vjerski neuke ljude (džahile) i idiote, ponudio reforme i inovacije koje nisu bile u skladu sa knjigama alima islama. On je bio toliko nepromišljen da se usudio smatrati da su pravi muslimani ehli sunneta vel-džema’at kafiri. On je mislio da je traženje od Allaha dželle-šanuhu preko (vesilom) našeg Poslanika sallallahu alejhi ve sellem i drugih Poslanika i evlija ili posjećivanje njihovih grobova idolopoklonstvo (širk).

Prema onom što je Muhammed bin Abdulvehhab naučio od engleskog špijuna, onaj ko se obraća mrtvom - dok čini dovu kod njegovog groba - postaje višebožac (mušrik). On je rekao da muslimani, koji kažu da je neko, ili nešto, učinilo nešto - pored Allaha dželle-šanuhu - na primjer, onaj ko kaže “taj i taj lijek me je izliječio” ili “Ja sam to dobio zato što sam tražio preko našeg efendije Resulullaha” ili “preko izvjesnog evlije” višebožci (mušrici). Iako su dokazi koje je Abdulvehhabov sin izmislio, da bi podržao ove svoje izjave, samo obične laži i klevete, neuka stvorenja koja nisu bila u stanju da rastave istinu od neistine, nezaposleni, diverzanti, neznalice, oportunisti, i oni s kamenim srcem, su ubrzo prihvatili ove njegove ideje i pridružili mu se, i počeli su smatrati čiste muslimane pravoga puta kao kafire.

Kada se Abdulvehhabov sin obratio vladarima Der’ijje, s vizijom lakog širenja ovih njegovih krivovjerja preko njih, oni su se voljno ujedinili sa njim u nadi da će proširiti svoje teritorije i povećati svoju moć. Oni su zapeli iz petnih žila da ove njegove ideje svugdje rašire. Oni su najavili rat svima onima koji su to odbili i koji su im se suprotstavili. Kada je rečeno da je dozvoljeno (halal) pljačkati i ubijati muslimane, ljudi zvijeri, i pustinjski pljačkaši, su se utrkivali jedni s drugim u priključivanju Muhammedovoj bin Sa’udovoj vojsci. Muhammed bin Sa’ud i Muhammed bin Abdulvehhab su 1143./1730. godine zajedno zaključili da su oni, koji ne prihvataju vehabizam, nevjernici i višebošci (kafiri i mušrici) i da ih je dozvoljeno ubijati i konfiskovati im njihovu imovinu. Oni su, sedam godina kasnije, javno oglasili ovu svoju deklaraciju. Abdulvehhabov sin je onda, kada mu je bilo trideset dvije godine, počeo izmišljati lažne idžtihade koje je kasnije oglasio u četrdesetoj godini života.

Essejjid Ahmed bin Zejni Dahlan rahmetullahi alejh, muftija šafi’ijiskog mezheba u blagoslovljenom gradu Mekki mukerremi, je u temi pod naslovom Fitnet-ul-vehhabijje, opisao načela vehabizma, mučenja, i pokolje koje su vehabije nanijele muslimanima. [Ova tema se nalazi na 228. stranici drugog dijela knjige El-Futuhat-ul-islamijje. Ova knjiga je izdata 1387./1968. godine u Kairu. Ovaj dio je reprodukovan foto ofsetom 1395./1975. godine u Istanbulu.] On piše, “Oni su, da bi prevarili mekkansku i medinsku ulemu, poslali svoje ljude u ove gradove. Međutim, ovi ljudi nisu bili u stanju da odgovore na pitanja koja su im postavili alimi islama. Postalo je jasno da su oni bili neuki jeretici. Presuda koja kaže da su oni kafiri je napisana i svugdje distribuirana. Emir grada Mekke, šerif Mes’ud bin Sa’id, je naredio da se vehabije pozatvaraju. Neke vehabije su pobjegle u Der’ijju i ispričale šta im se desilo.” [Zejni Dahlan je preselio 1304./1886. godine na ahiret u gradu Medini.]

Alimi sve četiri mezheba u Hidžazu, uključujući i Muhammedovog bin Abdulvehhabovog brata Sulejmana i njegove učitelje, su, da bi svim muslimanima obratili pažnju, pročešljali Muhammedove knjige i napisali odgovore na njegova pokvarena pisanja koja su destruktivna za islam. Oni su napisali knjige koje su dobro dokumentovane jakim dokazima i koje pobijaju njegova otpadnička pisanja. [Molimo čitaoca da pročita peti članak na početku ove knjige. U njemu se nalazi prijevod odlomka iz knjige Sava’ik-ul ilahijje firredd-i alel-vehhabijje koju je napisao Sulejman bin Abdulvehhab, brat Muhammeda bin Abdulvehhaba. Ova knjiga je štampana prvi put 1395. godine po Hidžri. Drugo izdanje, koje je reprodukcija ofsetom, je izdato u Istanbulu 1395./1975. godine.]

