IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Евангелие по Бернаба (Варнава)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Евангелие по Бернаба (Варнава)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 13:43
Originally posted by Anthony Anthony напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Ponatamu bidejki gledam deka sakash da go pishuvash falsifikatov - aj te molam ripni malku i napishi go naslovot na glavata 20 - potoa pogledni ja geografskata karta od toa vreme - i utepaj se od smeenje! (od Anthony)


20
ČUDO ISUSOVO NA MORU I ISUS OBJAVLJUJE GDJE PROROK BIVA PRIMLJEN

   (Ova e naslovot na 20 glava)

Sto e smesno tuka?


I prvata rechenica posle naslovot glasi
Jesus went to the sea of Galilee, and having embarked in a ship sailed to his city of Nazareth;



I ako poglednesh vo geografskite karti - tamu voopshto nemalo nikogash more!!! -toa e vsushnost kopno!!!- shto e ushte eden dokaz deka tipot shto go pishuval ova nemal aber shto pishuva -

Мало забегување од темава-но во интерес на вистината.
Галилејското Море всушност е малечко езеро но така го викале и како такво се споменува и во Новиот Завет. Таму луѓето најмногу се занимавале со риболов, си имале чамци, мрежи-како и денешните рибари.

Исто како што и Мртво Море е едно мало, реликтно солено езеро кое носи назив море.





МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 13:46
Ti blagodaram za pojasnuvanjeto Maria.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 15:26
11
ISUS ČUDESNO LIJECI GUBAVCA I IDE U JERUSALEM

Isus, silazeći s planine da bi došao u Jerusalem, srete gubavca koji je Božijom inspiracijom znao za Isusa da je prorok. On ga sa suzama moli, govoreći: “Isuse, ti sine Davidov, imaj milosti nada mnom”. Isus ogovori: “Šta bi ti brate, da ti ja uradim?”
Gubavac odgovori: “Gospode, daj mi zdravlje.”
Isus ga prekori: “Ti si lud; moli Boga koji te je stvorio, i on će ti dati zdravlje; jer ja sam čovjek kao i ti.” Gubavac reče: “Ja znam da si ti gospodaru čovjek, ali svetac Božiji. Zato se moli ti Bogu i On će mi dati zdravlje.” Potom Isus, uzdahnuvši, reče: “Gospode Bože Svemogući, za ljubav Tvojih svetih proroka, daj zdravlje ovom bolesnom čovjeku”. Zatim rekavši ovo, dodirujući bolesnog čovjeka svojim rukama u ime Boga, reče: “O brate, primi zdravlje!” I kada on reče ovo, gubavost bješe počišćena toliko da je tijelo gubavca ostalo kao kod djeteta. Vidjevši to da je izliječen, gubavac glasno povika: “Dođi bliže Izraele, da primiš proroka kojeg je Bog poslao tebi”. Isus ga je molio, rekavši: “Brate zatraži svoj mir i ne reci niša”, ali, što ga je više molio, on je više vikao, govoreći: “Vidite proroka, vidite sveca Božijeg!” Na te riječi, mnogi koji su izlazili iz Jerusalema potrčaše nazad i uđoše sa Isusom u Jerusalem, prepričavajući ono što je Bog putem Isusa učinio gubavcu.



