IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - што се случува со фото идивиди?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

што се случува со фото идивиди?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 20>
Автор
Порака Обратен редослед
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 11:18
Tegla sorry
mnogu drsko si dozvoluvash da interpretiras mislenje, toa izglea vaka sharnantno i fraerski, ama ne e vistina ... sorry...ocekuvam i izvinuvanje zatoa shto e poprilicno navredlivo
dali jas treba da recam deka si izbral druga opcija - si se povlekol zatoa shto te nema vo TOP ?... ne go velam toa....
vo nieden moment ne mi bilo problem deka mojata fotka ne e vo top, pa jas ne sum ni objavuval na dnevna baza kao spamerive koi go pocinjaat sistemot na nati-daj mi ... nitu pak sum rekool deka jas treba da davam mislenje za toa shto e toa dobro a shto ne-nikogas ne sum se promoviral sebe vo VELICINA na sajtov so potpdushki komentari na se is seshto, so "dobronamerni" soveti ili prepicenii kritiki za fotka...tolku za toa... nemam  namera da se pravdam ...

mire...бла%20бла...i sam si znes ne mora da pishuvam ... shto e argument a shto maftanje ... neka.. igrajte si ...
ne, iako cesto pijam pelinkovec, nemam gorcina, tazno mi e da ve gledam... i bidejki kako so milion pati ti povtoriv, TI me povika na akcija ... pishuvam, inace, prosto ke prestanev da postiram....
.. a prikaznata za zabata - toa e toa... mene najcesto taa prikazna tolku me pravi besen ama posle nekoe vreme - sfakjam - toa e toa... ne mozes da i objasnis deka more ne se sporeduva so bunar ... tuzno ali istinito....
blagodaram na site onie koi me podrzuvaa so LPja i so mailovi, i normalno ne sakaa javno da go kazat toa ovde - posto - ocigledno ne se tolku naivni kako jas ... zabokrecinata ne se rascistuva kolku i toa mene da me pravi besen

b good
vi posakuvam na site dobro

objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 09:44
Originally posted by zatko zatko напиша:

Tegla mnogu hrabro , skromnosta ti e odlika gledam,sekoja cest


Zatko se mislev dali da stavam "smiley" vo textot za site da razberat deka toa e moja cinicna reakcija.
Cinizmot e zaradi toa sto site koi se bunat za sostojbata na foto.idividi vo srzh go mislat istoto. "Zosto mojata fotka ne e vo top, a onie gluposti se".
Jas ne se bunam. A, apstiniram od postiranje fotki na net od tehnicki pricini. I veruvajte malku mi e podobro намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 09:29
Mire mnogu ubavo procitav,kako i da e ne ke e na arno mislam so sajtov
pred nekolku godini praevme muabet i site bevte protiv toa sto go velev togas i ete dojdovme do toa sto najmalku go posakuvavme,imame fotografii koj sto se so potprosecen kvalitet doterani vo foto shop se najdoja vo top
sosema malku gledam majstorija od raka i oko a se poveke kreacii vo foto shop
zalno,...ama toa e toa na mladite ostanuva svetot,pa makar i vakov










http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 09:08
И јас се одалечив ама некако постептено и не толку осетно.
Не е проблемот до сајтот туку до оние кои го составуваат (мислам на членовите).
Едно време се ценеа природни и убави работи, исто и во музиката и во филмот и во поезијата... да не набројувам. Повеќе се ценеше она што е чисто, природно, исконско...
Ново време нови правила. (јас не ги прифаќам но кој ме прашува мене)
Денес се цени повеќе се што е по вештачко, по прљаво, по неприродно....
Колку има природни фотографии во топ, се помалце и помалце, уште малку па ич нема да има.тага
Епа тоа е.
Нема критериум, нема образование, не се почитува и не се има респект кон..........
Ај да не гњавам


Изменето од Александар_А - 23.Април.2008 во 12:44
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 09:01
Originally posted by сашо сашо напиша:

jas ke pisham za ona pogore- za toa shto e namenata temava
  • ne e prasanje na vkus-prasanje na osnovno foto znaenje e ! a za takvi vkusovi se rasprava, i tokmu za toa e sajtot... zalosno e zatoa shto so Mire se prepukuvavme okolu negovoto, od ovaa perspektiva ocigledno namerno spamiranje na sekoja konstruktivna namera na sajtot da se podigne na nekoe kvalitativno nivo pogore... ocigledno e deka na najgolem del na juzeri toa ne im odgovara...

