IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Мистерија на дервишите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мистерија на дервишите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Мистерија на дервишите
    Испратена: 13.Март.2008 во 00:58
Iaku na ovaa stranica se puca kon superiornosta na relgiite eve nesto za relaksacija.

Koi se Dervisite?
Na koj pravec na Islamot tie pripadjaat?
Vo sto e nivnata magicna moc?
Zasto imaat svoi posebni rituali?

Ovaa se prasanja na koi mozeme da diskutirame i kako eden zdrav forum koj po se izgleda e najposetuvan vo Makedonija, doneseme nekoj svoj stav ako e mozno ako ne eve da prodiskutirame.

Imeno za dervisite imam slusnato, znaci imam slusnato deka na nekoj nacin imaat magijski sposobnosti, mnogu ludje od muslimanaska i hristijanska veroispoved odat kaj dervisite za da ovie im pomognat. Se odluciv da go vidam toa cudo i otidov kaj eden. Negovoto gostoprimstvo me voudusevi i negovoto nepristrasno zboruvanje vo odnos na religijata. Koga me prasa sto sakam da znam jas mu rekov se toj mi kaza deka k*ranot ce kaze se,go zede k*ranot i pocna da mi kazuva sto problemi imam ( ne bese nisto tocno, a i toa sto mozese da se naseti bea informacii koj toj gi dobi od mene vo razgovorot pred toa) potoa mi kaza deka imam problem so nekoi dzinovi i deka toj ce me oslobodi, izrabotka na amajlija koja toj ja izrabotuva cini 20 evra mada ima nekoi varijacii zavisno od sto sakas da te cuva taa amajlija znaci ima od 5 10 15 i 20 evra. Plus toa mi kaza deka bi trebal da mi dade nekoj zapis koj se sostoi od prace hartija na koe ima zapisano nekoi arpaski zborovi i koe se stava vo sise so voda i se pie.Mojata radoznalost odese do tamu sto go prasav za poznatoto nivno bodenje so igli i od kade doadja toa - negoviot odgvor bese deka toaa e sila koja im ja dava Alah. Koga go prasav pa zasto samo tie dervisite go mozat toa toj se nasmeja i kaza deka imale posebni molitvi i proceduri. Taka zavrsi mojata sredba so dervisot. Sega znam deka tie se muslimani veruvaat vo islamot no ne mi e jasno kako tie mozat da predskazat idnina (barem taka velat) so pomos na k*ranot, da otstranuvaat magiji, da se borat so dzinovi i tn. Koe e vaseto mislenje???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 01:12
Lele, ova e siroka tema, no sepak naslovot pomaga. Oni se misterija sama po sebe!!!

Ej a ti dadoa fiskalna za amajlijata? Ama ozbilno?

Sakam da kazam deka e zabraneto seko trguvanje so Quranot.
uste da kazam kako primer: Koga odis na lekar, receptot koj on ti go dava, go stavas vo sise i go pies, ili go stavas vo dzeb i cekas da se izlecis? ne tuku rabotis spored recetot.Pravis sto tamu stoi da se pravi.

Znam deka ne ti odgovoriv na prasanjeto. utre, nov den so sveza pamet, samo sakav da se nadovrzam na nekoi raboti od tvoeto pisuvanje.

I ako vernikot se gleda spored delata, dervisot koj ti go opisa, nema ama bas nikakva vrska so islamot, ama bas nikakva!
No da ostane nesto za utre, misterijata da ne ja otkirvame do kraj!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 01:18
Ok koga taka velis, jas ne rekov deka veruvam vo toa sto toj mi go kaza jas samo otidov da vidam sto e toa cudo.

Pozz
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 01:21
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ok koga taka velis, jas ne rekov deka veruvam vo toa sto toj mi go kaza jas samo otidov da vidam sto e toa cudo.

Pozz
 
Abe Sho Ti E. So Pochetok Na Noviov Den Od Site Repliki Sho Gi Dade Edna Ne Pogodi . голема%20насмевка
Nothing Remains !!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 01:24
Originally posted by ShumadinChe ShumadinChe напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ok koga taka velis, jas ne rekov deka veruvam vo toa sto toj mi go kaza jas samo otidov da vidam sto e toa cudo. Pozz

 

Abe Sho Ti E. So Pochetok Na Noviov Den Od Site Repliki Sho Gi Dade Edna Ne Pogodi . голема%20насмевка


A sto ne sum pogodil???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 01:27
POST, REPLIKA.
Understand ?
Nothing Remains !!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 01:30
No there is nothing what i will need to understod...actualy i realy do not know what you are talking about,,,,
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Fazli Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Ноември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fazli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 11:31

〇》STROGA NAPOMENA

 

Ni vo koj slučaj ne treba da se klanja ili čini sedżde svrten kon grobot na Pratenikot Muhammed s.a.v.s.., barajќi pomoš od nego,ili nad grobot od Ebu Bekr ili  od Omer Bin El-Khatab r.a.Koj ќe go stori toa nešto, napravil ŠIRK,(partner-združenik na Allah s.v.t.).

