IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Графички картички
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Графички картички

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 15:32
Ti barem mozes da probas. Probaj gi site modeli na MSI i odluchi si. Najdobro e taka. намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 15:40
И да знаеш дека така ќе направам.
Ќе си ја донесам машината, една штоперка со мене и ќе ги проверам сите.намигнување
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 16:10
Ne ti treba stoperka, ti treba ubav PAL monitor i li ubav televizor i na site probaj im go TV out-ot od Premiere. Koja najdobro kje ti dade, taa zemi ja намигнување.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 16:11
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Тегла, ТВ излез ми е потребен ама не со некој којзнае каков квалитет. Нека го има а квалитетот мање више. За квалитетен ТВ излез треба и квалитетен телевизор, па кога ќе видиш крај нема работата.
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

 

Ама за меморијата од Adobe викаат дека треба 1Gb за DV и 2 Gb за HDV.

Ne veruvam deka toj TV-out ke raboti so Premiere. Zanci nema preview na monitor. Barem jas dosega ne sum uspeal da dobijam izlez. Listata na graficki karticki gi sodrzi ponovite modeli koi se sposobni da rendaat del od effect-ite.(ako e optovaren procesorot)Inaku koga kaza 256 memorija Tegla misleshe na ram memorija na grafickata karticka. Adobe velat deka treba 1 GB za DV i 2GB HDV RAM memorija (a ne za graficka karticka). Inaku za video montaza nema potreba i od poveke od 64MB. Eden moj drugar montira svadbi na Matrox G650 so 64MB ram. I se fali deka e ludo od brzina. Taka da ako pravish konfiguracija za profesionalna montaza, a ne razmisluvash za Quadro, razgledaj gi grafickite karticki na Matrox. Ima novi i dosta simpaticni modeli. I TV-out im raboti solidno.A i se malku poskapi od ATI i GeForce. Najnovata Parhelia e neshto shto e dosta prifateno megju montazerite
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 16:53
Sum izvadil TV out od Premiere na GeForce. Generalno nema problem. Premiere Pro 1.5 imase losa poddrska za TV OUT, duri i na Quadro, ama mojata graficka ne bese togas na listata na poddrzani, so 2.0 i CS3 ima polna poddrska. Ako nema polna poddrska znaci deka kje se ukocuva slikata, na stop da bide crna slikata itn..
Inaku jas koristev Matrox G550 uste koga izleze. Togas rabotev so Avid Xpress i bese odlicno kombo, ama togas Premierot bese vo povoj vo odnos na Avid. So Pro verziite vekje nema potreba za Matrox zatoa sto Matrox Parhelia ne ja poddrzuvaat vo 2.0 i CS3. Zatoa i kupiv Quadro, inaku kje zemev Parhelia. Mi se svigjase konceptot na Parhelia od 2LCD + TV out, ama Adobe se otkaza od Matrox grafickite karti zatoa sto prijavuvaa problemi so nivoto na Luma signalot na TV out.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 17:08
Originally posted by ang3l4o ang3l4o напиша:


Ne veruvam deka toj TV-out ke raboti so Premiere. Zanci nema preview na monitor. Barem jas dosega ne sum uspeal da dobijam izlez. Listata na graficki karticki gi sodrzi ponovite modeli koi se sposobni da rendaat del od effect-ite.(ako e optovaren procesorot)Inaku koga kaza 256 memorija Tegla misleshe na ram memorija na grafickata karticka. Adobe velat deka treba 1 GB za DV i 2GB HDV RAM memorija (a ne za graficka karticka). Inaku za video montaza nema potreba i od poveke od 64MB. Eden moj drugar montira svadbi na Matrox G650 so 64MB ram. I se fali deka e ludo od brzina. Taka da ako pravish konfiguracija za profesionalna montaza, a ne razmisluvash za Quadro, razgledaj gi grafickite karticki na Matrox. Ima novi i dosta simpaticni modeli. I TV-out im raboti solidno.A i se malku poskapi od ATI i GeForce. Najnovata Parhelia e neshto shto e dosta prifateno megju montazerite
 
ang3l4o, е да ја направив превид и помислив дека Владче кажува за RAM-от. Инаку помеѓу Quadro и Matrox јас би одел на Quadro.
А тоа што другар ти вика дека му лета со таква картичка, вика затоа што не пробал со друга.голема%20насмевка И јас така викав пред да почнам да си ја склопувам новата конфигурација, ама сега кога гледам каква разлика имацрвенеење си ќутам.
 
