IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Евангелие по Бернаба (Варнава)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Евангелие по Бернаба (Варнава)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
Автор
Порака
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 17:45
OK.Idemo dalje:

14
NAKON POSTA OD ČETRDESET DANA ISUS IZABIRE DVANAEST APOSTOLA

Isus siđe s planine i pređe noću sam na dalju stranu Jordana, postio je četrdeset dana i četrdeset noći, ne jedući ništa danju niti noću, upućujući neprestano molbu Gospodu za spas svog naroda kojem ga je Bog poslao. I kad je četrdeset dana prošlo on je bio ogladnio. Tad mu se pojavio Sotona i iskušavao ga mnogim riječima, ali ga je Isus otjerao snagom Božijih riječi. Pošto je Sotona otišao, dođoše anđeli i pomagoše mu u onom za čim je on imao potrebu.
Isusa je, kad se vratio u region Jerusalema, ponovo pronašao narod sa velikom radošću, i oni su ga molili da ostane s njima: jer njegove riječi nisu bile kao one od pismoznanaca nego su imale moć, jer su doticale srce.
Isus, vidjevši da je veliko mnoštvo onih koji su se obratili u svojim srcima, da bi hodili sa zakonom Božijim, pope se na goru i provede svu noć u molitvi, a kad je došao dan, on se spusti s gore i odabra dvanaestoricu, koje on nazva apostoli, među kojima je Juda koji je ubijen na križu. Njihova imena su: Andrija i Petar njegov brat, ribar, Barnaba koji je ovo napisao, sa Matejom carinikom, Ivan i Jakov, sinovi Zebedeovi; Tadija i Juda; Bartalomeo i Filip; Jakov i Juda Iskariot, izdajnik. Ovima je on uvijek otkrivao božanske tajne, ali on je učinio Judu Iskariota raspolagačem nad onim što mu je dato kao milostinja, a on je krao deseti dio svega.

15
ČUDO KOJE JE IZVEO ISUS NA SVADBI, PRETVARAJU]I VODU U VINO

Kada je svećanost tabernakula bila blizu, jedan bogati čovjek pozva Isusa sa njegovim učenicima i njegovom majkom na svadbu. Isus zato ode, i kako su oni slavili ponestalo je vina. Njegova majka se obrati Isusu, rekavši: “Oni nemaju vina”. Isus odgovori: “Šta je to za mene, majko moja?” Njegova majka naredi slugama da sve što im Isus naredi, treba da poslušaju. Tu je bilo šest posuda za vodu prema običaju Izraela, za čišćenje za molitu. Isus reče: “Napunite te sudove vodom”. Sluge učiniše tako. Isus im reče: “U ime Boga, dajte da piju oni koji slave”. Sluge nato otkriše vođi ceramonije koji prekori sluge govorći: “O bezvrijedne sluge, zašto ste čuvali bolje vino do sad?”, jer, on nije znao ništa o svemu što je Isus uradio.
Sluge odgovoriše: “O gospodine, ovdje je svetac Božiji, on je od vode napravio vino”. Vođa ceramonije je mislio da su sluge pijane; ali oni koji su sjedili blizu Isusa i vidjeli čitavu stvar, ustaše od stola i iskazaše mu štovanje, govoreći: “Uistinu, ti si svetac Božiji, istiniti prorok poslat nama od Boga!”
Tada su njegovi učenici vjerovali u njega, i mnogi su se obratili u svojim srcima, govoreći: “Hvala Bogu koji je imao nad Izraelom milost i pohodio dom Judin sa ljubavlju i neka je blagoslovljeno Njegovo sveto ime”.



"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 17:47

(do postariot brat) Decko aj ziti se ne zamarajgi na ludzeto da citaat sesto nesto sto tebe ce ti tekne vo glavata.. stavot na Islamot za Isa a.s. e jasen, i nekolku pati e kazan na forumov, ako sakas da naucis kako go tretirame nie mozes da procitas, a ne da blefiras ovde.



Изменето од Pustinski-Lav - 31.Јануари.2008 во 17:48
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 17:53
Pa i stavot na hristijanite e jasen i ne jas ami ti ja postavi temava koja vo osnova ne e priznata od hristijanite tuku samo od Muslimanite
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 17:58
Inaku povtorno ke recam deka Isus e Covek kako site nas koj se razlikuva po toa sto e direkno i bezgresno zacnat od Boga so cel da si go zeme ona sto odamna mu e izgradeno za nego - Bogocovekot, a toa e Rajot pri Boga, a toa e raj za site lugje koi poveruvale vo nego od togas do denes i seuste si trae , a za drugite ovoj svet e pekol vo koj se ubivaat megjusebe i se samoubivaat polni ne so ljubov ami so omraza.

