IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БИБЛИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БИБЛИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
MAJA DIKOVA Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAJA DIKOVA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: БИБЛИЈА
    Испратена: 31.Јануари.2008 во 18:38
IMA MNOGU RELIGII VO SVETOT,A I VO MAKEDONIJA.NO SE PRASUVAM KOJA E VO SKLOP SO BIBLIJATA?I CUDNO CITAJKI JA BIBLIJATA,DOJDIV DO EDEN INTERESEN STIH VO KOJ VELI :praznuvaj ja SABOTATA kako svet den!A zosto ?ZNACI I PONATAMU VO BIBLIJATA SE SPOMNUVA SABOTATA KAKO 7 DEN,A KOJ JA PROMENI VO NEDELA?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 19:35
Koj del od Biblijata go chitash? Stariot Zavet ili Noviot Zavet?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 19:46
Originally posted by MAJA DIKOVA MAJA DIKOVA напиша:

IMA MNOGU RELIGII VO SVETOT,A I VO MAKEDONIJA.NO SE PRASUVAM KOJA E VO SKLOP SO BIBLIJATA?I CUDNO CITAJKI JA BIBLIJATA,DOJDIV DO EDEN INTERESEN STIH VO KOJ VELI :praznuvaj ja SABOTATA kako svet den!A zosto ?ZNACI I PONATAMU VO BIBLIJATA SE SPOMNUVA SABOTATA KAKO 7 DEN,A KOJ JA PROMENI VO NEDELA?



pisuva sedmiot den ne sabota
za nas sedmiot e nedela


Изменето од anakin - 31.Јануари.2008 во 19:46
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 19:47

 znam deka PETok kaj nas znaci PET


Изменето од anakin - 01.Февруари.2008 во 01:13
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 22:47
Eve, jas ke vi pomognam da se vratite nazad na temata so edna metla.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 23:33
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Eve, jas ke vi pomognam da se vratite nazad na temata so edna metla.


da ne si edna od tie Charmerinkite?????
metla? hahahah
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 00:47
Originally posted by MAJA DIKOVA MAJA DIKOVA напиша:

IMA MNOGU RELIGII VO SVETOT,A I VO MAKEDONIJA.NO SE PRASUVAM KOJA E VO SKLOP SO BIBLIJATA?I CUDNO CITAJKI JA BIBLIJATA,DOJDIV DO EDEN INTERESEN STIH VO KOJ VELI :praznuvaj ja SABOTATA kako svet den!A zosto ?ZNACI I PONATAMU VO BIBLIJATA SE SPOMNUVA SABOTATA KAKO 7 DEN,A KOJ JA PROMENI VO NEDELA?
 
Се чудам зошто си ја именувала оваа тема "Библија" кога ти не сакаш да дискутираш за Библијата, туку за Саботата.
 
Маја, ти не си дошла до тој интересен стих во Библијата, туку во македонскиот превод на Библијата. Во оригиналниот староеврејски јазик, на местото на зборчето "Сабота" стои зборот "Шабат" што во превод значи одмор.
Во македонскиот јазик, денот недела доаѓа од старословенскиот збор т.е. глагол "не делај" што во превод значи "не работи" или парафразирано "одмори, одмор".
Значи во суштината на значењето Шабата = Недела = Одмор.
Многу јасно и едноставно нели? среќа
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 00:51
Поссле сабат, доаѓа итнин-со значење прв работен (првиот раб. ден после денот за одмор-поточно за нас понеделник, а неделата е ал ахад, т.е. првиот ден од седмицата


Изменето од maria_magdalena - 02.Февруари.2008 во 02:10
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 01:31
Поссле сабат, доаѓа итнин-со значење прв работен (првиот раб. ден после денот за одмор)
 
Toa znaci i nedela da se raboti a?...lele isto kako vo S.Arabija.........Ajdeeeeeeголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 01:37
Originally posted by Pustinski-Lav Pustinski-Lav напиша:

Поссле сабат, доаѓа итнин-со значење прв работен (првиот раб. ден после денот за одмор)
 
Toa znaci i nedela da se raboti a?...lele isto kako vo S.Arabija.........Ajdeeeeeeголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


kako kazat evreite taka site arapi slusat i vo S. arabija ajdeeeeeeeeeeeeeee
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 01:40
Originally posted by Pustinski-Lav

Поссле сабат, доаѓа итнин-со значење прв работен (првиот раб. ден после денот за одмор)
 
Toa znaci i nedela da se raboti a?...lele isto kako vo S.Arabija.........Ajdeeeeeeголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


kako kazat evreite taka site arapi slusat i vo S. arabija ajdeeeeeeeeeeeeeee
 
 
Aha iste taka da se velese... Arabite kazat petok i sabota da ne se raboti, a Nedela pocnuemo da delamo...Ajdeeeeeeeeeeeeee
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 01:45
Битно за афторот изгледа е да се отвори тема а да се дискутира од негова страна во темата изгледа не е.
Предлагам да се избтише пошто:
Тема: БИБЛИЈА- ????????
Моја дискусија би било:
Тема одговор: СТАРА КНИГА - ??????????
Дискусија на авторот по теме БИБЛИЈА:
Авторот:САБОТА.......
опс ја утна темата.

Сакам кажам незнам речам.

Изменето од MAKEDON-FILIP - 01.Февруари.2008 во 01:46
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 01:48
Originally posted by Pustinski-Lav Pustinski-Lav напиша:

<DIV =BBquote>Originally posted by Pustinski-LavПоссле сабат, доаѓа итнин-со значење прв работен (првиот раб. ден после денот за одмор)
 
Toa znaci i nedela da se raboti a?...lele isto kako vo S.Arabija.........Ajdeeeeeeголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
kako kazat evreite taka site arapi slusat i vo S. arabija ajdeeeeeeeeeeeeeee 
 

Aha iste taka da se velese... Arabite kazat petok i sabota da ne se raboti, a Nedela pocnuemo da delamo...Ajdeeeeeeeeeeeeee


.









Опс уште една тема: АЈДЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ

Изменето од MAKEDON-FILIP - 01.Февруари.2008 во 01:49
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 01:49

The Day AFTER Sabbath

(1) Matthew 28:1: "In the end of the Sabbath, as it began to dawn toward THE FIRST DAY OF THE WEEK, came Mary Magdalene and the other Mary to see the sepulcher." This is the first place in the Bible where "the first day of the week" is mentioned. Matthew wrote these words, under inspiration of the Holy Spirit, many years after the New Testament Church came into being. The text says that late on the Sabbath day it was drawing TOWARD the first day of the week. So this Scripture, we must admit, tells us plainly that three days and three nights after all that was done away had been securely "nailed to the Cross," the Sabbath was still the day BEFORE the first day of the week—still the seventh day of the week.

Дефинитивно Неделата е првиот ден од седмицата. Ал ахад-првиот ден во седмицата-за нас недела, а Итнин е понеделник за нас . Арамејски, арапски, како сакате.

Но бидејќи Христос воскреснал во Недела, ние тој ден го славиме како ден за одмор.




Изменето од maria_magdalena - 02.Февруари.2008 во 02:14
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.