IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Разно > Тоше Проески - IN MEMORIAM
  Активни теми Активни теми RSS - Петиција
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаПетиција

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14585
Директен линк до овој коментар Тема: Петиција
    Испратена: 17.Јануари.2008 во 23:22
Инспирирани од шоуто на славната Опра Винфри, во кое под името "Човечки легенди" почесно место добиле луѓето, кои на некои начин влијаеле врз животите на другите, хрватските фанови на нашиот ангел Тоше Проески покренуваат иницијатива токму тој да биде дел од оваа емисија.
"Зборуваа за луѓе кои направиле неколку прекрасни работи, но тие на нашиот Ангел не му се ниту до колена. Во самиот вовед Опра спомена нешто што ми ја запали малечката сијаличка во мозокот. Зборуваше за тоа како добиваат илјадници барања од сите краеви на светот со идеи за емисијата. Зборуваше дека е мошне тешко од масата пораки да се избере онаа која ќе ја инспирира неа или нејзините продуценти да направат емисија. Историјата не учи дека љубовта е најсилно оружје, а количеството на љубов кон нашиот Ангел може да помести и планина.
Сите знаеме дека желба на Тоше беше да се пробие на светската сцена, затоа ајде да се организираме и да најдеме начин нашиот Ангел да го приближиме до светот. Да видат колкаво срце имаше тој за сите луѓе околу себе и каков уметник беше", се вели во писмото кое деновиве кружи на интернет со единствена цел да се преплави интернет адресата на Опра шоу и да се направи емисија за Тоше.
Идејата да се преплави меилот на шоуто во толкава мера да не може да се игнорира идејата ја поддржуваат и во матичната продукција на Тоше - Аворд ентертејмент. Тие уште испраќаат и апел за поддршка на идејата и до сите македонски фанови.
"Да покренеме лавина од љубов на која никој нема да може да и одолее. Со оглед на тоа дека зборовите на писмото се лимитирани, пораката треба да биде напишана според чувствата, но важно е дека треба да почнува со Тоше -Тодор Проески. Сите тие пораки со иста реченица може ќе ги натера да сфатат колку не има", се вели понатаму во петицијата. Сите оние кои сакаат да бидат дел од остварувањето на сонот на Тоше и приближувањето на нашиот ангел до светот можат своите писма да ги испратат на интернет адресите на шоуто http://www.oprah.com/email/reach/email_showideas.jhtml и
http://www.oprah.com/email/reach/email.
Кон врв
antigona Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 10:08
Tose Proeski on Eurovision Song Contest 2008 Petition

http://www.petitiononline.com/tose1/petition.html

      

Tose Proeski on ESC 2008
View Current Signatures   -   Sign the Petition

This petition will be removed shortly if we do not receive a full and valid author name. Anonymous petitions are not allowed. The author of this petition must follow the instructions in the email we sent, or submit their full name in the author administration area, or send an email to support@petitiononline.com from the email address they used to setup this petition with their full name, and petition ID, tose1.

--------------------------------------------------------------------------------


To: European Broadcasting Union, Mr. Svante Stockselius
We, the undersigned, the Fans of the Eurovision Song Contest, are starting this petition in order to pay a tribute to the tragically deceased singer Tose Proeski during the semi-finals or final Eurovision Song Contest in Belgrade.


Tose Proeski was born in the city of Krusevo, Macedonia in 1981. His talent and his heartbreaking voice stole the hearths of all the Macedonians before he was 18. Soon, he became a huge star in every republic of former Yugoslavia. This war-thorn country was united again through his music and his never-ending humanitarian work. He had selflessly organized more humanitarian concerts than any other star. Tose was awarded a Mother Theresa award as well.


In 2004, MKTV chose Proeski to represent Macedonia at the Eurovision Song Contest 2004 in Istanbul, Turkey, and in February, and finished 14th with the song "Life", which was the English version of "Angel Si Ti”. Prior to the contest he was popularised by reporters due to his tremendous opera singing ability, at his press conferences. In 2004 Proeski was named a UNICEF Goodwill Ambassador, and recorded the song "This World" which became the UNICEF anthem. His latest album 'Igri bez granici' (Macedonian title)/'Igra bez granica' (Croatian title) ("Game without borders") was released all over ex-Yugoslavia in August 2007. Tose's last concert was held October 5, 2007 for the Primary Education Project for USAID. The concert raised tens of thousands of euros for the primary schools of Macedonia. The concert was attended by over 20,000 people and viewed all over the world.


During the early morning of 16 October 2007, around 6.20 am, Proeski died in a car accident on the Zagreb–Lipovac highway near Nova Gradiška, Croatia. The Touareg crashed into the back of a truck and then into the median barrier, killing Proeski instantly, crushing the third vertebrae of the neck, although the truck sustained no damage. Proeski was asleep in the front passenger seat at the time of the crash. Of the other two passengers, only the driver suffered serious injuries (head trauma). After his death, the government of the Republic of Macedonia, gave him the title "Honorable citizen of Macedonia"


The government organized an official state funeral for Proeski, which was held 17 October 2007 in his home town of Kruševo, including military honour ceremonies by the Macedonian army and the National guard, such as a honor guard, a military orchestra and a honorary rifle salute. The funeral, which was broadcasted by the national Macedonian TV was attended by many domestic and foreign delegations.