Ove knjige nisu pomogle puno. One su izazvale mržnju prema muslimanima i pobudile Muhammeda bin Sa’uda da napadne na muslimane i poveća krvoproliće. On je pripadao plemenu Beni Hanife. On je potomak onih idiota koji su vjerovali da je Musejleme-tul Kezzab poslanik. Muhammed bin Sa’ud je umro 1178./1765. godine. Njega je naslijedio njegov sin Abdul’aziz bin Muhammed bin Sa’ud. Jedan šija je 1217./1803. godine u džamiji u Der’ijji izvršio atentat na Abdul’aziza i zabio mu nož u stomak. Tada je Sa’ud bin Abdul’aziz postao vođa vehabija. Ova tri su se puno borila, kao da su se takmičila, da proliju što više muslimanske krvi, zavaraju Arape, i rašire vehabizam.

Vehabije kažu da je Muhammed bin Abdulvehhab širio svoje ideje sa ciljem da postigne iskrenost u Allahovo dželle-šanuhu jedinstvo (Allahov tevhid) i spasi muslimane od višeboštva (širka). Oni kažu da su muslimani bili šest vijekova višebožci i da je on došao da obnovi i reformiše vjeru muslimana. On je iznijeo 5. ajeti kerim sure Ahkaf, 106. ajeti kerim sure Junus, i 14. ajeti kerim sure Ra’d, kao dokaze sa ciljem da ubijedi svakoga da povjeruje u ove njegove ideje. Međutim, ovakvih ajeti kerima ima puno. Alimi tefsira su jednoglasno rekli da se ovi svi ajeti kerimi odnose na višebožce (mušrike), tj. kafire koji obožavaju idole, kipove, kumire.

Po Abdulvehhabovom sinu musliman postaje višebožac (mušrik) ako on dobije od našeg Poslanika sallallahu alejhi ve sellem, kod Poslanikovog groba ili daleko od njega, ili od drugih Poslanika, Evlija, Saliha (dobrih), istigasu (istigase), tj. ako zatraži pomoć da se oslobodi od briga i belaja, ili, ako spominjući njihovo ime traži njihovo posredstvo (šefa’at), ili, ako želi da posjeti njihov grob. Allah dželle-šanuhu, u trećem ajeti kerimu sure Zumer, govori o kafirima koji obožavaju kipove. Vehabije upotrebljavaju ovaj ajeti kerim da dokažu da je opravdano zvati muslimane - koji uzimaju Poslanika i Evliju kao vesilu (kao posrednika) kada čine dovu Allahu dželle-šanuhu - mušricima. Oni kažu da su i višebošci (mušrici), takođe, vjerovali da je Allah dželle-šanuhu Stvaralac i da idoli ne stvaraju ništa. Štaviše, oni kažu da 61. ajeti kerim sure Ankebut, i 87. ajeti kerim sure Zuhruf, kažu, “Kada ih upitaš ko ih je stvorio oni [višebošci] će sigurno reći, ‘Naravno da ih je Allah stvorio.’” I oni takođe kažu da Allah dželle-šanuhu kaže tako. Oni kažu da kafiri nisu postali mjogobošci (mušrici) zato što su vjerovali tako već zato što su govorili onako kako to kaže časno značenje trećeg ajeti kerima sure Zumer: “A oni koji uzimaju za prijatelje one koji su pored Allaha kažu, ‘Oni nam, posredujući za nas (čineći nam nam šefa’at), pomažu da se približimo [Allahu dželle-šanuhu].’” Oni kažu da muslimani, koji traže na grobovima Poslanika i Evlija pomoć i šefa’at, postaju mušrici.

