IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - "Загатката на Универзумот"
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

"Загатката на Универзумот"

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 03:34
...james...nemozev tochno da go predpostavam tvoeto prashanje koe e...vo vrska so problemot za chetirite boi...sekako kaj komjuterite...posho ima i prirodni fenomeni na boi...

...e sea...odgovorot e moshne logichen za mene i glasi...deka se shto e na ekran...nemoze i nema dimenzija da bide realno, zatoa sho e servirana programa od prethodno, a zasho umirale i kakov dokaza barale za nesho sho ne e realno...ne mi e jasno...megutoa matematikata iako e narechena prirodna nauka i osnovopoloznik na logikata...ne e taka...zatoa sho razni narodi imale razni nachini na presmetki ili razni matematiki...od tuka...se sho e prethodno napraveno od chovek e neprirodno...toa znam...


...znachi problemot so chetirite boi, e teorema a teoremite se matematichki problemi...ima variacii eden kup za teorijata na chetirite boi so moduli na atomi...site se predhodno servirani od kreatorite na istite...a nauchnicite samo baraat nova nivna varijacija nivna teza ili ako sakash nova teorema-sho nema veze so tealnosta posho pak ke bide servirana od izvor nekoj, znachi baraat vnimanie-normala rabota e toa deka koa se vlozue trud-se bara priznanie po sekoja cena-pozdrav do profesoricata...плазење
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 15:16
Originally posted by james dean james dean напиша:

Originally posted by Monuska Monuska напиша:



мислам дека сериозно си ја сфаќа работата, таа е професор, научник, не е новелист како Ден Браун па да се фаќа само на претпоставки и да прави бестселери од нив



Одлично! Значи се сложуваме околу веродостојноста на приказната. Сега ни останува уште да сватиме што се случувало во мозоците на инволвираните личности што ја предизвикувало кобната кома.

Па дали имате некоја идеја?







хмммм, да размислам.... не
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 18:48

Originally posted by ...Well... ...Well... напиша:

...james...nemozev tochno da go predpostavam tvoeto prashanje koe e...vo vrska so problemot za chetirite boi...sekako kaj komjuterite...posho ima i prirodni fenomeni na boi......e sea...odgovorot e moshne logichen za mene i glasi...deka se shto e na ekran...nemoze i nema dimenzija da bide realno, zatoa sho e servirana programa od prethodno, a zasho umirale i kakov dokaza barale za nesho sho ne e realno...ne mi e jasno...megutoa matematikata iako e narechena prirodna nauka i osnovopoloznik na logikata...ne e taka...zatoa sho razni narodi imale razni nachini na presmetki ili razni matematiki...od tuka...se sho e prethodno napraveno od chovek e neprirodno...toa znam......znachi problemot so chetirite boi, e teorema a teoremite se matematichki problemi...ima variacii eden kup za teorijata na chetirite boi so moduli na atomi...site se predhodno servirani od kreatorite na istite...a nauchnicite samo baraat nova nivna varijacija nivna teza ili ako sakash nova teorema-sho nema veze so tealnosta posho pak ke bide servirana od izvor nekoj, znachi baraat vnimanie-normala rabota e toa deka koa se vlozue trud-se bara priznanie po sekoja cena-pozdrav do profesoricata...плазење


Фала ти на одговорот Well!
Тоа што не сум многу јасен околу проблемот на 4-те бои, е дека и мене не ми е баш се јасно. Но, колку што можам да разберам, се работи за логички проблем, бидејќи во тоа поглавје од книгата се зборува за Гедел. Инаку, претпоставувам дека знаеш дека Гедел е познат по своите логички парадокси и по неговите "чудни јамки", со кои им создал многу главоболку на логичарите, како и по тоа што докажал дека е невозможно да се докаже дали секој точен суд има за спротивност неточен суд.
Многу добро се познати неговите примери:

Епименидес рече:
"Сите криќани лажат".
Но и Епименидес е криќанин.
Заклучок - Епименидес лаже.

Е сега, ако Епименидес лаже, тоа значи дека лаже и за тоа дека "Сите криќани лажат". (значи не лажат сите криќани). Тоа пак значи дека е вистина дека "Сите криќани лажат"....