The world is being deprived of such a great talent and we owe it to the world.I f you could dedicate one show in his honor, it would mean a lot to his fans all over the world. Thanks for making his dream come true!

SincerelySincerely,

The Undersigned
View Current Signatures
--------------------------------------------------------------------------------

The Tose Proeski on ESC 2008 Petition to European Broadcasting Union, Mr. Svante Stockselius was created by and written by Tanja M. (romeo_mora_da_umre@yahoo.com). This petition is hosted here at www.PetitionOnline.com as a public service. There is no endorsement of this petition, express or implied, by Artifice, Inc. or our sponsors. For technical support please use our simple Petition Help form.

share:    blogger      del.icio.us      digg      facebook      furl      reddit      slashdot      send to a friend

Send Petition to a Friend - Petition
Јас имам оружја,кои не ги познавате,имам начини и патишта,кои не ви се познати
Кон врв
kate89 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10
Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 13:39
Peticija za Tose na RTS

Ve molam potpishete se ako veke ne ste go napravile toa i prepratete ja peticijata na site vashi prijateli.
Potrebno e da se vnesat site podatoci za da bide validen potpisot.

http://www.thepetitionsite.com/1/tose-proeski-on-esc-2008

ZATOA STO SITE GO SAKAME TOSE

Изменето од kate89 - 11.Февруари.2008 во 13:51
Кон врв
OUST Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6653
Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 13:43
SORRY, The page you requested has been moved

Toа се појавува на таа страна!
Кон врв
kate89 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10
Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 13:49
http://www.thepetitionsite.com/1/tose-proeski-on-esc-2008
Кон врв
kate89 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10
Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 13:50
Originally posted by OUST OUST напиша:

SORRY, The page you requested has been moved

Toа се појавува на таа страна!

Aj sega probaj
http://www.thepetitionsite.com/1/tose-proeski-on-esc-2008
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2008 во 20:10
Se potpisav na dvete peticii..potpisuvajte se site,i rasirete go ova na site so gi znaete zaso Tose go zasluzuva toa
Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 21:41
Сите петиции се префрлени во една тема.
П.С. нели мислите дека претеравте со петициите??? Па ни за предвремени парламентарни избори немало олку петициигазење%20од%20смеење Човекот е мртов, помирете се со тоа...можете да почнете да потпишувате петиција и да го изберат за почесен претседател на Крушевската Република, ама тоа нема да го врати. Гледајте вам животот да ви биде удобен и смирен...мртвите не можат да ги заменат живите...свртете се малку кон нив наместо да оплакувате некого што за година дена ќе биде заборавен.


Изменето од la fille - 15.Февруари.2008 во 21:50
Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 22:15
Originally posted by la fille la fille напиша:Сите петиции се префрлени во една тема. П.С. нели мислите дека претеравте со петициите??? Па ни за предвремени парламентарни избори немало олку петициигазење%20од%20смеење Човекот е мртов, помирете се со тоа...можете да почнете да потпишувате петиција и да го изберат за почесен претседател на Крушевската Република, ама тоа нема да го врати. Гледајте вам животот да ви биде удобен и смирен...мртвите не можат да ги заменат живите...свртете се малку кон нив наместо да оплакувате некого што за година дена ќе биде заборавен.


Taka lugeto na ovoj nacin se obiduvaat da si ja ublazat bolkata koja sto ja custvuvaat poradi zagubata na nekoj sto mnogu im znacel..ednostavno nekoi luge vo nego ne gledaa samo peac tuku go prifatija,i poistovetija kako clen od nivnata familija kako nerazdeliv del od niv..i zatoa toa e taka..i veruvaj deka gresis so tvojata izjava deka Tose ke bide zaboraven za godina dena..lugeto koi iskreno go sakaa i go sakaat nikogas nema da go zaboravat,a i ke pravat se za negoviot mit da trae use mnogu mnogu godini..veruvaj taka ke bide..TAKVI LEGENDI KAKO TOSE VECNO SE NOSAT VO SRCETO!!!
Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 22:41
e dobro de, ne za edna godina, za dve ke bide zaboravenгазење%20од%20смеење
Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 16:00
Abe pak na istiot moabet sea ne se navrakam..samo ti kazuvam deka tie vistinski so go sakale nikogas nema da go zaboravat,a ne da mi brois sea ti za godina ili dve..ednostavno nikogas..ako e za toa ima luge koi gi boli uvo za Tose,pa veke i go imaat zaboraeno..
Кон врв
Sandric Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2
Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2008 во 14:42
Cao

Pozivam sve one koji su podrzavali rad i delo Toseta Proeskog da potpisu peticiju koju je pokrenuo njegov Fan Club, da postane pocasni gradjanin Nove Gradiske....

link za peticiju:

http://www.thepetitionsite.com/3/tose-proeski---honorary-citizen-of-nova-gradiska


Unapred se svima zahvaljujem i molim sve one koji se ne slazu sa ovim,da ne ostavljaju komentare na temi.
PozZ i hvala
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,140 секунди.