Jako je nezdravo, glupo, i smiješno to što Muhammed bin Abdulvehhab povezuje muslimane s kafirima i višebošcima u svjetlu ovoga ajeti kerima. Kafiri obožavaju idole (sa ciljem) da im idoli posreduju (učine šefa’at); Oni ostavljaju Allaha dželle-šanuhu na stranu, i mole se idolima da im oni ispune njihove želje. Muslimani ne obožavaju Poslanike i Evlije. Oni sve očekuju samo od Allaha dželle-šanuhu. Mi želimo da nam Evlija bude posrednik (vasita), sredstvo (vesile). Kafiri vjeruju da idol posreduje za sve njihove želje i da on potiće, primorava, Allaha dželle-šanuhu da im On stvori ono što oni žele. Muslimani traže posredstvo i pomoć od Evlija - koje znaju (ne kao bogove već) kao Allahove dželle-šanuhu drage robove - zato što je Allah dželle-šanuhu u k*r’ani kerimu objavio da će On dozvoliti Njegovim dragim robovima da posreduju, i da će uslišati njihovo posredovanje i dove, i zato što muslimani vjeruju u ove radosne vijesti koje su izjavljene u k*r’ani kerimu. Između muslimanskog traženja pomoći i kafirskog obožavanja kipova i idola nema nikakve sličnosti. I muslimani i kafiri su po izgledu ljudi. Oni su kao ljudska bića međusobno slični. Međutim, muslimani su Allahovi dželle-šanuhu prijatelji i oni će ostati vječno u džennetu (raju). Kafiri su Allahovi dželle-šanuhu neprijatelji koji će ostati vječno u džehennemu (paklu). Njihov površni izgled ne dokazuje da će oni uvijek ostati isto (tj. biti u istom stanju). Oni koji mole idole, koji su Allahovi dželle-šanuhu neprijatelji, i oni koji mole Allahove dželle-šanuhu predrage robove, mogu biti slični po izgledu. Međutim, molenje idola vodi čovjeka u džehennem. Molenje Evlija izaziva Allahov dželle-šanuhu oprost i milost. Hadisi šerif “Allahova dželle-šanuhu milost se spušta (tamo) gdje se Allahovi dželle-šanuhu dragi robovi spominju” takođe ističe da će Allah dželle-šanuhu ukazati milost i oprost kada se Poslanici alejhimussalavatu vetteslimat i Evlije mole.

Muslimani ne vjeruju da su Poslanici i Evlije bog, oni ne vjeruju da su oni ma’bud (onaj koji se obožava), i ne vjeruju da su oni ravni (šerik) i drug Allahu dželle-šanuhu. Muslimani vjeruju da su oni Allahovi dželle-šanuhu bespomoćni robovi koji se ne obožavaju, koji se ne ibadete, i kojima se ne moli. Muslimani vjeruju da su oni Allahovi dželle-šanuhu dragi robovi čije On dove kabuli (prima, uslišava, odobrava). Značenje trideset petog ajeta sure Maide kaže, “Tražite način (vesilu) da Mi se približite.” (5, 35) To znači da će Allah dželle-šanuhu uslišati i primiti dove Njegovih dobrih (salih) robova i dati im ono što oni traže i žele. Hadisi šerif koji se navodi u Buhariji, Muslimu, i u knjizi Kunuz-ud-dekaik kaže, “Zaista, postoje takvi Allahovi dželle-šanuhu robovi da On stvori ono čime se oni zakunu. On ih ne iznevjeri.” Muslimani upotrebljavaju Evlije rahmetullahi alejhim edžma’in kao način (vesilu). Oni očekuju od njih dove i pomoć zato što oni vjeruju u gore navedene ajeti kerime i hadisi šerife.

Iako izvjesni kafiri kažu da kipovi i kumiri nisu stvaraoci, i da Allah dželle-šanuhu sve stvara, oni kažu da su idoli vrijedni obožavanja i da oni mogu učiniti i potaći, primorati, Allaha dželle-šanuhu da On uradi (stvori) sve što oni požele. Oni pripisuju Allahu dželle-šanuhu idole kao šerike (Njegove drugove, one koji su Njemu ravni). Ako neko traži od nekog pomoć, pored Allaha dželle-šanuhu, i kaže da će mu on sigurno pomoći i da će mu se u svakom slučaju desiti štogod on poželi takva osoba postaje kafir. Međutim, onaj ko kaže, “Moja želja sigurno neće biti odobrena njegovom voljom. On je samo sredstvo (sebeb). Allah dželle-šanuhu voli one koji se čvrsto uhvate i drže za sredstva. Njegov običaj je da On stvori preko sredstava. Ja tražim od ove osobe pomoć da bi se čvrsto uhvatio za sredstvo, ali ja očekujem odobrenje (ispunjenje) moje želje od Allah dželle-šanuhu. I naš Poslanik se takođe čvrsto držao za sredstva. Kada se ja uhvatim čvrsto za sredstvo ja slijedim sunnet ovoga uzvišenog Poslanika,” on dobije sevab. Ako se njegova želja ispuni on se zahvaljuje Allahu dželle-šanuhu. Ako mu se ne ispuni on je zadovoljan sa Allahovom dželle-šanuhu sudbinom (kazaom i kaderom). Muslimanovo traženje dove, šefa’ata, i pomoći, od Evlija, nije isto što i kafirska idolatrija. Pametan i razuman čovjek neće poistovijetiti ovo dvoje. On će shvatiti da su ovo dvije potpuno različite stvari. Allah dželle-šanuhu sam stvara oboje; i ono što je korisno i ono što je štetno. Niko drugi osim Njega ne zaslužuje da se obožava (nije vrijedan obožavanja). Nijedan Poslanik, nijedan Evlija, i nijedno stvorenje, ne mogu ništa stvoriti, kreirati. Nema drugog stvaraoca osim Allaha. Samo Allah dželle-šanuhu ukazuje milost onima koji spominju imena Njegovih dragih robova, Poslanika, Evlija, salih robova, i koji ih smatraju sredstvima. Samo im On odobrava (daje, ispunjava) njihovu želju. On i Njegov Poslanik su ovo objavili. Muslimani vjeruju ove vijesti onako kako su one objavljene.

