IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - UTOPIJSKIOT IDEALIZAM ZA ARHAICHNIOT ISLAM
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

UTOPIJSKIOT IDEALIZAM ZA ARHAICHNIOT ISLAM

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: UTOPIJSKIOT IDEALIZAM ZA ARHAICHNIOT ISLAM
    Испратена: 24.Февруари.2008 во 17:20


Od dosegashnite soznanija koi gi dobiv vo diskusii so muslimanskite chlenovi razbrav deka tie veruvaat oti najchistoto i najdobroto opshtestvo bi bilo onoa koe se bazira na temelite na Islamot, onaka kako sto toa go ima preneseno Muhamed i isto onaka kako sto ovoj profet go ima realizirano vo svoeto vreme. Ako ne se lazham, spored niv site problemi vo modernite muslimanski zemji vodat koren od nedoslednoto sproveduvanje na originalnite preporaki i zakoni definirani vo K*ranot.

Iako vo osnova ne se slozhuvam so propozicijata deka onoa sto e osoznaeno ednash i sto e determinirano kako nekoja momentalna vistina, e nepromenlivo i zamrznato vo prostorot i vremeto, se obidov da gi razberam ovie zhelbi i razmisluvanja. Onoa sto prvo mi padna vo ochi e deka ima eden element koj vo startot ja potkopuva vakvata ideja. Toa e faktot deka ednash takvoto opshtestvo veke postoelo i toa ne bilo bilo koga, tuku tokmu vo vremeto koga zhivel Muhamed i bilo organizirano i establirano tokmu od nego. Toj togash bil vo sostojba so svojot avtoritet da gi postavi rabotite kako sto treba i da im pomogne na lugjeto da gi minat problemite so koi se srekjavale vo vtemeluvanjeto na novite religisko/opshtetveni normi.

Onoa sto neodbeglivo mi pagja vo ochi e promenata koja e sluchuva vednash posle Muhamedovata smrt. Interesno e deka ako nekogash Islamot bil najsilen bilo tokmu vo tie periodi i chovek bi ochekuval, koga veke ednash e vtemeleno edno sovrsheno opshtestvo, togash toa da bilo samoevidentno na site lugje so shto avtomatski bi otpadnala sekakva mozhnost za bilo kakva bezplodna intelektualizacija dali toa opshtetvo e idalno ili ne, dali mozhe da se ostvari ili ne, dali treba da se posakuva i da se neguva ili ne. Istoriskite fakti koi velat deka toa opshtestvo pochnalo da se menuva i modificira so vremeto dokazhuva deka stavot za negovata idealnost, bezgreshnost i sovrshenost koja nemozhe da rezultira so nishto drugo osven so bezrezervno sakanje i prifakjanje od lugjeto ednostavno ne odgovara na vistinata. Od istoriskite pokazateli koi vodat do deneshni veminja gledame deka lugjeto go menuvale toa socijalno zhiveenje na eden ili drug nachin za da dojdeme do deneshnata realnost kade sto imame sharenilo na islamsko zhivenje. Onoa sto mi e mene najinteresno e deka nitu eden deneshen primer ne ja reprezentira originalnata forma ustolichena od Muhamed.

Vakvata evolucija na opshtestvoto naveduva kon dva zakluchoci: ili originalnata ideja ne e sovrshena, pa zatoa morala da se modificira spored potrebite na lugjeto, evoluirajki vo neshto drugo, ili lugjeto ne se sozdadeni da zhiveat vo edni taka pretpostaveni “sovrsheni” uslovi (ova veke me potsetuva na marksisitichkichkite opravduvanja zoshto komunizmot ne mozhel da se realizira i da opstane kako takov).

Bilo koj obid za objasnuvanje na ovoj fenomen da bide zemen vo obzir, se nametnuva posledichnoto prashanje za validnosta na propoziciite deka sistemot e sovrshen vo realnosta na negovata praktichna implikacija i deka lugjeto se vo sostojba da ja vidat, validiraat i prifatat ponudenata sovrshenost. Proizlaga deka najmalu edna od ovie dve pretpostavki, koi vo religijskoto veruvanje se zemeni kako samoeivdentni vistini, ne e tochna. Stom toa e taka, togash se potkopuvaat samite temeli nad koi se potpira seta nadgradba.

