IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Внатрешни несогласувања во исламот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Внатрешни несогласувања во исламот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 192021
Автор
Порака
trebo.r.a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trebo.r.a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2008 во 01:50
abe ne ubeduvajme sega shto ima a shto nema.na kakva verska organizacija ti lici PKK?.objasnimi.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2008 во 01:54
A ti sto e da ne imas temeperatura pa ne mozes da svatis citaj si misli si pojasnuvaj si sam - jas da ne sum ti brat pa da ti pomagam....sto i da kazam na kraj ce go pobies so toa sto tvoeto mislenje ce go nametnuvas kako najvistinito i najispravno zatoa ajde idi i nekoj drug masiraj.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
trebo.r.a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trebo.r.a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2008 во 01:58
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

A ti sto e da ne imas temeperatura pa ne mozes da svatis citaj si misli si pojasnuvaj si sam - jas da ne sum ti brat pa da ti pomagam....sto i da kazam na kraj ce go pobies so toa sto tvoeto mislenje ce go nametnuvas kako najvistinito i najispravno zatoa ajde idi i nekoj drug masiraj.
jas nemam temperatura ama mise cini sotebe neshto neje vo red postirash neshto shto samijot neznaesh shto e toa.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2008 во 01:59
Jas sto imav ti rekov a ti ne provociraj i glej si rabota...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2008 во 04:26
Темплариус и Требо - малце оладете ја дискусијата!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2008 во 17:47
Temp. sto se slucuva so tebe. Nemoze ni normalna diskusija da se razvie od tebe.

Temata koja ja nacnavme tuka e za REGISTRIRANJE NA VERSKI ZAEDNICI - CITAJ V E R S K I     Z A E D N I C I.
Ona sto ti go spomnuvas kako problem so ovoj zakon NIKAKO NE SE k*rDITE I ARAPITE, NAPROTIV.....

Znaci Arap i k*rd mozat da bidat dervisi i da baraat svoja VERSKA ZEDNICA....
Znaci posebni verski zaednici koi se pottiknati od razlicnoto tolkuvanje na islamot ( kako pr.)

A vo sekoja zemja (Evropska) postojat zaednici na narodi. Zaednica na bosnjacite, albancite, makedoncite....
No site tie deluvaat na KULTUROLOSKI PLAN, I ZA NIV VAZI KAKO STO KAZAV DRUGA PRAVNA GRANKA, I DRUGI USTAVNI CLENOVI.

Znaci temata e za POSTOENJE NA NOVI VERSKI ZAEDNICI, bev sovrseno jasna vo predhodnite postovi, no za oni koi nemaat nikava antipatija kon islamot, i sekoja pojava kolku i da ne se dopaga, vednas se zema islamot kako primer ili konkretno muslimanite.

Oladi covece......
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2008 во 20:35
Za onie koi edna troska pamet imaat.

Kako eden gadinar im go pokvaril odnosot na edno drustvo vo koe bile Sufija (Dervis) Odza (Serijatski pravnik) i Sherifija (potomok od Muhammedoviot s.a.w.s rod).

Bavcadzijata,rabotejki vo svojot vinograd,zdogledal trojca nepoznati luge kako vrvat preku negovata niva.

Eden e vo Odziska drugi e vo Sherifijska i treti vo derviska nosija. No sekoj bil toa samo po nivnata nosija.

Treba da najdam nacin,kako tie trojca da gi razdvojam,
i toa mi e zadaca,koja sekako ke ja ostvaram.

Jas nemozam eden da bidam protiv trojca.
i prva zadaca mi e da gi razdelam.

Napravil zamka,pa mu se obratil prvo na dervisot,
da go izraboti i opanci drugite dvajca.

Da bi go odvoil mu rekol na dervisot: Pojdi vo mojata koliba,tamu ima kilim,donesi go da drustvoto tvoe ima na sto da sedne.

Posto dervisot otisol na ovie dvajca im rekol:
Ti si Odza a ti Serefija,od ugledna si porodica.

Nie po tvojata setva jademe leb,
a nie,povtorno,so tvoite krila letame.

Toj e nas car,sin na nasiot car,
gospodin i Mustafin koren (pleme).