Aj da spammiram uste malku, bidejci sekoe neslozuvanje so tvoeto mislenje e spammiranje.
Mislam deka edinstveno konstruktivno i mozno resenie koe ce te zadovoli e ti da bides edinstven sto gi podreduva fotografiite spored kvalitet.
 
Цитирај
fotkata...ufff-mislam deka site koi dale 5ki (posebno takvite koi se sebesi se smetaat za PRO (SIC!) i takvite koi dale 5ki zatoa sto se Nikon useri i  poradi toa infantilno-tendenciozno davaat 5ki na se i seshto - po nekoi drugi kriteriumi-za mene nerazbirlivi)- treba da si go preispitaat svoeto znaenje/razbiranje za fotografijata ili svojata sovest odnosno - iskrenosta kon sebe... odnosno ako jas bev na nivno mesto-ke se sramev...zatoa shto-ulogata koja si ja dale sebesi-da mozat da davaat mislenja ili soveti (!!!) odnosno da kreiraat normi i vrednosti na sajtov-da se modeli za toa kako treba a kako ne, e poprilicno odgovorna rabota - abe ej !... sho ke si pomisli nekoj klinec/klinka (so celo pocituvanje na pomladite od mene)  koj dosle na sajtov da naucat ? - deka taka treba ??!?! ... ej klinci - NE TREBA TAKA !!!!...toa e drugata strana na medaljata na toa - nati go em daj mi go od koe site se ogradivte-cicko pushti letki za nash*te petki ???
 
Dali mislam deka trebase da pisam 5 boda? - DA i zatoa gi pisav
Dali mislam deka trebase da bide bas TOP fotografija - NE, ama toa e irelevantno.
 
Komentarite od koi klincite i klinkite ce ucat upotrebi gi na sajt.
Sovetite i mislenjata se otvoreni za site. Go narekuvaat komentiranje na sajtot.
Nekoj toa go pravi vaka, drug onaka. Mislam deka Igor toa mnogu ubavo go objasni.
 
Цитирај
..so pumpanjeto na takva fotka za top, modelot koj go prezentirate e totalno pogresno prenesuvanje na fotografijata na onie koi dosle da naucat i toa e za mene potpolno neodgovorno... i zalosno... i mnogu, mnogu neubavo
 
Ako jas sum smetal deka treba da pisam 5 boda, a ti 3 (ili smetas deka e za pomalku?), togas pisi i napravi balans vo pravec na sopstvenoto mislenje i vrednuvanje.
Samo pisuvas fermani, ama ne pravis nisto konkretno.
Jas se soglasiv da ne boduvam, samo da komentiram ... konstatirav deka so toa pravam povece loso od dobro i pocnav pak da boduvam.
 
Цитирај
mi se prakjaat nekakvi LPja za toa deka ke bilo vaka ili onaka ... jas nikogas nemav problem so tehnikaliite na sajtot... so licemerieto imav i imam... no... ako nece sajt meni ja cu izvan sajta (i pls nemojte da mi vrakjate  deka ucenuvam so ova... ne se smetam jas za velicina, pa da mozam da ucenuvam...daleku e od toa), no prosto se pocituvam malku poveke sebesi... mislam deka se obidov da napravam mnogu poveke od ona shto bi se ocekuvalo no...
 