Претпоставувам дека тие работеле на некој компјутерски програм кој ќе го реши овој проблем. При тоа, (најверојатно) доаѓале до некој заклучок кој предизвикувал влегување во "неразрешлива јамка", која пак предизвикувала "заглавување" на мозокот!


Ова се само мои шпекулаци - треба малку подетално да разгледам.



Изменето од james dean - 05.Февруари.2010 во 10:51
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 00:18
...site problemi, obichno vodat do zaglavuvanje na funkcijata na mozokot-koga mozokot nemoze da ja razareshi dilemata ili da se odluchi za koja varijanta e podobro da se izbere-togash na pomosh se upotrebva neshto shto mlnogu malce nauchnici go imale niz istorijata a toa e intuicijata-poradi toa sho ne veruvale vo takvi ne-matematichki-ili duhovni disciplini-zatoa i se nauchicite i lugeto kako niv bliski i narecheni perfekcionisti-oni ne ostavaat nisho na sluchajot-sekoj poteg i odluka im je prethodno analizirana i presmetana...za da se odluchat da dejstvuvaat-...


... i,  koga ke se desi problem od neobjasniva priroda ili kade sho logikata ne igra po pravilata-se deshava obichno razocharuvanje za "nesposobnost" na reshavanje na problemite po pat na mislovna funkcija i se deshava-blokaza-predpostavuvam deka shokot kaj gorespomenatite bil ednostavno pregolem za da go podnesat...znachi mozebi im se desilo da cel svet koi dotogash mislele deka go poznavaat i svakaat najdobro od site-bil srushen od edna prosta teoprema...znachi se padnalo u voda, se srushilo kako kula od karti...i se desilo toa sho go kazav-odbivanje na mozokot da ja primi taa informacija a ochite i informacijata koja sho vlegla vo mozokot go kazuvala jasno i nedvosmisleno tokmu sprotivnoto...


...zatoa luge-nauchnici...mislete so vashata intuicija poveke otkolku so glavata...posho posle se...vikaat....


"a mind is such a terrible thing to waste"намигнување
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 17:46



Одлично размислување Well. Се сложувам со ова што го кажуваш. Само, во секој случај ќе останам љубопитен за она - што било тоа што го дознале?







Изменето од james dean - 05.Февруари.2010 во 10:52
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 03:12
Originally posted by james dean james dean напиша:



Одлично размислување Well. Се сложувам со ова што го кажуваш. Само, во секој случај ќе останам љубопитен за она - што било тоа што го дознале?




...vistinata za logikata na neshtata...збунетост...neznam...mozebi toa, mozebi drugo...koj li ke znae so sigurnost...dzabe ne e kazano-deka mrtvite  sekogash so sebe ja nosat tajnata vo grob...
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 12:55
Читајќи го ова погоре, сфатив дека сакам да ја прочитам книгата... а каде може да ја најдам?
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 17:48

Originally posted by Evenstar Evenstar напиша:

Читајќи го ова погоре, сфатив дека сакам да ја прочитам книгата... а каде може да ја најдам?


Леле, ти не знаеш колку ми е драго кога ќе слушнам дека некој се интересира за овие работи и кога сака да прочита ваква книга.

Kако што кажав и погоре, книгата се вика "Релативност, хаос, Гедел" и е од проф. д-р Биљана Перчинкова

Издадена е 1994 год. во (за жал) тираж од само 1.000 примероци
Јас ја купив пред неколку години, после добро пребарување на сите наши книжарници. Успеав да ја најдам во Матица, ама мислам дека тоа беше последниот примерок Така што не сум сигурен дека можеш да ја најдеш за да ја купиш. Инаку, сигурно ја има во Универзитетска библиотека, а можеби и во некоја од другите.




Изменето од james dean - 05.Февруари.2010 во 10:52
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 11:15
Фала, ќе се обидам да ја пронајдам
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 13:41
АКО Е ВИСТИНИТА ПРИКАЗНАТА, А НЕ ГЛЕДАМ ЗОШТО ДР-ПЕРЧИНКОВА БИ ПИШУВАЛА НЕВИСТИНИ, И ЈАС ЌЕ ЈА ПОБАРАМ КНИГАТА СИГУРНО!
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 20:50


Па можам да ви кажам дека оваа "приказна" не е единственото нешто убаво во книгата. Таа е само еден многу мал дел од неа. Многу се убави сите три дела од книгата - и за Релативноста и Теоријата на хаос и Геделовите парадокси! Искрено ја препорачувам на секој кој се интересира за овие работи.