 

Argument:Se prenesuva od Ebu Hurejre r.a.,deka rekol:“Pratenikot s.a.v.s., rekol:Ne pravete go mojot grob svetkovina,donesuvajte za mene salavat zašto vašiot salavat stignuva do mene kade bilo da se naogjate”.

                             (Izbor na hadisi Rijadus–Salihin Hadis br.1401)

 

Argument: Se prenesuva od Omer r.a.,deka rekol: Pratenikot s.a.v.s.,rekol:

“Ne uveličuvajte me kako što go preteraja so Isa sinot na Merjem”
                                 (Sahih Bukhari  Volume 4 Hadis br.654)

 

Argument: وَأَنَّ الْمَسَاجِدَ لِلَّهِ فَلا تَدْعُوا مَعَ اللَّهِ أَحَدًا “....,I ne molete nikogo osven Allah”      (Sura El-Džin 72:18)

 

Argument:Allah s.v.t.veli:  إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ Ij-jake na’budu ve ij-jake nestein(“Nie samo Tebe te obożavame i nie samo od Tebe pomoš barame”)  (k*r’an Sura-El-Fatiha 1:5)

 

Argument Allah s.v.t.veli: لا شَرِيكَ لَهُ وَبِذَلِكَ أُمِرْتُ وَأَنَا أَوَّلُ الْمُسْلِمِينَ On nema Svoj združenik! Toa mi e,ete, naredeno i jas sum prv Poslušen!

                                                            (Sura El-En’am 6:163)

 

Argument: الَّذِينَ آمَنُوا وَلَمْ يَلْبِسُوا إِيمَانَهُمْ بِظُلْمٍ أُولَئِكَ لَهُمُ الأمْنُ وَهُمْ مُهْتَدُونَOnie koi svoeto veruvanje ne go izmešale so mnogubožštvo,tie se bezbedni i na praviot pat.” (Sura El-En’am 6:82)

 

Argument Allah s.v.t.veli: فَاصْدَعْ بِمَا تُؤْمَرُ وَأَعْرِضْ عَنِ الْمُشْرِكِينَ Pa,kažuvaj go jasno ona što ti se nareduva i izbegnuvaj gi mnogubošcite!                                                                                  (Sura El-Hidžr 15: 94)       

 

Argument Allah s.v.t.veli: قُلْ إِنَّ صَلاتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتِي لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ “Kaži: I namazot moj,i obredite moi, i životot moj,i smrtta moja se-Allahovi,navistina,od Gospodarot na svetovite!” (Sura El-En’am 6:162)

 

Zatoa dragi braќa i sestri ne bidite od množinstvoto od ovoj ummet koi lesno padnale vo čista zabluda i vlegle vo SHIRK,posetuvajќi i barajќi pomoš od mrtvite derviši,svetci,evlii,grobovi,turbinja i što drugo ne.

 

Vozvišeniot  s.v.t.,vo k*r’anot veli: ما كان للنبي والذين ءامنوا أن يستغفروا للمشركين ولو كانوا أولي

قربى من بعد ما تبين لهم أنهم أصحب الجحيمI Pratenikot i vernicite nemaat da baraat proška za mnogubošcite,pa bilo da se raboti i za rodnini bliski,od koga im beše objasaneto deka onie,navistina,se žiteli ehennemski. (Sura et-Tevbe 9:113)

 
Zatoa i Iblisot ( šejtanot) se kolni so zborovite:قَالَ فَبِعِزَّتِكَ لأغْوِيَنَّهُمْ أَجْمَعِينَ Se kolnam vo dostojanstvoto Tvoe, sigurno deka site vo zabluda ќe gi zavedam” (Sura Sad 38:82)

 

Vreme e sakani braќa i sestri,konečno da se opredilime: na stranata na Blagorodniot Rahman ili na stranata na prokletiot Šejtan. Tret izbor nema!

Vozvišeniot  s.v.t.,vo k*r’anot veli:

لا إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ قَدْ تَبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ فَمَنْ يَكْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَيُؤْمِنْ بِاللَّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَى لا انْفِصَامَ لَهَا وَاللَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌVo verata nema prisilba.Pravata vistina jasno se razlikuva od zabludata” (Sura El-Bekare 2:256)

 
Muharem ibn Shaban ibn Fazli
Melbourne - Australia.

