IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Чуда и Знаци од поново време
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Чуда и Знаци од поново време

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 19:34
kasius klej = bokser , tajson = boxer .... ludje so problemi medju usite ..... tesla = hristijanin ... povece ne zboruvam .... islamski naucnik sto izmislil ? ... nalani ... nema leva i desna газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 19:43
P.S. na postot za Armstrong...
Sega prochitav deka vo eden prethoden post imam napishano "na negoviot pogreb", namesto "na tatkoviot pogreb" - kade shto Neil izvrshuva i del od sluzhbata...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 20:05
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ti ja napravi ovaa slika?

Si bil na ova mesto?

Si go videl ovoj kamen?

Ako beshe vistina, ne mislish deka ke se raschueshe nadaleku i deka ke dojdoa nauchnici da go ispituvaat fenomenot i deka ke imashe simpozijumi na koi ke se diskutirashe kako e mozhno da se postigne takva levitacija i istata da se koristi vo sekojdnevni priliki?

Ako ova ne e fotoshopirana slika, mislish deka nemashe da dojdat televiziski ekipi od site strani na svetot i nemashe da gledame neprekinati serii od programi za kamenov?

I ako ova e vistina, mislish deka seto onoa sto go nabrojav ne se sluchuva samo zatoa sto kamenov se naogja vo Saudiska Arabija i zatoa sto e vo muslimanska zemja?

Ah khaleefah brate, ne se fakjaj vo istoto oro, iako toa tolku te privlekuva i mislish deka e ubavo... ne si ja greshi dushata shirejki navistini i nechija propaganda. Bidi dobar vernik, kakov sto si, no chuvaj si go renometo i intgritetet kako chovek.
Muabetot ti nema veza  Mesut! Mislam deka dovolno moi postovi procita  da  doznaes deka ne sum vernik na slepo.I voopsto nisto ne mi znaci toa sto kamenot se naoga vo Saudiska Arabija. Voopsto nesakav  da shiram nikakva verska propaganda.Vidi dobro deka jas rekov samo CUDO! Ne spomnav ni islam ni muslimani. Zatoa drugpat dobro analiziraj pred tolku ostro da kritikuvas!


Znam deka nikade ne spomna Islam i muslimanstvo i jas ne spomnav deka pravish verska propaganda.

Vo vrska so objavenoto chudo na ovoj kamen moite prashanja i zakluchokot si ostanuvaat nepromeneti. Ako toa chudo navistina postoi, togash site moi prashanja i zakluchokot se relevantni. Bez obzir sto navodniot kamen e vo Saudiska Arabija, tamu ke se navrtele site nauchnici i site mozhni televiziski kompanii. Stom nema nishto od toa, ostanuva nechija propaganda, a so nezinoto nekritichno objavuvanje pod nashe ime samo pomagame taa da se shiri i natamu i nie stanuvame nejzin aktiven del.

Toa mi beshe zborot i istoto go rekov so najdobri nameri, nemajki namera ostro da te kritikuvam.

Изменето од Messenger - 06.Февруари.2008 во 22:28
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 23:51
Originally posted by the king the king напиша:


Nil Amstrong prviot covek koj stapnal na mesecinata, posle svoeto vrakanje od ovaa vselensko dozivuvanje so svojata familija resil da odi na odmor vo egiped. prestojuvajki tamu slucanjo vo negovite usi doprel povikot na odzata za molitva(ezanot) i zastanal i rekol:

"ova istovo neprestajno se slusa na mesecinata"
 
газење%20од%20смеење православниве ме насмејуваат со нивните чуда, ама од ова добив воспаление на дијафрагмата газење%20од%20смеење
Како можел "Нил Амстронг" да го слушнел ова, или било што друго таму, кога се знае дека на месечината е невозможно да се слушне звук.
Имено звуците претставуваат осцилаторни бранови во воздухот со фрекфенција од 300 Hz до 3400 Hz. Кога овие осцилаторни промени на воздушниот притисок ќе дојдат до нашето ушно тапанче, тие го надразнуваат, а потоа нервните влакна ги пренесуваат овие дразби до центарот за слух во нашиот нервен систем.
 
Заклучоци:
Значи постоењето на звук е дирекно зависно од постоењето на воздух во одредена средина.
Бидејќи на месечината нема воздух, таму нема никакви звуци.
Бидејќи нема звуци, тоа значи дека Нил Амстрон не слушнал ништо таму.
Бидејќи Нил не слушнал ништо, следува дека или тој или муслиманите лажат.
Пресудете вие кој? голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 23:53
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ti ja napravi ovaa slika?

Si bil na ova mesto?

Si go videl ovoj kamen?

Ako beshe vistina, ne mislish deka ke se raschueshe nadaleku i deka ke dojdoa nauchnici da go ispituvaat fenomenot i deka ke imashe simpozijumi na koi ke se diskutirashe kako e mozhno da se postigne takva levitacija i istata da se koristi vo sekojdnevni priliki?