12
PRVA ISUSOVA PROPOVIJED NARODU; ČUDESAN U DOKTRINI O IMENU BOŽIJEM

Čitav grad Jerusalem je pokrenuo tim riječima, zbog čega su svi zajedno potrčali k Hramu da vide Isusa koji je ušao unutra da moli, tako da bi oni jedva mogli stati tamo. Svećenici vidjevši Isusa govoraše: “Ovi ljudi žele da te vide i da te čuju: zato se popni na propovjedaonicu, i ako ti Bog dadne riječ, govori u ime Gospoda”.
Potom se Isus pope na mjesto odakle bi pismoznanci imali običaj da govore. Davši znak rukom za tišinu, on otvori svoja usta, rekavši: “Blagoslovljeno neka je sveto ime Božije, koji je od svoje dobrote i milosti htio da stvori svoja stvorenja, da bi ga oni slavili. Blagoslovljeno neka je ime Božije, koji je stvorio Sjaj svih svetih prije svih stvari, da bi ga poslao za spas svijeta, kao što je On govorio svom slugi Davidu, rekavši: ”Prije Lucifera u blještavilu svetaca ja sam te stvorio". Blagoslovljeno neka je sveto ime Božije, koji je stvorio anđele, da bi ga oni služili. I blagoslovljen neka je Bog, koji je kaznio i prokleo Sotonu i njegove sljedbenike, koji ne bi štovali onoga koga Bog hoće da bude poštovan. Blagoslovljeno neka je sveto ime Božije, koji je stvorio čovjeka od ilovače, od zemlje, i postavio ga nad njegovim djelima. Blagoslovljeno neka je sveto ime Božije, koji je izvukao čovjeka iz raja jer je prekršio Njegovo sveto pravilo. Blagoslovljeno neka je sveto ime Božije, koji je s milosrđem gledao na suze Adama i Eve, praroditelja ljudske vrste. Blagoslovljeno neka je sveto ime Božije, koji je pravedno kaznio Kajina za bratoubojstvo, poslao potop na zemlju, spalio tri zla grada, spržio Egipat, potopio faraona u Crvenom moru, razbacao neprijatelje njegovih ljudi, kaznio nevjernike i kaznio one koji se ne kaju. Blagoslovljeno neka je sveto ime Božije koji s milosrđem gleda na svoja stvorenja i zato im je slao svoje svete proroke, da bi oni hodali s istinom i pravdom pred Njim; koji je izbavio svoje sluge iz svakog zla i dao im ovu zemlju, kao što je obećao našem ocu Abrahamu i njegovom sinu za svagda. Zatim nam je on preko svog sluge Mojsija dao ovaj sveti Zakon, da nas Sotona ne bi obmanuo; i On nas je uzdigao nad svim drugim narodima."
“Ali braćo, šta mi činimo danas da mi ne bismo bili kažnjeni za naše grijehe?”
I kad je Isus sa najvećom žestinom prekorio narod zato što su oni zaboravili riječ Božiju, i odali se samo taštini; on je prekorio svećanike zbog njihovog zanemarivanja službe Božije i zbog njihovih svjetovne pohlepnosti; on je prekorio pismoznance jer su oni propovijedali uzaludnu dogmu i naspustili zakon Božiji; prekorio je učitelje jer su učinili zakon Božiji neefikasnim putem svojih tradicija. Na takav način je Isus govorio narodu da su svi plakali od najmanjeg do najvećeg, moleći za milost i preklinjući Isusa da se moli za njih; izuzev samo onih svećenika i vođa koji su tog dana začeli mržnju protiv Isusa što je tako govorio protiv svećenika, pismoznanaca I učitelja. Oni su razmišljali o njegovoj smrti, ali zbog straha od naroda, koji ga je primio kao Božijeg proroka oni nisu izrekli ni riječ. Isus podiže svoje ruke Gospodu Bogu i pomoli se, a narod je plačući govorio: “Neka tako bude, o Gospode, tako neka bude”. Kad je molitva bila završena, Isus se spusti iz hrama; i tog dana on napusti Jerusalem sa mnogima koji su ga slijedili. A svećenici su međusobno govorili zlo o Isusu.

"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 15:29
?

Изменето од Anthony - 22.Февруари.2008 во 16:49
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 15:39
Ednas ti pastirav nesto i posakav da mi go objasnis toa,no,ti izgleda ne si go procital,si go utnal.Zatoa eve pak:

U četvrtoj godini imperatora Zenoa (478.) otkriveni su posmrtni ostaci Barnabe i tu je na njegovim grudima nađen primjerak Evanđelja po Barnabi, pisanog njegovom vlastitom rukom. (Acia Sanctorum, Boland Junii, tom II, stranice 422 i 450, Antwerp 1698).

Gledas deka e jasno ko bel den za koj Bernaba stanuva zbor?


Odime ponataka:

Галилејското Море всушност е малечко езеро но така го викале и како такво се споменува и во Новиот Завет. Таму луѓето најмногу се занимавале со риболов, си имале чамци, мрежи-како и денешните рибари.

Исто како што и Мртво Море е едно мало, реликтно солено езеро кое носи назив море.

Znaci i vo Noviot Zavet e spomnato ova more,i ovoj nastan,sto apsolutno dokazuva deka tuka nema nikakov sudir ili nevistina!

A za Jovan Krstitel,siguren li si deka niednas ne e spomnat vo evangelieto?




