IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Корисни совети
  Активни теми Активни теми RSS - HDR bez HDR softver
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

HDR bez HDR softver

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: HDR bez HDR softver
    Испратена: 27.Февруари.2008 во 19:05
Vo posledno vreme zabelezhuvam deka mnogu e popularen HDR efektot na objavenite fotografii koi chlenovite go dobivaat so slikanje na nekolku fotografii, pa potoa gi obrabotuvaat so soodveten softver.

Ovoj pat bi sakal da vi prezentiram nachin kako mozhe moshne brzo da se postigne toj efekt bez upotreba na poseben softver, osven Photoshop, i da se koristi samo edna fotografija. Ovoj efekt e interesen, isto taka, bidejki so nego mozhe da se dolovi i nekakov likovno-umetnichki izgled na fotografijata.

1. Prin otvorete ja fotografijata vo PS i preku Adjastments otidete vo Shadow/Highlight kade ke treba da ja odberete opcijata Show More Oprions.

2. Povlechete go Amount slajderot na Shadows do 100% (toa ke gi iznese na videlina site detali od senkite.

3. Povlechete go Amount slajderot na Highlights za 100% . So ova ke go namalite kontrastot maksimalno.

4. Sega, za da go popravite kontrastot ke treba da go povlechete Midtone Contrast slajderot vo pozitiven pravec. Sporfed prirodata na fotografijata toa ke bide nekade od 70 do 100%.

5. Sledniot chekor e odreduvanje na toa kolku sakate slikata da bide temna ili svetla i za taa namena ke go upotrebite slajderot na Tonal Width.

6. Skoro sekogash ke zabelezhite deka ke vi se pojavi halo na slikata okolu ivicite so golem kontrast. Ovoj problem se reshava so Radius slajderot. Vo mojot sluchaj upotrebiv 200.

I toa e toa. Celata rabota na konkretnava fotografija ne mi odzema poveke od edna minuta.



Originalnata fotografija:



Modificirana spored prezentiraniot metod:



Modifikacijata ja napraviv namerno malu posvetla i ponekontrasna za da mozhe polesno da se uvidi dobieniot efekt. So dodavanje na razni Strokes mozhe lesno da se postigne efekt na likovno delo.

Изменето од Zoran K - 05.Мај.2010 во 16:56
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 20:26
Не се разбирам многу од ХДР, ама понекогаш изгледа прилично вештачки.
Е сега за твојава техника и мене ми текна еднаш, ама никогаш не сум пробал да дотерам до крај зашто не ми се допаѓа како изгледа.
Веројатно треба да се разработи - на пр. работа во неколку слоја, избор на најдобрите делови од слоевите, па чистење од шум...

Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 20:48
Pa i jas ne sum mnogu voodusheven od HDR fotografii koga ne se napraveni kako treba, a ova go staviv kako edna opcija za chlenovite koi nemaat dediciran softver, a ponekogash bi sakale da eksperimentiraat so vakov izraz. Kako sto rekov, nemav namera da pravam slika za izlozhba, tuku samo da dadam ideja kako odi procesot. Namerno ja ostaviv obrabotenata slika vo vakva forma za da se razlikuva sto poveke od originalot i taka da se voochat promenite sto se dobivaat so procesot. Ako rabotev so ideja da napravam neshto reprezentativno, togash ke trebashe nestata da se poodmereni i posuptilni.
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 21:51
Бранко еднаш рече дека S/H е многу моќна алатка, ако се употребува правилно. Твојот пример само потврдува колку може да ја измени фотографијата.
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
Samoil Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Samoil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 23:09
Додека сме кај хдр.Дали некој знае, дали има опција на Никон д40х за хдр.Јас колку шо го имам расчепкано апаратов нигде немам најдено.И еве едно интересно мало програмче за праење хдр од една фотка Dynamic-Photo HDR.
Христос посреди нас.Ест и будет
www.flickr.com/photos/ixtys
Кон врв
choonga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај choonga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 23:37
Originally posted by Samoil Samoil напиша:

Додека сме кај хдр.Дали некој знае, дали има опција на Никон д40х за хдр.Јас колку шо го имам расчепкано апаратов нигде немам најдено.И еве едно интересно мало програмче за праење хдр од една фотка Dynamic-Photo HDR.


Мислам дека Мире има напишано цел туторијал на форумот на HDR, побарај....

Поздрав голема%20насмевка

Изменето од choonga - 28.Февруари.2008 во 21:31
Кон врв
choonga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај choonga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 23:45
еве го туторијалот од Мире:

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=9081&KW=HDR
Кон врв
Samoil Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Samoil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 00:17
Фала Чунга, таа варијанта ја знам, само мислев дан имат ко кај повисоката класа на апарати, три фотки една по една ги прави за една секунда а сите да се со различна exposure. Сепак фала ти шо си се потрудил.

Поздрав.
Христос посреди нас.Ест и будет
www.flickr.com/photos/ixtys
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 00:27
Не користам никаков софтвер специјализиран за ХДР, а и ретко фотографирам ХДР поради немањето на потреба од истата техника реално...
Најчесто работам ДРИ и тоа исклучиво рачно, во photo-paint.

На пример, при фотографирањето на Козјак, светлосната ситуација овозможи сместување на целата сцена во некаде 5-6EV со што немаше никаква потреба од хдр. Сите детали можеа да се извадат од единствен фајл, само прашање беше на работна рака и посветеност. Еве го оригиналниот фајл, и средениот (комбинација од преку 20 објекти (леери))






Изменето од hypertech - 28.Февруари.2008 во 00:39
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 08:49
Одлично средено.
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 09:03
аууууу.. ТОП!
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 09:29
HDRI e izmislen za 3D i kompozitning na film i video. Nikogas ne sum go smetal za fotografska tehnika i sekogas HDR fotkite mi se vestacki i celiot koncept spored mene e bezvrska vo fotografija.
Iskreno ne sum videl HRDI koj mi se dopagjal. Spored mene slikanje raw i pravilno merenje na svetlo e se sto treba za digitalna fotografija (bez raw za film намигнување).

@Samoil. D40x misalam deka ja nema vo sebe opcijata bracketing (slikanje na 3, 5 ili 7 fotografii odednas). Bracketing funkcijata ne postoi zaradi HDRI. Taa tehnika postoi uste od filmskite kameri so motor i elektronika zaradi vistinski eksponirana fotografija (pogotovo za slajd film koj ima dinamicki opseg kako digitalen senzor), a ne zaradi HDRI.


Изменето од Tegla - 28.Февруари.2008 во 09:30
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 10:16
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

HDRI e izmislen za 3D i kompozitning na film i video.


Praise lord!!!!
Jas rabotev HDRi vo VRAY/MentalRAY mnogu mnogu pred da znam deka postoi kako termin i vo fotografijata...
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
Samoil Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Samoil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 18:45
Фала ти на информацијата Тегла.
Христос посреди нас.Ест и будет
www.flickr.com/photos/ixtys
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.