IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Југоносталгичар сум...признавам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Југоносталгичар сум...признавам

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3031323334 213>
Автор
Порака
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 11:56
Originally posted by $BlackDevil$ $BlackDevil$ напиша:

Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

Originally posted by kire_nedelkov kire_nedelkov напиша:

butel2, pogledni gi restoranite... PREPOLNI SE!

pogledni kolku restorani ima... Pamtis kolku restorani imase porano? Eden destan vo carsija, i edna pizza del Fufo koga se otvori bese nastan na godinata.

a toa deka sega nemaat lugjeto pari ni za osnovnoto, se samo iluzii, propaganda, ne znam zosto veruvate vo takvi lagi. pa pogledni go tvojot frizider te molam, i ke vidis deka porano si imala samo leb, mleko, dzem i mozda nekoi zelencuci, a sega imas koka-koli, sladoledi, vina, supi, itn.
tacno...sve ima..samo pari nema

а парите ли те прават среќен????
zivees u nekoj virtuelen svet kade sto parite ne znacat nisto?....kako bez pari keplatis ova sto sedis na net...a da ne zboram za drugi raboti...mozebi ne me pravat sreken...ali bez niv nisto
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
only_me Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 295
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај only_me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 12:01
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by kire_nedelkov kire_nedelkov напиша:

butel2, pogledni gi restoranite... PREPOLNI SE!

pogledni kolku restorani ima... Pamtis kolku restorani imase porano? Eden destan vo carsija, i edna pizza del Fufo koga se otvori bese nastan na godinata.

a toa deka sega nemaat lugjeto pari ni za osnovnoto, se samo iluzii, propaganda, ne znam zosto veruvate vo takvi lagi. pa pogledni go tvojot frizider te molam, i ke vidis deka porano si imala samo leb, mleko, dzem i mozda nekoi zelencuci, a sega imas koka-koli, sladoledi, vina, supi, itn.


prepolni se restoranite so novopecenite biznismeni , koi so malku pari gi ukradoa pridobickite na rabotncite, nivnite kerki i sinovi koi ne rabotat nisto i se catalat so lesno dobieni pari , so dileri na droga koi ja unistuvaat mladinata i kriminalci koi i pokraj poternicite slobodno si se setaat.

nasproti toa iljadnici "rabotnici" bez socijalno osiguruvanje, bez lekarska zastita, rabota kako vo Racinovite pesni, znaci kako skotovi, so visok na trud, po 12 rabotni casovi a ni 3 ne im se plateni kako sto treba, bez pravo na vikend, bez pravo na slobodni denovi, bez pravo na godisni odmori, koi pokraj rabotnite zadaci na rabotnoto mesto na koe se "primeni" rabotat uste iljada drugi raboti po zelba na gazdata koj e Bog i batina . a naseto sjajno demokratsko opstestvo ni macka oci na site.
Se e ova posledica na komunizmot...i site tie biznismeni se komunisticki deca kako i ti... Gledas li kako kakvi generacii odgleda komunizmot?

Изменето од only_me - 04.Мај.2008 во 12:04
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 12:02
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by kire_nedelkov kire_nedelkov напиша:

butel2, pogledni gi restoranite... PREPOLNI SE!

pogledni kolku restorani ima... Pamtis kolku restorani imase porano? Eden destan vo carsija, i edna pizza del Fufo koga se otvori bese nastan na godinata.

a toa deka sega nemaat lugjeto pari ni za osnovnoto, se samo iluzii, propaganda, ne znam zosto veruvate vo takvi lagi. pa pogledni go tvojot frizider te molam, i ke vidis deka porano si imala samo leb, mleko, dzem i mozda nekoi zelencuci, a sega imas koka-koli, sladoledi, vina, supi, itn.


prepolni se restoranite so novopecenite biznismeni , koi so malku pari gi ukradoa pridobickite na rabotncite, nivnite kerki i sinovi koi ne rabotat nisto i se catalat so lesno dobieni pari , so dileri na droga koi ja unistuvaat mladinata i kriminalci koi i pokraj poternicite slobodno si se setaat.