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 16:53
Дервишите се широк поим и ги има различни. Во една прилика еден школуван исламски теолог ми објасни дека според официјалниот ислам, дервишите скршнале од патот на пратеникот со тоа што (наводно)честитиот Quran си го толкуваат според тоа како им се свиѓа и наведе пример: „Ако од еден убав шарен балон му откинеме некоја шара оти не ни се допаѓа нам лично, тогаш балонот не ќе стане подобар туку ќе пукне и нема веќе да биде шарен балон!„ - иако ваквите примери се со чисто илустративна вредност и секогаш можат да се свртат и поинаку, зависи кој прв ќе се фати за нив.

Изменето од Majkl - 27.Октомври.2008 во 16:57
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 16:56
Има и жени дервиши. Во различни земји ритуалите се различни. Во Турција се присутни суфистите кои (колку знам) не се бодат, туку само се вртат се побрзо - слично на балерините- и притоа ги шират рацете постепено. Карактеристилна им е облеката од долги бели фустани и високи сиви капи.

Додека на пр. во Иран постои едно село каде живеат жени дервишки, се облекуваат во бело, тропаат на тапани правејќи силни и нагли клањања со горниот дел на телото, некои од нив во момент на силен транс сакаат да влезат со боси стапала во жарот на огништето.

Други дервиши во одредени прилики се собираат во големи групи и најпрвин силно викаат безрбој пати: Аллах, Аллах, Ааааллах...„ потоа некои семаат големи чинели и тапани и ритмички удирајќи нанив ги придружуваат другите во ритмичко нишање и танцување кое оди се побрзо и побрзо, некои од нив запаѓаат во транс и тогаш се бодат со игли, мечови и сл. Притоа не им тече крв и не чувствуваат никаква болка.

Од научен аспект се знае дека луѓето кои тоа го прават во тие моменти и се во транс, мозочните пулсации(се мерат со направата ЕЕГ=електроенцефалограф)значително се успоруваат и почнуваат да доминираат тнр. тхета-мозочни бранови(4-7 херца) карактеристични воедно за сите нас кога во текот на спиењето сонуваме.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 20:49
Znaci, eden vid predizvikan trans koj rezultira vo masovna psihoza? Hmmmm
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Vlad Tepesh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Tepesh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 21:17
~,,~Dervishte se najposvetenite MUSLIMANI na islamot i vo glavno se Shiiti~,,~Faktot deka se najgolemi vernici na islamot doad'a ot tamu shto ni samiot muammed .as. dnevno tolku chesto ne go izgovaral imeto na islamskiot Bog ``allla``.Sledbenicite na muammed .as. Sunitite nemozhat da se pomirat so toa deka nekoj e poposveten musliman od nego i poradi toj fenomen gi otfrlaat ,,Muslimanite Dervishi,, i se ograduvaat od niv~,,~Dervish*te direktno go slavat svojot Bog dodeka Sunitite go zhiveat sunitot na pejgamberot na prvo mesto~,,~

Изменето од Vlad Tepesh - 27.Октомври.2008 во 21:17
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 21:28
Dervish*te se granka sto se deli od sufite i se karakteriziraat so kraen esketizam. Denes, kako i fakirite, steknaa popularnost poradi nivnata demonstracija na duhovnata kontrola vrz materijalnoto telo, no toa ne e celta na nivnoto uchenje, kako sto ne e celta na jogite da gi shokiraat lugjeto so zastanuvanje na rabotata na svoeto srce.

Dobro e da se potseti deka eden od tie dervishi/sufisti bil i Nasredin odzha, koj poradi svojata mudrost i produhovenost stanal poznat nasekade vo svetot.

Se razbira, kako sto denes ima hohshtapleri i izmamnici vo site veri i religii, taka ima i megju samonarechenite dervishi.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Vlad Tepesh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Tepesh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 21:31
~,,~Dervish*te se edni mirni druzheljubivi i gostoprimlivi vernici koi osem razlichitosta vo verata so razlichnite nemaat predrasudi za socijalnite kodeksi na modernoto vreme i politikata~,,~ Dervish*te MUSLIMANI svoite mistichni rituali gi sproveduvaat samite vrz sebe i deluvaat kako izvonreden redok folklor od obichai koj treba da se neguva i pochituva so raritetni normi bidejci ne zagrozuvaat nikogo a vo ritualite se opishuvaa silnata moc' na cistiot tradicionalen Islam~,,~
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.