Ova bese isklucitelno nisko. Se nadevam deka go uviduvas toa. тага
 
Цитирај
 seto ova me potsetuva na edna indiska prikazna ... ke ja karikiram... edna zaba si ziveela vo eden bunar... super... sve po default.. eden den doagja druga... laf muabet .. od kaj si sho si ...
od moreto...
ejjj- so e toa more ?
pa toa ti e edna golema voda ...
e kolku golema - kolku bunarot?
ovaa od moreto se nasmeala i veli-ne, ne, mnogu pogolema od bunarot
e kolku pogolema ? kolku 2 bunari ?
ne, ne, mnooogu pogolema od 2 bunari !
e kolku ? kolku 5 bunari ?
....
zabata gostinka po nekoe vreme sfatila deka ne moze da i objasni so e toa more i kolku e toa pogolemo i nesporedlivo so bunarot
zabata od bunarot si mislela deka taa vecer i bila na gosti nekoja zaba koja ili e luda ili bezobrazno laze i izmisluva - posto kade se videlo da ima voda pogolema od 3 bunari...

koj gleda - ke vidi

b good

 
I za karikiranje mnogu e Saso.
Ispij casa serbet, mnogu pelin se sobral vo tebe.
 
Sorry za spammiranjeto, ama nekako tesko mi e da ne napisam koga ne se sl*gam so nesto. Precutuvanjeto izgleda kako i jas da sum soglasen so iskazanoto mislenje.
Epa ne sum!
 
b good
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 08:46
Zatko,
da ne procita loso?
 
Tegla mnogu ocigledno go potvrduva, niz ironija, svojot stav deka sekoj ima pravo na svoe mislenje i deka nemoze po default nesto da se smeta za djubre, ili umetnost samo zatoa sto nas taka ni se cini.
 
Na primer, mojot stil na fotografija e ocigledno mnogu razlicen od onoj na Tegla. Toa ne znaci deka ne treba da go cenam ona sto Tegla go pravi, i obratno.
Komentarite ce bidat retki, no nemoze tolku ludje da velat deka znae sto pravi i da mu se voodusevuvaat na fotografiite, nitu pak fotkite da mu se na bilboard-i, ako ne e dobar vo toa sto go pravi ... i obratno.
 
It's called respect i otvorenost kon nesto poinakvo i e dobra rabota, bidejci normalnite razliki gi sveduva na podnoslivi i kulturni odnosi ... poddrzuva vzaemna pocit.
 
 
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 05:58
Tegla mnogu hrabro , skromnosta ti e odlika gledam,sekoja cest
















http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 01:50
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Mislam deka 90% pojma nemaat sto e fotografija, a pak ne fotografska umetnost.


Најдобр пример = погледнете ја моменталната тема. Тотална утка, освен првата фотографија

Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Site moi fotografii bi trebalo so samoto objavuvanje da imaat 100 poeni samo zatoa sto se najdobri i da nema potreba da bidat komentirani tuku vednas da bidat vo TOP.


Респект
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 01:38
I jas sekojdnevno gledam vo TOP fotografii totalni gluposti. No, po se izgleda deka se gluposti za mene i uste nekolku. Na povekjeto m se svigja ili e nati-dajmi. Ne sakam da se zamaram, imam popametni raboti odkolku da se zamaram okolu foto.idividi. Ednostavno nemam vreme. Zatoa se odaleciv od celoto postiranje na fotografii na internet.
Na flickr retko, na idividi nikako zatoa sto sum egocentricen i  samobendisan.
Mislam deka imam podobri fotografii od 90% clenovi na idividi. Mislam deka 90% pojma nemaat sto e fotografija, a pak ne fotografska umetnost. 90% ne znaat kako da procitaat svetlomer. 60% nikogas ne stavile film vo foto aparat.

Zatoa jas odamna go izbisav moeto portfolio na idividi i nema da postiram dodeka ne se ispolni ova:

1. Site moi fotografii bi trebalo so samoto objavuvanje da imaat 100 poeni samo zatoa sto se najdobri i da nema potreba da bidat komentirani tuku vednas da bidat vo TOP.
2. Ova da vazi i za uste 20 portfolija po moj izbor.