S druge strane, iako mušrici i kafiri znaju da idoli ne mogu ništa stvoriti, oni ih (idole, kipove, kumire) priznaju kao bogove (ilahe) i ma’bude (one koji se obožavaju). Oni obožavaju idole (kipove, kumire). Jedni od njih su postali mušrici u teologiji a drugi u ibadetu (obredu, obožavanju). Oni ne postaju mušrici zato što kažu da će se njihovi idoli zauzeti za njih (činiti im šefa’at) i zato što će ih približiti Allahu već zato što ih smatraju bogovima (ma’budima) i što im se mole.

Naš Poslanik sallallahu alejhi ve sellem je rekao, “Doći će vrijeme kada će se ajeti kerimi koji su objavljeni za kafire upotrebljavati kao dokazi za klevetanje muslimana,” i “Čega se ja najviše plašim je to da će doći neki ljudi i upotrijebiti ajeti kerime za ciljeve koje Allah dželle-šanuhu ne odobrava.” Ova dva hadisi šerifa nam prenosi Abdullah bin Omer radijallahu anhuma. Oni predskazuju da će se pojaviti ljudi koji ne slijede mezhebe. Te nemezheblije će pripisivati muslimanima ajeti kerime koje su objavljene za kafire i klevetati k*r’ani kerim.

Pravovjerni (mu’mini) posjećuju grobove onih za koje vjeruju da ih Allah dželle-šanuhu voli. Oni mole Allaha dželle-šanuhu posredstvom (vasitom, vesilom) Allahovih dželle-šanuhu dragih robova. I naš Poslanik, i njegovi ashabi kiram, su takođe isto tako molili. Naš Poslanik sallallahu alejhi ve sellem je ovako rekao (učio) u njegovoj dovi, “O moj Gospodaru (Ja Rabbi)! Ja tražim od Tebe radi hakka (prava), hurmeta (poštovanja, uvažavanja), Tvojih robova kojima si Ti odobrio (ispunio) njihove želje.” On je naučio njegove ashabe kiram ovu dovu i naredio im da je uče (da tako traže). Prema tome, pravovjerni (mu’mini) tako čine dovu.

Kada je Resulullah sallallahu alejhi ve sellem stavio tijelo hazreti Alijine majke (Fatime binti Esad radijallahu anhuma) u grob on je ovako rekao (učinio dovu), “O moj Gospodaru (Ja Rabbi)! Oprosti majci Fatimi binti Esad! Pokaži joj veliku milost radi hakka Tvog Poslanika i Poslanika koji su došli prije mene!” On je naredio slijepcu koji je želio da progleda da klanja dva rek’ata namaza i da onda ovako učini dovu, “Ja Rabbi! Ja tražim od Tebe radi hurmeta Tvoga Poslanika Muhammeda alejhisselam kojeg si Ti poslao iz Svoje milosti Tvojim robovima i ja ga uzimam kao posrednika (vesilu). Ja molim Tebe. O dragi Poslaniče Muhammede alejhisselam! Ja molim moga Rabba (Gospodara) kroz tebe da mi On usliša moju dovu i odobri moju želju. Ja Rabbi (O moj Gospodaru)! Neka ovaj uzvišeni Poslanik bude moj šefa’atdžija (zalagač, posrednik) da mi moja dova bude kabul (uslišana, usvojena, primljena)!

Kada je Adem alejhisselam spušten na Cejlon, nakon što je pojeo voćku sa drveta koju mu je Allah dželle-šanuhu zabranio, on je ovako učinio dovu, “Ja Rabbi! Oprosti mi radi hurmeta (poštovanja, uvažavanja) moga sina Muhammeda alejhisselam!” Allah dželle-šanuhu mu je rekao, “O Ademe! Da si ti zatražio radi (vesilom) Muhammeda alejhisselam zauzimanje (šefa’at) za sva bića, i na zemlji i na nebesima, Ja bih ti ukabulio (primio, uslišao) tvoju dovu.”

Hazreti Omer je uzeo hazreti Abbasa radijallahu anhuma da zajedno sa njim uči dovu - da padne kiša - sa namjerom da ga (tj. hazreti Abbasa) učini kao posrednika (vesilu). Njihova dova je bila uslišana.