Jas im pozheluvam se najdobro na onie koi zhiveat so idealite za povtorno sozdavanje edno takvo opshtestvo, no moeto razbiranje e oti tie , kako i mnogumina pred niv, koi smetaat deka prifakjanjeto na idealistichkite frazi “ednakvost za site, edna nacija i eden narod, edno veruvanje i edna religija, od sekoj spored mozhnostite i na sekomu spored potrebite, edinstvo vo veruvanjeto i zhiveenjeto, edna cel za site…”, ke dovede do idealno, pravedno i srekno opshtestvo, enostavno ne mozhat da sogledaat deka toa ne vodi kon eden taka posakuvan rezultat.

Takvi iskustva do sega vo nashata istorija sme imale dovolno za da nauchime deka forsiranjeto na bilo koe ednoumie ne vodi kon posrekna idnina.

Na krajot nemozham, a da ne go iskazham chuvstvoto koe nesopirlivo mi doagja vo ovoj mig. Vakvite razmisluvanja, koi velat “ako napravime onoa sto bilo nekogash, ke imame ist rezultat kako i togash”, ne se nishto poveke od utopiski idealizam vo koj lugjeto gledaat izlez od deneshnite stradanja i nezadovolstva od nivniot zhivot. No toa e isto kako, na primer, da se pomisli deka so implementiranjeto na religisko/opshtestvenoto ureduvanje na nekogashniot Egipet ke bide vratena negovata zlatna imperija ili so kopiranjeto na Rimskoto ureduvanje ke se reinkarnira negovata impozantnost i bleskavost.


Изменето од Messenger - 14.Февруари.2010 во 15:17
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 00:22
Mnogu ubavo napisano..Baranjeto na sovrsenstvo vodi vo utopija koja iako e utopija se nametnuva kako nacin na ziveenje koj pak vodi vo podocezna anarhija. Ubavo go dade primerot so marksizmot i komunistickata ideologija istorijata e svedok deka tie propadnaa. Sto spored logikata ne doveduva do zaklucok deka sekoja utopija moze da bide nametnta, da se zivee, vo opredelen vremenski rok no samata po svoeto postoenje i razvitok e osudena na propast.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 14:09
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Mnogu ubavo napisano..Baranjeto na sovrsenstvo vodi vo utopija koja iako e utopija se nametnuva kako nacin na ziveenje koj pak vodi vo podocezna anarhija. Ubavo go dade primerot so marksizmot i komunistickata ideologija istorijata e svedok deka tie propadnaa. Sto spored logikata ne doveduva do zaklucok deka sekoja utopija moze da bide nametnta, da se zivee, vo opredelen vremenski rok no samata po svoeto postoenje i razvitok e osudena na propast.



Кој се дрзна да пофалува!


И да додадам дека темава не заслужува никакво внимание!-Едноставно ИГНОРЕ!

Изменето од efendija - 26.Февруари.2008 во 14:11
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 15:32
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Mnogu ubavo napisano..Baranjeto na sovrsenstvo vodi vo utopija koja iako e utopija se nametnuva kako nacin na ziveenje koj pak vodi vo podocezna anarhija. Ubavo go dade primerot so marksizmot i komunistickata ideologija istorijata e svedok deka tie propadnaa. Sto spored logikata ne doveduva do zaklucok deka sekoja utopija moze da bide nametnta, da se zivee, vo opredelen vremenski rok no samata po svoeto postoenje i razvitok e osudena na propast.



Кој се дрзна да пофалува!


И да додадам дека темава не заслужува никакво внимание!-Едноставно ИГНОРЕ!



Ova e naredba od efendija do site muslimani na forumov. Sluchajno da ne vidat i da ne pomislat neshto sto ne smeat da vidat i da mislat. Efendija ke im kazhe sto treba da chitaat i na shto da vnimavaat. Onoa sto efendija ke im kazhe da ignoriraat, togash toa mora da go ignoriraat.