Изменето од efendija - 31.Јануари.2008 во 15:41
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 15:47
Pa isus ne rekol deka site dvanaeset apostoli se ednakvi i ednakvo go poznavaat, pa toj poveke pati ja naglasuva Petrovata vera, za kogo znaeme deka i samiot vo momenti na strav se odrekol od Isus. I Juda e ucenik na Hristos, i toj ima mozebi napisano Evangelie, i mozebi zatoa postapil kako sto postapil, Jas ne znam dali e ova avtenticno evangelie ili e pisuvano podocna, ama i da e takvo, pa nikoj ne se somneva deka dodeka Isus dodeka bil na zemjava e covek, i samiot toj veli deka e Sin Covecki vo poveke navrati, ama samata prikazna za nego potvrdena i od k*ranot zboruva za nego kako za Sin Bozji bezgresno stvoren od Boga, i zatoa site religii osven muslimanite nemaat problem da GI POCITUVAAT SITE BOZJI KREACII, A OSOBENO LUGJETO, BEZ RAZLIKA NA VERA, i da bidat bavni kon omraza, gnev i osuda. Znaete ona sto izgleda ne vi e jasno na site e deka nie veruvame deka Isus bil raspnat bas zaradi toa sto se objavil kako Sin Bozji , povisok po rang od angelite Bozji, Ona sto vie ne go razbirate e deka Isus ne go negira postoenjeto na Boga i negoviot Avtoritet, so toa sto kazuva deka Bog svedoci za nego preku nego, i preku delata negovi.
I samite velite deka vo k*ranot Bog pobaral Angelite da mu se poklonat na Adem, pa togas zosto ja negirate negovata vaznost vo ocite na Boga, i uste poveke vaznosta na Isus koj za razlika iako Vtor stvoren od Boga a edinstven roden od zena so sto moze da se narece deka e pola Bog a pola covek, i ottuka e seta taa kontroverznnost okolu nerazbiranjeto na Bozjata priroda na Isus.
Prvo da si priznaeme deka naseto veruvanje se zasnova tokmu vrz negiranjeto na Isus, sekoj koj poveruval svakja deka i toj samiot bil sudija na Isus se dodeka ne poveruval deka Isus dodeka e na zemjava toj e pred se covek, a Bog svedocel za nego kako od neboto preku angelite taka i preku samiot Isus a i evangelijata za slavata na Isus. Videte i muslimanite velat deka Isus e najvazniot Pejgamber koj isto taka e opisan i vo k*ranot, e pa sto e tolku znacajno kaj nego osven sto donel spas za covestvoto, ako e za pravenje cuda , pa toa go pravele i drugi proroci i pred nego. Znaete porano koga na Evreite ke im se recelo deka gi posetil Angel Bozji tie znaele deka toa e glas bozji, e sega ako znaeme deka veruvale vo ziviot Bog, i ako znaeme deka duri i kaj Muslimanite od angelite se bara da mu se poklonat na Adem, togas gjavolot e onoj koj ne mu se poklonuva, a da se poklonime smeeme samo na Boga, togas da razbereme deka adem go izgubil pravoto na Pokoruvanje na angelite duri otkako prestapil, togas isus ja ispravil taa greska i se steknal so pravoto da mu se poklonime ne samo nie ami i angelite nebesni, zosto toj ne stanal pogolem od Boga ami stanal edno so Boga, ili edno vo Boga, ili kako niv, jadejki i ziveejki go drvoto na zivotot, od Boga, zborot, zakonot.
Za kraj kaj hristijanite najvazni se desette Bozji zapovedi od koi prvite vo prevod od Hristos glasat
 1. Vozljubi go Gospoda tvojot Bog so seto svoe srce, so seta svoja Dusa, so seta sila svoja, so site svoi pomisli,
 2. Vozljubi go svojot blizen kako sebe si.
Hristos e toj koj se vratil vo zakrilata na Boga vo rajot, sose telo.Rajot e mesto koe bog go spremil za covekot i tuka covekot si ima svoj avtoritet se dodeka go pocituva zakonot, Isus e vtoriot nas Tatko koj za razlika od Adam go slusa Boga i vo kogo e spasot za sekoj koj znae da saka zosto za toj sto saka Bog e nasekade i vo se, zosto se e od Boga ne za da go sudime ami za bezgranicno da go sakame, toa im e jasno na site religii svetski samo za Islamot ne sum siguren, ama se poveke me uveruvate deka i tuka se osuduva napad vrz nekoj koj ne ve napagja.големо%20гушкање
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 16:04
13
ZNAJČAJAN STRAH ISUSA I NJEGOVA MOLITVA, I ČUDESNA UTJEHA ANĐELA GABRIELA

