IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Божествена убавина
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Божествена убавина

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 11:10
Originally posted by Kali Kali напиша:

Бремена жена...е боженствено убавасреќа
Се согласувам. Али за мене дискутабилно е дали е “божествена“, како креација на Бог или на нешто земско, конкретно љубовта.
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 11:48
Originally posted by doriangray doriangray напиша:


Се согласувам. Али за мене дискутабилно е дали е “божествена“, како креација на Бог или на нешто земско, конкретно љубовта.[/QUOTE]

Зарем не е исто тоанамигнувањеБог е љубов...љубовта е боженствена.
Нема побоженствено нешто од тоа да гледаш како се создава и развива нов живот...
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 11:48
 
Originally posted by doriangray doriangray напиша:


 Се согласувам. Али за мене дискутабилно е дали е “божествена“, како креација на Бог или на нешто земско, конкретно љубовта.


Зарем не е исто тоанамигнувањеБог е љубов...љубовта е боженствена.
Нема побоженствено нешто од тоа да гледаш како се создава и развива нов живот...


Изменето од Kali - 11.Февруари.2008 во 11:49
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 12:07
Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:


Zivotot e Natprevar na Ubavinata. Sto te Privlekuva Tebe? Sto Se Obiduvash Da dostignuvash? Odgovorot Na ovie prasanja e Ednostaven: Ona Sto Milsish, Veruvash, Ti se cini deka e NajUbavo !!!
Ubavite Raboti gi Fasciniraat Nasite Srca. Nie sme Osvoeni od Ubavinata. Ne mozeme Da im Odoleeme na Ubavite Raboti. No Edinstvenoto Prasanje e :STO E UBAVINA???
Se veli deka Ubavinata e vo Ocite na Posmatracot, Gledacot (Beholder),,,, NO DALI E TOA VISTINA???

Gi cekam Vasite mislenja, za toa vo sto ja gledate ubavinata na Nasiot Svet, Na Ovoj Univers, sto Pretstavuva Ubavina za Vas



Не контам зашо темава е во Вероисповед....
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 12:13
Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:

Lugje,,a zosto ne pisuvate vo temava,,,zar ne gledate nikakvi ubavini vo zhivotot,,zar se vi se cini deka e crno.. ...
        Cheer Up Please!!!!


...па и во црното има убаина.. :)
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 15:41
Nemoj Bukvalno da svakjas deka se sto e crno e od satanata. Pa Bog e Sozdatel na se na svetot, Toj go sozdal i videl deka e se dobro, i taka i bilo, i e, i ke bide, a samo postapkite na lugjeto se delat na pozitivni-dostoinstveni  i nedolicni. Pa sekoj ke se soglasi deka ima mnogu ubavi crni zivotni, kako panterot, ili crnite macenca , a da ne zboruvame deka nokjta koja e temna i samo ukrasena so blesokot na zvezdite so svojata misticnost vecno gi inspirirala romanticarite.
Sekoe covecko sustestvo kako i se vo prirodata pa i celata vselena e velicenstveno ubava i sekoe i najmalo kamce na zemjava e postaveno za da go odrzuva sovrseniot balans, pa od kade togas nie nekogas se cuvstvuvame i grdo , pa toa e zatoa sto nekoi lugje koga ke se vidat vo ogledalo ne go gledaat zdravjeto i srekjata koi sjaat vo nivnite oci i neznaat da gi cenat, bidejki podpadnale pod silnoto vlijanie na maskenbalot na Hollywood ili Victoria's Secret, i se sto ne e slicno na taa parada na neprirodni boi ne e dostojno da se pojavi vo javnost, pa odtuka i seta nesrekja na debelite ili lugjeto so pogolem nos ili klempavi usi, nesrekjni samo zatoa sto nivniot izgled ne e vo moda kako sto bil pred nekolku stotici godini koga slabite lugje bile smetani za bolnikavi.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 20:02
Originally posted by Kali Kali напиша:

Бог е љубов...љубовта е боженствена.Нема побоженствено нешто од тоа да гледаш како се создава и развива нов живот...
Хммм, не би рекол... Јас Бог ниту сум го видел, ниту сум го почувствувал, додека љубовта и тоа како може да се почувствува. А создавањето на новиот живот не се случува поради некоја виша сила, туку поради земската, човечка љубов. Атеист сум, и не можам животните (не)убавини да ги препишувам на некоја “виша сила“. Се е дело на нас самите, барем моите перцепции се такви.
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 20:13
Originally posted by doriangray doriangray напиша:

Originally posted by Kali Kali напиша:

Бремена жена...е боженствено убавасреќа
Се согласувам. Али за мене дискутабилно е дали е “божествена“, како креација на Бог или на нешто земско, конкретно љубовта.