Изменето од postariot brat - 31.Јануари.2008 во 17:59
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 17:59
?

Изменето од Anthony - 22.Февруари.2008 во 16:47
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 18:10
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:


Ne mesaj babi i zabi,nemoj da zboruvas od tvojata glava,kade vo Quranot pisuvat deka Isus e sin Bozji???
More ti znais da razgranicuvas,nie ne veruvame Vo nikakov Bozji sin,Ne mu prepisuvame zdruzenik na Allah.xh.sh...
ISA..a.s. e samo Allahov Pejgamber...
Ova memorisajgo vo tvojata glava,za ponatamu da ne bladas,za nekakov si Sin...
(halid ibn velid)pa vie rekovte daka Isus e sozdaden od Boga licno, bezgresno kako inaku bi sozdaval bezgresniot Bogkako sto go sozdal i Adem, i vie rekovte deka Bog baral i od Angelite da mu se poklonat na Adem pa zosto togas ne i na Hrista, i za kraj zosto da ne i nie a neli rekovme deka Bog dozvolil da mu se poklonime samo nemu pa zosto odednas mu se luti na Glavolot koj odbil da mu se pokloni na Adem ,, i

Da be postar brate,site nie sme sozdadeni od Boga,i Isus isto taka e sozdaden od Boga,bezgresno,no ne mu e Sin,poso ti bladas,deka vo k*ranot e opisan kako bozji sin,nikade go nema toa,povtorno ti povtoruvam,za uste pojasno da ti bide[/BIsa.a.s.(Isus) e samo Allahov Pejgamber...
A ova za Gavolot da ti go objasnam od moja gledna tocka(ako gresam bracata neka me popravat).....
Tokmu taka,Bog barat samo nego da go obozavame i nemu da mu se Klanjame....Ova so Adem so te bunet tebe drugar,vaka,,,Sedzdeto (poklonuvanjeto) bilo za Allah.xh.sh. Zablagodarnosti Slavenje na Allah.xh.sh. sto stvoril novo sustestvo(covekot),a Sejtanot ja odbil taa naredba i zatoa e prokolnat od Strana na Allah.xh.sh. bidejci ne ja poslusal naredbata od Allah.xh.sh. da mu se poklonet na samiot Allah.xh.sh.

a, Adem.a.s. sluzel kako KIBLA.....znaci postar brate..Sedzdeto(POKLONUVANJETO) bese za Allah.xh.sh. a Adem bese KIBLATA, Orijentacijata na site meleki,
znaci site meleki bile svrteni kon Adem.a.s. a sedzdeto vece ti e jasno za kogo bilo......Kako sto denes nie site koga obavuvame Namaz(molitva)site se vrteme prema Kibla,no se poklonuvame na Allah.xh.sh. ...Ne i se poklonuvame na Kaba....


Ova e samo moe mislenje,ako sum gresil ,Bracata neka me popravat....

Изменето од Halid ibn Velid - 31.Јануари.2008 во 18:13
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 18:20
Barnaba avtorot na tekstov mozebi bil a mozebi i ne eden od dvanaesette ama i toa nekoj tvrdel za nego kako za Sin Covecki ne e nisto cudno, zosto toj so svojot fizicki izgled i skromnost poveke prilegal na sluga koj im gi mie nozete na svoite ucenici odkolku na Bog, i toa e vo red zosto sepak dokolku i Barnaba i Muhamed i juda se soglasuvaat deka Isus se voznel i zivee vecno pri Boga i so Boga i deka Angelite mu se poklonuvaat uste pri negovoto ragjanje togas i da se prifati kako vistina ne e nisto strasno zosto sepak bi svedocelo za negovata Bozestvenost koja se otkriva duri odkako se voznesol na neboto.
  Tie mali razliki za obrezanieto i ne se tolku znacajni zosto se potvrdilo deka covekot e povekje od obicaite covekot e ona vo sto veruva. no i dokolku ne se odobrese ete mozebi ke trebese site da se obrezuvame ne gledam sto toa bi smenilo, jas znam i obrezani i neobrezani losi lugje a ima i dobri, od dvata tabora.

Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 18:29
Ona sto mene me cudi e sto ova evangelie ako ne Bozjata priroda togas gi potvrduva istoriskite fakti koi se potvrdeni vo Biblijata a koi tolku zestoko gi negirate vie muslimanite, jas bi bil sreken aku barem vie go priznavate Barnaba kako pejgamber i togas bi mozele da razgovarame na temava, vaka nie razgovarame za nesto vo sto nitu vie a nitu nie ne veruvame. Ako gresam popravete me, jas ne veruvam deka ova evangelie za koe tolku si se fatil efendi e del od Islamskata vera, a za toa dali treba da e del i od Hristijanstvoto ima koj da mu ja misli, inaku ne samo ova ami ne se prifateni kako bogovdahnoveni i mnogu drugi knigi bilo da se napisani pred za vreme ili posle Isus, toa ne znaci deka ne se predstaveni istoriski fakti, samo znaci deka toa se gledista na obicni lugje koi ne poveruvale za kakov spas govori Isus.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 19:22
Efendija... pak se vrakjame na pochetok. Kakva e osnovata da se tvrdi deka Barnaba e verodostoen izvor na informacija?! Anthony (so kogo i jas chesto sum imal nesoglasuvanja, no vo sluchajov e vo pravo) izlozhi mnogu ednostavni i jasni fakti. Ne pretpostavki, ne razmisli, a fakti.
Koi se faktite deka Barnaba e verodostoen izvor, osven negovoto lichno pishuvanje?!
Vo prethodniot moj post vo istava tema, pishav - ako znaeshe dovolno za rano-hristijanskiot period, kje znaeshe deka vakvi "evangelija" i "zhitija" ima desetici. Sekoj pishuval od najrazlichni prichini. Imalo desetici propovednici koi tvrdele deka Isus lichno nim im prenel da bidat negovi naslednici, ova e evidentirano vo mnogu evrejski i rimski zapisi od toa vreme. Zoshto mislish deka Barnaba e porazlichen od niv? Dali zatoa shto ti odgovara povekje negovata prikazna?!
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 19:48
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

Ona sto mene me cudi e sto ova evangelie ako ne Bozjata priroda togas gi potvrduva istoriskite fakti koi se potvrdeni vo Biblijata a koi tolku zestoko gi negirate vie muslimanite, jas bi bil sreken aku barem vie go priznavate Barnaba kako pejgamber i togas bi mozele da razgovarame na temava, vaka nie razgovarame za nesto vo sto nitu vie a nitu nie ne veruvame. Ako gresam popravete me, jas ne veruvam deka ova evangelie za koe tolku si se fatil efendi e del od Islamskata vera, a za toa dali treba da e del i od Hristijanstvoto ima koj da mu ja misli, inaku ne samo ova ami ne se prifateni kako bogovdahnoveni i mnogu drugi knigi bilo da se napisani pred za vreme ili posle Isus, toa ne znaci deka ne se predstaveni istoriski fakti, samo znaci deka toa se gledista na obicni lugje koi ne poveruvale za kakov spas govori Isus.



Koj e kriteriumot za da se odceni koe od Evangelijata e verodostojno e koe NE?????

Koj e toj shto odcenuva, od kade mu e toa pravo????

I koj gi proglasi za kanonski 4 evangelija????


Bi te zamolil da mi pojasnish malce, ako ne te mrzi
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 20:54
Gledam jas deka Anthony e totalno apla vo citanjeto na moite postovi,pa zatoa prodolzuvam:

