IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Hardware Drivers
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Hardware Drivers

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
luckyboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 285
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај luckyboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Hardware Drivers
    Испратена: 16.Февруари.2008 во 02:47
Ми требаат подитно драјвери за оваа матична плоча!

Фала однапред!
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 05:19
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
luckyboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 285
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај luckyboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 11:35
Fala samo imam eden problem sea so driverive za mrezata!

Setting up Intel PRO/100 Drivers for RIS Installation
======================================================

To set up network drivers for RIS installation, you need to copy files to two locations (from the root of the RIS image, which we will refer to as [IMAGE_ROOT]).


1. Copy all the files from the PRO100\WS03XP2K (Windows 2000, Windows XP & Server 2003) directory to the [IMAGE_ROOT]\$oem$\$1\Drivers\NIC directory.
This directory is specified by a line in the .SIF file that is located in the [IMAGE_ROOT]\I386\Templates directory.

2. Copy all .SYS files from the directory mentioned above to the [IMAGE_ROOT]\i386 directory.

3. Extract the appropriate zipped INF file located in the PRO100\WS03XP32\RIS_INF directory  (E100BNT5.ZIP for Windows 2000 or E100B325.ZIP for Windows XP & Server 2003) and copy that INF to the [IMAGE_ROOT]\i386 directory.

Do not copy the INF files at the root of the PRO100\WS03XP32 directory to this location.

4. Once these steps are complete, restart the Boot Information Negotiation Layer service (Windows 2000) or the Remote Installation Service (XP & Windows Server 2003).

5. Follow the rest of the Microsoft instructions for adding a new network driver to the RIS installation.




DALI CE MOZI NEKOJ DA JA OBJASNI OVA POSTAPKAVA PODOBRO!лутиналутина



Fala....
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 13:22
Епа оди полека step by step, како што и е пишано горе. Ќе ги најдеш сите фолдери кај се..... Се е во C://windows, таму ќе бараш.....
Ајде малку мушки покажи се.... Од местото кај што си ги отпакувал драјверите да префрлиш до windows-от.....голема%20насмевка
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
luckyboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 285
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај luckyboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 12:25
abe se spasiv голема%20насмевкаголема%20насмевка bez barajne najdov edni so klasicna instalacija i gotovoголемо%20гушкање
Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2008 во 04:00
Е ај, Ми требаат драјвери за FujitsuSiemens AmiloPro v2055 за Windows ХР. Овие што ги имам се од јануари 2007. Бев на официјалните сајтови на компонентите ама џабе, очигледно немам појма како се бараат драјвери :)
Ова е извештајот од EVEREST за тоа што има во компјутеров http://rapidshare.com/files/118719543/Report.htm.html

Ај кога сум тука уште едно прашање, ГРЕЕ КО ЛУД!!!! а Вентилаторот дува откако ќе го уклучам не се ни гаси, инаку работи по минимум 18 часа на ден скоро 2 години... Помош како да го заладам? Нема прашина инаку дуван е :)


Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
El Emin Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 60
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај El Emin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2008 во 23:35
imam eden proble mi go menaa harddiskot od kompiuterot i sega ne mozam da go formatirat pred da pocne so format bara nekoj drajver za noviot hardisk dali ima nekoj nesto da kaza za da mozam da formatiram

mislam deka drajverot treba da bide na flopi disk

fala odnapred
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2008 во 23:44
sega imas 2 HDD taka ??? NE ME FAKAJ ZA ZBOR na primer moze da bide ova problem treba da si go podesis u CMOS SETUP RAM ili kako nie go vikame BIOS glavniot e          slive master(kaj sto e instaliran OS) a drugiot treba da bide primari master ova e naj cesen problem so go imam praveno na nogu kompjuteri so imaat po 2 HDD NE CEPKAJ NIS VO BIOSOT BES ISKUSTO !!!

Изменето од Gavolce - 14.Јуни.2008 во 23:59
Кон врв
El Emin Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 60
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај El Emin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2008 во 00:15
ej druze nisto ne napravif so ova mozebi ne me svati sakam da prasam KAKO MOZAM DA VIDAM KOJ DRAJVER MI TREBA neznam kolku me rabiras neznam po dobro da objasanm drajverot se stava na flopi disk i taka moze da se formatira pc znaci samo sakam da proveram kako mozam da vidam sto drajver mi fali
Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2008 во 02:43
Нема потреба од софтвер, според името на хард дискот и моделот, а ти го пишува на гаранцијата ако не ти ги напишале тогаш ќе си го отвориш компјутерот и на самиот хард диск пишува се што ти треба. Одиш на страната на оној што го произвел и ако има потреба од драјвер таму ќе го најдеш, а ако немаш флопи на компјутерот ќе треба да уштекаш преку УСБ екстерно или некои производители како на пример WesternDigitаl на нивната страна имаа посебни алатки за форматирање, а имаш можност и драјверите да ги стаиш на ЦД.

Сличен проблем има кога од Виста сакаш да се вратиш на ХР, ова се однесува на новите конфигурации на лаптопови неколку ми направија таков проблем, почнува со форматирање за да заврши со HDD not found!!! Уствари треба да направиш slipstreem бутабилно цд за инсталација. Со вакво ЦД нема проблеми за инсталација на ХР.

Совет ако некој се враќа од Виста на ИксПе прво да си ги симне СИТЕ драјвери за ИксПе :) па после формат.

П.С. влези во БИОСот и исклучи ја SATA опцијата, пошто ти е нов хард дискот ова може да те зеза, ако е SATA нелинамигнување


Изменето од Bronhi - 16.Јуни.2008 во 02:58
Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
Red`Black Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 845
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Red`Black Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 19:55
koj ima problemi so Driveri neka se javi ka mene :()
Кон врв
DjokoVerona Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DjokoVerona Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 22:33
HITNOOO koga sakam da otvoram C stalno mi kazuva access is denied a toa se slucuva poslednite 3 dena ne znam poradi koj pricini moze li nekoj dami pomogne kako da go resam toa
Кон врв
DjokoVerona Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DjokoVerona Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 22:43
imam toshiba satellite a105 edinstveno sto imam so lap topot e edno cd windows sp3 a nema nikakvi driveri za nego pa ako znae nekoj kade i na koj web moze da najdam site potrebni driveri sto se potrebni i koi se tie
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 23:48
Гледај Тука тука
И тука И нешто овде се надевам дека ке ти помогне
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.