Rligijska policija i disciplina. Ami kako !!!??? Ne mozhe sekoj da misli so svoja glava ! Ako pravime taka, kade ke ne odnese toa ? Se znae eden ke misli i ke nareduva, a site drugi ke aminuvaat. Drugite nemaat kapacitet da go pravat toa. Alah ne gi napravil takvi. Toj odbral samo nekolku lugje koi ke bidat ovchari i site drugi ke bidat ovci.


Изменето од Messenger - 26.Февруари.2008 во 15:36
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 20:11
Mesi ednash ti pishav dali znaesh deka postoi bolka koja se narekuva METOMANIJA, no nikakod a dobijam odgovor!!!

Ajde da ti objasnam zashto te narekuvam metomanijak!!!

Metomanija e bolka kaj lugeto koja e predizvikana od bujna halucinacija, ili zelba dase ima, ili dokaze neshto koe nepostoi vo realniot svet, tuku vo imaginacijata na covekot, i vakviot covek izmisluva laga, i potoa veruva vo svojatza laga!!!!

Messi ti 99% odgovarash na definicijava!!!


Nemoja dagi lazesh lugevo, deka nepripagash na niedna religija, eve dokazigo sprotivnoto i dajmi tekst kade si pishal protiv Hristijanstvoto????

A za Islamturi i temi otvarash vo koi Muslimanite go narekuvash luge koi veruvaat vo utopija i tn.

Premnogu si primitiven, ali takva ti e zemjata vo koja ziveesh, cip vi vgraduvaat so programa za mrazenje na Islamot!!!!


Ke ti dojde casot i tebe eden den, pa ke vidish od prva raka shto predstavuva Islamot!!!!
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 20:31
Originally posted by Sahih Bukhari Sahih Bukhari напиша:

Mesi ednash ti pishav dali znaesh deka postoi bolka koja se narekuva METOMANIJA, no nikakod a dobijam odgovor!!!

Ajde da ti objasnam zashto te narekuvam metomanijak!!!

Metomanija e bolka kaj lugeto koja e predizvikana od bujna halucinacija, ili zelba dase ima, ili dokaze neshto koe nepostoi vo realniot svet, tuku vo imaginacijata na covekot, i vakviot covek izmisluva laga, i potoa veruva vo svojatza laga!!!!

Messi ti 99% odgovarash na definicijava!!!


Nemoja dagi lazesh lugevo, deka nepripagash na niedna religija, eve dokazigo sprotivnoto i dajmi tekst kade si pishal protiv Hristijanstvoto????

A za Islamturi i temi otvarash vo koi Muslimanite go narekuvash luge koi veruvaat vo utopija i tn.

Premnogu si primitiven, ali takva ti e zemjata vo koja ziveesh, cip vi vgraduvaat so programa za mrazenje na Islamot!!!!


Ke ti dojde casot i tebe eden den, pa ke vidish od prva raka shto predstavuva Islamot!!!!


Brat koga e Vo prasanje Islamot,ne e Vazno Dali e nekoj Ateist,Hristijan,Evrej,Budist,Brahmanist.itn.itn..Site tie Koga se rabotat Kovanje na nekoja Zavera Protiv Islamot se Soedinuvaat..

Zatoa na edna tema Go prasav Zidarski-Dali znae sto go Smetaat Evreite na Isus,(neznam dali mi odgovoril),Iako Evreite go Smetaat na Isus(Za Vanbracno Dete)Se Najgrdo i Najloso Zboruvaat za ISUS,Toj e Nivniot Stav,-Sepak Ovie Hristijancinja Gi Podrzuvaat Evreite,i ne Gi zanimat So rekle Tie za Isusa,i sto go Smetaat..

Taka da i ovoj-HIMAROV(MESI) ,ne e vazno sto e, No go Potvrduvat ona sto gore go pisav(i toa sto vie mu go rekovte)..Koga e vo Prasanje Islamot i Muslimanite..

Selam..Brat.

Изменето од Halid ibn Velid - 26.Февруари.2008 во 20:33
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 20:46
Originally posted by Sahih Bukhari Sahih Bukhari напиша:


Ke ti dojde casot i tebe eden den, pa ke vidish od prva raka shto predstavuva Islamot!!!!


Ove verojatno treba da go zemam kako pretenje deka neshto losho ke mi se sluchi koga miroljubivata religija ke go reshi toa.