16
ČUDESNA POUKA ISUSOVA NJEGOVIM APOSTOLIMA O PREOBRAZENJU OD ZLOG ŽIVOTA

Jednog dana Isus sazva svoje učenike i uspe se na planinu, i kad on tamo sjede njegovi učenici mu priđoše bliže; i on otvori svoja usta i poučava ih, govoreći: “Velike su olakšice kojima nas je obdario, stoga je potrebno da Ga mi služimo istinskim srcem. Isto kao što je novo vino bilo stavljeno u nove sudove, isto tako vi treba da postanete novi ljudi, ako hoćete da prihvatite novo učenje koje će izići iz mojih usta. Uistinu, kao što čovjek, kažem vam, ne može svojim očima vidjeti istovremeno zemlju i nebo, isto tako je nemoguće voliti Boga i svijet.”
“Ni jedan čovjek ne može ninakoji način služiti dva gospodara koji su u međusobnom neprijateljstvu, jer će vas jedan voljeti, drugi će vas mrziti. Isto tako vam ja kažem, da vi doista ne možete služiti Bogu i svijetu, jer svijet počiva na neistini, požudi i opačini. Vi zato ne možete naći oslonac na svijetu, nego prije progon i štetu. Služite Boga i prezirite svijet, jer od mene ćete naći oslonac za svoje duše, čujte moje riječi, jer ja vam govorim istinu.”
“Doista, blagoslovljeni su oni koji oplakuju ovaj zemaljski život, jer oni će biti utješeni”. “Blagoslovljeni su siromašni koji zaista mrze uživanje svijeta, jer oni će imati obilje uživanja kraljevstva Božijeg”.
“Doista, blagoslovljeni su oni koji jedu za stolom Gospodnjim, jer anđeli će ih služiti”.
“Vi hodate kao hodočasnici. Da li hodočasnik opterećuje sebe mjestima i poljima i drugim zemaljskim stvarima na svom putu? Sigurno ne: ali on podnosi stvari lahko i zahvalan je zbog njihove koristi i pogodnosti na putu. Ovo bi vam trebao sada biti jedan primjer; a ako želite drugi primjer, ja ću vam ga dati da biste vi mogli činiti sve ono šta vam ja kažem”.
“Ne opterećujte svoja srca zemaljskim željama, govoreći: ”Ko će nas odijevati?" ili “Ko će nam dati da jedemo?” Ali pogledajte cvijeće i drveće sa pticama, koje Bog naš Gospod oblaći i hrani većom slavom nego slavom Solomona. On je u stanju da vas hrani, Bog koji vas je stvorio i pozvao vas da mu služite: koji je dao da manna četrdeset godina pada iz neba njegovom narodu Izraelu u divljini i nije dao da se njihova odjeća podere, a bilo ih je 640.000 hiljada, pored žena i djece. Zaista, jer vam kažem da će zemlja i nebo propasti, ali neće propasti Njegova milost prema onima koji Ga se boje. Ali bogati na svijetu su u svom prosperitetu gladni i stradavaju. Bio jedan čovjek čiji su se prihodi povećali, pa je on rekao: “Šta da ja radim, o dušo moja?” Ja ću porušiti svoje hambare, jer su oni mali i sagradiću nove veće: zato ćeš trijumfovati dušo moja!" Oh, jadni čovjek! jer te je naći on umro. On je trebao da misli na siromašne i da sebi stekne prijatelje pomoću milodara od nepravednika bogataša ovog svijeta; jer oni nose riznice na kraljevstvu nebeskom".
“Recite mi, molim vas, ako biste dali svoj novac na bank krčmaru, i ako bi vam on dao desetostruko i dvadesetostruko, zar ne biste dali takvom čovjeku sve što imate? Ali, ja vam kažem, doista, da šta god dadnete ili se odreknete za ljubav Boga, primate ga nazad stostruko i život vječni. Pogledajte koliko vi trebate da budete zadovoljni da služite Bogu”.