Riječi, “O ... Muhammede! ... tebe”, u gore navedenoj dovi slijepca, dokazuju da je dozvoljeno spomenuti ime Evlija kada ih uzimamo, upotrebljavamo, kao posrednike (vesile).

Biografije Ashaba kiram i Tabi’ina radijallahu anhum su pune dokumenata (dokaza) koji pokazuju da je zakonski dozvoljeno i ispravno posjećivati grobove, i tražiti zauzimanje (šefa’at) izgovaranjem imena mrtvog, i uzimati mrtve kao posrednike (vesike).

Muhammed bin Sulejman šafi’i rahmetullahi alejh, koji je čuven po svojim bilješkama na Ibni Hadžerovu Hijtemijevu rahime-hullahu teala knjigu Tuhfe, koja je objašnjenje knjige Minhadž, je dokazao dokumentima da je Muhammed bin Abdulvehhab bio na pokvarenom i otpadničkom putu i da je pripisivao ajeti kerimima i hadisi šerifima pogrešna značenja. On piše, “O Muhammede bin Abdulvehhabu! Ne kleveći muslimane! Ja te savjetujem radi Allahovog zadovoljstva. Ako iko kaže da pored Allaha postoji neki drugi stvaralac reci mu istinu! Vodi ga pravom putu i dokazuj mu dokumentima! Muslimani se ne mogu nazivati kafirma! I ti si, takođe, musliman. Ispravnije je nazvati jednu osobu kafirom nego milione muslimana kafirima. Nema sumnje da je onaj ko napusti zajednicu u opasnosti. Značenje stotinu četrnaestog ajeta sure Nisa kaže, ‘Mi ćemo ostaviti u nevjerstvu i otpadništvu (kufru i irtidadu) onog ko se nakon što je naučio pravi put suprotstavi Poslaniku alejhisselam i skrene sa puta pravovjernih (mu’mina) u vjerovanju (imanu) i djelu (amelu) a onda ćemo ga baciti u džehennem, koji je tako užasno mjesto.’ Ovaj ajeti kerim pokazuje u kakvm će sitanju biti oni koji su se udaljili od ehli sunneta vel-džema’at.”

Ima puno hadisi šerifa koji kažu da je dozvoljeno i korisno posjećivati (zijaretiti) grob. Ashabi kiram i Tabi’in-i izam radijallahu anhum su često posjećivali mubarek turbe našeg Poslanika sallallahu alejhi ve sellem. Napisane su mnoge knjige koje govore o načinu i koristima ovih posjeta.

Nije se nikada štetno moliti Allahu dželle-šanuhu (činiti Mu dovu) uzimajući nekog Evliju rahmetullahi alejh kao posrednika (vesilu), i od njega tražiti pomoć izgovarajući njegovo ime. Vjerovati da osoba čije se ime spomene ima uticaja, i sigurno daje ono što se od nje traži, i zna nepoznato (gajb), je nevjerstvo (kufr). Muslimani se ne smiju optužiti da imaju tako načelo jer oni ne vjeruju tako. Muslimani samo traže od Allahovog dželle-šanuhu dragog roba (kojeg On voli) da im on bude posrednik (vesila), da se zauzme za njih (bude šefa’atdžija), i da im učini dovu. Allah dželle-šanuhu je sam i jedini koji stvara ono što se traži. Dova se traži od Njegovih dragih robova zato što značenje dvadeset sedmog ajeta sure Maide kaže, “Ja primam dove samo od onih koje Ja volim (od onih koji su Moje muttekije - robovi koji se čuvaju svakog grijeha).” (5, 27) Od mrtvih se ne traži da oni odobre i ispune želju već da budu posrednik (vesila) za Allahovo dželle-šanuhu odobrenje (ispunjenje i dopuštenje) želje. Od mrtvog nije dozvoljeno tražiti da on išta ispuni (dopusti, odobri, podari). Muslimani to ne rade. Od njih je dozvoljeno tražiti da oni budu posrednici (vasite) da neka želja bude ispunjena (odobrena, dopuštena). Riječi “istigasa” i “istišfa’” i “tevessul” znače “traženje posrednika (vesile ili vasite)”.

Samo Allah dželle-šanuhu, sam i jedini, sve stvara. Njegov običaj je takav da On želi da Njegova stvorenja budu posrednik (vasita) i sredstvo (sebeb) u Njegovom stvaranju nečega drugog. Onaj ko hoće da mu Allah dželle-šanuhu stvori nešto on se mora čvrsto uhvatiti za posrednika (vesilu) i sredstvo (sebeb) koji izazivaju stvaranje toga. Svi Poslanici alejhimussalatu vesselam su se čvrsto držali za sredstva (sebebe).

