IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Пријавување на царина
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Пријавување на царина

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака Обратен редослед
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 16:11
Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Sto moze da se desi ako ne go prijavis?Spored mene mnogu glupa rabota, zosto da prijavuvam raboti koi se za licna upotreba.


Mozat da ti go zarinat... Kako nov da si go kupil... zatoa ili prijavigi ili nosi dukument deka veke go imas podolgo vreme
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 16:10

Од поново време, апарати, лаптопи и слично се сметаат за лична опрема и нема потреба од пријавување. Инаку не се плаќа царина по новиот закон така да уживајте и шетајте со апаратот каде сакате. намигнување

Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 16:00
Sto moze da se desi ako ne go prijavis?

Spored mene mnogu glupa rabota, zosto da prijavuvam raboti koi se za licna upotreba.
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 15:52
Originally posted by kostovigor kostovigor напиша:

Можеби е правилно да го пријавиш, но не мораш.
Само првиот пат кога искачав надвор од државава го пријавив мојот СЛР апарат. Веќе вториот пат кога искачав, чичкото ми рече:
"А бе ајде, цели шлепери пренесуваат преку граница, ти за еден фотоапарат."
Инаку секогаш во торбичката со апратот си носам фотокопија од документот кога/каде ми е купен апаратот...за секој случај.

Баш истото. "Абе ајде, да е нешто големо...", и ме пушти. Со други зборови, некеше да се замара.
Кон врв
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 15:21
Можеби е правилно да го пријавиш, но не мораш.
Само првиот пат кога искачав надвор од државава го пријавив мојот СЛР апарат. Веќе вториот пат кога искачав, чичкото ми рече:
"А бе ајде, цели шлепери пренесуваат преку граница, ти за еден фотоапарат."
Инаку секогаш во торбичката со апратот си носам фотокопија од документот кога/каде ми е купен апаратот...за секој случај.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 15:16
Ne znam kako e sega, no pred edno 4 godini, koga si dojdov na odmor vo Makedonija ( so avijon ) imav 2 Aparata so mene za slikanje... do togas nikogas ne sum gi prijavuvala, no togas se zapna toj na carina... mi gi zapisa vo pasosot i kogas si izleguvav pak od drzavata morav dvata aparata da gi pokazam, se potisa vo pasosot i mislam deka pecat mi udri kaj sto bea zapisani ( na poslednata stranica ) no ne bi mozela da kazam kako e sega. So kola nikogas ne sum prijavuvala i nikogas ne mi pravele problem
Кон врв
|vana Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај |vana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 15:04
Ќе идам до Београд. Па ме интересира дали треба да го пријавам апаратот Fuji S6500 при излегување од државата?
Кои се вашите искуства?
И како трае целата постапка?



Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 01:36
Zavisi sto sakas da kupis.
DDV za se se plaka i e 18%, dodeka carinata varira.
Za digitalni fotoaparati e 0%.
Za objektivi e 5%.
Za filtri, blicevi e 15% itn.

Barem jas sum taka informiran.среќа
Najdobro ke si go vidis procentot za carinata na stranata customs.gov.mk vo nivniot tarifnik.



Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
thanatos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2007
Локација: Ethiopia
Статус: Офлајн
Поени: 125
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thanatos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 00:15
Дали при нарачка на фото опрема од странство, на пример од ебај,или од некоја интернет продавница,при пристигнувањето на опремата преку пошта се плаќа ДДВ и царина?негде прочитав дека се плаќа само ДДВ а фото опремата е ослободена од царина!?дали ДДВто е 18% или...се плаќа според каталог за нов производ или пак според цената со која е купен производот и слично! ќе Ве молам за информации и однапред Ви благодарам на сите!  
http://www.flickriver.com/photos/22191068@N02
Ad maiorem gloriam Dei- kir Gramatik
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,578 секунди.