IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Јулијански, грегоријански или...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Јулијански, грегоријански или...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 20:23
Da,da, fala ti na ispravkata, Bozik go slavat so katolicite, tocno spored noviot kalendar trgnati se 13 dena od julijanskiot, so sto pravoslavnite praznici so fiksen datum se pogoduva da se slavat kako i katolickite. Veligden i praznicite koi sledat po nego se slavat priblizno na ist datum kako i katolickite so mala razlika koj se javuva na sekoi 9-10 godini,promenata od zaednickite datumi so katolickata crkva bi se osetile duri vo 2800 god, koga spored gregorijanskiot bi trebalo da e prestapna, a spored noviot kalendar prestapna ke e duri 2900 god
megutoa ostanuva toa deka za Veligden idaat kaj nas da slavime zaedno, poradi toa i se zabunav
Se nadevam deka za drugoto nemas zabeleski
Uste ednas fala ti na popravkata pozz
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2008 во 12:25

Ima edna interesna kniga za kalendator od eden Arhimandrit Kasijan od sosednata ni Bugarija ... 

toj tamu mnogu strucno i vesto gi objasnuva "site" razliki KAJ "site" kalendari ...
 
Tuka toj dava interesni objasnuvanja i formuli - i od toa se gleda deka spored formulata za presmetka na Pashata - (ako taa  se primeni kaj gregorijatskiot kalendar) veligden sekogas se paga vo ponedelnik ...
 
od tie pricini celata PRAVOSLAVNA EKUMENA  PASHA JA PRAZNUVA SPORED JULIJANSKI KALENDAR I ISTO VO CELIOT SVET
 
 
Knigata ja ima i na mak. jazik 1997 god. e izdanieto - samo ne znam kade mozam da ve posocam da ja najdite
ako ima zainteresirani
poso e staro izdanie
 
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.