Изменето од james dean - 05.Февруари.2010 во 10:53
Кон врв
arsin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 258
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај arsin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 15:55
Originally posted by james dean james dean напиша:

Originally posted by ...Well... ...Well... напиша:

...james...nemozev tochno da go predpostavam tvoeto prashanje koe e...vo vrska so problemot za chetirite boi...sekako kaj komjuterite...posho ima i prirodni fenomeni na boi......e sea...odgovorot e moshne logichen za mene i glasi...deka se shto e na ekran...nemoze i nema dimenzija da bide realno, zatoa sho e servirana programa od prethodno, a zasho umirale i kakov dokaza barale za nesho sho ne e realno...ne mi e jasno...megutoa matematikata iako e narechena prirodna nauka i osnovopoloznik na logikata...ne e taka...zatoa sho razni narodi imale razni nachini na presmetki ili razni matematiki...od tuka...se sho e prethodno napraveno od chovek e neprirodno...toa znam......znachi problemot so chetirite boi, e teorema a teoremite se matematichki problemi...ima variacii eden kup za teorijata na chetirite boi so moduli na atomi...site se predhodno servirani od kreatorite na istite...a nauchnicite samo baraat nova nivna varijacija nivna teza ili ako sakash nova teorema-sho nema veze so tealnosta posho pak ke bide servirana od izvor nekoj, znachi baraat vnimanie-normala rabota e toa deka koa se vlozue trud-se bara priznanie po sekoja cena-pozdrav do profesoricata...плазење


Фала ти на одговорот Well!
Тоа што не сум многу јасен околу проблемот на 4-те бои, е дека и мене не ми е баш се јасно. Но, колку што можам да разберам, се работи за логички проблем, бидејќи во тоа поглавје од книгата се зборува за Гедел. Инаку, претпоставувам дека знаеш дека Гедел е познат по своите логички парадокси и по неговите "чудни јамки", со кои им создал многу главоболку на логичарите, како и по тоа што докажал дека е невозможно да се докаже дали секој точен суд има за спротивност неточен суд.
Многу добро се познати неговите примери:

Епименидес рече:
"Сите криќани лажат".
Но и Епименидес е криќанин.
Заклучок - Епименидес лаже.

Е сега, ако Епименидес лаже, тоа значи дека лаже и за тоа дека "Сите криќани лажат". (значи не лажат сите криќани). Тоа пак значи дека е вистина дека "Сите криќани лажат"....


Претпоставувам дека тие работеле на некој компјутерски програм кој ќе го реши овој проблем. При тоа, (најверојатно) доаѓале до некој заклучок кој предизвикувал влегување во "неразрешлива јамка", која пак предизвикувала "заглавување" на мозокот!


Ова се само мои шпекулаци - треба малку подетално да разгледам.




Ova so Epimenidis go ucev po Latinski jazik i koga ja prasavne profesoricata sto istovremeno predavase i logika kako i site logicari ni dade ubav odgovor samo site ne ja razbravne pa taka mislam i za ova.
Teska e zagatkata james dean ama samo za toj sto mozi da ja resi.
Za site drugi e nevozmozna.
Ako site nie forumgii go gledame ekranot ne veruvam deka nekoj ke ja resi zagatkata i ke se vcudonevidi do tolku za da padni vo koma.Ne sme mudreci do tolku.Edino mozi da pripadnime ako ne ni nosat jadejne dur sedime na ova kompjuterive.Sepak mozebi e vistina no kao sto rekov ne za site.
let the force be with you
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 19:42


INTERESNA TEMA ...

DOSEGA NEMAV SLUSNATO ZA TEORIJATA NA CETIRITE BOI ...
PRV PAT SEGA ...

INTERESNO E DA SE VIDI ZA STO STANUVA ZBOR ...

INAKU PO MOE ...
MOZE SE TAKA ZDRVENI ...
I VO KOMA ...
KAKO NIE PRED FORUM.IDIVIDI.COM.MK


                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2008 во 19:53


Не сум сигурен дали баш добро те разбрав Аршин
Дали сакаш да кажеш дека за да западнеш во таа кома треба да си доволно паметен???







Изменето од james dean - 05.Февруари.2010 во 10:54
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.