Инаку кога го спомнавте ТВ излезот, јас ТВ излез имав и со NX600GT, баш ме зачудивте со тој податок. збунетост
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 17:30
Veruvam deka so Parhelia na chovekot mu leta Premierot. No sega vo momentov ne e opcija Matrox. I mojata G550 seuste e vo toj kompjuter i raboti - leta, ama sega samo kako storage kompjuter голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Ace, ne mu ja misli. Sklopi ja konfiguracijata instaliraj Premiere Pro i vadi stavaj graficki. Koja kje ti legne taa.
Jas da ti preporacam nesto, iako mi kaza deka sakas AMD. Grafickata ne e tolku. Zemi si ti eden Quad CPU. Ima neverojatno ubrzuvanje na renderi i enkodiranje, duri i pobrzo od realtime za nekoi raboti. Super za kompresiranje mpeg za DVD. A, toa e toa sto najvekje ti treba spored mene.
Samata montaza kako montaza na DV, ista e produktivnosta i na P4 so 2GHz i so Core2Quad. Montazata si e sechi - lepi намигнување. Isto kje izmontiram i na dvete, e sega za efektite.....збунетост
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 17:41
Taka e.Znaci koga imash moznost probaj, pa koja ke ti ja fati oko, taa. I jas sum za Quad Core na Intel. Sepak vo ovoj moment, Intel porcesorite se podobri za video obrabotka. Osven ako ne e Opteron na AMD. Ama vakov procesor ne se isplati. Tegla e vo pravo koga rece deka produktivnosta e ista koga se raboti za montaza. E sega render i export zavisat od brzinata na procesorot. Jas isto brzo montiram i na P4 i na Core 2 Duo. Ama vtoriot renderira dva pati pobrzo. I na krajot mislam deka sepak GeForce poveke ke ti odgovara.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 19:59
@ ang3l4o
Sto montiras ako ne e tajna? Chisto informativno намигнување.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 00:03

Mislam deka koncezusot e - investiraj vo CPU snaga. среќа

Ako epten ti treba dobar TV out od computa,
pa kako shto spomnaa turi-vadi kartichki.

Jas lichno za preview preku Firewire do camera pa na monitor.
DV materijal.


Pozdrav

Igor



Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 02:14
I jas idev preku 1394 na monitor, ama ima kasnenje od 2-3 frejma i nekako mi smeta pogotovo so audioto, pa non stop gi menuvav zvucnicite od zvucna karta na kamera. Vaka so TV out montiram celo vreme, a koga kje dojde final kolor korekcija togas idam na 1394.
Inaku vo plan mi e da kupam karticka za montaza - AJA XENA намигнување. Za Mac e AJA KONA. Ama jas sum veren na PC голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 09:16
Ухуууу хууууууууу!
Сега ми е каша попара!
ВГА, ЦПУ, Geforce, ATI.... леле мори мајко.тага
Викате побрз т.е. подобар процесор? Мене нешто не ми се уклопуваат баш коцките. Кога пуштам рендер, премиеров ни сега не ги користи 100% од процесорите, што не е случај со 3Д студио. Тера со некои 50-60%. Ако ставам Кватро (интел) или фенон (АМД) процесорколку ќе ми убрза, ако и овој не се искористува максималнозбунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетост.
Изгледа најдобро да ни стигнат графичките па да си пробам, па ако не бива така тогаш да барам некое друго решение.
Владо, инаку вќе си ја склопив конфигурацијата, само чекам на финишот, т.е. кремотголема%20насмевка.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 09:54
Epa aj so srekja. I mnogu rabota na noviot PC :)))
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 10:31

Фала, фала! Па да ти се вратисреќа.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,391 секунди.