бОЖЕНСТВЕНО ИМА ЗНАЧЕЊЕ НА ПРЕКРАСНО, МНОГУ УБАВО, ШТО ПЛЕНИ ВОСХИТ, А СООДВТЕН ТЕРМИН ЗА НЕШТО ШТО СЕ ВРЗУВА ЗА БОГ Е БОЖЈЕ
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 20:36
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

бОЖЕНСТВЕНО ИМА ЗНАЧЕЊЕ НА ПРЕКРАСНО, МНОГУ УБАВО, ШТО ПЛЕНИ ВОСХИТ, А СООДВТЕН ТЕРМИН ЗА НЕШТО ШТО СЕ ВРЗУВА ЗА БОГ Е БОЖЈЕ
Во ред, изгледа си во право. Меѓутоа боженствено најчесто луѓето го поврзуваат со божјо, затоа изгледа и темава залутала во религија, па јас се обидов да ставам до знаење дека “боженствената“ убавина, не ја препишувам на Бог.
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 20:46
Хммм, не би рекол... Јас Бог ниту сум го видел, ниту сум го почувствувал, додека љубовта и тоа како може да се почувствува. А создавањето на новиот живот не се случува поради некоја виша сила, туку поради земската, човечка љубов. Атеист сум, и не можам животните (не)убавини да ги препишувам на некоја “виша сила“. Се е дело на нас самите, барем моите перцепции се такви.(doriangray)
a kade ti toa si percepiral i so sto toa si percepiral zemna ili kakva sakas ljubov. Dali nekogas si zamislil nesto sto ne si percepiral dali ti se sozdala ideja za nesto , dali si idealiziral nesto.
Da vo pravo si deka vo denesno vreme se poveke se sozdavaat deca, a pogotovo se abortira poradi taa nesposobnost da se idealizira i odrzuva toa cuvstvo na ako sakate narecete ja platonska sakate iskrena ama za mene bozestvena ljubov.
Ne me ubeduvajte deka svetot se odrzuva potiknat od niskata zemna ljubov zaslepena edinstveno od visokite podpetici.
Toa e moj prijatele seks i da toa e edna od manifestaciite na ljubovta, no nikako seksot sam po sebe ne e ljubov.
Ljubov moze da bide i neostvarenata zaljubenost na umetnikot. ljubov moze da bide i obozavanjeto na gtlasot na peacot, ljubov moze da bide i sekoja igra na svetlinata od koja ne lazat mornici no  bozestvena ljubov e seto toa zapecateno so sigurnosta na vernosta koja se molime i nadevame deka Bog ke ni ja pomaga i razviva.

Velis si pocuvstvuval ljubov, i toa e dobro, ti veruvam zosto nema covek koj go videl sonceto i go pocuvstvuval dopirot na letnoto vetre, koj ne se vlubil , e sega dali vo prirodata ili vo bog ili vo sebe si toa ne e tolku bitno sega zasega e bitno da ne go degradiras toa cuvstvo koe nikoj ne go razbira nitu go definiral, pa zatoa i e tolku apstraktno, idealno sovrseno i so site atributi na Bog.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 21:03
Ke se obidam da opisam primer za bozestvena ubavina koj sekogas uspeva da me raznezni i da ispustam spontan glas na topenje od milost:
 Zamislete si malecko detence, onaka kadravo buce so cprto nose, koe celoto se previtkuva od sram dodeka pee nekoe si detsko pesnice od tipot "mama mi e mila" i sl, i kako pesnickata se blizi kon krajot taka vo negovoto glasce se nasetuva nezapirliviot vosklik koj preminuva vo nezadrzliva i zarazna smea vo momentot koga celta e postignata, a toa e uspehot da se predizvika nasmevka kaj mamicka koja sekako toa znae da go nagradi so topla i meka pregratka koja dava sigurnost deka se e vo red i deka se zivee vo ljubov. ne znam dali ima tatko koj ne ita kako hipnotiziran da se pridruzi vo ova veselo drustvo i da se inficira od toa preubavo cuvstvo na ispolnetost vo pregratkite na ovaa vesela druzina.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 21:16
Понатамошно мое излагање на темата нема да има, единствено доколку сметам дека нешто е божествено, но не по заслуга на Бог (ќе повторам). Јас кажав свое мислење и барам да се почитува, како што јас ги почитувам туѓите.
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 21:32
Pa se pocituva bratce tvoeto ateisticko poimanje na ljubovta iako ete slucajno ova e forumot veroispoved, i ne znam sto ti e cudno sto na ovoj forum za ubavinata se razmisluva kako za dar Bozji.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2008 во 18:27
Kolku e besprekoren zivotot na Nasiot Bog dodeka ziveese na zemjava kolku e toa eden bozestveno ubav i ispolnet zivot koj sekoj covek do kogo doprela taa negova dobrina posakal dar od Boga da moze da prodolzi da zivee kako Isus.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.