IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Колку се ценети и платени компјутерџии
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Колку се ценети и платени компјутерџии

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Колку се ценети и платени компјутерџии
    Испратена: 25.Февруари.2008 во 01:15
Гледам нешто форумов стагнира, па онака чисто ми текна една можеби интересна тема.
Читам по српскиве сајтови кои цени ги наплаќаат комјутерџииве кај нив, а кај нас кој како стигне.

Како што гледам еден Windows инсталираат за 300 денари децава кај нас а во Србија е нешто како 20е еура.
За Linux незнам а баш ме интересира? А за местење една мрежа (обична не голема) да речеме home мрежа мала, за совети разни, Excel мали програмчиња, Access програмчиња и програми, SQL бази на податоци, WEВ сајтови.

Не ми се верува бараат 175 еура за WEB сајт од 5 страници, или една страница во Excel , то нешто ко фактура типот барал 150 еура ееееееј, забегал ли или начекал.

Едно програмче за материјално работење 200 еура и тоа со попуст!
Многу нешто разно разни неуедначени цени!



Изменето од којсумјас - 25.Февруари.2008 во 01:16
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 02:20
Друже, кај нас никој не ти плаќа за инстал реинстал на Windows, software.... и остали тракатанци..... Искрено сите си бараат по пријатели, кој знае да им го поправи скапаното PC, и проаѓаат со обична частовка.... Сум имал мал милион ситуации, кога ради атер на овој ради атер на оној сум инсталирал, и средувал PC-а без пари.
А за линукс конкретно кај нас користат тие што се разбираат.... Не е едноставен како windows, каде се ти е boot from cd.... и после само кликаш NEXT, YES......
А за web design, тоа ти е.... Кој ќе начека ќе стриже.... Кај нас обичен web site креирање ти е некаде 50 до 100 euro. А србите се прича за себе..... Пола нација им се навијачи, а пола им се стечајци.... Е сеа тука некаде се компјутерџиите измеѓу...... Си го ценат трудот.... Знаеш како викаат они КО ВОЛИ НЕК ИЗВОЛИ.... А кај нас македонче, ако може најевтино, а ако може и за без пари, тоа ќе биде екстра....... ТАКА ДА ТОА ТИ Е ТОА.......... Нема иднина кај нас во тој поглед, зашто маката ги натера луѓето да се научат сами да си ги поправаат PC-ата....... Јас глеам по девојка ми..... И го средив пц-то еднаш двапати, и од сеа не ме рчка веќе.... Си се научи сама да си средува програмчињата, maintenance, и остали ствари.... Дури сум убеден, дека ако треба и сама reinstall ќе му направи....
Е затоа е така кај нас во МКД.
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 02:43
ОК е NRGMKD, се согласувам дека кај нас народот се сам си чепка. Ама ај сега ситуација, му кажуваш цена , вика многу ми е. ОК у реду нека биде така.
 После три дена се јавува му е....м.... на комјутерот, и бара помош. Е сега колку да му сервираш цена. Windows скоро секој ќе инсталираај, се научија, ама драјвери немам, извади ги податоците, а после - ту бе па ти сега за едни драјвери пари ќе бараш и слично.
Е ај најди ги и инсталирај ги ако сам знаеш? Кој цени кај нас компјутерзии. То мајстор дома една славина за вода да смени зема 1000 денари човече, а ти ај напрај џабе!!!!
Сум правел и ќе правам џаба, ама ЈЕБИ ГАААААААААААА, а направи ми едно програмче за фактури , ако може ќе се почастиме, ај сегаа????
Па нека го направи сам ебате бељаааааа!!!!!!!

Да ќе направат реинстал, амаѓе се јави на телефон и ѓе праша, абе како во БИОС-от да наместам да стартува од ЦД? Е како де???



Изменето од којсумјас - 25.Февруари.2008 во 02:45
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 03:36
Види ти кажав дека си целосно во право..... Но тоа е..... Никој уствари не сваќа дека ти треба да станеш, да излезеш од дома, да си платиш превоз (кола, такси, автобус), ќе изгубиш време со скапаниот пц, и за што, за да ти рече кафе и сокче сакаш (некогаш ни тоа)?
Кога треба да се фатат за џебот, највеќе ги боли.....
Ама тоа ти е.... Македонска работа друже......