Allah dželle-šanuhu je naredio da se uhvatimo za sredstva (sebebe). Poslanici alejhimussalavatu vesselam su to naredili. Svakodnevni događaji takođe pokazuju da je to neophodno. Ako čovjek hoće da dobije ono što želi on se treba čvrsto uhvatiti i držati za sredstva (sebebe). Mora se vjerovati da samo Allah dželle-šanuhu daje da ta sredstva budu sredstva za izvjesne druge stvari, da On daje da se čovjek uhvati za ta sredstva, i da ih On stvara nakon što se čovjek uhvatio za njih. Onaj ko tako vjeruje može reći, “Ja sam to dobio držeći se za to i to sredstvo (sebeb).” Ove riječi ne znače da je sredstvo stvaralac toga (te stvari). One znače da ih je (to, te stvari) Allah dželle-šanuhu stvorio preko tog sredstva (sebeba). Na primjer, riječi, “Lijek mi je ublažio bol”; “Moj rođak je ozdravio kada sam učinio zavjet (nezr, adak) hazreti sejjideti Nefisi”; “Ova čorba me je zasitila” i “Voda mi je ugasila žeđ” ukazuju da su ova sredstva samo posrednici (vesile i vasite). Mi tre*amo misliti da i muslimani koji izgovore slične riječi tako isto misle. Onaj ko tako vjeruje se ne može zvati nevjernik. I vehabije takođe kažu da je dozvoljeno tražiti nešto od onih koji su blizu i živi. Oni traže mnoge stvari jedni od drugih i od vladinih službenika. Oni ih čak i mole da bi dobili svoje želje. Za njih je traženje nečega od onih koji su mrtvi, ili daleko, višeboštvo (širk). Za njih traženje od živih nije širk. Međutim, za alime ehli sunneta ni jedno ni drugo nije širk. Između ovoga dvoga nema razlike. Svaki musliman vjeruje osnovne temelje (šartove) imana i islama i da su farzovi farz i da su harami haram. Takođe je sasvim jasno i to da svaki musliman vjeruje da je samo sam Allah jedini onaj koji sve stvara i daje i da niko drugi pored Njega ne može ništa stvoriti. Ako musliman kaže “neću klanjati namaz” to se treba shvatiti da on misli da on neće klanjati u tom momentu, ili na tom mjestu, ili zato što ga je već klanjao. Niko ga ne smije klevetati i tvrditi da on misli da on više neće da klanja namaz. Jer, njegovo muslimanstvo treba da spriječi druge da ga ne nazivaju kafir i višebožac (mušrik). Niko nema pravo da nazove muslimana, koji posjećuje grob i traži pomoć od mrtvaca (mejjita), i kaže “založi se za mene da mi se taj i taj posao ispuni” kafir i mušrik. Pošto je onaj ko izgovori ove riječi, ili posjeti grob i kaže “O Resulullah sallallahu alejhi ve sellem! Založi se za mene”, musliman, njegov rad i djelo je iz njegovog dozvoljenog i legitimnog imana i misli.

Potpuno razumijevanje i osuda u prethodnim objašnjenjima će srušiti i do korijena pobiti Muhammedova bin Abdulvehhabova vjerovanja i pisanja. Pored toga, (alimi) su napisali mnoge knjige u kojima su dokazali (jakim) dokumentima da je on bio na krivom putu, da je klevetao muslimane, i da je pokušao da iznutra sruši islam. Sejjid Abdurrahman rahime-hullahu teala, zabidski muftija (Zabid u Jemenu), je napisao da je dovoljno, da bi se pokazalo da je on na krivom putu, da se samo navede sljedeći hadisi šerif, “U istočnoj Arabiji će se pojaviti izvjesni ljudi. Oni će učiti k*r’ani kerim. Međutim, k*r’ani kerim neće ići niz njihova grla. Oni će napuštati islam (izlaziti iz islama) kao što strelica napušta luk. Oni briju svoja lica (obraze).” Jasno je kao dan da se vijesti u ovom hadisi šerifu odnose na vehabije zato što oni briju svoja lica. Kada vidimo ovaj hadisi šerif nemamo potrebe da dalje čitamo druge knjige. U Ibn Abdulvehhabovim knjigama je naređeno njegovim sljedbenicima da briju glave (skalpove) i obraze. Druge sedamdeset dvije otpadničke sekte nemaju ovakvo naređenje.


Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 17:50
Aladin, ne meshaj politika vo tvoite temi i komentari. Ova ne ti e prv pat.

Efendija, pretpostavkite ne se dobra rabota. Ako sakash da komentirash - komentiraj za temata i ne gi meshaj moderatorite vo vash*te muabeti. Isto taka, ako ne ti se dopagja forumov slobodno napushti go vmesto postojano da pretish deka ke gi organizirash site muslimani da si otidat od tuka. Forumov e otvoren za site, ramnopraven kon site i na koj mu se dopagja neka chlenuva, a na koj ne mu se dopagja mozhe da si odi koga saka bez da pravi nekakov spektakl od toa.