nasproti toa iljadnici "rabotnici" bez socijalno osiguruvanje, bez lekarska zastita, rabota kako vo Racinovite pesni, znaci kako skotovi, so visok na trud, po 12 rabotni casovi a ni 3 ne im se plateni kako sto treba, bez pravo na vikend, bez pravo na slobodni denovi, bez pravo na godisni odmori, koi pokraj rabotnite zadaci na rabotnoto mesto na koe se "primeni" rabotat uste iljada drugi raboti po zelba na gazdata koj e Bog i batina . a naseto sjajno demokratsko opstestvo ni macka oci na site.


ako e taka kako sto vikas, togas MNOGU gi ima tie novopecenite, posto ramstor ima 40.000 kupci DNEVNO! Trgovski DUPLO! Vero i drugite da ne zboruvam. Znaci ajde nemojte so bajki.

da, ima i siromasni, a koga toa nemalo? samo sto vo tugoslavija, siromasen bese celiot narod, so isklucok na sojuz na KPJ, koi bea 'najednakvi megju ednakvite'.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 12:04
malku e bezvrska da se zboruva posle skoro 20 godini za posledici od komunizmot
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 12:05
da, ima i siromasni, a koga toa nemalo? samo sto vo tugoslavija, siromasen bese celiot narod, so isklucok na sojuz na KPJ, koi bea 'najednakvi megju ednakvite'.


da, da , kamo pak da se vrati taa siromastija
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 12:09
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

da, ima i siromasni, a koga toa nemalo? samo sto vo tugoslavija, siromasen bese celiot narod, so isklucok na sojuz na KPJ, koi bea 'najednakvi megju ednakvite'.


da, da , kamo pak da se vrati taa siromastija


izvini, ama so ova stvarno pocnuvas da licis malku na . covece, NE DAJ BOZE vo 300 milioni godini da se povtori toa zlo. dali si ti ok, ova da go kazes? vreme vo koe ni leb ni mleko nemase? strujata se gledase skapa-eftina (vo vreme koga imase). telefon se koristese na praznici (koga dvojnikot ke se isklucese), a da ne zboruvam za 'stedenjeto' voda vo leto... stvarno sega me ubedi deka ti ne si ok. ili pak si bila od 'poednakvite' vo koj slucaj ja sfakjam tvojata nostalgija. no bi rekol si go dobila zasluzenoto.

eh kolku brzo zaboravate

Изменето од kire_nedelkov - 04.Мај.2008 во 12:10
Кон врв
only_me Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 295
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај only_me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 12:12
Originally posted by kire_nedelkov kire_nedelkov напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

da, ima i siromasni, a koga toa nemalo? samo sto vo tugoslavija, siromasen bese celiot narod, so isklucok na sojuz na KPJ, koi bea 'najednakvi megju ednakvite'.


da, da , kamo pak da se vrati taa siromastija


izvini, ama so ova stvarno pocnuvas da licis malku na . covece, NE DAJ BOZE vo 300 milioni godini da se povtori toa zlo. dali si ti ok, ova da go kazes? vreme vo koe ni leb ni mleko nemase? strujata se gledase skapa-eftina (vo vreme koga imase). telefon se koristese na praznici (koga dvojnikot ke se isklucese), a da ne zboruvam za 'stedenjeto' voda vo leto... stvarno sega me ubedi deka ti ne si ok. ili pak si bila od 'poednakvite' vo koj slucaj ja sfakjam tvojata nostalgija. no bi rekol si go dobila zasluzenoto.

eh kolku brzo zaboravate

Pazi ke treba da i se izvinuvas haha
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 12:13
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

malku e bezvrska da se zboruva posle skoro 20 godini za posledici od komunizmot


ne e uopste bezvrska, posto toa bese takva napast od ideologija, sto se uste istocna evropa zaostanuva svetlosni godini zad (pred-komunizmot) ednakvite braka od zapadot.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 12:13
ti gledaj ti da si ostanes ok koga ti e super vo edno opstestvo vo koe poradi nemanje pari stotici lugje se bez elektricna energija i sekoj den nekoj nemoken starec se zapaluva od svekite so koi sedi navecer vo denesno vreme ... i nema potreba da zboruvam ponatamu, nekoi lugje i gjubreto go gledaat vo rozeva boja i im mirisa kako najskap parfem
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 12:45
haha... e koi se be tie sto se bez struja? ako mislis na onie vo aracinovo i lipkovo, veruvaj ne se tie bez pari.

