IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - "Загатката на Универзумот"
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

"Загатката на Универзумот"

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 19:56




Марко не можам да најдам ништо за таа теорија! Можеби не барам доволно темелно!!!





Изменето од james dean - 05.Февруари.2010 во 10:54
Кон врв
arsin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 258
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај arsin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 21:13
Originally posted by james dean james dean напиша:



Не сум сигурен дали баш добро те разбрав Аршин
Дали сакаш да кажеш дека за да западнеш во таа кома треба да си доволно паметен???




abe toa e teorija ama sepak.Jas si vikam stom site naucnici sto rabotele na toj problem umirale moralo da ima nekoja pricina ili odgovorot lezel tokmu vo ona sto go svatile ili videle vo ekranot.Site kako sto rece bile naucnici ili studenti koi malku od malku bile upateni vo problemot sto go istrazuval profesorot.Ne veruvam deka toa e nekoja elektronska bolest ili kompjuterski virus koj mutiral i se prenesuva na lugeto a uste poveke zosto go imam gledano filmot i nesto tuka nevajla.Zatoa smetam deka odgovorot lezi tokmu vo razbirajneto a obicen covek ne veruvam deka ke ja razberi problematikata sto ja istrazuva eden golem naucnik.
Znam deka seto ova e nejasno ama i samiot sebesi nemozam da si go objasnam najdobro a kamoli pak tebe pa ako ima problem izvini jeams dean.
let the force be with you
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 21:36



Чекај бе Аршин! Па ти рече дека си го гледал филмот!!! Кој филм? Има филм за ова?






Изменето од james dean - 05.Февруари.2010 во 10:55
Кон врв
Hero Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 427
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Hero Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 22:20
DOBRA VI VECER, JAS KE SE POTRUDAM DA JA NAJDAM..., A POTOA KE KOMENTIRAM... INAKU MISLAM 4-TI BOI SE CRVENA, SINA, ZELENA I ZOLTA... OSNOVNI
, a moze da se napravi software , za site kombinacii od ovie boi, ama kade se formulite.... LOGIKATA E TAA AMA NEKA SE DOKAZE SO FORMULI, PA BASH MATEMATICKI, A VESTACKATA INTELIGENCIJA E MNOGU SIROK POIM....





Kueppers' Theory of Color

Mathematical order of colors
Basic Colors Indexing System

Equal potentials of all three Fundamental Colors produce the achromatic color sensation White (W). Equal potentials of two Fundamental Colors generate the chromatic color sensations Yellow (Y), Magenta-red (M), and Cyan-blue (C). Potentials of only one Fundamental Color produce values of the chromatic color sensations Violet-blue (B), Green (G), and Orange-red (R). And the difference between the greatest available and the greatest possible (99) potentials represents the value of the achromatic color sensation Black (K). In consequence, the following calculation can be made :
Fundamental Colors
B G R        Basic Colors
25 25 25
00 25 25
00 25 00
00 00 00
------------
25 75 50
(FuCoCode)       = W 25
= Y 25
= G 25
= K 24
--------------
= 99 set parts

Изменето од Hero - 28.Март.2008 во 22:27
Hero

Vozduhot e brat, sestra e vodata. Zemjata e majka, Sonceto e tatko.
Кон врв
arsin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 258
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај arsin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 22:30
Originally posted by james dean james dean напиша:


Чекај бе Аршин! Па ти рече дека си го гледал филмот!!! Кој филм? Има филм за ова?




ne bas za ova ama so slicna tematika.Nema veze so realnosta bese mislam vo onaj serijalot kako se vikase ne mi teknuva.......pocnuvase so ona "nie ja kontrolirame horizontalata i vertikalata" taka nesto bese.....imase nesto se so vonzemjani se rabotese i demek vonzemajani opsednale programer pa napraavil virus sto se prenesuva na luge i taka natamu......Pa imase eden drug igran slicno nesto samo sto sega go napravila nekoja korporacija pa otkako ke se zarazat kiznaj kolku luge preku druga firma ke prodavat lekovi i taka.....Sto e vazno nemam gledano film snimen po vistinit nastan za ovoj problem.
let the force be with you
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 23:05



О.К. Аршин!
Браво Хироу, најс фајнд!