Pošto je proteklo nekoliko dana, Isus opazivši u duši želju svećanika, uspe se na Goru Maslinsku radi molitve. Pošto je proveo čitavu noć u molitvi, ujutro Isus moleći se reče: “O Gospode, ja znam da me pismoznanci mrze, a svećenici su naumili da ubiju mene, tvog slugu; zato Gospode Bože svemogući i milosrdni, u milosrđu čuj molitve tvog sluge i spasi me od njihovih zamki, jer Ti si moj spas. Ti znaš Gospodaru da ja, Tvoj sluga tražim samo Tebe o Gospode, i govorim Tvoju riječ; jer Tvoja riječ je istina koja vječno traje”.
Kada je Isus izgovorio te riječi, gle, dođe mu anđeo Gabriel, govoreći: “Ne boj se, o Isuse, jer hiljade hiljada koje borave na nebesima štite odjelo tvoje, i ti nećeš umrijeti dok se sve ne ispuni, a svijet bude blizu svom kraju”.
Isus pade svojim licem na zemlju, rekavši: “O veliki Gospode Bože, kako je velika Tvoja milost nada mnom, i šta da ti dam Gospodaru, za sve čim si me obdario?”
Anđeo Gabriel odgovori: “Ustaj Isuse i sjeti se Abrahama, koji je bio voljan da učini žrtvu Bogu svojim prvorođenim sinom Jišmaelom, da bi ispunio riječ Božiju, a nož nije mogao da posječe njegovog sina, na moju riječ da žrtvuje ovna. Isto tako ćeš ti činiti, o Isuse, Božiji robe”. Isus reče: “Spreman sam, ali gdje ću ja naći janje, obzirom da nemam novac, a nije dozvoljeno ukrasti ga?” Nato mu anđeo Gabriel pokaza na ovcu, koju Isus prinese kao žrtvu, hvaleći i blagoslaveći Boga, koji je slavan za svagda.


"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 16:05
Isus dodeka bil na zemjava e covek, i samiot toj veli deka e Sin Covecki vo poveke navrati, ama samata prikazna za nego potvrdena i od k*ranot zboruva za nego kako za Sin Bozji (od postariot brat)


Ne mesaj babi i zabi,nemoj da zboruvas od tvojata glava,kade vo Quranot pisuvat deka Isus e sin Bozji???
More ti znais da razgranicuvas,nie ne veruvame Vo nikakov Bozji sin,Ne mu prepisuvame zdruzenik na Allah.xh.sh...
ISA..a.s. e samo Allahov Pejgamber...
Ova memorisajgo vo tvojata glava,za ponatamu da ne bladas,za nekakov si Sin...


Изменето од Halid ibn Velid - 31.Јануари.2008 во 16:07
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 16:07

Znaci i Hristijanive treba a go slavat k*rban Bjramсреќа Aj neka im e na zdravjeголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 17:10
Isus jasno govori deka negovoto Carstvo e na neboto, i deka seuste ne e na zemjata osven za tie koi veruvaat. Taka da ako ne veruval Barnaba toa si e negovo pravo, drugite toa jasno go tvrdat. Koj veruva , za nego spasot e uste sega vo momentot na poveruvanje. da ne bideme kako Kain koj bidejki postar smetal deka negovata zrtva ke mu se dopadne na Boga, no se videlo deka Avel se zdobil so milost bidejki odbral sovrsena zrtva prvorodena, a Kain za toa go ubil Avel, taka i Isusovata zrtva iako podocna stvoren sepak e sovrsena i prvorodena samozrtva iako e napravena od lugje, pa zatoa sekoj koj go priznava Isus preku nego ima nasledstvo vo rajot koj e nasekade kako na neboto taka i na zemjata. Sekoe vreme e najdobro vreme za da se pocne da se zivee zivot dostoen za covek, a toa e mozno samo so pomos Bozja i vo Boga.
 