ne znam zosto gi preuvelivas dobrata na komunizmot, a gi omalovazuvas na demokratijata. sepak moite tezi ostanaa neodgovoreni, i se zanimavas so licni navredi, dodeka nemas objasnuvanje kako toa site restorani i kafici se prepolni, kako RAMSTOR, TRGOVSKI i VERO imaat nad 100.000 kupuvaci DNEVNO! kako toa site nosat farmerki najnovi modeli, patiki ne se nosat borovo, tuku najk, adidas, pa makar i fals, bolji se od borovo i cik kumanovo...

ti ocigledno imas nekoj interes, inace prosto ne mozam da sfatam kako tolku zaslepeno gledas.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 12:59
Originally posted by only_me only_me напиша:

Jugonostalgicari = materijalisti!!!!! Sekogas i ke ostanete.... poloso od toa Zdravje!!!
Butel da nemase nekoja vistina vo postot sto te navredi????

Da blek devil da....toa gi pravi srekni, a takvite luge ni ja prodadoa drzavata i se ke prodadat za pari!

знаеш маската не вели оти магарето му е татко него се фали оти коњот му е вујко
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
dudulovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 998
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dudulovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 13:35
Originally posted by kire_nedelkov kire_nedelkov напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

da, ima i siromasni, a koga toa nemalo? samo sto vo tugoslavija, siromasen bese celiot narod, so isklucok na sojuz na KPJ, koi bea 'najednakvi megju ednakvite'.


da, da , kamo pak da se vrati taa siromastija


izvini, ama so ova stvarno pocnuvas da licis malku na . covece, NE DAJ BOZE vo 300 milioni godini da se povtori toa zlo. dali si ti ok, ova da go kazes? vreme vo koe ni leb ni mleko nemase? strujata se gledase skapa-eftina (vo vreme koga imase). telefon se koristese na praznici (koga dvojnikot ke se isklucese), a da ne zboruvam za 'stedenjeto' voda vo leto... stvarno sega me ubedi deka ti ne si ok. ili pak si bila od 'poednakvite' vo koj slucaj ja sfakjam tvojata nostalgija. no bi rekol si go dobila zasluzenoto.

eh kolku brzo zaboravate


Од комунизам до комунизам има разлика. Поправо речено, комунизмот е утопија, кај нас и низ светот имаше социјализам (иако комунистички парии беа на власт). Крајот на седумдесеттите, на пример, стандардот во Југославија бил доста висок и убаво се живеело. За редовите за чекање млеко и немање каде да се најде кафе можеме да збориме некаде за почетокот и средината на осумдесеттите. Тоа е прво. Второ, Југославија започна економски да јакне уште во 1987, а со реформите на Анте Марковиќ од 1989 стана многу јасно дека работите се менуваат. И не заборавај дека `89 е се` уште на власт СКЈ. За СССР е точно дека пропадна целосно на економски план. Но еве и Кина има еднопартиски систем и таму официјално не смее никој да ги чепка партиските идеали. Но од друга страна, Кина дозволува и приватен капитал, дозволува инвестиции, и таму веќе има милијардери. Така што, има разлика од комунистичка до комунистичка земја. Кинезите беа многу паметни и навреме сфатија дека нешто треба да се менува.
Еден литар ракија на ден и секогаш ќе бидеш здрав како дрен.
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 13:43
epa ajde vie tolku sto se udarate u gradi, non-stop Ante pa Ante, kazete mi kakvi bea reformite na Ante markovic, ako nne kapitalisticki?

a i uste nesto... ZOSTO imase potreba od reformi, vo idilata na tugoslavija? zar ne si bese se arnicko?
Кон врв
dudulovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 998
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dudulovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 13:50
Originally posted by kire_nedelkov kire_nedelkov напиша:

epa ajde vie tolku sto se udarate u gradi, non-stop Ante pa Ante, kazete mi kakvi bea reformite na Ante markovic, ako nne kapitalisticki?

a i uste nesto... ZOSTO imase potreba od reformi, vo idilata na tugoslavija? zar ne si bese se arnicko?


Ти викам дека во Југославија капиталистички реформи имаше и порано, пред Анте. Зар не е еден преод кон капитализам трансформацијата на одредени големи претпријатија во акционерски друштва? Такви работи имаше и порано. Бидејќи светот е жива материја, потребни се и промени. Тоа што важело пред 10 години, не мора да важи и сега.
Еден литар ракија на ден и секогаш ќе бидеш здрав како дрен.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3031323334 213>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.