IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Ангелско Пеење
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ангелско Пеење

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
Автор
Порака Обратен редослед
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 10:06
Извини Марија

Еве една од најубавите песни посветена на Богородица
Како што таа вели: Од сега ќе ме ублажуваат сите родови

Download
Тебе Војвотке
Псалм 140 и 141


Тебе Војвотке која се бориш за нас, Победоносна
Ние твоите слуги откако се избавивме од зло
Ти принесуваме победна и благодарна песна Богородице
Бидејќи имаш сила непобедлива ослободи не од секакви опасности
За да ти пееме, Радувај се Невесто Неневесна.

Изменето од Nikki - 26.Март.2008 во 10:11
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 10:01
Случката на Пентакост ја наведов во контекст токму на тоа: можеби не ги разбираме тие гласови сите токму како што некои не го разбрале пророкувањето на јазици. Не ги мешам.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 09:56
Апостолите добиле дар од Св Дух да го проповедаат Христовото Воскресение на разни светски јазици
Бидејќи евреите биле вековно раселени по цел свет
А само за Пасха (Велигден) доаѓале во Јерусалим да принесат Жртва за Простување на Гревовите
Повеќето од раселените Евреи, со време го заборавиле својот изворен јазик
Не треба да се меша оваа случка со Ангелските Молитви





Изменето од Nikki - 26.Март.2008 во 09:58
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 09:43
Не очекував дека ангелите ќе пеат на разбирлив човечки јазик....Впрочем и дарбата на Духот за зборување на јазици често е неразбирлива за останатите. Кога пламените јазици на Духот се спуштиле врз учениците на Педесетницата, и овие почнале да пророкуваат на “јазици“ останатите мислеле дека се-пијанисмешен

Но преслушувајќи го линкот-едноставно не почувствував ништо ангелскотагаа можеби и моето срце е затворено па неможеше да го слушне?

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 09:30
Зошто очекувате дека Ангелите пеат на некој разбирлив човечки јазик
Самиот Ап Павле вели дека Ангелите се молат со Неискажливи Зборови
Тие неколку звуци од Кавалче, може да соджрат илјадници ангелски неискажливи молитви, за спасението на сите луѓе од овој свет
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 12:02
Песната која ја дадов за симнување е таа- седмата песна- Ако се симнува целото ЦД тогаш треба да се нагласи дека ангелските гласови се слушаат на седмата песна од вториот фолдер. Но вака ја имате само таа песна на која се однесува темава. Јас ги слушнав тие звуци. Тоа се нежни звуци како звук од флејта. Се слуша на шестата секунда од песната, на првата минута и првата секунда и на првата минута и 24 секунда среќа
Барем јас во овие интервали ги слушам звуците.Не знам дали се навистина ангелиски. Малку сум скептик. Сакав некој да потврди...или барем да дознаеме дали е можно ангели и луѓе да паеат заедно, па уште и да имаме тонски запис од гласови на ангели.
Ова го прочитав на сајтот
http://www.angelfire.com/falcon/voznesenie/
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 19:06
Искрено, со големо љубопитство ја симнав песната ама неможам да се снајдам, мислам кој е  pocetokot od sedmata pesna od Vtoriot Folder?
За ова веќе некој претходно пишуваше, мислам Ники...и јас сум доста скептична...но кога ќе подразмислам, сега, од друга страна, ако веруваме во Бог и ангелите, веруваме дека Бог, бидејќи жив, прави чуда...Ангелите се доста споменувани како во Стариот така и во Новиот завет, како носители на вести на нам луѓето, гласници...сепак тие се служители на Бога.
Незначи дека шетаат со крилја и ореоли на глави...напротив, често тие како обични луѓе се испратени со некоја задача (Кн. Товит од Ст. Завет но и други)

Секое чудо треба да се испита...

И јас би сакала да чујам нешто повеќе за ова, ако може Азраел да кажете каде го прочитавте ова, не е лошо да видиме...



МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 06:28
Shumadinche - preleva chashata vekje! Direktno navreduvash i religija i lugje koi se predani na nea! Od utre za vakov komentar te baniram!

Templarius - ne go chepkaj efendijata nepotrebno za ova - vo pravo e chovekot. Se zboruvashe nekade za istava tema i nekoj imashe kazhano deka glasovite angelski se slushale kako zvuk na flejta...
Efendija - ne mozhesh da gi chuesh ako ne sakash da gi chuesh...
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 01:56
Originally posted by Azrael Azrael напиша:

Наидов на информација која ме заинтересира. Слушајќи духовна музика, наидов на информација дека на снимената нумера се слушаат и ангелски гласови како пеат заедно со монасите во манастирот Св. Јован Бигорски.Запишано е дека и за време на богослужбите во манастирот можи да се слушнат ангелите како се молат или како пеат.Ова е сведоштво на монасите од манастирот.
Дали мислите дека ова е можно, јас мислам да, зашто монасите не би кажале невистини. И дали можеби на некој му се случило да ги слушни ангелите како пеат?
 