Sahih, sakam da diskutiram so lugje koi cenat dijalog. Mnogu e teshko da se zboruva so nekoi koi govorat samo monolozi. Dijalogot podrazbira soochuvanje na dve razlichni mislenja. Dijalog e razgovor megju lugje koi imaa razlichni ubeduvanja i razlichni gledanja na rabotite. Dijalogot mozhe da mine so konverzacija, sto znachi deka eventualno mozhe da zavrshi so zaednichki prifatliva misla ili mozhe da digresira i da se zavrshi onaka kako sto pochnal - na dve kompletno razlichni osnovi.

I toa e normalno koga se ima dijalog. Nemoj da ochekuvash sekogash da se slozhuvame.

Jas pishuvam za ona sto me interesira. Vo momentov mojot interes beshe okupiran so vash*te idei za reinkarniranje na edno opshtestvo koe od razni prichini odamna izumrelo. Filozofijata na islamot, od negovata pozitivna strana, mi e poznata odamna i nemashe potreba da pishuvam za nea bidejki vie ja pokrivate od site strani. Religiskata strana ne me interesira tolku mnogu, kako sto ne me interesiraat tie raboti od site ostanati veruvanja. Sepak za dogmite si imam svoj stav so koj ne mora da se slozhuvash. Elementot na zakonskoto determiniranje na sekojdnevnoto zhiveenje e drugiot del od Islamot koj me interesira. Kako i zoshto vernicite pravat odredeni raboti i kako tie go organiziraat svoeto opshtenje vo edna muslimanska drzhava. Na ovoj element ne postoi soodvetna paralela vo Hrisijanstvoto zatoa sto toa se bazira na samo nekolku seopfatni osnovni preporaki i se ostava na vernicite da se upravuvaat spored niv.

Hristijanstvoto, isto taka, ne e religija koja pretendira da stane drzhavno ureduvanje, iako ne velam deka mozhebi ima nekoi fundamentalisti koi si go posakuvaat toa. Kako sto znaesh, ne postoi hristijanska drzhava vo smisol kako sto ima muslimanski drzhavi, taka da i od taa strana ne ostanuva neshto mnogu sto bi mi svrtelo vnimanie.

Poradi seto pogore kazhano, mojot ineteres beshe okupiran so vash*te komentari okolu toa kako si ja zamisluvate idealnata muslimanska drzhava. Sakav da osoznaam zoshto mislite deka tokmu onoa sto go vostanovil Muhamed e najispravnoto i zoshto mora da bide tokmu onaka kako sto toa e opishano pred 1500 godini. Zoshto edno arthaichno opshtestvo, koe istorijata go dizolvalo odamna, treba da bide reinkanirano odnovo ?

Toa bea rabotite koi go plenija moeto vnimanie, zatoa razmisluvav okolu toa i zatoa dojdov do onie zakluchoci koi gi dadov vo ovaa tema. Toa e moeto mislenje, toa se moite ubeduvanja i se razbira nekoi mozhebi ke se slozhat so niv, a nekoi nema.

Rabotata e sto bilo kakvi i da bidat, vredi da se vodi dijalog okolu niv, a ne da se ignoriraat bidejki ignoriranjeto ne vodi nikade. Toa e silno zatvoranje na ochite i ush*te i pravenje deka slonot ne postoi vo sobata. Korenot na zborot "ignoriranje" lezhi vo zborot "neznaenje". Denes pod nego pretpostavuvame neposvetuvanje vnimanie, no toa poteknuva tokmu od osnovata - neznaenjeto, ne posvetuvame vnimanie za da ne doznaeme.

Zatoa jas bi ti predlozhil da imame konstruktivna konverzacija na temava, dokolku nash*te intencii se iskreni za doznavanje i osoznavanje na neshtata, a ne lichno da si prefrlame grdi zborovi.

