IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто мноштво верски заедници?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зошто мноштво верски заедници?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 19:57
Quot capita, tot sententiae.
Kolku glaj, tolku umoj.

Dodeka ima lugje, ke ima i razlicni svakjanja za Bog, a pogotovo ego-centrici ko Anakin, taa sarenolikost ke ja zbogatuvaat, se dodeka se prasuvaat pogresni prasanja i se dodeka sporednite raboti se pobitni od glavnite.

Bog e zakonot na ljubovta, i toj podrazbira smirenost srekja ljubov kon sekogo i se a pogotovo vo rabotite sto gi pravime, znaci koga dejstvuvame.
Znaci ne e bitno dali ti veruvas vo Isus, Krisna, Allah, ili The almighty Anakin se dodeka ne pocnes da se sakas samo sebe i da gi preziras drugite a pogotovo da im kazuvas na drugite deka ti si The One i togas ke treba vo najmala raka da go dokazes toa :da odgovaris na site prasanja koi ti gi postavuvaat lugjeto, da lekuvas, pomagas, spasuvas, pa duri i vetrovi da smiruvas za da spasis nekogo, koj veruva vo tebe, i za site hristijani da poveruvaat vo tebe treba da se spustis od neboto na oblak.
A ako ne uspees da se dokazis pred drugite deka si Bog , postoi opasnost da zavrsis poloso od Isus, koj barem bil raspnat, ti mozes da zavrsis ismean, i staven vo ludnica, ili najstrasno-ignoriran od site(osamen).
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
Чико Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чико Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 12:33
Без разлика на различните размислувања,вистината е една и универзална.Прашањето е дали сме искрени при нејзиното барање или само сакаме да си ги оправдаме своите верувања и со тоа да си ја утешиме својата немирна совест.
Бог рекол:Кој бара,тој и ќе најде,кој тропа,на тој ќе му се отвори.
Дали сме заинтересирани за нашето бечно добро или?
Кон врв
Чико Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чико Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 14:06
Човекот чиј ум е ограничен со искуството на гревот не може ни да сфати ни да посака повозвишено искуство.За да ја има слободата на волјата,човекот мора прво да ја има слободата на умот.Слободата на умот ни го пружи откровенитео на Божјиот карактер.Со сестрана анализа може да испитаме дали авторитетот на библијското откровение е достојно за нашата доверба како вдахнато откривение на Божјата волја и вистина.
Кон врв
Чико Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чико Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 18:43
Многумина пробуваат да го спознаат Бога на начин кој нема да ги направи морално одговорни,кој нема да ги осведочи за потребата за опростување на кривицата и ослободување од гревот.Избегнувајќи ја средбата со Неговиот вистински карактер,тие пробуваат да Го почувствуваат и доживеат и да со тие доживувања ја смират својата совест и ја угушат жедта на својата душа.Многумина пробуваат Бог да го спознаат преку чувствата,да Го изберат преку своето телесно срце,а да Го живеат со својата волја(самоконтрола),додека разумот го користатсамо да го оправдат целиот систем на погршно верување.Меѓутоа,Бог се спознава преку разумот,избира преку волјата,чувствува преку чувствата,а се живее со срцето.Само разумното познавање на Бога преку исправната представа за Неговиот карактер може да резултира со осведочување на човекот за неговата духовна потреба.А осведочувањето за потребата е услов за да човекот ја покори својата волја на Бог и да доживее искуство на духовно новораѓање.

Изменето од Чико - 23.Февруари.2008 во 18:43
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.