Sahih, milo mu se sekomu stom ke vidi zadovolen i srekjen vernik od bilo koja vera, no ne mora toa postojano da se istaknuva po temite. Ako komentirash, komentiraj za temata.

Ako muslimanite chlenovi od forumov sakaat da gi izvestat ostanatite za toa koi se VEHABII---SELEFITI neka povelat i neka go storat toa.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 19:20
aLADIN A KOJ SI TI?
AMAN MODERETARI STO BIDNA SO VAS!?!?!
DO KOGA VAKVI TEMI, ILI NIE POLEKA DA SI GI SOBIRAME PARTALITE, BLAGODAREJKI NA VASATA "OBJEKTIVNOST".
SRAMOTA!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 19:34
Ајша, те молам, по женска линијанамигнување, искрено одговори ми: зошто оваа и сличните теми предизвикуваат реакција, закани за напуштање на форумот од страна на муслиманите, чувства на непријатност и слично.
Искрено, и јас имам доста нејаснотии по однос на ова, но никогаш не беше одговорено.
Од друга страна, во некоја слична претходно отворена тема се појавија различни мислења и помеѓу самите муслимани, едни потврдуваа-други негираа-трети праќаа таинствено/ саркастични емотикони.

Мислам, ако ваква тема ги повредува вашите чувства, секако дека сум за тоа да не постои.

Но јас ја препрочитав, и не гледам ништо навредливо и недостојно за да се добие одговор. Можеби навистина не ми е јасно?
Поздравсреќа


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 19:46
politika draga, cista politika!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 19:49
А, така. Значи дефинитивно нема врска со вера?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 20:49
Nema vrskaнека%20ти%20е%20срам
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 22:31
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

А, така. Значи дефинитивно нема врска со вера?

Pa draga Ana Marija,pogledni go postot,procitaj go ke vidis i sama sto toj objasnuva.

Inaku... vo Islamot ima poveke meshebi i site se prifateni i nitu eden nema protiv drug.

Dosta pati e objasneto sto se Sufii,sto se Selefii,sto se Vehabii...
Reakcija i "zakani" za napustanje na forumot,izleguvaat od povtoruvanje na prasanje,vo pogolem broj glupavi. Prasanja na koi bezbroj pati odgovor vi e daden.
Na sekoja tema se postavuva prasanjeto za Indzilot i na sekoja se dade odgovor... koga ke se zatisi malce povtorno istoto prasanje.....

Zapamtete.
Nema nikakva razlika nitu pak bilo kakov konflikt pomegju Vehabii,Selefii i neznam sto.Toa moze da se sluci kaj nekoi naivni mozebi poedinci. Inaku site si imaat svoj nacin na sirenje Dava. Vo dzamija mozes da vidis trojca kako razlicito klanjaat sto za nas ne e nikakov spor.

Toa e samo za vas koi ne ja poznavate raa rabota.
Dadov eden primer.
Dvajca peraci na platno ako gi gledas,eden go zema suvo pa go kvasi,drugiot go zema nakvasenoto pa gu susi....
Ako ne ja poznavas nivnata rabota ti se cini deka tie se vo raspravija. No na dvajcata celta im e EDNA. A toa e da go ocistat platnoto.
Razlika imase i pomegju samite Bozji pratenici,proroci.... nitu tie bile isti vo sirenje na objavata,sekoj se ponasal zavisno vo kakov narod se naogjal ! No na site celta i bese EDNA a taa bese LA ILAGE ILALLAH. Nema drug bog osven Allah. Ili deka BOG E SAMO EDEN.

Ako se vidi nekade spor,toa SIGURNI da bidete deka e ili lakomost,se raboti za stol ili za plata ili politicko prasanje. No spor so nivnoto veruvanje NEMA. Objavata e EDNA ZA SITE I ISTA E.

Nema spor od tipot Jakov e Isusov roden brat (kaj ednite).
Jakov e Isusov bratuced (kaj drugite).
Jakov e Isusov komsija (kaj tretite).

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 02:21
Ete svemirski, gledash kako ti mozheshe da objasnish, bez da se afektira i da se zakanuva, da se povikuva na bojkoti ili bilo sto drugo sto ne e produktivno na forumov.

Inaku, treba da se ochekuvaat povtoruvanja na prashanja od razni prichini. I vie, muslimanskite chlenovi, mozhebi stotina pati ste go povlekle istoto prashanje za Svetoto Trojstvo, pa nikoj ne pretel deka organizirano ke go napushti forumov, nitu pak hristijanskite chlenovi gi obvinile moderatorite deka se vo nekoja "sorabotka" so muslimanite poradi toa.