A koj voi e onoj dervis ? Toj so vas samo se najaduva,so vas odi,ni po sto ne vi odgovara,neugledene.

Jas ke go stignam sega i pretepam,
taka ke go oddalecam od vaseto ugledno drustvo.

Mojot vinograd e vas i se vo nego e vase,
vie dvajca ste mi gosti vredni kako moite oci.

...Frlil sumnja vo drustvoto gradinarot,
zalosno e koga drustvo pusta somnez megju sebe.

Koga go nasol,rekol: O ti dervisko kuce,kako si se osudil da dojdes megju nas,vo mojata bavca ?

Gradinarot go udril dervisot,go ranil i otvoril krv,
pa taka uspeal vo svojata namera da gi odvoi.

Dervisot mozel samo da izusti: So mene e gotovo,
uspea,no brakja na patot (refik),bidete vie so otvoreni oci.

Ne dozvolite da se raspravate,pa da gradinarot misli deka jas sum daleku od vas,kako toj bi se vovlekol megju vas dvojca.

Ovoj svet e kako planina,a tvoite zborovi,
tie se kako govor vo planinata,koi povtorno tebe ti se vrakjaat.

Posto gradinarot go razdvoil dervisot od drustvoto,
sega najde drugi povod,za nova varka,pa rece:

Moj cesen Sherifu,pojdi do mojata koliba,
donesi go rucegot koj e pripremen.

Odi i povikaja sluginkata,
pobarajgi od nea dvete jadenja koi ni gi spremi.

Posto Serifijata otide,gradinarot mu se obratil na Fakihot:

O ti,koj go poznavas pravoto kako Sonceto sjajot,se' razbiras i ucen si,na svoe mesto si.

Ovoj Serifija tvrdi deka e pleme na Muhammed a.s a koj znae,so kogo majkamu se srekjavala,pa da bide serifija?!

Vo zena ne treba da se ima poverenie,
za zenino ponasanje ne vrzuvaj go srceto.

Za rod Alijin i Muhammedov,mnogu denes se vrzuvaat,
a glupavi se.

Koj god otvara zinaluk ili bide negov plod,
toj dobrite luge ke gi optuzuva so istite tie prokudi.

Kakov e covekot vo svojata osnova,taka i drugite gledaat,dobrite gledaat dobro a losite gledaat loso.

Toa sto go rekol Bavcadzijata za Serifijata,toa e negovata momentalna sostojba,a daleku od Resulullahovite evlii.

Da ne bil izvor na se' naj loso,
nemase da go ogovara Muhammedovoto a.s potomstvo.

Go fatil gradinarot Serifijata i mu rekol: O ti magare,
vleze vo mojata bavca kako lopov,toa od Pejgamberot da ne ti ostana ?

Uste mu rekol: Lavceto lici na Lavot,
po sto ti licis na Muhammed a.s. ?

Bavcadzijata,izigruvajki se so serifijata,,postapil isto,kako sto postapile haridziite so Ali-Jasin.

Bil poln so omraza,kako gjavol.
i postapvel kako Jezid i Shamer prema Muhammedoviot a.s rod.

Koga Serifijata videl deka propadnal od ovoj nasilnik,
mu rekol na Fakihot: Jas izlegov od vodata.

Pazi se i cuvaj gi nozete,sega sam ostana.
Bidi kako tapan i podnesi gi udarcite.

Ostavi na strana sto sum Serif,jas nesum ni dobar drugar,no prema tebe,nesum polos od ovoj nasilnik !

Koga bavcadzijata zavrsil so Serifot se svrtil kon Fakihot (pravnikot),i mu rekol: O pravnice,koj si ponizok od sekoj nikoj !

Tvojata fetva (pravnoto resenie)e odsekuvanje na race,za onoj koj vamu ke dojde,i ke reces ima dozvola za toa ?

Dali ovaa dozvola si ja procital vo delot Vasit (Sredno),ili ova delo si go nasol vo Muhit (Golemo) ?

Pravnikot mu rekol: UDRI,UDRI,IMAS PRAVO,,, PRILIKA TI SE UKAZALA.
KOJ SE ODVOJUVA OD DRUGARI,TOA I ZASLUZUVA !
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 192021
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,207 секунди.