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 17:11
Da zememe na primer Bog da go sporedime so nekoj sopstvenik na uciliste, i sega da zamislime deka ide vreme vo toa negovo uciliste se zapisuva i negoviot sin koj ete fizicki mozebi ete i ne e najubav vo skoloto ama zatoa pak se druzi so site siromaski deca tamu i im pomaga da se snajdat i da se podgotvat za predizvicite vo zivotot da odgovorat hrabro, e sega zamislete si nekoja tajfa apasi koi se pridruzeni i od nekoi profesori koi iako zemaat plata od tatkoto na ova detence se blagonakloni kon decata koi postojano pravat Belja samo zatoa sto im se nivni rodnini, ili pak nivnite tatkovci se vlijatelni, ili ednostavno zatoa sto ova dete premnogu se Buni protiv kako tie rabotat, no toa ne se zali kaj tatko mu ami im kazuva vo oci, e sega tie si velat pa sto si misli ovoj dane e sin na gazdata ke ni kazuva sto i kako da rabotime pa jas znam deka vo sabota ili nedela seedno ne rabotam a toj vidi go bas togas najvekje im pomaga na siromaskite i bolnikavi deca i site koi od nego baraat da im pomogne im pomaga ne samo da gi stignat drugite ami i da stanat podobri ucenici. Eden den sinot se luti i veli deka ucitelite treba da rabotat i vo nedela ako so toa mu pomognat na nekoe dete i uste im veli deka ne gledaat od gredata vo nivnoto oko, i sega sto se slucuva tie odat kaj direktorot na ucilisteto koj e postaven od samiot gazda i mu velat , ova detulevo se zanesvit i ni se mesat vo rabotava a uste ne e ni vozrasno dovolno ej pa nie sme tri-cetirieset godini postari od nego, pa toj li najde, i sl.
Sega zaamislete si go direktorot koj e postaven od Gazdata deka vsusnost ne bil izvesten deka deteto od gazdata uci tuka. I im vika dobro videte i jas licno ne sum zadovolen od disciplinata vo skoloto a i od rezultatite na ucenicite, pa zatoa sega ne jas ami vie odlucite kogo da go kaznam nego koj tvrdi deka da sakal da mu kaze na tatkomu i toj bi gi izbrkal od rabota, ama nekel oti gi saka, ili da go kaznime onoj koj sekogas gi tepa site a i mene mi gi krsi prozorite.  Direktorot ne veruval deka toj direktorot nema da bide izvesten dokolku sinot na gazdata uci tuka, a i ucitelite so svojata gordost gi motivirale povekjeto deca da zaedno so niv glasaat protiv Isus, i taka sledi kaznata bez razlika kakva i da e a sinot na gazdata ne samo sto ne baral od tatkoto da gi kazni ovie nerazbrani gordelivci, toj uste go moli celo vreme aman Tatko greota se ne znaat sto pravat a imaat i deca za ranenje pa ne gi kaznuvaj ostavi gi neka si rabotat i ponataka bidejki so tek na vreme mozebi ke razberat. Sega prasanjeto e slednovo dali koga ke dojde vreme deteto da prezeme del od obvrskite na Tatkoto dojde vo poseta na ucilisteto i zamislete povtorno nikogo ne sudi i nikogo ne go brka od rabota, pa duri i nekoi od profesorite koi seuste rabotat tuka i im veli vo red sega znaete deka jas i Tatkomi zaedno vladeeme so skolovo i od vas baram samo da prifatite deka jas sum vi noviot sef tuka i deka ke vladeam vecno zaedno so tatkomi i pocituvajki gi pravilata koi toj gi postavi mnogu odamna ama i kerakovodi zaedno so mene, no ke baram malku poveke da gi sakate decata pa ako treba i vo nedela ke im davate dodatna nastava se so cel da zavrsat i da bidat dobri lugje, i site zaedno so mene ke si ziveeme vecno pod zakrila na tatkomi.
-Edni ke recat ne jas ne mozam da rabotam za nego mu se podsmevav i zatoa ke si podnesam ostavka,
-drug ke rece nema sansi nekoj da e tolku dobar i da mi prosti posle se sto mu zgresiv
- tret ke rece kako mozev da se druzam so toj apasot togas i sega ete zaedno sme narkomani a vidigo ovoj koj go bievme sekogas i kogo go obvinivme za da go spasime apasov zaradi kogo seuste se drogiram i se mrazam sebe si, lele begaj za sramota ne smeam da mu se pojavam pred oci, no i pokraj se sinot veli ne ne plasete se site ve sakam seuste  i nikogas ne prestanav da ve sakam dojdete vo moeto skolo i prakjajte gi svoite deca tuka i ke gi naucam kako da se sakaat a ne da se karaat zosto za site ima mesto site sto svatile deka zgresile i sto se spremni da dadat se od sebe za dobroto na drugite, a so toa da spoznaat vistinskata srekja na pomaganjeto. I pokraj toa sto postojano ne povikuva ni i nudi ne bogatstvo tuku pristoen zivot ispolnet so srekja , mnogumina odbivaat da go sledat seuste neveruvajki deka pri nego e klucot za vecna srekja edinstveno sto treba da go prifatat kako svoj brat iaku nalikuva na prosjak, i da go sakaat so celo telo dusa i srce i misli ne samo nego ami i sekogo, zosto taka eden den site ke bideme svesni deka sme negovi brakja, i povtorno toj ke ni pomaga i ke ne tesi i ke raboti poveke od nas .