Smirete se i ako sakate da odgovarate togash odgovarajte, ako ne sakate poradi nekoja prichina, togash molchete. Ne kreirajte nepotrebni tenzii. Odnesuvajte se korektno kako sto im prilega na vozrasni lugje i na vernici.

Изменето од Messenger - 06.Април.2008 во 02:22
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2008
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 14:45
Ma nemoj objasnuvaje koe se sto e loso a e od strana i e pod pokritie na islamot se stava na strana i se pravime na toso ma idi begaj.....kazete ja vistinata ili vas ve boli pa kas da ja kazam.
There is no soundness in my flesh because of thine anger; neither is there any rest in my bones because of my sin.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 14:47
Originally posted by Templarka Templarka напиша:

Ma nemoj objasnuvaje koe se sto e loso a e od strana i e pod pokritie na islamot se stava na strana i se pravime na toso ma idi begaj.....kazete ja vistinata ili vas ve boli pa kas da ja kazam.



Ајде кажи ја ти вистината,бујрум....
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 14:54
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Aladin, ne meshaj politika vo tvoite temi i komentari. Ova ne ti e prv pat.

Efendija, pretpostavkite ne se dobra rabota. Ako sakash da komentirash - komentiraj za temata i ne gi meshaj moderatorite vo vash*te muabeti. Isto taka, ako ne ti se dopagja forumov slobodno napushti go vmesto postojano da pretish deka ke gi organizirash site muslimani da si otidat od tuka. Forumov e otvoren za site, ramnopraven kon site i na koj mu se dopagja neka chlenuva, a na koj ne mu se dopagja mozhe da si odi koga saka bez da pravi nekakov spektakl od toa.

Sahih, milo mu se sekomu stom ke vidi zadovolen i srekjen vernik od bilo koja vera, no ne mora toa postojano da se istaknuva po temite. Ako komentirash, komentiraj za temata.

Ako muslimanite chlenovi od forumov sakaat da gi izvestat ostanatite za toa koi se VEHABII---SELEFITI neka povelat i neka go storat toa.


jas staviv edna vest povrzana so vehabiite, toa sto tie go pravat(dokolku e vistina) --ne go opravduvam sto pod plastot na verata pootiknuvaat neredi,neposlusnost...itn.....
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 15:53

SARAJEVO - Grupa od petnaestak mladica, sa karakteristicnim bradama svojstvenim radikalnim muslimanima - vehabijama, u subotu navece pokusala se obracunati s ljubavnim parovima koji su u vozilima bili u na parkingu nedaleko od sarajevske bolnice "Jezero".

Prema tvrdnjama parova, koji su se u subotu oko 22.30 zatekli na lokalitetu poznatom po okupljanju parova u automobilima, incident je izbjegnut samo zato jer su se parovi razbjezali.

"Bila sam s momkom u vozilu kada se zaculo neko uzvikivanje. Govorili su 'Allahu ekber', 'kjafiri', 'otici cete u dzehenem' i druge parole te su isli prema parkiranim vozilima. Mi smo bili medju prvima tako da smo uspjeli pobjeci od agresivnih bradonja. Neke su uspjeli okruziti i lupati im po autima i dalje ih maltretirati", kazala je jedna Sarajka ne zeleci da otkrije svoj identitet i dodala da se na smrt prepala.
Tvrdi da su mladici dosli u kombiju, kojim su preprijecili put. Jedini izlaz bio je voznja preko livade.

"Da nije tragicno, ismijala bih se od srca, kako je pocela bjezanija preko livade. Mislim da su bili organizovani. Na kombiju nije bilo ni registracije", kazala je prestravljena studentica.

Iako se policiji rijetko prijavljuju ovi slucajevi, jer je zrtve stid priznati da ih je neko omeo i maltretirao tokom ljubavnog zanosa, javna je tajna da u Sarajevu postoje "patrole" vehabija koje glume "serijatsku policiju" i maltretiraju mladje parove koji u javnosti iskazuju ljubav. Nerijetka su i maltretiranja parova koji setaju Vilsonovim setalistem.

U sarajevskom MUP-u tvrde da ovaj incident od subote nije prijavljen, ali da im je poznato da se ovakvi i slicni incidenti desavaju u glavnom bosanskohercegovackom gradu.

"Ovaj incident, za koji vi tvrdite da se desio i koji bi se mogao podvesti pod narusavanje javnog reda i mira, nije prijavljen policiji. Ranije je bilo slucajeva slicnog ponasanja pojedinaca. Cinjenica je da tog nedolicnog pona�anja ima i da ostavlja ru�nu sliku o gradu, ali na�alost obicno se ni�ta ne uradi. Tesko je ljudima priznati i nakon izlaska s djevojkom doci i policiji prijaviti slucaj. To je 'sramota' i nama uveliko otezava posao", kazao je Jusuf Zornic, portparol sarajevske policije.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.