17
U OVOM POGLAVLJU JASNO SE OPAŽA NEVJEROVANJE KRŠCANA, I PRAVA VJERA VJERNIKA

Kad je Isus izgovorio ovo, Filip reče: “Mi smo zadovoljni da služimo Boga, ali mi želimo ipak da znamo Boga jer je Isaija prorok rekao: ”Zaista si ti skriveni Bog", a Bog je rekao Mojsiju svom sluzi: “Ja sam taj koji jesam”.
Isus ogovori: “Filipe, Bog je dobro bez kojeg ništa nema dobro; Bog je biće bez kog nema ništa što jest; Bog je život bez kog nema ničeg što živi; tako velik da on ispunjava sve i svugdje je. On sam nema nikog sebi ravnog. On nije imao početka, niti će On ikad imati kraj, ali On je svemu dao početak, i svemu će On dati kraj. On nema oca niti majku; On nema sinova, niti braće, niti drugova. I zato što Bog nema tijelo, On ne jede, ne spava, ne umire, ne hoda, ne kreće se, nego postoji vjećno bez ljudske sličnosti, jer on je bestjelesan, nesastavljen, nematerijalan, od najprostije supstanice. On je tako dobar da voli samo dobrotu; On je tako pravedan, da kad On kažnjava ili prašta, to ne može biti proturiječno. Ukratko, kažem ti Filipe, da ovdje na zemlji ti ne možeš vidjeti Njega, niti ga sasvim spoznati; ali u njegovom kraljevstvu ti ćeš ga vidjeti za stalno: u tome se sastoji sva naša sreća i slava”.
Filip reče: “Gospodaru, šta kažeš? Sigurno je pisano u Isaiji da je Bog naš otac; kako onda On nema sinova?”
Isus odgovori: “U prorocima su napisane mnoge parabale, zato ti ne treba da se držiš toga, nego razuma. Jer, svi proroci, kojih je sto četrdeset i četiri hiljade, koje je Bog poslao na svijet, su govorili zlokobno. Ali, poslije mene će doći Sjaj svih proroka i svetaca i razlit će svjetlost nad mrakom svega što su proroci govorili, jer on je Poslanik Božiji”. Rekavši ovo, Isus uzdahnu i reče: “Imaj milosti nad Izraelom, o Gospode Bože; i gledaj sa sažaljenjem na Abrahama i njegovo sjeme, da bi te oni služili istinska srca”.
Njegovi učenici odgovoriše: “Tako neka bude, o Gospodaru, Bože naš!” Isus reče: “Doista, ja vam kažem, pismoznanaci i učenici su učinili nevažećim zakon Božiji svojim lažnim proročanstvima, suprotnim proročanstvima istinskih proroka Božijih: zato je Bog srdit na dom Izraelov i na ovu bezvjernu generaciju”. Njegovi učenici zaplakaše na ove riječi i rekoše: “Imaj milosti, o Bože, imaj milosti nad hramom i nad Svetim gradom, i ne predaj ih preziru naroda, da ne preziru Tvoj sveti zavjet”. Isus odgovori: “Tako neka bude, Gospodaru Bože očeva naših”.


18
OVDJE JE PRIKAZAN PROGON BOŽJIH SLUGU OD SVIJETA, I BOŽIJA ZAŠTITA NJIHOVIM SPASAVANJEM

Izgovorivši ovo, Isus reče: “Vi niste izabrali mene nego sam ja izabrao vas, da vi budete moji učenici. Ako će vas zato svijet mrziti, vi ćete zaista biti moji učenici; jer svijet je uvijek bio neprijatelj Božijih slugu. Sjetite se svetih proroka koje je pobio svijet, kao što je u vrijeme Ilije deset hiljada Jezebel pobio proroka, toliko da je jedva siroti Ilija umakao, i sedam hiljada sinova proroka koje je sakrio komandant Ahabove vojske. Oh, nepravedni svijet koji ne zna Boga! Ne strašite se zato vi, jer vlasi je na vašoj glavi toliko da neće propasti.” Pogledajete vrapce i ostale ptice, s kojih ne opane ni jdno pero bez Božije volje. Hoćeli onda Bog imati više pažnje prema pticama nego ljudima, radi kojih je On stvorio sve. Postoji li ijedan čovjek možda, koji se više brine o svojim cipelama nego o svom vlastitom sinu? Sigurno ne. Pa koliko manje vi treba da mislite, da će vas Bog napustiti, dok govorite o brizi za ptice! I zašto ja govorim o pticama? List sa drveta ne opane bez volje Božije.
“Vjerujte mi, jer ja vam govorim istinu, da će svijet da vas se uveliko boji ako vi budete držali do mojih riječi. Jer ako se on ne bi plašio da otkrije svoju poročnost, ne bi vas mrzio, a ako bi se plašio da bude otkriven, mrzio bi vas i progonio bi vas. Ako vidite svoje riječi prezrene od svijeta, ne uzimajte to srcu, nego razmislite kako je Bog veći od vas, kojeg svijet tako prezire da se njegova mudrost računa ludošću. Ako Bog podnosi svijet sa strpljenem, zbog čega ćete to uzeti srcu, o prašino i glino zemaljska? U vašem strpljenju vi ćete naći svoju dušu. Zato, ako vas neko udari u jednu stranu lica, okrenite mu drugu da bi vas on udario. Ne uzvraćajte zlo zlom, jer tako rade sve najgore životinje; već uzvraćajte zlo dobrim i molite Boga za one koji vas mrze.
Vatra se ne gasi vatrom, nego vodom; isto tako, kažem vam da nećete nadvladati zlo zlom, nego prije dobrim. Gledajte Boga koji dovodi Sunce nad zlo i dobro, a isto tako i kišu. Zato treba da svemu činite dobro; jer u zakonu je pisano: “Budite sveti vi, jer Ja, Bog vaš sam svet; budite vi čisti, jer Ja sam čist; budite vi savršeni, jer Ja sam savršen”.
Doista, kažem vam da sluga uči da zadovolji svog gospodara i on tako ne oblaći odjeću koja se ne sviđa njegovom gospodaru. Vaša odjeća je vaša volja i vaša ljubav. Pazite zato da ne volite ili ne želite stvar koja se ne sviđa Bogu, našem Gospodu. Budite sigurni da Bog ne voli blještavila i požude svijeta i zato mrzite svijet".