Изменето од james dean - 05.Февруари.2010 во 10:55
Кон врв
arsin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 258
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај arsin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2008 во 14:32
Originally posted by james dean james dean напиша:


О.К. Аршин!
Браво Хироу, најс фајнд!




txn dude james dean
let the force be with you
Кон врв
Haker_mk_sk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Haker_mk_sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2008 во 14:51

Ако дознаеме кој е проблемот со четирите бои најверојатно загатката ќе биде решена.не%20знам

G.G. King
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2008 во 15:39



Originally posted by Haker_mk_sk Haker_mk_sk напиша:

Ако дознаеме кој е проблемот со четирите бои најверојатно загатката ќе биде решена. не%20знам




И најверојатно ќе паднеме во кома... не%20знам




Изменето од james dean - 05.Февруари.2010 во 10:56
Кон врв
Haker_mk_sk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Haker_mk_sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 15:22

Мислам дека не се работи за основните бои (зелената не е основна боја се добива со мешање жолта и сина). Секоја боја има свој код и според мојата логика финтата е во кодовите.

G.G. King
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 18:11
Epa druze i jas sum zainteresiran za ovoj problem. I mislam deka lugeto bile zaglaveni vo nekoja druga dimenzija so nivnite umovi. Nesto slicno kako Matrix filmot koj go ima gledano. James dean filmot za koj govorese arsin pred 3-4 meseci e epizoda od serijalot "In the Outer Limits". Bas ovaa epizoda ja nemam gledano iako redovno ja pratev serijata. Pozdrav.
Кон врв
REGRUT Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај REGRUT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 17:51
zna4i da odredime sto bi bilo tolku silno da donese duri i zrtvi kakva li informacija e toa mozebi sustinata na naseto postoenje
Кон врв
Dimon Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dimon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 11:56
Значи сакам да кажам дека професорката Перчинкова е многу ценет професор мене ми го има предавано предметот МОИ (методи на операциони истражувања)
Многу пати ја обработувавме книгата Теорија на Гедел
Предавањата кај неа беа многу интересни, затоа што ни кажуваше многу интересни работи кој што ги разработувавме. Една од тие работи беше и теоријата за 4 бои, ова што го кажува воведничарот е точно,уште овој податок сигурно не сте го знаеле дека во 80-тите години била распишана награда од 1.000.000$ за кој ќе ја реши загатката со 4-те бои. Меѓуто многу луѓе се обиделе и неможеле да најдат решение за тој проблем. Дури и прославениот научник-математичар Кели го простудирал овој проблем меѓутоа не успеал да најде решение.
Кон врв
Dimon Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dimon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 12:07
Во врска со Дизард еве и некој мој коментар зошто паднал во кома.
Дизард со денови го решавал проблемот со 4-те бои, толку бил задлабочен што не сеќавал ни кога е ден ни кога е ноќ. Кога западнал во кома и кога неговите студенти го пронашле на работното биро и ги виделе сите хартии испишани околу него започнале да се сомневаат дека нивниот професор ја решил загатката, тие во тоа се сомневале, бидејќи заедно учевствувале во решавањето на проблемот, а поттикот за таква мисла го добиле затоа што професорот им рекол да не доаѓаат цела недела за да малку се одморат и со нови сили повторно да се обидат да го решат проблемот.
Професорот им рекол така затоа што тој бил блиску до решавање на проблемот и сакал славата да си ја препише само за себе, меѓутоа после едно неделна работа без одмор, откако го решил проблемот, западнал во кома затоа што мозокот веќе му се блокирал од бројките, а и од радоста настаната во моментот бидејќи ја решил загатката дошло до мешање на информациите во неговиот мозок. Така збунетиот мозок му откажал и повеќе не бил во функција, само останатите органи биле во функција и така се одржувал некое време во живот...
Еве вие пробајте два дена без да спиете обидете се да решавате некои посложени математички проблеми каде што нон стоп се работи со бројки, па ќе видите што ќе чувствувате и дали вашиот мозок ќе биде способен за некоја друга ф-ја(зборување, размислување, паметење итн..)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,143 секунди.