IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - BREAKING NEWS......!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

BREAKING NEWS......!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 75>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 4,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 00:15

Разговорите за одбележувањето на границата меѓу Косово и Македонија треба да започнат откако официјално Скопје ќе ја признае ново прогласената држава.

Ова го порача командантот на мултинационална бригада Исток во составот на КФОР, американскиот генерал Џон Даворен.

Одбележување на границата меѓу Косово и Македонија, според американскиот генерал е прашање што треба да се решава на високо ниво. Mора Македонија да ја признае независноста на Косово ако не го стори тоа владата ,тогаш односите со САД ке се влошува и тешки последници ке носи на цела Македонија.

„Сметам дека многу брзо ќе запознат разговорите меѓу двете земји за да се одбележи граничната линија и за да се надминат недоразбирањата создадени во овој дел од Косово“, рече командантот на мултинационална бригада Исток, пренесуваат албанските медиуми.

Бригадата Исток, која што е под американска команда, контролира дел од источно Косово и од границата кон Македонија.  Макфакс 11.03.2008 13:50



Изменето од xxll - 12.Март.2008 во 02:36
Кон врв
OUST Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6653
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OUST Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 00:27
На последните вести на Сител најавија дека од високи владини извори дознале дека, некоја земја членка на ЕУ деновиве ќе ја признае Македонија под уставното име. Со оглед на фактот дека Сител е блиска до актуелната влада информацијата не ја сметам за шпекулација! Ме интересира што мислите која ќе биде земјата што ќе не признае баш во овие многу значајни моменти под уставното име
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 00:27
Originally posted by xxll xxll напиша:

Разговорите за одбележувањето на границата меѓу Косово и Македонија треба да започнат откако официјално Скопје ќе ја признае ново прогласената држава.

Ова го порача командантот на мултинационална бригада Исток во составот на КФОР, американскиот генерал Џон Даворен.

Одбележување на границата меѓу Косово и Македонија, според американскиот генерал е прашање што треба да се решава на високо ниво. Mора Македонија да ја признае независноста на Косово ако не го стори тоа владата ,тогаш односите со САД ке се влошува и тешки последници ке носи на цела Македонија.

„Сметам дека многу брзо ќе запознат разговорите меѓу двете земји за да се одбележи граничната линија и за да се надминат недоразбирањата создадени во овој дел од Косово“, рече командантот на мултинационална бригада Исток, пренесуваат албанските медиуми.

Бригадата Исток, која што е под американска команда, контролира дел од источно Косово и од границата кон Македонија.  Макфакс 11.03.2008 13:50

 
Космет не е членка на ООН..и ние немаме со нив ништо што треба без одлука на ООН да правиме..
Така да ..овој сигурно ја згрешил „говорницата„..помислил дека е во приштина некаде...
збунетост
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 00:30
Џабе...
Освен тоа они се ОБВРЗАНИ на демаркација(косоварите)....треба да го следат планот на Ахтисари...и ние сме обврзани ама ние веќе од порано имаме правено демаркација на таа граница со Србија(ги имаме документите и ако се случи нешто...можеме и тие да ги искористиме.......во наша корист)

Они ги немаат нивните се во Белград

Изменето од Vladimir88 - 12.Март.2008 во 00:31
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 00:35
Originally posted by OUST OUST напиша:

На последните вести на Сител најавија дека од високи владини извори дознале дека, некоја земја членка на ЕУ деновиве ќе ја признае Македонија под уставното име. Со оглед на фактот дека Сител е блиска до актуелната влада информацијата не ја сметам за шпекулација! Ме интересира што мислите која ќе биде земјата што ќе не признае баш во овие многу значајни моменти под уставното име
 
Ако ти е ова некој нов квиз овде..веднаш дај ги пропозициите..но и наградите..доколку некој нешто во меѓувреме и погоди..нели?
голема%20насмевка
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 00:36
Ако е ова вистина уште колку земји тогаш ќе фали да не признаат за да можеме на Грција да и кажеме конечно

f**k OFF ?
Кон врв
OUST Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6653
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OUST Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 00:40
Originally posted by novace novace напиша:

Ако ти е ова некој нов квиз овде..веднаш дај ги пропозициите..но и наградите..доколку некој нешто во меѓувреме и погоди..нели?
голема%20насмевка


Хмм... па изгледа како квиз,но ме интересира само вашето размислување
А за награда... ако погоди машко вечер со членка од форумов по избор, а ако победи девојка вечер со член од форумов по избор
Кон врв
OUST Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6653
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OUST Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 00:41
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Ако е ова вистина уште колку земји тогаш ќе фали да не признаат за да можеме на Грција да и кажеме конечно

f**k OFF ?



Мислам дека сега ни фалат уште 3 земји од ОН да не признаат за да и кажеме на Грција...
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 00:44
Ircite izjavija deka ke ja priznaat Makedonija pod ustavnoto ime.....Bravo za Ircite...znaat tie mnogu dobro kako e da imas problemi so sosedite...
Кон врв
OUST Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6653
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OUST Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 00:48
Originally posted by moira moira напиша:

Ircite izjavija deka ke ja priznaat Makedonija pod ustavnoto ime.....Bravo za Ircite...znaat tie mnogu dobro kako e da imas problemi so sosedite...


кај го слушна тоа Моира?
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 00:49
Искрено не знам која земја ќе ја признае Македонија под уставното име. Едно знам, веќе сум презаситен од овие натегања околу името, мислам дека точката на топење е одамна помината. Проблемот е што ние Македонците имаме садистички висок праг на толеранција.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 00:50
Originally posted by moira moira напиша:

Ircite izjavija deka ke ja priznaat Makedonija pod ustavnoto ime.....Bravo za Ircite...znaat tie mnogu dobro kako e da imas problemi so sosedite...


Да...
Они имаат проблеми со англичаните...
Инаку сега дознав од еден другар дека во писмата на anatol frans i viktor berar (французи)..
Кажуваат за постоењето на македонската нација и не сметале за посебна нација..
И што е најинтересното
Пишуваат за некој си ирски политичар кој бил убиен од британците и пред да умрел рекол..


Македонија и Ирска се двата најзимачувани народи во светот




Интересно.......

Изменето од Vladimir88 - 12.Март.2008 во 00:52
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 00:54
Originally posted by OUST OUST напиша:

Originally posted by moira moira напиша:

Ircite izjavija deka ke ja priznaat Makedonija pod ustavnoto ime.....Bravo za Ircite...znaat tie mnogu dobro kako e da imas problemi so sosedite...


кај го слушна тоа Моира?


Ti kazuvam sigurno deka e taka .....toa e izjava od Ircite i niven stav, dali ke preminat od zborovi na delo, ke vidime....moira se znae....se slusa...
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 00:55
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by moira moira напиша:

Ircite izjavija deka ke ja priznaat Makedonija pod ustavnoto ime.....Bravo za Ircite...znaat tie mnogu dobro kako e da imas problemi so sosedite...


Да...
Они имаат проблеми со англичаните...
Инаку сега дознав од еден другар дека во писмата на anatol frans i viktor berar (французи)..
Кажуваат за постоењето на македонската нација и не сметале за посебна нација..
И што е најинтересното
Пишуваат за некој си ирски политичар кој бил убиен од британците и пред да умрел рекол..


Македонија и Ирска се двата најзимачувани народи во светот




Интересно.......


As the Irish patriot Roger Casement (executed by the British after the 1916 uprising in Ireland) put it: “I know of two tragic histories in the world - that of Ireland, and that of Macedonia. Both of them have been deprived and tormented.”

Casement was speaking primarily of the Macedonians who then inhabited the lands that fell within the borders of the ancient Macedonian homeland. A majority of them were Slavic speakers when Greece conquered a large part of Macedonia, taking it from the Turks, just before the First World War. Casement's rather eloquent lines by themselves must cause us to ponder Greek claims that a non-Greek Macedonia was merely a Communist invention. "




Изменето од Quentin - 12.Март.2008 во 00:56
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 75>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.