XaXa Ako E Toa Vistina Jas Ke Dojdam I Ke Slusham Eden Cel Den Da Vidam Dal Se Molat Angelite Shto Kazuvaat I Kako Kazuvaat. I Slichno. Zato Bratche Ne Se Veruva Na Sekoj Nekoj Pogotovo na Monasite. Eve Eden Dobar Primer. Koga Vo Vatikan Papite Seushte Ne Znaat Koj E Gospod I Ne Se Sigurni vo Sebe. Pa Shto Preostanalo Za Muzikata. Nekoj Den Pojdi Ti I Slushaj Dal Navistina Ke Se Molat Angelite Kaj Taa Crkva "SV.Jovan Bigorski"
Ako Se Molea Tamu Angelite Ne Razbiram Zoshto Ne Bi Se Molele Vo Drugi Crkvi голема%20насмевка


Изменето од ShumadinChe - 09.Март.2008 во 01:57
Nothing Remains !!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 00:27
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Efendija ajde da ne izmisluvame topla voda....ako si za diskusija tuka sum inaku mi e smaceno da dokazuvam superiornost na edna vera vrz osnov na druga vie imate vase veruvanje i veruvajte nemam nisto protiv nie pak imame nase veruvanje. Se dodeka se nadmudruvame tuka na forumov so razni zaebancii i zakacki nikogas nema da ima diskusija vo koja ako ne pocit barem ce ima opsta kultura. Religiite se superiorni za nivnite vernici i takvi neka ostanat, inaku kako sto rekov porano na sekoe tvoe ili moe zasto ima moe ili tvoe zatoa, i taka toa odi vo krug. Na kraj doadjame site do edna tocka koja doveduva do navredi vredjanja i gluposti. A toa ne ni lici prvin kako ludje pa potoa kako na vernici.... se nadevam ce se soglasis so ovaa....


Абе се согласувам со тебе 100%,но верувајми сакав само да ви ја олеснам работата по ова прашање.Навистина веќе беше дискутирано за ова.Но,ок,еве вие продолжете си со дискусијата по оваа тема,а јас ќе си седам настрана.Мислам дека ова е поштено.


Ne, efendija ne go zazemaj toj stav ne sakam da sedis na strana sakam ramnopravno i bez navredi da diskutirame...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 23:50
eve shto e napisano za ova


Na pocetokot od sedmata pesna od Vtoriot Folder
T.E. prvata, bidejki staviv izvicnik
Se slusaat nekolku zvuci
Za ovie se zboruva niz crvata deka se angelski glasovi
Vakvi cesto moze da se slunat na bogosluzbite vo Sv Jovan Bigorski
Monasite svedocat deka cesto gi slusaat angelite kako zaedno peat so niv
Ne gi slusaat site vo isto vreme
No kako Bog ke blagoslovi, nekoj slusa nekoj ne slusa

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 23:47
http://www.megafileupload.com/en/file/50018/--07---Track--7-mp3.html

Pesnata kade se slusaat angeli kako peat, ova ne e moja konstatacija tuku taka svedocele monasi.
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 23:13
Originally posted by Azrael Azrael напиша:

Се двоумам да оставам јавно линк, за да не се злоупотреби за шеги или незнам што. Но кој е заинтересиран да чуе можи да праша на ЛП. И јас ова го најдов, не дека јас го измислив или јас ја ставив музиката на Интернет. А доколку некој можи да праша лично некој свештеник од манастирот нека го праша за да кажи , од прва рака што би се рекло


А да ме послушаш мене и да го ставеш линкот,не е на одмет да го погледнеме.Пошто јас живеам во непосредна близина на Бигорскиот Манастир со задоволство би ја преслушал таа музика,а во прва прилика би ги прашал и на отците таму дали тоа е вистина.
П.С. Можеш и на ЛП.

Поздрав.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 22:59
Се двоумам да оставам јавно линк, за да не се злоупотреби за шеги или незнам што. Но кој е заинтересиран да чуе можи да праша на ЛП. И јас ова го најдов, не дека јас го измислив или јас ја ставив музиката на Интернет. А доколку некој можи да праша лично некој свештеник од манастирот нека го праша за да кажи , од прва рака што би се рекло
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.