Ako ova ne e fotoshopirana slika, mislish deka nemashe da dojdat televiziski ekipi od site strani na svetot i nemashe da gledame neprekinati serii od programi za kamenov?

I ako ova e vistina, mislish deka seto onoa sto go nabrojav ne se sluchuva samo zatoa sto kamenov se naogja vo Saudiska Arabija i zatoa sto e vo muslimanska zemja?

Ah khaleefah brate, ne se fakjaj vo istoto oro, iako toa tolku te privlekuva i mislish deka e ubavo... ne si ja greshi dushata shirejki navistini i nechija propaganda. Bidi dobar vernik, kakov sto si, no chuvaj si go renometo i intgritetet kako chovek.
Muabetot ti nema veza  Mesut! Mislam deka dovolno moi postovi procita  da  doznaes deka ne sum vernik na slepo.I voopsto nisto ne mi znaci toa sto kamenot se naoga vo Saudiska Arabija. Voopsto nesakav  da shiram nikakva verska propaganda.Vidi dobro deka jas rekov samo CUDO! Ne spomnav ni islam ni muslimani. Zatoa drugpat dobro analiziraj pred tolku ostro da kritikuvas!


Znam deka nikade ne spomna Islam i muslimanstvo i jas ne spomnav deka pravish verska propaganda.

Vo vrska so objavenoto chudo na ovoj kamen moite prashanja i zakluchokot si ostanuvaat nepromeneti. Ako toa chudo navistina postoi, togash site moi prashanja i zakluchokot se relevantni. Bez obzir sto navodniot kamen e vo Saudiska Arabija, tamu ke se navrtele site nauchnici i site mozhni televiziski kompanii. Stom nema nishto od toa, ostanuva nechija propaganda, a so nezinoto nekritichno objavuvanje pod nashe ime samo pomagame taa da se shiri i natamu i nie stanuvame nejzin aktiven del.

Toa mi beshe zborot i istoto go rekov so najdobri nameri, nemajki namera ostro da te kritikuvam.



Ma ajde nemoj,nemase namera ostro da kritikuvas,ne spomna deka khaleefah pravi propaganda neli?,a koj gi napisa ovie zborovi:

I ako ova e vistina, mislish deka seto onoa sto go nabrojav ne se sluchuva samo zatoa sto kamenov se naogja vo Saudiska Arabija i zatoa sto e vo muslimanska zemja?

Ova se tvoi zborovi,ili onaka sami uletale vo tvojot post?..ajde te molam do koga vaka?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 00:04
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by the king the king напиша:

Nil Amstrong prviot covek koj stapnal na mesecinata, posle svoeto vrakanje od ovaa vselensko dozivuvanje so svojata familija resil da odi na odmor vo egiped. prestojuvajki tamu slucanjo vo negovite usi doprel povikot na odzata za molitva(ezanot) i zastanal i rekol: "ova istovo neprestajno se slusa na mesecinata"

 

газење%20од%20смеење православниве ме насмејуваат со нивните чуда, ама од ова добив воспаление на дијафрагмата газење%20од%20смеење

Како можел "Нил Амстронг" да го слушнел ова, или било што друго таму, кога се знае дека на месечината е невозможно да се слушне звук.

Имено звуците претставуваат осцилаторни бранови во воздухот со фрекфенција од 300 Hz до 3400 Hz. Кога овие осцилаторни промени на воздушниот притисок ќе дојдат до нашето ушно тапанче, тие го надразнуваат, а потоа нервните влакна ги пренесуваат овие дразби до центарот за слух во нашиот нервен систем.

 

Заклучоци:

Значи постоењето на звук е дирекно зависно од постоењето на воздух во одредена средина.

Бидејќи на месечината нема воздух, таму нема никакви звуци.

Бидејќи нема звуци, тоа значи дека Нил Амстрон не слушнал ништо таму.

Бидејќи Нил не слушнал ништо, следува дека или тој или муслиманите лажат.

Пресудете вие кој? голема%20насмевка



слушај бе ти намќор еден!...до кога вака ќе налетуваш со своите глупости?..како само можете да дигнете олкава прашина за нешто сосема небитно...многу мене ме заболе дали било вистина или не било тоа со Нил Армстронг,ако Кинг напишал така вероватно од некаде го прочитал тоа,не го измислил самиот!-Зошто убаво не прашаш од каде таква констатација и да ги наброиш тие факти кои говорат за тоа дека на месечината не може да се слушне звук?..Зошто толкава злоба се крие во тебе и сличните како тебе кон нас муслиманите?...Замисли бе фраеру вие верувате во смешки,во глупости,во пцовисани светци,во унакрсно заковани пардии,во ветер и магла,и пак ние се воздржуваме од такви атаци.Имај малку респект кон оние кон кои упатуваш навреди,зошто некогаш така ќе се слизнеш што не верувам дека некој ке може да те исправи на нозе!!!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 00:22
ефенди, оваа пародија за звукот на месечината сум ја слушал или читал од многу муслимани, и на сите сум им го кажувал истото, а тие упорни и упорни дека Амстронг слушал звуци на месечината.
Секоја чест доколку ти не веруваш во овие измислици.
Еве ќе се поправам:
 
Бидејќи Нил не слушнал ништо, следува дека или тој или некои муслимани лажат голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 00:44
И јас мислам дека ако Алах е Господ, и ако Исламот е вистинска вера, гласот на Алах може да се слуша насекаде, кога се работи за Господ, нема физички ограничувања.