Изменето од postariot brat - 31.Јануари.2008 во 17:13
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 17:32
P.S.Vratete se na temata,offtopic ste.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 17:37


Ne mesaj babi i zabi,nemoj da zboruvas od tvojata glava,kade vo Quranot pisuvat deka Isus e sin Bozji???
More ti znais da razgranicuvas,nie ne veruvame Vo nikakov Bozji sin,Ne mu prepisuvame zdruzenik na Allah.xh.sh...
ISA..a.s. e samo Allahov Pejgamber...
Ova memorisajgo vo tvojata glava,za ponatamu da ne bladas,za nekakov si Sin... (halid ibn velid)

pa vie rekovte daka Isus e sozdaden od Boga licno, bezgresno kako inaku bi sozdaval bezgresniot Bogkako sto go sozdal i Adem, i vie rekovte deka Bog baral i od Angelite da mu se poklonat na Adem pa zosto togas ne i na Hrista, i za kraj zosto da ne i nie , a neli rekovme deka Bog dozvolil da mu se poklonime samo nemu pa zosto odednas mu se luti na Glavolot koj odbil da mu se pokloni na Adem , i togas ostanuva samo slednava ravenka
-ili Isus e Bog kako Niv koj e eden od trojstvoto no i eden vo Boga, ili istiot toj Bog, i so toa ima pravo da mu se poklonuvame site nie koi se odrekuvame od gjavolot
- ili pak Isus e kreacija Bozja  kako i gjavolot i  koja mora da bide  pocituvana duri i od gjavolot zatoa sto Bog taka sakal kako so Adema taka i so Isa, vo sekoj slucaj doagjame do faktot deka nie morame da mu se poklonime na Isus i da go pocituvame, samo prasanje e samo dali toa ke go pravime kako sto ni rekol toj samiot so ljubov, i so toa ke bideme kako nego, ili ke go otfrlime kako sto toa go napravil Gjavolot samo zatoa sto bil sozdaden i pred Adema i pred Isa i bil duri i posvetol, vo odredeno vreme, pa sega ete ne spored biblijata ami spored k*ranot odlucite dali ste vie povazni od angelite i dali treba Isa da go prifatite kako Bogocovek koj e dostoen da mu se poklonite pred se zatoa sto Allah toa go bara od vas.

Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 17:45
Pa temata e evangelieto po Barnaba , toa za mene zvuci kako da si rekol evangelieto po Muhamed, prvo i prvo i dvete mozebi ne go priznavaat Isus kako sin Bozji, arno ama i dvete se slozuvaat deka e sozdaden direkno od Boga , i uste kako bebe vo dvata slucai pravi cuda: Barnaba kazuva deka mu se javilo vo son na mudrecite i gi nasocilo kade da odat otkako go posetile i mu se poklonile na Boga a mozel da im prati angeli i sl, a Muhamed ni kazuva deka uste kako Bebe sozdava od kal ptici i tie letaat otkako ke im dade zivot so zdivot, pa ne znam kakvi sakate vie bozji osobini da ima Bog za da go potvrdite. 

Изменето од postariot brat - 31.Јануари.2008 во 17:48
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.