Toa e mojot pridones za ideite za promeni na sajtot. Dodeka ne bide po moe ne postiram

A, na forumov kje se gleame намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 01:36
abe zemjak - tazna e prikaznata vo sushtina ...
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 01:17
haha imenjak me iznasmea so prikaznata :))))))))
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 23:52
jas ke pisham za ona pogore- za toa shto e namenata temava
  • ne e prasanje na vkus-prasanje na osnovno foto znaenje e ! a za takvi vkusovi se rasprava, i tokmu za toa e sajtot... zalosno e zatoa shto so Mire se prepukuvavme okolu negovoto, od ovaa perspektiva ocigledno namerno spamiranje na sekoja konstruktivna namera na sajtot da se podigne na nekoe kvalitativno nivo pogore... ocigledno e deka na najgolem del na juzeri toa ne im odgovara...
  • fotkata...ufff-mislam deka site koi dale 5ki (posebno takvite koi se sebesi se smetaat za PRO (SIC!) i takvite koi dale 5ki zatoa sto se Nikon useri i  poradi toa infantilno-tendenciozno davaat 5ki na se i seshto - po nekoi drugi kriteriumi-za mene nerazbirlivi)- treba da si go preispitaat svoeto znaenje/razbiranje za fotografijata ili svojata sovest odnosno - iskrenosta kon sebe... odnosno ako jas bev na nivno mesto-ke se sramev...zatoa shto-ulogata koja si ja dale sebesi-da mozat da davaat mislenja ili soveti (!!!) odnosno da kreiraat normi i vrednosti na sajtov-da se modeli za toa kako treba a kako ne, e poprilicno odgovorna rabota - abe ej !... sho ke si pomisli nekoj klinec/klinka (so celo pocituvanje na pomladite od mene)  koj dosle na sajtov da naucat ? - deka taka treba ??!?! ... ej klinci - NE TREBA TAKA !!!!...toa e drugata strana na medaljata na toa - nati go em daj mi go od koe site se ogradivte-cicko pushti letki za nash*te petki ???..so pumpanjeto na takva fotka za top, modelot koj go prezentirate e totalno pogresno prenesuvanje na fotografijata na onie koi dosle da naucat i toa e za mene potpolno neodgovorno... i zalosno... i mnogu, mnogu neubavo
    mi se prakjaat nekakvi LPja za toa deka ke bilo vaka ili onaka ... jas nikogas nemav problem so tehnikaliite na sajtot... so licemerieto imav i imam... no... ako nece sajt meni ja cu izvan sajta (i pls nemojte da mi vrakjate  deka ucenuvam so ova... ne se smetam jas za velicina, pa da mozam da ucenuvam...daleku e od toa), no prosto se pocituvam malku poveke sebesi... mislam deka se obidov da napravam mnogu poveke od ona shto bi se ocekuvalo no... seto ova me potsetuva na edna indiska prikazna ... ke ja karikiram... edna zaba si ziveela vo eden bunar... super... sve po default.. eden den doagja druga... laf muabet .. od kaj si sho si ...
od moreto...
ejjj- so e toa more ?
pa toa ti e edna golema voda ...
e kolku golema - kolku bunarot?
ovaa od moreto se nasmeala i veli-ne, ne, mnogu pogolema od bunarot
e kolku pogolema ? kolku 2 bunari ?
ne, ne, mnooogu pogolema od 2 bunari !
e kolku ? kolku 5 bunari ?
....
zabata gostinka po nekoe vreme sfatila deka ne moze da i objasni so e toa more i kolku e toa pogolemo i nesporedlivo so bunarot
zabata od bunarot si mislela deka taa vecer i bila na gosti nekoja zaba koja ili e luda ili bezobrazno laze i izmisluva - posto kade se videlo da ima voda pogolema od 3 bunari...

koj gleda - ke vidi

b good

objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 23:50
Џабе е тоа ... тогаш од инат ќе ставаат такви фотки за некој да има работа, да трчка по нив и да ги брише
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 23:31
Mire, а да опнете еден банер на насловна, „забрането крадење фотографии„?
не оти ги читаат децава правилата.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 20>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.