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
KGB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KGB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2009 во 23:53
Зборите за програмер?
Зависи, платите кај програмерите се движат од 200-1000 евра просекот е некаде околу 400 евра.
Е сега ако си флеш девелопер како мене, а се разбираш и од php и mysql ондак платата расте.
Кон врв
DRIFT MASTER Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DRIFT MASTER Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2009 во 21:13
ic ne se plateni dobro vo drugi zemji ako zimaat po 100 dolari tuka 100 denari ne e taka bas ama kazuvam sporedba.
DRIFT
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2009 во 21:28

ova mi deluva kako da se dvizite vo nepoznato more



 


Изменето од anakin - 28.Октомври.2009 во 15:10
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 00:05
potpolno si vo pravo anakin deluva kako da se dvizite vo nepoznato more.
ja rabotam vo drzavna firma,a platata generalo se smeta deka ne e bas koj znae kolku(450 evra) i za taa plata odrzuvam bazi na podatoci vo Ditis so lele majko vo cobol (jazikot ne tezok, no platformata e zastarena) i ko sto vika којсумјас Excel,Access programcinja + mreza i se oklunu nea skoro od a do sh i ko ke mi dojde nekoj/a od firma i ke mi kazae aj da go donesam pc-to od doma,mi baraat za format 1500 den.(a,koj bara tolku za toa neam pojma) i ajde i toa za da izlezam fer i NRGMKD nema kafe,sokce pa za niv zemas plata za toa...
suma sumare u drzavna firma toj/taa sto raboti ko el.inzinjer za it e bezobrazno kazano devojka za se ...
jok,brate djabe mkd zemja na informaticari i nedostatok na kadar ko ne sme plateni i ne ti cenat trud .
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 16:54


Зависи, во Битола пример во приватни фирми некој, најчесто се работи за некоја странска фирма платата е толку 500 евра што за животот во Битола е сосема доволно, во Софиа каде што студирам пример за програмирање, C++,Јава итн да не набројувам се зема по 1000 евра месечно, а нет администраторите и слично по 1500 евра негде . Кај нас најчесто отвараат странски фирми за овде да се работи за беспари , тоа е проблемот, во Амњрика просечна годишна плата на нет админ, дивелопер, програмер е околу 80 000 долари годишно , а кај нас максимално до 12 000 евра :)


Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 18:07
500 evra programerska plata vo Bitola збунетост. Jas kolku sto znam samo vo edna firma zemaa, a ne znam dali uste zemaat od 400-500 evra, a po drugite e za placenje. Od 150-300 evra preku sila.
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 18:31
Originally posted by bounty_hunter bounty_hunter напиша:

500 evra programerska plata vo Bitola збунетост. Jas kolku sto znam samo vo edna firma zemaa, a ne znam dali uste zemaat od 400-500 evra, a po drugite e za placenje. Od 150-300 evra preku sila.


незнам мене така ми имаат кажано , можно е да е само во една фирма така рамнодушност
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 18:55
Samo programeriscava outsourcing sto rabotat zemaat povejke, na ostanatite teror im vrsat. Skopje mislam deka bilo podoro, pogolemi plati i povejke moznosti za rabota.
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2009 во 14:40
ај да искоментирам и јас да не останам покуса..
мислам дека трудот кај нас воопшто не се цени и дека денес веќе секој се има научено како да инсталира Windows и останати работи..НО што кога ќе треба да направиш некоја мала домашна мрежа?..е за поврзување на 4 компјутери сите останати работи што треба да се направат ми побараа 500 денари... 500 денари?!?!...не ми се веруваше што збори човекот..во USA кога го правевме истово ни земаа 600 долари и никој не спомна дека е скапо...во USA еден тип само со CISCO и MCSA зема $60000...
мислам дека е ред да почнеме реално да гледаме на состојбата и да не ги потценуваме компјутерџиите...
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2009 во 17:18
Originally posted by ma4kica ma4kica напиша:

ај да искоментирам и јас да не останам покуса..
мислам дека трудот кај нас воопшто не се цени и дека денес веќе секој се има научено како да инсталира Windows и останати работи..НО што кога ќе треба да направиш некоја мала домашна мрежа?..е за поврзување на 4 компјутери сите останати работи што треба да се направат ми побараа 500 денари... 500 денари?!?!...не ми се веруваше што збори човекот..во USA кога го правевме истово ни земаа 600 долари и никој не спомна дека е скапо...во USA еден тип само со CISCO и MCSA зема $60000...
мислам дека е ред да почнеме реално да гледаме на состојбата и да не ги потценуваме компјутерџиите...


Да ама кај нас секој втор знае да намести домашна мрежа и тоа е разликата што кај нас се зема 50о0 денари а во америка 600 долари. Кај нас секој втор знае да форматира компјутер, и плус 500 денари за мрежа е таман цена. За два кликови. Проблемот е што програмерите земаат премалку..
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.