Изменето од efendija - 31.Јануари.2008 во 21:02
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 20:57
19
ISUS PREDSKAZUJE NJEGOVU IZDAJU I SILAZECI S GORE LIJECI DESET GUBAVACA

Kad je Isus ovo rekao, Petar reče: “O učitelju, gle, mi smo napustili sve da bismo slijedili tebe, šta će postati od nas?”
Isus odgovori: “Uistinu, vi ćete na Dan sudnji sjediti pored mene, svjedočeći protiv dvanaest plemena Izraela.”
Rekavši to, Isus uzdahnu govoreći: “O Gospode, kakva je ovo stvar?, jer ja sam odabrao dvanaestoricu, a jedan od njih je đavo”.
Učenici su bili ražalošćeni na ovu riječ; nato onaj koji piše tajno upita Isusa sa suzama, rekavši: “O gospodaru, hoće li mene sotona obmanuti i hoću li ja postati proklet?”
Isus odgovori: “Ne žalosti se Barnaba; jer oni koje je Bog izabrao prije stvaranja svijeta, neće stradati. Raduj se, jer tvoje ime je upisano u knjizi života”.
Isus utješi svoje učenike, govoreći: “Ne bojte se, jer onaj koji će me mrziti nije ražalošćen mojim govorom, jer u njemu nije božansko osjećanje”. Na njegove riječi, odabranici su se utješili. Isus obavi svoju molitvu, a njegovi učenici rekoše: “Amen, budi tako, Gospode Bože svemogući i milosrdni”.
Završivši svoje molitve, Isus siđe sa gore sa svojim učenicima, i srete deset gubavaca koji izdaleka povikaše: “Isuse, sine Davidov, imaj milosti nad nama”.
Isus ih pozva bliže sebi, i reče im:"Šta hoćete vi od mene, o braćo?"
Oni svi povikaše: “Daj nam zdravlje!”
Isus odgovori: “Ah, jadnici kakvi ste vi, jeste li vi izgubili razum kad kažete: ”Daj nam zdravlje!!!" Zar ne vidite da sam ja čovjek kao i vi. Zovite našeg Boga koji vas je stvorio, i On koji je svemoguć i milosrdan će vas izliječiti". Nato su učenici molili Isusa, govoreći: “Gospodaru imaj milosti nad njima”. Zatim Isus zastenja i pomoli se Bogu, govoreći: “Gospode Bože svemogući i milosrdni, imaj milosti i poslušaj riječi tvog sluge: i za ljubav Abrahama našeg oca i zbog Tvog svetog zavjeta imaj milosti na traženje ovih ljudi i daruj im zdravlje”. Nato se Isus, rekavši ovo, okrenu gubavcima i reče: “Idite i pokažite se svećanicima prema zakonu Božijem”.
Gubavci odoše i na svom putu bijaše očišćeni. Nato se jedan od njih, vidjevši da je izliječen, vrati da nađe Isusa, a on je bio Ismaelit. Našavši Isusa, on se pokloni izkazujući mu poštovanje i govoreći: “Uistinu, ti si svetac Božiji”, i on ga je sa zahvalama molio, da bi ga primio za svog slugu. Isus odgovori: “Desetorica su očišćena; gdje su devetorica?” I reče onom koji je bio očišćen: “Ja nisam došao da budem služen, nego da služim; zato idi svojoj kući i isprićaj koliko ti je Bog učinio, da bi oni znali da su obećanja data Abrahamu i njegovom sinu sa kraljevstvom Božijim blizu”. Očišćeni gubavac ode i došavši u sopstveno susjedstvo ispriča sve što mu je Bog putem Isusa učinio.