Си мислам, можно е Нил да слушнал некоја молитва од Православна Црква, бидејќи источните православни цркви пеат исто како и муслиманите. Освен ако Нил е искусен во Исламот, па точно знае да разликува Источно православно пеење од Џамија
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 00:45
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ti ja napravi ovaa slika?

Si bil na ova mesto?

Si go videl ovoj kamen?

Ako beshe vistina, ne mislish deka ke se raschueshe nadaleku i deka ke dojdoa nauchnici da go ispituvaat fenomenot i deka ke imashe simpozijumi na koi ke se diskutirashe kako e mozhno da se postigne takva levitacija i istata da se koristi vo sekojdnevni priliki?

Ako ova ne e fotoshopirana slika, mislish deka nemashe da dojdat televiziski ekipi od site strani na svetot i nemashe da gledame neprekinati serii od programi za kamenov?

I ako ova e vistina, mislish deka seto onoa sto go nabrojav ne se sluchuva samo zatoa sto kamenov se naogja vo Saudiska Arabija i zatoa sto e vo muslimanska zemja?

Ah khaleefah brate, ne se fakjaj vo istoto oro, iako toa tolku te privlekuva i mislish deka e ubavo... ne si ja greshi dushata shirejki navistini i nechija propaganda. Bidi dobar vernik, kakov sto si, no chuvaj si go renometo i intgritetet kako chovek.
Muabetot ti nema veza  Mesut! Mislam deka dovolno moi postovi procita  da  doznaes deka ne sum vernik na slepo.I voopsto nisto ne mi znaci toa sto kamenot se naoga vo Saudiska Arabija. Voopsto nesakav  da shiram nikakva verska propaganda.Vidi dobro deka jas rekov samo CUDO! Ne spomnav ni islam ni muslimani. Zatoa drugpat dobro analiziraj pred tolku ostro da kritikuvas!


Znam deka nikade ne spomna Islam i muslimanstvo i jas ne spomnav deka pravish verska propaganda.

Vo vrska so objavenoto chudo na ovoj kamen moite prashanja i zakluchokot si ostanuvaat nepromeneti. Ako toa chudo navistina postoi, togash site moi prashanja i zakluchokot se relevantni. Bez obzir sto navodniot kamen e vo Saudiska Arabija, tamu ke se navrtele site nauchnici i site mozhni televiziski kompanii. Stom nema nishto od toa, ostanuva nechija propaganda, a so nezinoto nekritichno objavuvanje pod nashe ime samo pomagame taa da se shiri i natamu i nie stanuvame nejzin aktiven del.

Toa mi beshe zborot i istoto go rekov so najdobri nameri, nemajki namera ostro da te kritikuvam.



Ma ajde nemoj,nemase namera ostro da kritikuvas,ne spomna deka khaleefah pravi propaganda neli?,a koj gi napisa ovie zborovi:

I ako ova e vistina, mislish deka seto onoa sto go nabrojav ne se sluchuva samo zatoa sto kamenov se naogja vo Saudiska Arabija i zatoa sto e vo muslimanska zemja?

Ova se tvoi zborovi,ili onaka sami uletale vo tvojot post?..ajde te molam do koga vaka?


Tebe hobi ti e da izigruvash Vangja. Kade gledash deka sum rekol oti khaleefah pravi verska propaganda? I ne rekov jas deka kamenot e vo Saudijska Arabija i deka nikoj asolen nauchnik ne se nashol (znachi od cel svet) da objasni sto chudo e toa. Sto, sega ne smaeam da spomnam deka nitu eden nauchnik ne bi begal od faktite ako tie se naogjaat vo muslimanska zemja? Toa me pravi da sum protiv muslimanstvoto? Ajdeeeee...

OK, izigruvaj Vangja i advokat i natamu.

Изменето од Messenger - 07.Февруари.2008 во 00:49
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
apce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Октомври.2007
Локација: Malaysia
Статус: Офлајн
Поени: 2717
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај apce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 10:21
dobro mene ne mi e jasno, zosto ako islamot e vistinskata vera se trudite od petni zili da go dokazete toa pa duri i na mesecinata vi se slusaat odzite газење%20од%20смеењеzosto ednostavno ne ostavite alah da si ja zavrsi rabotata odnosno da gi prosvetli ostanatite i samite da svatat deka 'da toa e vistinskoto' .Sto se odnesuva do poznatite faci koi preminale vo islam ne iizmisluvajte site dobro znaeme kako dobro toa se plaka isto kako edna dobra reklama na koka kola i seta po televizii i vesnici i reklamira газење%20од%20смеење
apce
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,719 секунди.