Koga ke dojde vreme povtorno ke napisham nekoja tema za Hristijanstvoto (patem imam pishuvano porano, no ti ne go znaesh toa bidejki ne si bil chlen ili si gi zaboravil tie tekstovi), onaka kako sto jas gi gledam rabotite i togash povtorno site chlenovi ke bidat pokaneti na ubava i sodrzhajna konverzacija.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 20:47
Mnogu interesno e koga preku "loshotilukot" na drugite se bara opraduvanje na sopstveniot...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 21:02
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

[QUOTE=Sahih Bukhari] Brat koga e Vo prasanje Islamot,ne e Vazno Dali e nekoj Ateist,Hristijan,Evrej,Budist,Brahmanist.itn.itn..Site tie Koga se rabotat Kovanje na nekoja Zavera Protiv Islamot se Soedinuvaat..


I toa e onoa sto postojano vi go posochuvame. Se dodeka ve ubeduvaat vo vakvi nebulozi i se dodeka vie veruvate vo niv, za zhal ke ima problemi.

Za vas, site onie koi ne se slozhuvaat so vash*te ubeduvanja se vashi neprijateli ?! Nikogash ne se prashuvate zoshto istite tie lugje, koi vie gi smetate za neprijateli, nemaat nishto protiv vas iako vie ne gi delite nivnite ubeduvanja ??? Tolku ne ja sogleduvate iluzijata vo koja ste zarobene so sekojdnevnoto dezinformiranje ? Tolku ne gledate deka vo site "hristijanski" drzhavi slobodno si go praktikuvate veruvanjeto ? Tolku ne zabelezhuvate deka dzhamii rastat niz tie "hristijanski" zemji kako pechurki posle dozhd ? Tolku ne zabelezhuvate deka "hristijanskite" drzhavi ve primaat na iljadnici sekoja godina od sekade na svetot i vi davaat shansa da zhiveete kaj niv podednakvo so site prava i beneficii kako i hristijanite, budistite, hindusite, ateistite i site drugi ?

Pa tolku ne mozhete da vidite deka ako nekoi hristijani, ateisti, budisti ili bilo koi drugi kovaat zavera protiv Islamot deka SETO TOA NEMA DA GO IMATE ???

Ajde, razmislite malu samite okolu ovie raboti, bez da go prashuvate odzhata, pa potoa javete se ISKRENO so onoa sto navistina samite ste go spoznale. Bidete iskreni prvin pred sebe si, a potoa i so site ostanati.


Изменето од Messenger - 26.Февруари.2008 во 21:12
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 21:52
"""""Ke ti dojde casot i tebe eden den, pa ke vidish od prva raka shto predstavuva Islamot!!!!"""""


Bujna fantazija - Tvojot son za toa e sprecen i e pretvoren vo nocna mora koja ce te progonuva se dodeka si ziv. Ima ludje na ovoj svet i toa mnoooogu koji se tuka da go sprecat toj tvoj son...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 23:36
"""""Ke ti dojde casot i tebe eden den, pa ke vidish od prva raka shto predstavuva Islamot!!!!"""""


Bujna fantazija - Tvojot son za toa e sprecen i e pretvoren vo nocna mora koja ce te progonuva se dodeka si ziv. Ima ludje na ovoj svet i toa mnoooogu koji se tuka da go sprecat toj tvoj son...
 
 
A i za tebe templarius vazi istoto.. Casot smrten e mnogu blizu na sekoj covek, kolku sto e blizu izdiskata.. i koga ce nastapi smrt, pa navistina ce doznaes od prva raka sto prestavuva Islamotнамигнување



Изменето од ZlatniLiljan - 26.Февруари.2008 во 23:37
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 01:00
Tochno, Bog ke gi nagradi site spored zasluzhenoto. Tuka nema beganje. Duri na krajot ke se vidi koj se kladel na vistinskiot konj, ako neshto takvo voopshto postoi.

Изменето од Messenger - 27.Февруари.2008 во 01:01
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Sandokan Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sandokan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 03:20
Samo nemoj da vleguvas vo Trojanskiot konj bidejki ako ne si znael Bog se znae i se gleda..pa na krajot i tvoite nameri se jasni kaj nego..jas samo moze da te citam i da se cudam zosto tolku se macis da pisuvas i opisuvas nesto sto nepostoi.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 04:58
Toa sto ne postoi ne znachi deka nemozhe da se pretpostavi.

Na krajot od kraishtata samo glasno razmisluvame za nekakvi idei, zhelbi i planovi. Zatoa se druzhime, neli ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,360 секунди.