20
ČUDO ISUSOVO NA MORU I ISUS OBJAVLJUJE GDJE PROROK BIVA PRIMLJEN

Isus ode na Galilejsko jezero i ukrcavši se na lađu zaplovi ka svom gradu Nazaretu, nakon čega je bila velika oluja na jezeru, takva da je lađa bila blizu potonuća. A Isus je spavao na pramcu lađe. Tad mu se primakoše njegovi učenici i probudiše ga, govoreći" “O gospodaru, spasavaj se, jer mi ćemo poginuti!” Oni su bili zahvaćeni velikim strahom zbog jakog vjetra koji je bio suprotan razbješnjelom moru. Isus se diže i podižući svoje oči ka nebu reče: “O Elohim Sabaot, imaj milosti nad svojim slugama.” Tada kad Isus ovo reče, vjetar iznenada prestade i jezero se umiri. Poslije toga prestrašeni mornar upita, rekavši: “A ko je taj kojeg jezero i vjetar slušaju?”. Stigavši u grad Nazaret mornar proširi po čitavom gradu šta je Isus izveo, našto je kuća u kojoj je bio Isus bila opkoljena mnogima koji su stanovali u gradu. Pismoznanci i učitelji, pošto mu se pokloniše, rekoše: “Mi smo čuli šta si sve činio na jezeru i u Judeji: daj nam zato neki znak ovdje u tvojoj vlastitoj zemlji”.
Isus ogovori: “Ovaj bezvjerni naraštaj traži znak, ali, on im neće biti dat, jer nijedan prorok nije primljen u svojoj zemlji. U vrijeme Ilije bilo je mnogo hudovica u Judeji, ali on nije bio poslan da bude hranjen, izuzev hudovici sidonskoj.” Magi su bili gubavi u vrijeme Elizeja u Judeji; ipak je samo Naman Sirijac očišćen.
Nato se stanovništvo razbješnjelo te ga dograbilo i odnijelo na ivicu provalije, da ga dole bace. Ali Isus prolazeći između njih, ode od njih.

P.S.Kade ovde pisuva Anthony deka Isus od Galilejskoto ezero plovel bez prestan do Nazaret,zarem ne gledas deka se raboti za poinakov kontekst?-Si ucel li ti za tocki i zapirki,prasalnici i izvicnici?



Изменето од efendija - 31.Јануари.2008 во 22:20
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 00:07
Dobro i pokraj toa sto te prasav dali go priznavas ova evangelie za tocno i dali Barnaba bil pejgamber ti odbivas da kazes zosto navistina e bespredmetno da se razgovara so nekoj koj vadi fakti vo koi i samiot ne veruva,
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 00:31
Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

Dobro i pokraj toa sto te prasav dali go priznavas ova evangelie za tocno i dali Barnaba bil pejgamber ti odbivas da kazes zosto navistina e bespredmetno da se razgovara so nekoj koj vadi fakti vo koi i samiot ne veruva,


Ajde da ne te razocaruvam,pred spienje ce ti odgovoram nakratko.

Prvo:Jas ti citirav na pocetokot od moevo postiranje,nekolku umni glavi i svestenici koi se proiznesle po ova evangelie,kako toa prezivealo do den-deneska,kade Bernaba e spomnat vo Noviot Zavet,kako i nekoi tocki od negovata biografija, mene licno mi se dopadja mnogu,poradi faktot sto vo nego Isus se prikazuva vo negovoto vistinsko svetlo kako covek-pratenik,a ne kako covek-bog ili bozji sin.Toa mnogu se poklopuva so mojata sveta Kniga Qur'anot.Od druga strana vo nego jasno se zboruva za doadjanje na posledniot utesitel,pejgamber Muhammed a.s. itn.,sto isto taka se poklopuva so mojata vera,itn...itn......

Vtoro: Bernaba apsolutno ne go smetam za Pejgamber,zosto toj toa ne bil,neznam vie hristijanite kakvi kriteriumi im davate na Isusovite apostoli,mozebi tie za vas se pejgamberi,no,za nas muslimanite apsolutno ne se.Bas bi sakal tebe da te cujam kako vie gi prifacate Isusovite apostoli,kako pratenici ili kako sto...?

Tolku,kolku da ne reces ,efendija me odbegnuva!

"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.